Sari la conținut

Accident Plevnei


Weeman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ONTOPIC: insanatosire grabnica motociclistului si recuperare totala!

Poate fi ajutat cu ceva? Update-uri la starea sanatatii lui? Se poate estima

daca poate sau nu avea parte de o recuperare completa?

 

OFFTOPIC:

Prea multe accidente, oare ce ar trebui sa mai punem pe motoare pentru a fi vazuti ?

 

Nimic. Daca te bazezi pe ideea ca esti vazut, la noi o incurci. Am avut mega-bulanul

de a invata franarea de urgenta cu fata in ... situatii de urgenta si totusi sa scap :finger:

E nevoie sa zic de incetinit in orice intersectie, unde sunt stradute laterale pe dreapta,

mergeti pe mijloc, orice masina e in fata ta o depasesti intr-o secunda sau tii o distanta

respectabila ... etc? Sunt cateva lucruri pe care, daca le faci, nu mai conteaza ce vad

sau nu conservarii. Daca ai trece prin orice intersesctie de parca astepti de pe oricare

parte sa treaca un "jmeker cu mertzan " cu 150 kmh, cred ca altele ti-ar fi sansele.

 

Greselile apar cand nu vedem ceva, nu ne concentram suficient, nu luam in calcul toate

posibilitatile si ceva ce noua ne pare imposibil sau putin probabil sa se intample... se

intampla. N-avem ce face, suntem oameni, gresim.

 

Acu' sa nu mi-o luati in nume de rau, clar e vina conservei si legal si moral si cum vreti

voi, da' daca motoristu' avea 50 si prevedea manevra conservei, eventual avea ochelari

de soare pe sub casca (ca sa nu mai fie scuza cu soarele - eu port ochelari sub casca

atunci cand e chiar prea multa lumina) poate, poate ar fi scapat mai bine.

 

Desigur, o sa fiu luat grav la p..a ca, la dracu', cum pana mea tocmai eu comentez, cel

mai tampit ca si stil de mers ... E simplu, eu merg ca nebunu pentru ca pur si simplu nu-mi

mai pasa de nimic :) Cei care tolereaza greu durerea, ideea de membre rupte sau altele

mai rele, conduceti preventiv. Nu ca bosorogii, ci taricel unde sunteti siguri ca se poate

si nu exista nici un potential pericol iar unde apare ceva ce pare dubios, lasati-o moale, ca

instinctu' nu va minte cand va zice ca mereti prea tare.

Nu inteleg, degeaba sute de pagini cu sfaturi, nu de la mine, de la ai "batranei" pe motor si

in continuare o mare, mare parte din oameni nu le asculta. Oare toti sunt satui de viata,

sau ce?

 

Sa va puna mama lu' dracu' sa mai patiti ceva!! :bigstar:

Editat de shin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca anul asta, pana acum a fost relativ "pace" , acum vad ca am ajuns iar la ziua si accidentul ... nu e bine deloc in ritmul asta.

Ma bucurasem la inceput cand cineva a zis ca riderul nu are mai nimic, dar apoi cand am citit de atatea oase rupte si dislocate, am ramas un pic interzis...

Riderului ii doresc sanatate exagerata si recuperare rapida !

Soferului auto ii dorim : o vedere mai buna, o intuitie superioara, zeci de neuroni in plus, cateva zeci de grame de constiinta extra si multe altele !!! Daca ar realiza ca suntem mai multe categorii de vehicule pe strazi, atat noi cat si ei, am duce-o mai bine ... .dar , deee , de ce am face-o , ca noua nu ne place sa fie simplu !!!

 

Totul e sa traiesti, sa poti povesti !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate multa bikerului ....si noi ceilalti sa fim atenti la toate pericolele care se inmultesc pe zi ce trece mai ales acum cand vine caldura si toti incep sa o calce si binenteles "spalatul" strazilor de catre cei de la rebu sau urban cu apa din lacuri sau dambovita .......a venit primavara si deja se inmultesc pericolele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: nu se poate face ceva in legatura cu restul populatiei (care nu merge pe 2 roti) sa invete ca nu tre sa-i dai omului casca jos k poate il omori ? in genu " stire despre cutare accident (Doamne fereste!) si sa zica unu frate NU umblati la casca!" ?? :D

 

si ontopic: Multa sanatate baiatului

 

Era cineva care voia sa-si puna un sticker sau sa aerografieze un anunt cu "a nu se scoate decat de SMURD sau cu acordul meu". Poate nu e o idee chiar atat de rea.

