Sari la conținut

Kawasaki Zxr 400


dr.silviu
 Share

Postări Recomandate

salut

am un Kawasaki zxr 400 din 93......merge foarte bine..sunt foarte multumit...dar vreau sa va intreb de ce nu merge mai mult de 175.....am tinut-o aprox 30 de sec la acea viteza..si acul ramane tot intre 170 si 180...va multumesc......numai bine

Ar putea sa fie si de sincronizarea carb ; mergi si fa-i o sincronizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Andrei sa inteleg ca esti hotarat pe moto? ca erai indecis...

Buna alegere ZX4R!

 

Da Sorine, am mai facut niste calcule si am iesit aici.. Doar ca m-am speriat putin cand am vazut ce preturi au nemtalaii :rose: :rose:

 

:nono: Cred ca o sa o aduc din Italia pana la urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Stie cineva unde pot gasi un brat de aluminiu cu schimbatorul si scarita? a fost rupt...a fost sudat...s-a rupt iar...a fost sudat...norocul meu ca doar pe loc s-a intamplat si nu vreau sa ma mai risc. Punctele rosii sunt puncte de sudura. Dar niste oglinzi pe unde gasesc?...bineinteles ca vorbesc de un ZXR400

post-7747-1174322984_thumb.jpg

Editat de Aserte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit tot topicul si incepe sa ma atraga si pe mine.

 

mai ne spune cineva ceva de consum? numai o persoana a zis 5-6 la suta, e super daca e adevarat.

si inca o intrebare, observ diferete subtile la carene, dar nu imi dau seama exact care arata mai bine (mai aerodinamic). voi ce ziceti? cel din 95 e cel mai frumos dupa parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12.000 km parcursi intr-un an cu a mea. Am strans toate bonurile de benzina, adunat la virgula si mi-a rezultat un consum de 5,53 l/100 km in regim mixt (50% fatzaiala prin Bucuresti, 50% alergat pe-afara).

 

Cel mai mult am dus-o la 220 km/h (pe ceas) si mai urca, dar nu mi se pare foarte stabila la viteza aia (e destul de usurica si te cam muta vantul de pe o banda pe alta daca n-o tii). Cu prietena mea in spate, n-am depasit 190 km/h.

 

O mentiune: in ultimii 2000 km i-am pus benzina de 100 (OMV) si trage si mai tare (ma rog, asta si faptul ca i-am reglat carburatoarele). Nu am apucat sa vad cat de tare trage si cat de sus urca, in noile conditii.

Daca nu o vand curand, s-ar putea sa o scot pe A2 intr-o zi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-am pus niciodata de 100 si consumu era undeva pe la 6l/100km cu carburatoarele curatate, dar nu reglate, in oras. In afara mai mult de snagov n-am iesit, dar sunt pus pe fapte mari vara asta

 

Sa o termin si eu pe a mea si poate iesim la o plimbarica pe A2... ca de la zx4r la zx4r :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza si stilul de mers, cauciucurile (presiune, uzura). Eu am scos consumul de mai sus in conditiile in care am mers vreo 6000 km cu prietena in spate.

Oricum, incearca sa ii pui de 100 (s-ar putea sa fie o idee buna sa faci asta cand mai ai putina benzina in rezervor). O sa simti si o sa auzi diferenta :D

A mea o poti vedea aici ca sa stii dupa cine sa te uiti la Arc :cheers:

Editat de Tux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ca viitor incepator tot pe kava ma axez si eu, dar nu stiu daca pe zxr400 sau pe zzr400. Sincer nu stiu care este diferenta intre ele. Poate sa ma lumineze si pe mine cineva.

Ms

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de pe la pasionati de zxr ca ar fi probleme cu piesele. Asa este???

Are cineva o ZXR400????

Ca vreau sa o aduc din Germania si sa nu ma trezesc ca sunt probleme cu piesele

MS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de pe la pasionati de zxr ca ar fi probleme cu piesele. Asa este???

Are cineva o ZXR400????

Ca vreau sa o aduc din Germania si sa nu ma trezesc ca sunt probleme cu piesele

MS

 

Piese pt zxr400 gasesti f usor.

 

zzr400 e sport touring, zxr400 e super sport.(pt dancdc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dancdc: Daca o aduci din Germania, sunt mari sanse sa fie model de Europa, deci n-or sa fie probleme cu piesele.

Daca o iei de la Tomina, e model de Japonia si sigur o sa ai probleme.

 

@tau_xxx: zxr400 e sport/touring :cheers: (peste 600 cmc sunt supersport); dar da.. arata cel mai sportiv dintre modelele de 400.

Editat de Tux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

de cate ori vad cate un 400 kawa mi se maretse inima...parca ar fi un 750 mai mic :)...

Si am auzit ca is si obraznice :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Plec in lume sa imi iau un zxr 400. Intrebare pentru cunoscatori: am inteles ca sunt 2 modele, la unu se gasesc piese, la celalat nu. UNDE sa ma uit si ce trebuie sa scrie pe el ca sa fie cel cu piese ieftine si "dese" :moto:?

 

P.S.: sunt alte lucruri la care ar trebui sa fiu atent cand cumpar un zxr fara sa ma prea pricep?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o parere va rog...sa imi aduc un zxr din it cu 50 000 km facuti?...oare e bun motorul?mai duce macar 10 000?astept pareri....multzam fain

A mea (care e la vanzare apropo :rock: ) se apropie de 50.000 km. Din astia, 15.000 sunt facuti de mine.

Motocicleta e din 1998 (asta ca sa-ti faci o idee apropo de kilometrajele alea cu 10.000 la motociclete din '92) si trage cel putin la fel de bine ca in prima zi cand am luat-o.

Daca ii faci o revizie la un service serios si schimbi toate consumabilele cu unele de calitate, sigur te tine inca 10.000.

 

 

Plec in lume sa imi iau un zxr 400. Intrebare pentru cunoscatori: am inteles ca sunt 2 modele, la unu se gasesc piese, la celalat nu. UNDE sa ma uit si ce trebuie sa scrie pe el ca sa fie cel cu piese ieftine si "dese" :moto:?

 

P.S.: sunt alte lucruri la care ar trebui sa fiu atent cand cumpar un zxr fara sa ma prea pricep?

Eu stiu o singura diferenta: modelul de Europa (ala cu piese "dese", dar nu si ieftine :wink: ) are 240 km/h pe bord, cel de Japonia doar 200.

La distributie sa fii atent - pe la 30.000 km incepe sa-si dea duhul si se aude un zornait in partea dreapta, cum stai in sa.

Alte belele nu stiu sa aiba - e o motocicleta destul de rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...