Sari la conținut

SMAEB 2009 Fetele de la SMAEB


Hellryder
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

COĂRDĂ1, coarde, s.f. 1. Fir elastic confecționat din metal, din intestine de animale etc., care întins pe anumite instrumente muzicale, produce, prin vibrare, sunete; strună. ♢ Expr. (Fam.) A atinge (pe cineva) la coarda sensibilă (sau simțitoare) = a se adresa cuiva punând accentul pe un fapt la care acesta este mai sensibil; a lăuda, a măguli pe cineva. A întinde coarda până se rupe (sau plesneÂşte) sau a întinde prea tare coarda = a împinge până la extrem o situație, a depăÂşi limitele îngăduite într-o situație dată. (La pl.) (Grup de) instrumente muzicale cu strune. ♢ Coardă vocală = fiecare dintre formațiile ligamentoase simetrice care aparțin laringelui Âşi prin vibrarea cărora se produc sunete. Coardă dorsală = schelet intern situat în partea dorsală la cefalocordate. 2. Fir împletit de sfoară, păr etc. care ține întinse capetele unui arc. 3. (Mat.) Segment de dreaptă care uneÂşte două puncte ale unei curbe sau extremitățile unui arc de cerc. 4. Sfoară care leagă brațele ferăstrăului Âşi care, prin răsucire cu o pană, întinde pânza metalică a uneltei. 5. (La pl.) Cele trei rânduri de frânghii întinse pe laturile ringului de box pentru a împiedica pe boxeri să iasă sau să cadă de pe ring. 6. Frânghie sau sfoară mai groasă de care se servesc gimnaÂştii pentru a executa diverse exerciții; frânghie cu care se joacă copiii, sărind ritmic peste ea; frânghie folosită de alpiniÂşti în ascensiuni. 7. Ramură (tânără Âşi elastică) a butucului viței de vie. Fiecare dintre vițele sau nuielele unei împletituri. 8. (Pop.) Vână, nerv, muÂşchi, tendon, ligament (care se încordează la anumite miÂşcări). 9. ÂŞuviță consistentă desprinsă dintr-o masă de sirop de zahăr care a fiert prea mult Âşi este prea tare legat. 10. (Pop.) Bârnă sau grindă mare Âşi groasă care susține tavanul casei (Âşi de care se atârnă diferite lucruri). [Pl. Âşi: corzi] – Lat. chorda (cu unele sensuri după fr. corde).

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

COĂRDĂ1, coarde, s.f. Expr. (Fam.) A atinge (pe cineva) la coarda sensibilă (sau simțitoare) = a se adresa cuiva punând accentul pe un fapt la care acesta este mai sensibil;

10. (Pop.) Bârnă sau grindă mare Âşi groasă care susține tavanul casei (Âşi de care se atârnă diferite lucruri).

 

Sssstie SSSS-u' ce zice. E plin de d-astea la banbu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: degeaba au aruncat banii pe panarame firmele importatoare. mai profesionist ar fi fost un stand cu motoare, fiecare motor cu specificatiile, pe niste plasme sa ruleze clipuri de promovare facute de firmele producatoare si cate un nene la costum, profi.

PPS: Kawasaki, totusi, a reusit ceva frumos. A impus decenta "manechinelor".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca te uitai dupa coarde.... :D

Nu mai vorbiti despre coarde ca am o durere de sale de nu mai pot din caua lor!!! ma streseaza cuvantul asta... zilele trecute am fost la munca la mine la tara sa stang coardele taiate de la vie... munca grea cu multe aplecari,matanii si genoflexiuni. Nici acu nu mi-a trecut febra muschiulara. Nu mai vorbiti de coardeeee!!!

Cineva se intreba daca fata dintr-o imagine anterioara nu are sanii lasati. Sunt deoarece are sanii mari si grei.. si raspunsul e dat acu 2 zile tot aici in topic.

pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: degeaba au aruncat banii pe panarame firmele importatoare. mai profesionist ar fi fost un stand cu motoare, fiecare motor cu specificatiile, pe niste plasme sa ruleze clipuri de promovare facute de firmele producatoare si cate un nene la costum, profi.

PPS: Kawasaki, totusi, a reusit ceva frumos. A impus decenta "manechinelor".

Ma, io am fost acolo joi seara, sa amenajam standul avec la mirifique et tres controversee organisation :|... prima mea reactie la vederea salonului (in care erau DOAR motoarele si echipamentele) a fost: IIIIIII!!! Ce gol e fara chizde! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai au si chizdele alea rolurile lor.. unu dintre ele e sa emane feromoni, substante volatile greu perceptibile olfactiv cu principal rol atractant sexual... de aia erau asa dezbracate.. ca mucoasele lor (vaginala) , piele sa nu aiba bariere artificiale . Probabil feromonii aia au stimulat-o intr-un mod pozitiv si pe Nuka... ca pe restu vad ca da!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is acrii strugurii daca nu ajungi la ei...

Stiu.

 

Operatii, operatii!!

Ce struguri bre? Am kiwi pe birou, n-am nevoie de struguri! ÂŞi stai liniÂştit, nu mă mai atrag pițipoancele.. Am ajuns la un nivel prea înalt de maturitate spirituală!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...