Sari la conținut

Kawasaki Zxr 400


dr.silviu
 Share

Postări Recomandate

TOATE IMI SUNT LA FEL DE DRAGI ,ca firme. Dar ca sa vii si sa spui ca DOAR kawasaki e cea mai cea si celelate sunt jeguri ,asta mi se pare o lipsa crunta de bun simt si de aceea am reactionat ,caci repet ,toate imi sunt la fel de dragi ,cu plusurile si minusurile fiecareia ,dar fara acele completari de 2 bani

 

Mie mi se pare o lipsa crunta de bun simt sa inventezi afirmatii de gen "kawasaki e cea mai cea si celelate sunt jeguri", doar de dragu' de a te contrazice. Unde dracu' am zis eu asta??? Am zis ca ZXR-ul e the best la clasa 400, si asta asa e indiferent cit te-ai oftica tu. Bineinteles ca se putea intimpla sa fie in locu' lui CBR 400 sau RF 400 sau mai stiu eu ce, si nu era nici o suparare. Dar nu sint si asta e situatia. Sau domnul s-a atacat ca nu stie altceva in afara de Suzuki?

Dupa cum ziceam, end of discussion. Mai citeste ce scriu si altii pe topic.

 

 

Sunt posesor (pentru inca o scurta perioada) de zxr 400 l4 (1994):

+ pe ceas dupa 240 mai este o linie care ar fi echivalentul la 250 km/h (cu finalul schimbat am ajuns la 240 si inca am impresia ca mai mergea putin - pe ceas)

+ comparatia cu motoare de 600 din generatia 90 e perfect valida, zxr 400 s-a produs in 2 modele(h si l) diferenta intre ele fiind de ordin estetic mai mult. Modelul h s-a produs intre 89-91 iar l intre 91 - 2001. Este cel mai performant de la clasa 400 si fiabil (s-a folosit aceiasi motorizare mai bine de 10 ani). In toata viata lui, modelul l a suferit niste modificari superficiale doar de la l9 (1999) la sistemul de prindere a unor componente.

+ ciclistica/aspect/fiabilitate (am schimbat doar consumabilele in 2 ani de zile)

- mica(am 1.94 si ~90 kg - cele 2 motive pentru care o sa achizitionez ceva mai mare)

 

, ai mei 2 eurocenti.

 

Multumesc :moto: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mie mi se pare o lipsa crunta de bun simt sa inventezi afirmatii de gen "kawasaki e cea mai cea si celelate sunt jeguri", doar de dragu' de a te contrazice. Unde dracu' am zis eu asta???
NU stiu de ce te-ai sesizat tocmai tu :moto: .Acea afirmatie apartine altei persoane si am dat-o ca citat in acest contest dar nu am spus ca ai zis-o tu,dar ma rog....

 

 

 

 

Ps:si daca tot spui ca tin partea lui suzuki ,hai sa-ti spun ca si gsxr-ul de 400 are TOT 65 cp ,ca nu e asa de mediatizat ca "nervosul" zxr400 e perfect adevarat ,dar ca putere tot acolo se inscrie si doar pt ca nu i se face asa reclama si se discuta pe la toate colturile ,asta nu inseamna ca e o motocicleta sub zxr :moto: .Si poate imi arati si unde tin eu partea cu Suzuki ,un citat ceva ,in afara celui de mai sus :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai parcat sabine ,ca acum stiu ca ai spus-o la misto ,nu incerca sa iei aparerea mentorului tau MC ca si la el am vazut cand vb la misto si cand serios si de aceea am si dat citate din ineptiile lui :kali: .Asa ca mai incearca sa o scalzi si altfel :kick:

 

 

Ps:vestitul kawa zx10 ,s-a clasat dupa gsxr si r1 la acceleratii ,iar la reprize l-a batut chiar si "slaba"(dupa cum stiti voi ,cursierii) Honda :moto: :moto: .Banuiesc ca ai bani sa-ti cumperi ultimul numar din UM si daca vrei poti scana si pune aici ,dar e rusinea prea mare :moto: :moto: :moto: :puke:

 

 

Pps: scuze pt off-topic :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ps:si daca tot spui ca tin partea lui suzuki ,hai sa-ti spun ca si gsxr-ul de 400 are TOT 65 cp ,ca nu e asa de mediatizat ca "nervosul" zxr400 e perfect adevarat

 

Poate ma insel eu, dar suzuki-ul mai mult de 59 cai nu a avut niciodata, mai adauga 10 kg, un aspect invechit si ai un adevarat concurent pentru zxr.

http://www.suzukicycles.org/1990-1999/1993b.shtml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred k zxr de 400 e cea mai misto vitezana pt incepatori! Si nu bazaie ca rs-urile :angryfire:. Eu asta imi iau dupa ce iau carnetu...daca am bani desigur :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma insel eu, dar suzuki-ul mai mult de 59 cai nu a avut niciodata, mai adauga 10 kg, un aspect invechit si ai un adevarat concurent pentru zxr.

http://www.suzukicycles.org/1990-1999/1993b.shtml

Era vorba despre gsxr400 ,de care prea putin stiu ca exista. Arunca-ti un ochi pe mobile si convinge-te de putere :goodposting: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Si eu sper sa imi iau un zxr.. ori pe parcursul sezonului asta, ori in iarna daca nu reusesc acum. la inceput voiam zzr, dar m-am mai sfatuit cu xcsu` si cu Wizzie si am ajuns la concluzia ca merita mai mult zxru`. so.. wish me luck la adunat banutii si ne vedem pe strazi (cat mai curand, sper :) )

Editat de LaMishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea o lauda sau nu, mie imi place foarte mult si una o sa-mi iau sper vara asta dar intrebarea mea este legata de consum, intre cat si cat ia in oras si afara....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kcuf> Admisia de aer pt motor.