 

De asemenea am putea introduce pe lista AMR-ului ideea unei campanii de aducere la cunostinta despre pericolul grav la care suntem supusi daca ne este casca scoasa in caz de accident. Campania aia cu extraterestrii exista in trafic si asa nu are prea mare efect.

 

Cat despre accident, puii mei. Mers mai cu grija. Fix in intersectia aia trec foarte foarte des si de fiecare data ii vad pe cei care vor la stanga cum stau chititi sa sara. Strada e foarte lata, vizibilitatea e destula si nu-si dau seama de viteza agregatului. De asta prefer atunci cand vad unu ca se pregateste sa vina la stanga (cu sau fara semnal, ca la Bucuresti e optional, nu tine decat de cheful de moment) incetinesc pana la 20 daca e nevoie. Prefer sa-mi iau carne in frigider decat sa ma intreb daca ce vad e Smurdul sau un inger.

 

Accident clasic, the wrong people at the wrong time. Doi berbeci, unu legal cu loganu si nenea cu motorul care a avut prea multa incredere in bun-simt si lege si prea putin spirit de conservare. Si ca un added bonus, nici viteza nu pare sa fi fost la locul ei. Prea s-au mucit ambii.

 

Insanatosire grabnica si cat se poate de completa.

 

Off-Topic: Frate cat de muci s-a facut loganu'. Cred ca si ala intra la paguba totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu abia ce am iesit din spital.. la mine usor..el o sa traga rau de tot..rabdare multa sa aiba ca se fac toate la loc si multa multa sanatateeeee!!

 

si sa stiti ca asa este nu suntem vazuti!!!!

sa purtam ce? sa ne punem niste sirene din alea de pompier si cand ne apropiem de intersectie sa le dam drumu..poate asa ne vor auzi si vede si pe noi...ca is satul!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, mi se pare deja ca circulatia in Bucuresti cu motorul a devenit un fel de "sport extrem" .. :D Oricat de atent as fi (si cred ca majoritatea dintre noi sunt foarte atenti, deoarece e pielea noastra in joc), tot am impresia ca un pericol iminent (din umbra) ma paste.

Foarte urat accidentul, sa dea Dumnezeu sa se refaca motociclistul cat mai repede si fara sechele. Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa stiti ca asa este nu suntem vazuti!!!!

sa purtam ce? sa ne punem niste sirene din alea de pompier si cand ne apropiem de intersectie sa le dam drumu..poate asa ne vor auzi si vede si pe noi...ca is satul!!!

 

nu este nimic care sa te scape decat tu insuti. altfel cum iti explici ca intr-o tara cu state vechi in ale motociclismului gen anglia inca se mai produc accidente cu "nu l-am vazut"

 

Secretul e sa te comporti ca si cum esti invizibil. Doar atunci cand poti sa-ti pariezi toti banii cum ca ala te-a vazut, doar atunci sa-ti pui si viata in mainile lui si sa treci fara frica. Pana atunci, mai bine arati penibil si mergi cu 20, parca mai jenant arata un ghips de sus pana jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este nimic care sa te scape decat tu insuti. altfel cum iti explici ca intr-o tara cu state vechi in ale motociclismului gen anglia inca se mai produc accidente cu "nu l-am vazut"

 

Secretul e sa te comporti ca si cum esti invizibil. Doar atunci cand poti sa-ti pariezi toti banii cum ca ala te-a vazut, doar atunci sa-ti pui si viata in mainile lui si sa treci fara frica. Pana atunci, mai bine arati penibil si mergi cu 20, parca mai jenant arata un ghips de sus pana jos.

Anglia e singura tara din UE (ma refer cu pretentii in vanzarile moto) in care intre motocicletele noi achizitionate SS sunt majoritare. Ca si la noi de altfel. NU vb din impresii, sunt statistici de vanzari si inmatriculari. S-ar putea si asta sa fie una din explicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anglia e singura tara din UE (ma refer cu pretentii in vanzarile moto) in care intre motocicletele noi achizitionate SS sunt majoritare. Ca si la noi de altfel. NU vb din impresii, sunt statistici de vanzari si inmatriculari. S-ar putea si asta sa fie una din explicatii.

