Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

igrecoshaptealfapapa, aici gogudelascularie :bow: nu-tzi place, tai sonoru'. oricum pe curba nu mai stai sa redresezi shi sa franezi de radar, daca eshti cu jenunky pe jos

 

pentru mine no problem, toba bate guma (la muzica)... :bow:

 

mai gogule...

 

Nu intentionez sa intru in polemica pe teme radio cu nimeni (sau in nici un caz pe aces forum), eu ma refeream strict la faptul ca folosirea unui transceiver pe motocicleta este, dupa parerea mea, periculoasa - iti distrage atentia - personal am renuntat pana si la "interfonul" de comunicat cu pasagerul.

 

In plus, traficul radio si motociclismul sunt doua delicatese care'si pierd din savoare daca le amesteci.

 

73 (adica salutari in "jargon" radio)

YO4HGX/MM (adica yankee oscar four hotel golf x-ray... /MM te las pe tine sa descoperi ce inseamna)

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai gogule...

 

Nu intentionez sa intru in polemica pe teme radio cu nimeni (sau in nici un caz pe aces forum), eu ma refeream strict la faptul ca folosirea unui transceiver pe motocicleta este, dupa parerea mea, periculoasa - iti distrage atentia - personal am renuntat pana si la "interfonul" de comunicat cu pasagerul.

 

In plus, traficul radio si motociclismul sunt doua delicatese care'si pierd din savoare daca le amesteci.

 

73 (adica salutari in "jargon" radio)

YO4HGX/MM (adica yankee oscar four hotel golf x-ray... /MM te las pe tine sa descoperi ce inseamna)

 

uau... fii capitanul nostru! pot sa-mi fac tricou cu indicativul tau?... da' asta numa' dupa ce potzi sa faci doo chestii deodata - cum ar fi sa mergi cu trolebuzu' SHI sa te uitzi pe geam in acelashi timp (alte doo delicatese de mare esceptzie ale vietii cotidiene)

 

da mai tati, a trebuit sa apara un profesionist in topic ca sa ne puna in vedere PERICOLUL de a asculta <<debandada denumita pompos "trafic rutier">> cand ne aflam pe moto. poate te lashi prea mult absorbit de aceasta pasiune radio-cum-ii-zice de-tzi pierzi echilibru' in curba cand auzi ceva in casca?... :bow: sau poate cele mai multe accidente de circulatie au la sursa emisiunile proaste de la radio actualitati sau europa efem? :bow: poi zi asha ca se rezolva, interzicem ascultatu' radioului in mashina in timpul mersului, vorbim cu producatorii de mashini etc

 

shi ca sa terminam cu aberatiile, daca tot zici ca traficul radio shi motociclismul nu se amesteca zi-mi shi mie PRACTIC cum le-ai amestecat tu pana acum, ca avem aici nishte intrebari la care ai putea contribui: cum pui microfon shi difuzor ca sa te intelegi cu partenerii, cum se leaga butonul PTT, ce antena e recomandata pentru moto etc etc.

 

hai pa. nu shtiu cum ii zice pe limba "voastra" da' ma lasa rece

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....daca tot zici ca taficul radio shi motociclismul nu se amesteca zi-mi shi mie PRACTIC cum le-ai amestecat tu pana acum, ca avem aici nishte intrebari la care ai putea contribui: cum pui microfon shi difuzor ca sa te intelegi cu partenerii, cum se leaga butonul PTT, ce antena e recomandata pentru moto etc etc.

...

Da, chiar ar fi interesant sa ne spui...

Eu am gasit niste kituri pentru casca moto. Se potrivesc la Alan 42. Partea proasta este ca le-am gasit prin Suedia, Danemarca, Norvegia... Important este ca exista asa ceva.

