Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

Oricum, 4/6 km sunt arhisuficienti, in intervalul asta de distanta circula foarte multi cu statii de la care ai info despre drum si radare..

Aici asa este .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Discutand pe PM cu cineva care avea nevoie de asistenta in alegerea unui sistem de comunicatii pentru auto/moto mi-am amintit ca am o statie mobila CB care se prafuieste prin dulapuri de multi ani de zile. Este vorba despre un MIDLAND ALAN 100 PLUS si o antena PROXEL de 1.45m (5/8 lambda) cu talpa magnetica si cablu RF de 3m. Maine am un drum cu un cunoscut pana la Bucuresti si, daca nu uit, poate o testez sa vad daca mai e in mintile ei.

 

Intereseaza pe cineva?...

 

Ride Safe!

 

post-11356-0-85407100-1365708495_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Gabishor acum am gasit topicul. Iti scrisesem pe p.m. sa imi trimiti linkul de aici.

Eu inca nu am montat nimic, nu am timp si stau cu Easy-Talkie G4,Storm explorer, Sirio GL27 in garaj...

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

salutare!

vad ca nu s-a mai scris nimic de multisor.

am una bucata alan 52 si vreau s-o conectez cu cardo scala rider g9. ceva idei?

 

cred ca-mi trebuie un adaptor bluetooth.

Aceiasi intrebare am si eu, poate un coleg sa ne explice mai detaliat, ceva poze sau daca e f dragut sa vedem live (daca e din buc).Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt scule misto, dar costa o gramada de bani si din ce stiu eu sunt pt.piata nord-americana care foloseste alte frecvente, nu merg trase in banda la noi..

 

Asta nu stiam Luigi

 

salutare!

vad ca nu s-a mai scris nimic de multisor.

am una bucata alan 52 si vreau s-o conectez cu cardo scala rider g9. ceva idei?

 

cred ca-mi trebuie un adaptor bluetooth.

 

Cum ai rezolvat pana la urma

 

Si apropo Alan 52 nu are bluetooth incorporat cum am crezut esential :( deci nu scapam de adaptor

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta nu stiam Luigi

 

 

 

Cum ai rezolvat pana la urma

 

Si apropo Alan 52 nu are bluetooth incorporat cum am crezut esential :( deci nu scapam de adaptor

asta are...

 

http://www.cbmania.ro/statii_radio_emisie_receptie_pmr_466_mhz/statii_radio_pmr_portabile/alan_midland_445_bt_cu_bluetooth.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, deci acum 20 de minute am vb cu un tip (vanzari statii CB - cbmania.ro) care sustinea sus si tare ca statii CB bluetooth nu are :)) Il sun acu si revin cu detalii

 

Da, deci am revenit... statia este intradevar cu bluetooth dar este in PMR 446 Mhz, pe cand CB (canal 22 info trafic) merge in 27 Mhz. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator catalin013

buna seara ....eu va recomanda sa mai studiati putin pentru ca nu toate aparatele sunt compatibile intre ele ....in momentul in care emiti printr-un dispozitiv auxiliar risti ca cel care receptioneaza sa nu inteleaga nimik din cauza aparitiei brumului.....se povestea la inceputul topicului despre o distanta de emisie receptie de cca 130 km adica pitesti-craiova exclus .....se poate discuta pe distante mari numai cand apare fenomenul propagarii undelor ........am mai citit ceva de genul cu buton pe ghidon pentru a intra in emisie (putina umezeala = brum).......o fregventa a motociclistlor este greu pentru ca sunt putin care au statii pe mobre deci informatia este destul de rara asa ca tot la 22 apelam .......dac totusi vreti performante pe moto (claritate si emisie receptie buna) va recomand ceva care sa contina in meniu functia WOX adica ai casca si microfon cu fir iar cand deschizi gurita si vrei sa zici ceva statia intra automat in emisie ....YAESU Multumesc o seara buna ......daca va mai pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie.......sunt pasionat de asa ceva iar ca idee eu in momentul defata comunic cu aprox 300w si am investit ceva in aparaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e nevoie sa vorbesti din Otopeni cu unul care e la Barcanesti nici de pe moto , nici din masina . Cat despre VOX , trebuie reglata sensibilitatea intr-atat incat sa nu stai numai intr-o emisie ;) Eu am Alan 42 Multi cu adaptor bluetooth BPA 100 conectat cu un sistem Midland si e ok . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O intrebare putin stupida: pentru info trafic, nu merge sa folosesti un walkie-talkie clasic (nu ma refer la jucarii)? De genul: am statie de emisie-receptie pe baterie in buzunarul de la geaca, casca in ureche, microfonul in bot. Stiu ca nu bate mult, dar nu pot sa il rog pe tiristul pe care urmeaza sa il depasesc cum e drumul in fata? Statiile de tir stiu ca bat km buni, a mea bate 500 de metri. Ma tin de tir si il rog sa intrebe cum e pana la Xulesti. Nu merge teoria mea?