 

Nu te-am vazut ca erai pe vitezana...hai mai las-o pe asta cu vitezanele ca m-am saturat. Si ce daca e vitezana? poate sa fie si moped, daca ala e bou si nu se asigura ca nu trece peste capul unuia degeaba. In Romania, daca ai masina esti smecher, cu cat mai mare sa fie. Chiar ieri am avut o problema cu unu care s-a uitat, degeaba el tot a iesit, am franat, totul in regula...claxoane, injuraruturi...omu cu scuze alea alea...il intreb auzi taica...daca eu eram cu tiru te mai bagai asa in fata mea...omu bineinteles a raspuns cu nu. La noi este inca conceptia...cu cat esti mai mic cu atat ar trebui sa mergi mai incet si cat mai pe langa bordura. Mare prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat aia cu: mers cat mai incet si pe dreapta!

Eram pe pantelimon (pe la biserica capra, spre iancului) si mergeam pe prima banda. Vreo 3 masini se baga de pe o strada laterala (de pe sensul opus) sa faca stanga. Au dat prioritate la masini apoi vazand ca eu sunt pe banda 1, s-au bagat pe a 3 a, mai putin unu care a vrut direct pe a1a peste mine eventual, noroc ca l-am vazut, am claxonat si franat (nu foarte rau ca mergeam incet) si el s-a speriat un pic si a tras de volan inapoi sa ramana pe a 2-a. La stop trag langa el (avea geamul intre-deschis) si incepe discutia:

 

-Ce faci ma, tu nu te uiti pe unde mergi, dai peste mine? (avea vreo 40 de ani)

-Ce vrei ma, lasa-ma in pace, mai bine vezi tu cum mergi ca stiu eu ce fac, nu ti am facut nimic! (asta in timp ce dadea semne ca vrea sa se dea jos ...la mine gen..probabil de speriat ce era incerca sa ma intimideze)

-Pai nu mi-ai facut nimic ca am claxonat si am franat, si nu mi spune mie sa vad cum merg ca mergeam f incet pe banda 1! (eu foarte calm--ca bou)

-Lasa-ma ma in pace, si sa retii ceva: NU E TOATA BANDA A TA!

 

Jur ca am ramas socat si n-am mai fost in stare sa ii spun decat un BA E! ..in timp ce pleca de la semafor fiindca se pusese verde. Din pacate eu am facut stanga si el a mers inainte. Evident mi-a parut rau ca nu i-am @#% un slide de gheata in usa si un pumn in oglinda, si ma tot gandeam sa fac dreapta si dreapta din nou, poate dau de el din nou!

 

Deci sunt multi imbecili care chiar sunt convinsi ca noi daca avem motoare tre' sa mergem undeva pe langa bordura lasandu i pe ei sa treaca si sa faca ce vor!

 

INCREDIBIL!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fac pana la urma ...iau un junghi de dacie bag raforsari la greu pe ea si ies in trafic!!!! si unde nu ma vede si se baga aiurea poc!!

 

 

lol; cum ar fi sa ne blindam toti motoarele si sa le dotam cu tepi, ca in mad max

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta pot spune ca un compromis excelent intre pasiunea pt mersul pe doua roti si deplasarea in condititii confortabile si destul de safe prin Bucuresti este un maxiscuter puternic...cel care incearca asa ceva, va pastra SS numai pt mers la mare...

(scz pt offtopic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol; cum ar fi sa ne blindam toti motoarele si sa le dotam cu tepi, ca in mad max

Santem toti mult offline, dar decat tepii din Mad Max eu as prefera rachetele dintr-un film cu Chuck Norris...

 

Apropos, cand se mai discuta ceva la subiect pe topicul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin eu cu noutati...

 

Am fost zilnic la Radu la spital si starea lui (mai mult cea emotionala) este destul de buna.

