Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In RO si Europa exista doar doua benzi care nu necesita licenta: CB (27MHz) si PMR 446 (446MHz).

 

Smokey, FRS si GMRS sunt standarde americane si (sic) ilegale in RO si Europa.

 

CB-ul e limitat la 4W iar PMR la 0.5W. CB bate bine doar cu antena (foarte) mare, adica asa, de vreo 3m !! Cu antena mica, de 30cm, chiar daca are putere mai mare, bate tot cat un PMR, adica insuficient. FRS si GMRS astea care le are Smokey una e la 0.5W si alta la 0.1W adica tot insuficient. Peste tot in lume atunci cand discutam de frecvente libere de licenta, au ei grija sa limiteze puterile in asa fel incat sa bati doar pana in fundul curtii. Altfel, daca isi ia toata lumea, si baga putere sa bata pana 2-3 judete, ajungi sa te auzi toti cu toti, simultan - deci nu mai intelegi nimic.

 

Acuma vin smecheriile: in CB se gasesc amplificatoare de pana la 200W. Bineinteles sunt ilegale (limita legala de putere de emisie este de 4W), dar despre asta mai jos. Cu un astfel de amplificator si antena mare, bati toata tara. Cu antena mica bati 20-40km in regim de dealuri si paduri. Numai ca astea sug peste 200W, ceea ce alternatoru' de la moto duce din parti. Trebe' priza sau alternator auto. Si sa stingi toti ceilalti consumatori (faruri, bricheta etc.)

 

Si solutia "corecta": in PMR se gasesc statii "semi-profesionale" care au posibilitatea sa le cresti puterea de emisie de la 0.5W la 4-5W. In acest mod, plus o antena corecta in lambda/4 (adica vreo 20cm) poti sa bati pana spre 25km.

 

Despre legalitate: spatiul radio SE ASCULTA. Exista baieti care - asta e jobul lor: sa asculte. Cine, ce, cat, si mai ales pe ce frecvente si daca au licenta. Daca ei cred ca gresesti prea tare pot sa te si goniometreze si sa-ti bata la usa. Dar din fericire nu pot sa-ti masoare puterea de emisie decat dupa ce te localizeaza si eventual vin la tine. Efort prea mare, mai ales daca purtati conversatii inofensive si strict numai in benzile libere: CB si PMR.

 

Mai departe, sper sa intelegeti fiecare ce trebuie. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce m-a facut sa ma duc spre CB (adica 27MHz) a fost faptul ca si camionagii au. Si de asta ai avantajul de a afla usor si gratuit ce se intimpla pe sosea, precum accidente, radare, sau orice alta informatie.

Daca alegeam PMR, atunci pur si simplu vorbeam intre noi. E si asta un avantaj, dar si informatiile de la camionagii sint valoroase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Smokey, FRS si GMRS sunt standarde americane si (sic) ilegale in RO si Europa.

le'am luat din HongKong :laugh:

 

@all: ar fi bun un review la modelele existente la noi, ce extra-features e bine sa aiba, provideri, etc :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de link-ul pus acolo, nu am gasit altceva oficial pentru portabile.

Ce nu e mentionat aici este o chestie interesanta: Dual Watch. Urmareste simultan doua canale si comuta pe cel care are trafic atunci cind este cazul.

Exemplu: grupul de motociclisti stabilesc ca ei comunica pe canalul 23. Momentan nu au ce sa-si spuna intre ei. Grupul trece pe linga doua camioane care vorbesc pe canalul 22 de un radar in comuna "X". Statia va comuta pe canalul 22 si vei putea asculta linistit ce vorbesc soferii camioanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Camionagii ce frecvente folosesc? Fiecare firma/echipa e cu frecventa ei sau sunt canale comune?