AM stat mult pe ganduri sa imi iau un ZXR, io is mai verde din fire hi hi. dar m-am gandit mai bine si am sa imi iau un CBR 600 f, dar nu enumar aici motivele pt k e topic de ZXR.

 

Noroc bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la mine e valabila experianta 0, dar ma gandesc ca am destul creier sa nu infig gaz aiurea si oricum 400...600 tot aia e daca nu esti cumpatat. la fel de periculoase. 600 F e un motor mai "iertator" si sper sa nu ii dau prea multe motive. NU vreau sa imi schimb moto curand si de aceea am optat asa.

Limitarea e f tricky pt k tre sa schimbi gramada de piese si nu stiu daca se renteaza..ca bani etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu merg pe varianta asta.. ca voi fi destul de cumpatat.. Dar stii cum e, niciodata nu se stie cum te ia mancarimea si ii dai.. Oricum, sper sa nu fie cazul la niciunul din nou. Deci bafta si drive safe! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu merg pe varianta asta.. ca voi fi destul de cumpatat.. Dar stii cum e, niciodata nu se stie cum te ia mancarimea si ii dai.. Oricum, sper sa nu fie cazul la niciunul din nou. Deci bafta si drive safe! :moto:

Daca nu ai deloc experienta nu iti lua super-sport,nu vei fi cumpatat in 2-3 saptamani vei prinde tupeu si ii vei da forja,daca esti atras de super-sport o sa te manace palma iti zic sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai deloc experienta nu iti lua super-sport,nu vei fi cumpatat in 2-3 saptamani vei prinde tupeu si ii vei da forja,daca esti atras de super-sport o sa te manace palma iti zic sigur

 

CBR600 e mai buna pt incepatori decat zxr400?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai deloc experienta nu iti lua super-sport,nu vei fi cumpatat in 2-3 saptamani vei prinde tupeu si ii vei da forja,daca esti atras de super-sport o sa te manace palma iti zic sigur

Problema e ca imi plac super-sporturile.. ca sa nu mai zic ca discutam in seara asta cu cineva care vinde motociclete si imi zicea sa imi iau zxr de 600 :moto: dar nu vreau sa ma risc.. merg totusi pe zxr400 si promit ca o sa incerc sa o las moale in primul sezon :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca imi plac super-sporturile.. ca sa nu mai zic ca discutam in seara asta cu cineva care vinde motociclete si imi zicea sa imi iau zxr de 600 :) dar nu vreau sa ma risc.. merg totusi pe zxr400 si promit ca o sa incerc sa o las moale in primul sezon :blink:

Cui promiti? :ok: Eu am calarit un simson chopperit(nu un zxr) al unui prieten si tot ma mancat sa ii dau in gura desi are 12 cai, deh...mergea mai tare ca bicicleta....si atata ma mancat pana am cazut, urat. Acum nu ma mai manca nimic :moto:

Editat de kcuf_di
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pana acum am promis iubitei ( :) ) si.. nush, voua :ok: . Hai man ce naiba, nu sunt asa incuiat sa nu relizez ca e viata mea in joc.. + ca aseara am vazut ce se intampla cand iti ia un bou fatza si esti cu masina.. ca sa nu mai spun ca era si la "scoala". Era unul din viitorii dobitoci, daca n-a vazut ditamai duba (VW transporter T4) cum o sa vada un motociclist? Cred ca daca as fi fost pe motor, i-as fi oprit si le-as fi aplicat o serie de casti peste cap.. si invatacelului si instructorului.. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR600 e mai buna pt incepatori decat zxr400?

 

Din 2 rele alegi raul mai mic. Adica ZXR 400. :ok: Daca vrei motor fiabil si pe termen lung e mai potrivit CeBeReul 600. Daca vrei sa traiesti e mai bun ZXRul. Vezi 65 CP vs 100 de CP. La fel cum si cele cateva zeci de kg in plus ale Hondei nu-ti vor face viata (de incepator) mai usoara (la propriu) :moto: .

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 2 rele alegi raul mai mic. Adica ZXR 400. :) Daca vrei motor fiabil si pe termen lung e mai potrivit CeBeReul 600. Daca vrei sa traiesti e mai bun ZXRul. Vezi 65 CP vs 100 de CP. La fel cum si cele cateva zeci de kg in plus ale Hondei nu-ti vor face viata (de incepator) mai usoara (la propriu) :moto: .

Bafta!

 

Mersi de reply, si eu ma gandeam sa incep pe una de 400 ca e mai "linistita", dar dupa ce am citit pe threadul asta ca ZXR400 se bate cu cateva de 600, mi-a dat de gandit. Ideea asa este in primul rand vreau sa traiesc si stiu ca daca motorul nu va limita eu nu ma voi putea abtine (stiu ce fac cu masina :ok: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...