De cand a intrat in spital el este internat la Neurochirurgie pt ca pe medici ii ingrijoreaza cele 3 cheaguri/fireicele de sange de pe creier, dar urmeaza tratament si astazi la analize i-a iesit ca unul dintre cele 3 firicele de sange aproape s-a retras si restul au scazut in dimensiuni.

 

Urmeaza ca maine sa fie mutat la Ortopedie, unde i se va monta un fel de centura pt refacerea bazinului care din cate am inteles acum este fisurat ci nu dizlocat cum am zis mai devreme.

 

La picior (dreptul) este o problema cu genunciul, de aia are tot piciorul in gips, nu ca e rupt undeva ci ca sa nu forteze genunchiul care nu arata bine deloc... Se pare ca va avea nevoie de o operatie, dar asta se va vedea maine la Ortopedie. Pe acelasi picior, in zona tibiei mai are o taietura care a fost deja cusuta din cate am inteles.

Genunchiul nu a fost operat mai devreme pt ca doctorii au fost foarte ingrijorati de acele 3 firicele de sange si au lasat ca restul sa astepte.

 

Mai are si mana dreapta rupta si deja in gips, degetul mare rupt, fisura la clavicula stanga, umarul stang umflat rau si o vertebra fisurata am inteles, sper sa ma exprim bine.

 

In rest cum am mai zis si mai sus tot felul te taieturi si julituri pe tot corpul, inclusiv la OO care au avut un contact neplacut cu rezervorul :D

 

Din cauza tuturor celor explicate mai sus ii este extrem de greu sa se odihneasca, sa doarma, din cauza bazinului nu trebuie sa stea decat intins pe spate... Va dati seama, il dor toate alea, nici nu poate sa bea apa singur sau sa vorbeasca la telefon :D Din 5 in 5 min cere cate ceva (Tina nu stiu cum mai rezisti ;) )

 

Va sta asa cel putin 1 luna jumate timp minim necesar pt refacerea fisurii bazinului.

 

 

Cam atat momentan legat de starea lui de sanatate...

 

IN REST...

 

Motocicleta nu avea casco si este ireparabila (vedeti poze, apoi ce nu vedeti este cadrul stramb si prinderile motorului cam toate rupte).

Ca sa il scutesc de alergatura o sa incerc sa il reprezint pe Radu in fata Omniasigului (unde avea Loganul RCA) ca sa ne calculeze cat ne da pe motor asta in cazul in care isi dau seama instant ca e vorba de o dauna totala. In cazul in care nu considera si stramba din nas o sa o duc la Honda pt deviz.

In accident au mai fost distruse si casca, geaca, manusile, un rucsac si telefonul nou nout (ma rog, carcasa si display sparte in rest e fucntional).

 

Va dati seama ca Omniasigul mai devreme sau mai tarziu o sa dea dauna totala la motocicleta, apoi o sa evalueze epava la catalog la un pret de cacao si o sa ne dea din acel pret vreo 75% si epava. Cam asa vad eu lucrurile, dar poate ma insel. Anticipez ca una peste alta tot noi o sa iesim prost. Sa nu mai punem ca or sa strambe din nas la despagubirea echipamentului distrus - apropo, echipamentul e trecut in Autorizatia de rep. Telefonul nu a vrut sa-l treaca militianul.

Daca nu recuperam 100% tot de la Omniasig (eu asta cred) va trebui ca vinovatul sa suporte restul, pe cale amiabila sau judecatoreasca.

 

Anticipez ca o sa dureze ceva toata chestia asta...

 

Numai bine si va tin la curent! Eventual astept sfaturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caz foarte asemanator cu al meu.Anul trecut,tot in aprilie.Eu=dubla fractura de bazin si fractura la mana stanga + alte maruntisuri,moto=dauna totala.Nici n-am mai fost la asigurari.Vinovatul a platit alt moto+despagubire morala(spital,suferinta,bani serviciu,stat pe bara 4 luni).Si,culmea,tot cu un Logan rosu!Vei fi iar pe motor,ca si mine!Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caz foarte asemanator cu al meu.Anul trecut,tot in aprilie.Eu=dubla fractura de bazin si fractura la mana stanga + alte maruntisuri,moto=dauna totala.Nici n-am mai fost la asigurari.Vinovatul a platit alt moto+despagubire morala(spital,suferinta,bani serviciu,stat pe bara 4 luni).Si,culmea,tot cu un Logan rosu!Vei fi iar pe motor,ca si mine!Multa sanatate!

pai tu ai avut noroc ca ai reusit sa te intelegi rapid cu vinovatul si in plus ai avut noroc si ca a avut de unde sa iti dea banii. din pacate de multe ori nu se intampla asha si trebuie sa te judeci o gramada de timp cu ei.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ValeI46

Sper sa se faca bine cat mai repede, vad ca nu au aparut complicatii.

