Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Diego

Eu am avut nevoie sa transport ceva la Arad si am gasit un coleg prin statie, am aflat de un drum secundar pt.ca principalul era blocat de un accident tot prin statie, etc!

 

Intrebare la Radio Erevan: la ce este utila o macara pe o motocicleta?

 

L.u.v raspunde: Eu am avut nevoie sa imi mut mobila de la Mangalia la Satu Mare, basculanta persoanala nu era dotata cu macara dar i-am pus una si m-a ajutat foarte mult! Asa ca nu pot sa inteleg cum de intrebi de utilitatea unei macarale pe motocicleta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Probabil este un soi de glumita care pe mine personal ma intristeaza, avand in vedere lipsa de substanta, umor si continut, daca as rade la asa ceva as face-o fortat si cum sunt un baiat sincer n-as putea sa ma prefac :wacko:

Ratacindu-te pe un topic despre statii CB ti-as sugera "sa schimbi canalul" catre superbul topic deschis chiar de domnia ta, acesta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare pe "ieroan" merge ?

Nu de alta , dar as fi curios cum suna "...ati depasit limita de viteza...atentie radar la....vroammmmmmmmm.....800 metrii in URMA" :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la chestiuni serioase: Mi-am luat o statie (Alan 52 Multi - cu dimensiunea potrivita pentru moto, plus ca are si varianta de a fi portabila, cu baterii si antena proprie). Cu antena externa pentru masina am rezolvat, insa ieri, cand m-am dus sa iau o antena si pentru motor (fara plan de masa), m-a derutat vanzatorul - cica ar fi incercat si merge atat de prost cu antena externa montata atat de aproape de corp, ca mai bine cu cea proprie (o chestie de vreo 15 cm).

 

LUV: tie cat iti bate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Robert, nu mi-am batut capul, dar 3/4 km bate sigur in afara, oricum, arhisuficient..

Antena o poti fixa pe un suport facut chiar pe cadrul coburilor, daca nu are cine sa te ajute te trimit eu la cineva.

Oricum, dupa montajul final antena trebuie calibrata, am om si pt.asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antena pe care o folosesc eu pe moto este Sirio GL 27 (Ground-Less) care se foloseste pe masinile cu caroserie de fibra de sticla, deci fara plan de masa. De aceea este indicata si pe motociclete. Cum ies pe strasse cu moto fac un test de distanta si o sa iti povestesc.

 

Revenind la chestiuni serioase: Mi-am luat o statie (Alan 52 Multi - cu dimensiunea potrivita pentru moto, plus ca are si varianta de a fi portabila, cu baterii si antena proprie). Cu antena externa pentru masina am rezolvat, insa ieri, cand m-am dus sa iau o antena si pentru motor (fara plan de masa), m-a derutat vanzatorul - cica ar fi incercat si merge atat de prost cu antena externa montata atat de aproape de corp, ca mai bine cu cea proprie (o chestie de vreo 15 cm).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg inspre vest de cel putin 5 ori pe an.

merg in dej de cel putin 5-6 ori pe an

 

radioul in surdina si flash-urile din fata sunt suficiente.

statia n-am folosit-o de mai mult de 3 ori pe masina.

 

ultima oara am plecat spre franta in ianuarie anul asta cand a fot poleiul ala dimineata.

pana am ajuns in pitesti am aflat ca un camion transportand aniumale s-a rasturnat intre dorbeta si craiova.

statia nu m-ar fi ajutat cu nimic.

nu bate mai mult de 2-3km.

 

in canada/state m-ar ajuta. acolo ai canale speciale de vreme si traffic-info. asta ar fi singurul motiv pentru care n-as vinde-o si un motiv esential pentru care mi-am cumparat una hand-held si cu acumulatori/batteries strandard.

 

macaraua am vandut-o anul trecut, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ceva nu este in regula, ce antena ai?

La mine cea de pe motor unde nu am plan de masa bate la 3/4 km, dar chiar si asa este suficient.

La masina am o antena Sirius de 200 cm cu care receptionez si de la 12/15 km in drum deschis..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva nu este in regula, ce antena ai?

La mine cea de pe motor unde nu am plan de masa bate la 3/4 km, dar chiar si asa este suficient.

La masina am o antena Sirius de 200 cm cu care receptionez si de la 12/15 km in drum deschis..