 

Politia/salvarea/pompierii sunt tot pe aici, sau ei au alte frecvente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia, salvarea si alte servicii publice folosesc frecventele asignate = frecvente rezervate, pt care se plateste (cred ca politia e scutita :laugh: ) o taxa la I.G.CT.I. Daca vreti sa-i auziti, incercati undeva de la 150 MHz in sus, folosind un scaner/statie care are functia de scanare. Trebuie spus ca ascultarea intentionata a comunicatiilor serviiilor profesionale e ilegala. Dar pina nu te lauzi si nu folosesti info in cine stie ce scop, nu te afla nimeni :moto:

 

Pina in urma cu cca. 1 an, taximetristii erau gramada in CB, situatie anormala pt ca banda de 11m/27MHz e o banda populara :( /a cetateanului. Unii plateau licente, altii nu, se interferau unii cu altii. Nefiind frecvente asignate, partajarea banzii se face la mica intelegere. De la o vreme am intrat si noi in rindul lumii si i s-a dat cetateanului banda lui, sa se spele pe cap cu ea. Taxiurile s-au dus pe la 160 MHz, depinde de zona.

 

Cineva spunea de limitarea puterii la 4W. Asta depinde de modul de lucru AM/FM/SSB si de tipul statiei fixa/mobila/portabila. Statiile portabile au de obicei puterea redusa, in primul rind datorita capacitatii limitate a acumulatorilor. Modelul Lincoln, daca nu ma insel, are cca. 20W putere maxima.

 

Distanta pina la care 'bate' o statie de CB depinde de puterea statiei dar in masura cea mai mare de antena folosita. Si de propagare. Acum suntem in partea de minim al ciclului activitatii solare (un ciclu = 11 ani), si propagarea in 27 MHz este f. slaba. Insa in anii buni, cu putere modesta si cu o antena verticala/directiva se pot face legaturi intercontinentale.

 

Nu are nici un rost sa folosesti un amplificator de 200 W pe motocicleta. Nu numai ca iti termina acumulatorul, dar daca nu folosesti o antena buna (cum ar fi de ex. o verticala in 5L/8 montata pe aripa spate) mare brinza nu faci. Cred ca solutia cea mai buna e folosirea unei antene montate pe moto.

 

Nu va temeti prea tare de serviciile de ascultare. Pe partea civila e IGCTI-ul, iar in coltul intunecat e SRI-ul &Co. Daca ar fi asa rai, n-ar mai exista atit de multe posturi de radio pirat, cel putin in Bucuresti. Ori s-au saturat bajetii de facut dedicatii din balcon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar statiile FRS/GMRS la ce distanta bat pe sosea/oras? Stie cineva daca modelele de 3/5mile bat la 2-3km in conditii reale? Pe mine ma intereseaza folosirea pentru a comunica cu grupul de motociclisti cu care calatoresti. In general distanta intre 2 motociclete nu-i mai mare de 3 km pentru ca in mod normal se merge grupat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frecventa 27Mhz

 

Mah, lumina mai multa si la mineee!! Rogu-va!

 

1.

are fi'miu o masinuta teleghidata care emite si recept semnalul pe 27Mhz .... :10:

Adica ,pe la intruniri, daca butonez telecomanda lui fi'miu, va bararie capatanile? :10:

 

2.

In momentul in care se emite in frecventa respectiva de mai multi motoriusti ce se va auzi? X-(

 

3.

Varianta punctului 2 cu particularitatea ; pot emite doi in celasi timp? sau ala care-o are mai mare .... antena (:finger: sa va fie rusine daca va gandeati la altceva...)

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt statiile GMRS care lucreaza in banda de 460 MHz, distanta de 2-3 km - in conditii de sosea in afara orasului - cred ca e reala. In oras insa, distanta se poate micsora mult datorita cladirilor si a proprietatilor reduse de reflexie/difractie a undelor radio din domeniul UHF.

 

O jucarie radiocomandata, in mod normal, nu trebuie sa functioneze in banda CB - 27 MHz. Pentru aplicatii de tip radiocomenzi, telematica etc se folosesc frecventele din jurul celei de 40 MHz. Pe acolo functioneaza si legatura baza - tel a telefoanelor cordless.

Frecventele sunt alocate si folosite la fel in toata lumea, datorita reglementarilor ITU - Uniunea Internationala de Telecomunicatii. Daca o jucarie radiocomandata 'se aude' in 27 Mhz inseamna ca-i facuta in... Bangladesh.