Pt carcotasi: nu sunt tiruri, merg regulamentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Baieti imi cer scuze, nu am avut rabdare sa citesc toate cele 35 de pagini.

Sfatuiti-ma si pe mine ce fel de statie sa-mi cumpar care sa aibe un raport pret calitate BUN.

In primul rand am nevoie de asa ceva pentru masina, sa nu mai stau ca berbecu cu un ochi pe sosea si cu altul dupa masini de politie..........sa-mi pot vedea linistit de drum.

Acum daca statia asta pe care o voi folosi in primul rand cu masina, se potriveste si pe motocicleta pe tankbag........ e parfum.........dar nu e un MUST pentru mine. Repet vreau sa conduc linistit cu masina ......in primul rand.

 

Saptamana viitoare intentionez sa cumpar o statie.

 

PS : Se poate gasi o statie din aia mai discreta? Adica sa nu stau cu sarma de rufe pe portbagaj. Ceva asa finut care sa functioneze din interior fara o antena imensa pe masina?

 

Mentionez ca NU stiu cum se utilizeaza o statie, nu am folosit asa ceva si nu m-am atins de asa ceva pana acum.

 

Imi pot face treaba cu o statie CB de moto , si in cazul utilizarii auto?


Din ce este aici voi ce imi recomandati si mai ales de ce?

http://www.statii-auto.ro/magazin/index.php?categoryID=816



Ce ziceti de asta. Merita ?

http://magazin-statiiradio.ro/statii-radio-cb-27mhz-informare-trafic/promotii-statie-antena/set-statie-radio-cb-crt-s-mini-antena-crt-ml-145.html

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as recomanda midlan alan 52. Eu am doua. Pe motor n-am pus inca.
Avantajul e ca-i micuta si o alimentezi de la priza pt bricheta. Nu trebuie sa modifici nimic in masina si nu ocupa mult loc. La nevoie poti s-o muti imediat in alta masina.
O sa-ti trebuiasca si antena exterioara totusi. Recomand President Alaska (+6db castig). Baza magnetica sa fie cat mai mare, sa nu ai surprize la viteza.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti imi cer scuze, nu am avut rabdare sa citesc toate cele 35 de pagini.

Sfatuiti-ma si pe mine ce fel de statie sa-mi cumpar care sa aibe un raport pret calitate BUN.

In primul rand am nevoie de asa ceva pentru masina, sa nu mai stau ca berbecu cu un ochi pe sosea si cu altul dupa masini de politie..........sa-mi pot vedea linistit de drum.

Acum daca statia asta pe care o voi folosi in primul rand cu masina, se potriveste si pe motocicleta pe tankbag........ e parfum.........dar nu e un MUST pentru mine. Repet vreau sa conduc linistit cu masina ......in primul rand.

 

Saptamana viitoare intentionez sa cumpar o statie.

 

PS : Se poate gasi o statie din aia mai discreta? Adica sa nu stau cu sarma de rufe pe portbagaj. Ceva asa finut care sa functioneze din interior fara o antena imensa pe masina?

 

Mentionez ca NU stiu cum se utilizeaza o statie, nu am folosit asa ceva si nu m-am atins de asa ceva pana acum.

 

Imi pot face treaba cu o statie CB de moto , si in cazul utilizarii auto?

 

 

Din ce este aici voi ce imi recomandati si mai ales de ce?

http://www.statii-auto.ro/magazin/index.php?categoryID=816

 

Ce ziceti de asta. Merita ?

http://magazin-statiiradio.ro/statii-radio-cb-27mhz-informare-trafic/promotii-statie-antena/set-statie-radio-cb-crt-s-mini-antena-crt-ml-145.html

Daca vrei sa folosesti aceeasi statie si in masina si pe moto , iti trebuie una portabila ( ex. ALAN 42 ) , micuta , si cu antena proprie . Una mobila este ok in masina , dar pe moto , e putin mai greu . Asta in cazul in care nu ai tourer , unde sa fie montata in permanenta intr-unul dintre coburi ( cum are Luigi ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cum spuneau si colegii, 42 sau 52 s-ar preta la ce vrei tu (vezi ca un Alan 42 avea de vanzare pretinu tau Ianachim, detalii aici )

Daca iti iei doar pt.masina si optezi pt.altceva nu arunca bani multi pe statie, toate fac acelasi lucru, diferenta este de fite, pt.un ping sau ecou nu merita sa arunci banii, calitatea receptiei/emisiei vine de la antena, nu de la statie.

La mobra va fi mai dificil, daca esti insa hotarat sa mergi mai departe si sa-ti faci asa ceva imi spui si te trimit eu la un meserias care-ti face montura pe mobra..

Idem si pentru CB, omul are si de vanzare statii si antene..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...