 

dracu' ca n-am masurat-o. Am luat una de la o companie care vand pentru taxi, undeva langa piata 1mai (o strada spre neculce)

dar si-asa Luv, nu ii simt utilitatea, poate s-o tin la mine ca si masura de siguranta unde nu am semnal de tel. dar unde nu mai am semnal de tel si trec camioane?

e pe undeva prin garaj, ma rog, spatiu de parcare. ceea ce trebuia sa fac este s-o ajustez ca lungime, dar am vazut ca receptionez, si pot si transmite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acolo vine problema, antena trebuie calibrata, deasemenea si la statie se mai poate umbla..daca sunt corect ajustate nu ai cum sa nu receptionezi de la 7/8 km cel putin..

7/8 km e putin. in afara localitatilor, am facut test la aprox 20 km, fara probleme (midland alan 52, 5W).

poate bate si mai mult dar nu m-a interesat, e suficient.

statia e f utila atunci cand calatoresti mult. in oras clar nu te ajuta, dar daca faci un minim de 2.000 km/luna prin tara, la cate radare sunt...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7/8 km e putin. in afara localitatilor, am facut test la aprox 20 km, fara probleme (midland alan 52, 5W).

poate bate si mai mult dar nu m-a interesat, e suficient.

statia e f utila atunci cand calatoresti mult. in oras clar nu te ajuta, dar daca faci un minim de 2.000 km/luna prin tara, la cate radare sunt...

ce antena si solutie de comunicare? casca microfon ptt??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Probabil este un soi de glumita care pe mine personal ma intristeaza

Se numeste ironie. Stii ce-i aia?

statia e f utila atunci cand calatoresti mult. in oras clar nu te ajuta, dar daca faci un minim de 2.000 km/luna prin tara, la cate radare sunt...

Eeeeeexact. Adica pentru tiristi si navetisti. Pe masini. CB pe moto e futil. Niste statii PMR pentru un grup de pieteni pot fi foarte utile, dar e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eeeeeexact. Adica pentru tiristi si navetisti. Pe masini. CB pe moto e futil. Niste statii PMR pentru un grup de pieteni pot fi foarte utile, dar e alta poveste.

Statiile PMR nu au nicio legatura cu discutia de fata, alea le poti folosi tu si cu prietenii tai cind vorbiti despre Elodia si OTV, aici este topic despre statii CB, dupa cum scrie si in titlu.

Daca majoritatea de pe topic are si le foloseste cu succes iar tu nu le gasesti utilitatea ghiceste unde-i problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Daca majoritatea de pe topic are si le foloseste cu succes iar tu nu le gasesti utilitatea ghiceste unde-i problema!

Daca asta-i argumentul tau, afla ca exista si motociclete cu macara sau cu remorca. D'astea nu-ti pui?

 

post-71034-0-84347200-1362863078_thumb.jpgpost-71034-0-40435400-1362863079_thumb.jpgpost-71034-0-87418900-1362863079_thumb.jpg

post-71034-0-37973100-1362863080_thumb.jpgpost-71034-0-21422200-1362863081_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. vitezane aveti vreo recomandare de statie? dar fara antena ce vine montata pe moto. vreau ceva mic pt buzunarul interior de la costum.daca are cineva recomandari poate vine si cu un link. multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Da, m-am gandit si eu la varianta asta. Am studiat si pozele lui l.u.v. si mi se pare ok pentru un turer ...am ajuns la concluzia ca pe Dragstar nu se merita ( viteza de croaziera nu depaseste 90 .. ar mai fi problema localitatilor ....) .

In schimb la o vitezana da, mi se pare necesara. Le masina e super utila. Daca are cineva, sa posteze sau sa dea detalii despre cum a montat-o.

 

@l.u.v., zici ca daca o calibrezi bate spre 8 km .... au am un cb cu antenna de 1.6m pe auto si bate lejer la 20 km ... de ce la moto asa putin????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

La masina ai un plan de masa mult mai bun pe capota, la motocicleta este mai problematic, mai este si topcase-ul care ecraneaza, si eventualul pasager.

Nu-mi cere alte amanunte, nu ma pricep, asa mi s-a explicat si mie de catre radioamatori.

Oricum, 4/6 km sunt arhisuficienti, in intervalul asta de distanta circula foarte multi cu statii de la care ai info despre drum si radare..

Este utila la orice, eu nu ies la niciun drum, oricit de scurt fara statie la moto sau auto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...