 

Pot emite 2 statii in acelasi timp, pe aceeasi frecventa/canal. Rezultatul = 0, nu se va intelege mare lucru. Eventual cistiga ala care o are mai mare :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puterea statiei de emisie nu are nici o legatura cu bataia ei...

poti sa emiti si cu 1000 de w nu iti bate mai mult de 30 de km....frecventele folosite (27Mhz, 460 mHz), ca si cele ale posturilor de radio FM sunt in spectrul UUS (undelor ultra scurte) si au propagare directa pna la maxim 30 km. Pe US (ultra scurte) in general pe frecvente de oridinul KHz propagarea undelor este indirecta (reflexie in straturile atmosferei) si poate sa ajunga mult mai mult in functie de puterea de emisie...puterea statiei de emisie nu are nici o legatura cu bataia

poti sa emiti si cu 1000 de w nu iti bate mai mult de 30 de km....frecventele folosite (27Mhz, 460 mHz), ca si cele ale posturilor de radio FM sunt in spectrul UUS (undelor ultra scurte) si au propagare directa pna la maxim 30 km. Pe US (ultra scurte) in general pe frecvente de oridinul KHz propagarea undelor este indirecta (reflexie in straturile atmosferei) si poate sa ajunga mult mai mult in functie de puterea de emisie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt statiile GMRS care lucreaza in banda de 460 MHz, distanta de 2-3 km - in conditii de sosea in afara orasului - cred ca e reala. In oras insa, distanta se poate micsora mult datorita cladirilor si a proprietatilor reduse de reflexie/difractie a undelor radio din domeniul UHF.

 

O jucarie radiocomandata, in mod normal, nu trebuie sa functioneze in banda CB - 27 MHz. Pentru aplicatii de tip radiocomenzi, telematica etc se folosesc frecventele din jurul celei de 40 MHz. Pe acolo functioneaza si legatura baza - tel a telefoanelor cordless.

Frecventele sunt alocate si folosite la fel in toata lumea, datorita reglementarilor ITU - Uniunea Internationala de Telecomunicatii. Daca o jucarie radiocomandata 'se aude' in 27 Mhz inseamna ca-i facuta in... Bangladesh.

 

Pot emite 2 statii in acelasi timp, pe aceeasi frecventa/canal. Rezultatul = 0, nu se va intelege mare lucru. Eventual cistiga ala care o are mai mare :10:

 

Lamurity,Multam de raspuns!!

 

Amu nici io nu-s sigur ca abtipildul cu frecventa e pe bune! Da' scrie 27Mhz sigur! Asta referitor la telecomanda! :finger: da' o incerc io la o intrunire .... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de link-ul pus acolo, nu am gasit altceva oficial pentru portabile.

Ce nu e mentionat aici este o chestie interesanta: Dual Watch. Urmareste simultan doua canale si comuta pe cel care are trafic atunci cind este cazul.

Exemplu: grupul de motociclisti stabilesc ca ei comunica pe canalul 23. Momentan nu au ce sa-si spuna intre ei. Grupul trece pe linga doua camioane care vorbesc pe canalul 22 de un radar in comuna "X". Statia va comuta pe canalul 22 si vei putea asculta linistit ce vorbesc soferii camioanelor.

ASTA IN ARMATA SE CHIAMA SALT IN BANDA,RECEPTIE PE O FRECVENTA EMISIA PE ALTA LA DERUTA CARE SE SCHIMBA LA FIECARE APELARE,NU MAI BATETI CIMPI CU 10,15 KM CA NU MERE DEPINDE DE MODULARE NU DE PUTERE POTI SA AI 100 W SI UN DEAL DE 30 M/H DC NU AI CEVA PUS IN VIRF SA TRANSFERE SEMNALU RAMII RATACIT,IAR PUTERI MARI DE EMISIE INSEAMNA SURSA CAPABILA,IN STEND BAY CONSUM MINIM IN EMISIE FULLDC MAI DAI SI DE BETOANE SAU ALTE SURSE CUM SUNT STILPI DE INALTA /JOASA TENSIUNE POTI SA SI ARZI STATIA,DA HAI CA AM DATO SI EU CA ASTIA CU CDI_U

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27Mhz e frecventa libera, poti face ce vrei acolo. Si da, acolo sint si telecomenzi.