Ceea ce ma intereseaza pe mine cel mai tare este ce fel de antena pot sa pun pe motor?? Imi trebuie o antena de maxim extrem 1m, care sa nu aiba nevoie de plan de masa (pentru ca, dupa cum stie tot poporul plan de masa la motorul acoperit de plastice este...nu) si care sa nu se fixeze prin baza magnetica dar care sa poata fi usor demontata daca sufletul meu nu se indura sa o lase juma de zi in fata blocului din oarece diverse motive de cum s-ar spune furt, vandalizare, etc

Ar mai fi o chestie...cum se poate monta pe motor statia? Ce kit de montare ai folosit? Sa o tin in buzunar...sau in tank-pad (da, cred ca asta ar fi o solutie destul de buna in tank-pad)? Iar toate firele de alimentare si de la antena care poe unde le-ai pus...

Hai spune-ne ca suntem avizi de informatie. Si daca ai si niste poze ar fi super

Multzumim frumos de ajutor

35-36-37-38 si alte d-astea

:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uau... fii capitanul nostru! pot sa-mi fac tricou cu indicativul tau?... da' asta numa' dupa ce potzi sa faci doo chestii deodata - cum ar fi sa mergi cu trolebuzu' SHI sa te uitzi pe geam in acelashi timp (alte doo delicatese de mare esceptzie ale vietii cotidiene)

 

da mai tati, a trebuit sa apara un profesionist in topic ca sa ne puna in vedere PERICOLUL de a asculta <<debandada denumita pompos "trafic rutier">> cand ne aflam pe moto. poate te lashi prea mult absorbit de aceasta pasiune radio-cum-ii-zice de-tzi pierzi echilibru' in curba cand auzi ceva in casca?... :bow: sau poate cele mai multe accidente de circulatie au la sursa emisiunile proaste de la radio actualitati sau europa efem? :bow: poi zi asha ca se rezolva, interzicem ascultatu' radioului in mashina in timpul mersului, vorbim cu producatorii de mashini etc

 

shi ca sa terminam cu aberatiile, daca tot zici ca traficul radio shi motociclismul nu se amesteca zi-mi shi mie PRACTIC cum le-ai amestecat tu pana acum, ca avem aici nishte intrebari la care ai putea contribui: cum pui microfon shi difuzor ca sa te intelegi cu partenerii, cum se leaga butonul PTT, ce antena e recomandata pentru moto etc etc.

 

hai pa. nu shtiu cum ii zice pe limba "voastra" da' ma lasa rece

 

Nu inteleg de ce reactionezi cu atata virulenta la un punct de vedere pe care aveam impresia ca l'am exprimat destul de decent. Am mai spus ca PERSONAL consider traficul radio PE MOTOR (n'am pomenit nimic de masina) periculos, cine doreste insa sa'si asume riscuri suplimentare, din partea mea n'are decat. La fel si interfonul cu pasagerul (care uneori are optional si modul FM). Atata tot!

 

Eu PRACTIC nu am amestecat radio cu moto, le'am facut si le fac in continuare separat mai bine sau mai prost, dupa posibilitati!

 

Daca ai fi folosit un ton mai putin agresiv POATE ca ti'as fi raspuns la intrebarile referitoare la antene, microfoane, PTT...etc dupa aproape 20 ani de activitate radio, oi fi aflat si io cate ceva...

 

--... ...--

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca ai fi folosit un ton mai putin agresiv POATE ca ti'as fi raspuns la intrebarile referitoare la antene, microfoane, PTT...etc dupa aproape 20 ani de activitate radio, oi fi aflat si io cate ceva...

 

--... ...--

Nu inteleg ce ai cu mine??

Asta e, daca nu vrei sa ne spui din experienta ta...nu-i nimic..dar nu prea inteleg de ce te superi pe..sac!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, chiar ar fi interesant sa ne spui...

Eu am gasit niste kituri pentru casca moto. Se potrivesc la Alan 42. Partea proasta este ca le-am gasit prin Suedia, Danemarca, Norvegia... Important este ca exista asa ceva.

Ceea ce ma intereseaza pe mine cel mai tare este ce fel de antena pot sa pun pe motor?? Imi trebuie o antena de maxim extrem 1m, care sa nu aiba nevoie de plan de masa (pentru ca, dupa cum stie tot poporul plan de masa la motorul acoperit de plastice este...nu) si care sa nu se fixeze prin baza magnetica dar care sa poata fi usor demontata daca sufletul meu nu se indura sa o lase juma de zi in fata blocului din oarece diverse motive de cum s-ar spune furt, vandalizare, etc

Ar mai fi o chestie...cum se poate monta pe motor statia? Ce kit de montare ai folosit? Sa o tin in buzunar...sau in tank-pad (da, cred ca asta ar fi o solutie destul de buna in tank-pad)? Iar toate firele de alimentare si de la antena care poe unde le-ai pus...

Hai spune-ne ca suntem avizi de informatie. Si daca ai si niste poze ar fi super

Multzumim frumos de ajutor

35-36-37-38 si alte d-astea

:bow:

 

Desi nu sunt sigur ca mie mi'ai adresat intrebarea despre antena o sa incerc un raspuns. O precizare insa: eu nu folosesc statii CB nici fixe, nici mobile, nici portabile cu atat mai mult pe motor ci HAM radio (ca hobby) iar la munca... eh, e mult mai complicat!

 

Discutiile despre antene nu se termina niciodata, exista o sumedenie de antene "clasice", prototipuri...etc. Un lucru este insa evident NU EXISTA antena "MINUNE" , adica si de dimensiuni reduse si cu eficienta mare.

 

O sa sar peste teorie, sunt prea multe de spus, astfel, pentru CB lungimea de unda este undeva la 11m si cea mai scurta antena verticala (nescurtata "electric") ar trebui sa aiba peste 2,5m. Ca s'o aduci la sub 1m cum ai tu nevoie, pot fi alese mai multe modalitati de "pacalire" a statiei, cea mai des utilizata fiind inserierea unei bobine. Cu cat mai departe de baza, cu atat mai bine, insa practic, din considerente mecanice se pune cam pe la jumatate.

 

Nu am experienta practica in aceast caz, se pot aplica insa diferite formule pentru aflarea valorilor sale.

 

Oricum, niciodata o antena n'o sa lucreze bine fara "acordarea" finala, in locul de montare, indiferent de cat de meticulosi am fost in calcularea si executia sa. Termenul "acordare" pare fortzat, insa nu e, analogia cu acordarea unei corzi de vioara pana vibreaza in nota dorita este cat se poate de corecta.

 

Ce vreau sa spun este ca daca vrei sa "storci" tot ce se poate din combinatia statie-antena pe care le posezi, ai avea nevoie de un SWR-meter cu care se masoara undele stationare, altfel spus, ce pleaca din emitator si ce se intoarce datorita dezadaptarii. Raportul acestor unde stationare sau "reflectate" nu trebuie sa fie mai mare de 1:2, altfel vei folosi puterea de emisie a statiei pentru a face caldura in loc de radiatie RF.

 

Cel mai bine ar fi sa contactezi un radioamator local, SWR metru face parte din dotarile "standard" ale oricaruia, in plus iti poate spune dintr'o privire daca e ceva in neregula.

 

Nu in ultimul rand mare mare grija la impamantare. In cazul unei antene verticale impamantarea reprezinta "cealalta jumatate" contribuind extrem de mult la eficienta intregului sistem radiant.

 

Desi unii dintre colegii mei de hobby numesc CB - CLOWN BAND, eu o privesc ca pe o pepiniera de potentiali radioamatori, poate se prinde microbul "luptei cu distantele"...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru info. Da, tie iti adresasem intrebarile respective si se pare ca le-am adresat cui trebuia.

Incepand de duminica o sa am Alan 42. Sunt convins ca voi da peste cineva care sa ma scoleasca in alegerea unei antene ..."regulamentare" si mai sunt convins ca o sa aterizez cat de curand in atelierul unui radioamator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru info. Da, tie iti adresasem intrebarile respective si se pare ca le-am adresat cui trebuia.

Incepand de duminica o sa am Alan 42. Sunt convins ca voi da peste cineva care sa ma scoleasca in alegerea unei antene ..."regulamentare" si mai sunt convins ca o sa aterizez cat de curand in atelierul unui radioamator.