Dar nu vor interfera cu statiile radio care au putere net superioara si o altfel de modulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interesant topicul, ca principiu de montare. Acolo e vorba de statii care emit in banda de 2m, unde trebuie licenta de radioamator.

Dar nu cred ca sint foarte multi pasionati sa plateasca taxe si sa se duca sa dea examen de radioamator cind si cu CB-ul obtii exact acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o buna zi cu soare mi-a venit ideea ca daca taximetristii au statii, nu vad de ce nu ar avea motociclistii.

Asa ca am cumparat o statie de emisie-receptie in CB, adica Citizen Band.

Lucreaza pe frecventa de 27MHz, care poate fi folosita liber, fara licenta de radioamator.

Mai multi de pe forum, acum mai multi decit degetele de la o mina, mi-au urmat exemplul.

Eu am momentan o statie Dragon SY101, care are alimentare de la 12v direct. Imi convine de minune, se alimenteaza direct din bateria de la moto.

Ce ar fi sa facem un canal comun, pe care sa comunice tot motociclistul?

 

Later edit: am uitat sa mentionez inca doua avantaje ale CB-ului: camionagii folosesc si ei aceasta modalitate de comunicare. Rezulta ca poti sti din timp multe evenimente de pe sosea, radare, etc.

De asemeana Salvamont-ul foloseste. Si unii radioamatori.

Avind in vedere cele de mai sus, sigur ne putem descurca usor intr-o situatie neprevazuta sau intr-o zona necunoscuta.

mai exista ceva statii mici cobra care au si special pentru motociclisti ...sunt in jur de...3mil 2statii ..dar sunt pentru lungimi de unda mici...8km.maxim...si folosesc frecvente inalte 144...sau ceva de genu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger:

Eu inca nu ma dumiresc ce parte din " Nu se pot utiliza in conditi reale pe motor " nu ati inteles-o :10: ;)

 

Cine foloseste asa ceva si aude/intelege ceva la 100 kmh va rog, luminati-ne. De care statie , ce sistem handsfree, unde e butonul de emisie . Dar pe bune, probat , nu exercitiu de logica la rece :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concret: Dragon SY101 au alimentator de la 12v, au mufe pentru casti, microfon si butonul de emsiei.

Momentan am o jena sa o probez la 100km/h pe moto, dar vine ea vremea frumoasa si testam.

La mine in casca e liniste, asa ca nu prevad probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la proba contrarie, raman la parerea personala, provenita din PROBA PRACTICA. Si ale mele fuctionau perfect in casa sau pe jos, :finger: cand nu aveam casca in cap si in urechi vantul si tobele.

 

Sculele erau Tevion de tip PMR 446 , probat cu mai multe handsfree-uri de la "custom made" incorporate in captuseala castii pana la hands-free de telefon mobil.

 

Q.E.D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yikes:

Eu inca nu ma dumiresc ce parte din " Nu se pot utiliza in conditi reale pe motor " nu ati inteles-o :yikes: :yikes:

 

Cine foloseste asa ceva si aude/intelege ceva la 100 kmh va rog, luminati-ne. De care statie , ce sistem handsfree, unde e butonul de emisie . Dar pe bune, probat , nu exercitiu de logica la rece :eek:

o sa probez eu statiile cobra am gasit in magazin sistemul pentru motociclisti (pentru casca cu bot sau fara 800mi parca) cu buton pus pe coarne pentru emisie receptie (da am gresit functioneaza la 446MHz)

am incarcat si o poza cu modelul care il am eu a costat 100e 2statii in magazin sunt unele mai slabute astea sunt testate si bat la 8km in oras Am masurat cu un g.p.s.

post-6919-1140467843_thumb.jpg

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...