 

Ma bucur daca ti'am fost de folos, macar sa'ti faci o idee cat de cat. Exista o vorba printre impatimitii radio: daca as avea o suta de lei sa'mi cumpar echipament radio, as cheltui zece lei pe statie si nouazeci pe antena...

 

Oricat de bine intentionat as fi, o mie de sfaturi nu fac cat 2 minute de ajutor practic, asadar sa'mi spui daca nu ai reusit sa gasesti singur nici un radioamator, pot incerca sa postez o cerere in acest sens pe forumurile de specialitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Practica este buna ca sa intelegi. Citeodata costa, dar asta e jocul.

Antena unei portabile pentru inceput este suficienta.

Testeaza, si daca vrei mai multa performanta atunci e cazul sa te agiti de o antena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boon...

ALAN 42 MULTI

Primele impresii:

1 Este exact ce speram sa fie. O statie foarte foarte mica!! Are suport pentru head set si PTT separat

2 Functioneaza!

3. De receptionat am receptionat de la Crangasi un emitator situat pe Strada Masina de paine (undeva s[pre Obor) (aprox 7Km il linie dreapta) E posibil sa fi avut echipament destul de bun

4. De emis..inca n-am primit confirmare ca m-a auzit careva:)) Sunt convins de faptul ca antena cu care vine nu este cea mai buna pe care o poate avea aceasta statie

5. Este posibil ca niciunul dintyre cei pe care i-am receptionat (foarte clar de altfel) sa nu se fi aflat in raza de emisie a portabilei

 

Asta e..o am de cateva ore. Va mai spun...dupa mai multa experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Stie cineva ceva despre statiile astea: UNIDEN GMR638-2CK? Am vazut da in specificatiile date pe magazinele online, spun ca functioneaza pana in 6 km! :bow:

 

6 mile!!!! Asta inseamna aproape 10Km!!! Nu cred asta!

Cu CB am dubii in ceea ce priveste o acoperire de 3-5km!!! Dar cu astea....?NU cred!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de mile aici : http://www.amazon.com/Uniden-GMR638-2CK-22...g/dp/B0007PENRO

 

si de km aici: http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=1224

 

:bow: :lol:

 

Cred ca depinde de tara unde se vand (in USA se folosesc mile iar in Romania distanta e tradusa in ...km :bow: )

 

Oricum, pretul e acceptabil si ma interesa daca stie cineva ceva concret despre ele... :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de mile aici : http://www.amazon.com/Uniden-GMR638-2CK-22...g/dp/B0007PENRO

 

si de km aici: http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=1224

 

:bow: :lol:

 

Cred ca depinde de tara unde se vand (in USA se folosesc mile iar in Romania distanta e tradusa in ...km :bow: )

 

Oricum, pretul e acceptabil si ma interesa daca stie cineva ceva concret despre ele... :bow:

 

Jucariile de care pomenesti sunt alta halvitza decat CB'ul despre care se vorbea pana acum. Desi am vazut de vanzare pe la magazinele din RO, iti atrag atentia asupra a catorva lucruri (gasite in descrierea lor):

 

1. banda de frecvente : UHF 462.5500 to 467.7125 MHz (Ultra High Frequency) GMRS/FRS

2. FCC license required: Yes (si asta in USA, in RO nici nu s'a pus problema inca)

GMRS - general mobile radio service (necesita licenta)

FRS - family radio service (se poate lucra fara licenta)

 

Pentru informatii suplimentare referitoare la "legalitatea" folosirii uneia sau altei benzi de frecvente, accesati site'ul oficial IGCTI (Inspectoratul General al Comunicatiilor si Tehnologia Informatiei) si consultati "TAbelul national de atribuire a benzilor de frecvente" la:

 

http://www.igcti.ro/documente/Legislatie/1...iilor/TNABF.pdf

 

Daca nu deranjez, o sa'mi permit cateva informatii suplimentare:

 

Ca titlu informativ, banda UHF are "bataie directa" adica pana unde antenele se "vad", in general este folosita prin intermediul repetoarelor, in statele dezvolatate existand retele de astfel de repetoare ce fac posibila comunicarea in toata tzara si chiar comunicatii continentale. Chestia cu "bataia" lor (6mile sau 10km) este subiectiva, functie de obstacolele din calea antenelor, a propagarii...etc.

 

Banda CB (27Mhz) face parte din partea superioara a Undelor Scurte, care au o propagare mai deosebita: avem asa numita propagare "directa" si "indirecta", ultima facandu'se cu ajutorul reflexiei cu ionosfera. La o anumita ora, perioada a anului...etc, se pot efectua legaturi intercontinentale in aceasta banda chiar si cu cativa watt'i (antena joaca insa un rol primordial). De remarcat faptul ca intre cele 2 zone exista o zona numita "de tacere".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai am si eu o intrebare.este legal sa folosesti o statie pe masina?adica,daca ma opreste organu si in inteligenta lui primordiala imi cere fro' autorizatie,ceva de radio-amator,folosirea frecventei(ii sclipeste lui inteligenta sa ceara ceva...),eu ce fac?ma cert cu el sau ii dau buletinu sa aiba pe ce date sa dea amenda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai am si eu o intrebare.este legal sa folosesti o statie pe masina?adica,daca ma opreste organu si in inteligenta lui primordiala imi cere fro' autorizatie,ceva de radio-amator,folosirea frecventei(ii sclipeste lui inteligenta sa ceara ceva...),eu ce fac?ma cert cu el sau ii dau buletinu sa aiba pe ce date sa dea amenda?

 

nu nicio problema cu statia si organul. Folosirea statiei este legala atata timp cat foloseste frecventele libere. Nu ai cum sa-i dovedesti ca esti intr-o frecventa libera si nu poate sa iti dovedeasca faptul ca nu esti in frecventa liubera :bow:) (Ma refer la organul ordinar, cel care este pe strada in patrulare etc)

Daca folosesti echipament necorespunzator (emiti cu putere mai mare decat cea legal admisa, emiti in alta frecventa decat cea libera si o faci la modul grosolan, baietii cu ochii albastri pe care o sa-i deranjezi te pot prinde imediat.. Totul este sa nu faci grosolanii! Sa emiti cu puteri foarte mari pe frecvente rezervate...

 

Parerea mea... :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc de link dar pentru ca inca scormonesc netul dadusem si peste el :banana: . Ideea e ca m-ar interesa un magazin in Bucuresti unde as putea sa le vad, pipai, gadila inainte de a le cumpara :D .

Am mai gasit ceva : Midland G7 446 (2 bucati la pachet). Stiu ca e altceva (PMR in loc de CB) dar iara-si, deoarece nu am gasit un review pentru ele, m-ar interesa daca cineva s-a jucat cu asa ceva. Merci. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit ceva : Midland G7 446 (2 bucati la pachet). Stiu ca e altceva (PMR in loc de CB) dar iara-si, deoarece nu am gasit un review pentru ele, m-ar interesa daca cineva s-a jucat cu asa ceva. Merci. :finger:

 

nu e Midland G7, dar io am asa ceva http://cgi.ebay.com/FRS-Family-Radio-Servi...bayphotohosting

pt aplicatii non-moto, ca pe motor n-ai cum sa le folosesti, dar la 50 ron/pereche am zis ca nu strica la casa omului....

stiu ca sunt in "banda" FRS, dar la ~100mW cat au, si la cat de des le folosesc nu cred ca e cazul sa-mi fac probleme

in oras "bat" cam 2-3 statii de tramvai (faina unitate de masura, nu? :banana: ), in afara nitel mai mult...

au o mufa pt casti, 14 canale, 38 sub-canale (?) sau cam asa ceva, scan feature, vox, stop-watch, monitor, call-tone, key lock, auto power off (if enabled), etc, etc.

dimensiuni: aprox. 3/4 dintr-un pachet de tigari

made in PRC (of course) by Southwestern Bell

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...