O sa coste ceva devizul la motocicleta nu stiu daca va trebui sa te trambalezi cu epava si la Honda, dar la asigurari sigur trebuie sa o duci, si in cel mai fericit caz, probabil o sa iei in jur de 3.000 E de la Omniasig (avantaj anul motocicletei, am inteles ca era din 2003). Totusi, pregateste-te bine, ca astia de la Omniasig cand aud e motociclete li se ridica parul in cap, si eu am avut dauna tot la ei, si cu greu mi-am luat 1.200 E de la ei.

 

Tine-ne la curent cu starea lui Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul dintre putinele topicuri de la accidente "curate", imi scot palaria in fata tuturor celor care au postat. sanatate motociclistului, refacere rapida si cat mai completa. prietenii lui poate reusesc sa isi faca timp sa mai scrie care este evolutia lui si daca putem ajuta cu ceva. nu promit sa merg cu flori la spital, dar poate pot ajuta.

 

Era cineva care voia sa-si puna un sticker sau sa aerografieze un anunt cu "a nu se scoate decat de SMURD sau cu acordul meu". Poate nu e o idee chiar atat de rea.

 

De asemenea am putea introduce pe lista AMR-ului ideea unei campanii de aducere la cunostinta despre pericolul grav la care suntem supusi daca ne este casca scoasa in caz de accident. Campania aia cu extraterestrii exista in trafic si asa nu are prea mare efect.

asta imi pare chiar o idee desteapta (felicitari celor care au avut ideea) doar ca baietii din AMR sunt prea infipti in propriile limitari si campanii de dragul campaniilor, asa ca nu va asteptati la ceva de la ei. ca sa iasa ceva trebuie doua lucruri: o idee coerenta de campanie si bani. ideea insa merita dezvoltata pe un topic separat.

asteptam vesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat aia cu: mers cat mai incet si pe dreapta!

Eram pe pantelimon (pe la biserica capra, spre iancului) si mergeam pe prima banda. Vreo 3 masini se baga de pe o strada laterala (de pe sensul opus) sa faca stanga. Au dat prioritate la masini apoi vazand ca eu sunt pe banda 1, s-au bagat pe a 3 a, mai putin unu care a vrut direct pe a1a peste mine eventual, noroc ca l-am vazut, am claxonat si franat (nu foarte rau ca mergeam incet) si el s-a speriat un pic si a tras de volan inapoi sa ramana pe a 2-a. La stop trag langa el (avea geamul intre-deschis) si incepe discutia:

 

-Ce faci ma, tu nu te uiti pe unde mergi, dai peste mine? (avea vreo 40 de ani)

-Ce vrei ma, lasa-ma in pace, mai bine vezi tu cum mergi ca stiu eu ce fac, nu ti am facut nimic! (asta in timp ce dadea semne ca vrea sa se dea jos ...la mine gen..probabil de speriat ce era incerca sa ma intimideze)

-Pai nu mi-ai facut nimic ca am claxonat si am franat, si nu mi spune mie sa vad cum merg ca mergeam f incet pe banda 1! (eu foarte calm--ca bou)

-Lasa-ma ma in pace, si sa retii ceva: NU E TOATA BANDA A TA!

 

Jur ca am ramas socat si n-am mai fost in stare sa ii spun decat un BA E! ..in timp ce pleca de la semafor fiindca se pusese verde. Din pacate eu am facut stanga si el a mers inainte. Evident mi-a parut rau ca nu i-am @#% un slide de gheata in usa si un pumn in oglinda, si ma tot gandeam sa fac dreapta si dreapta din nou, poate dau de el din nou!

 

Deci sunt multi imbecili care chiar sunt convinsi ca noi daca avem motoare tre' sa mergem undeva pe langa bordura lasandu i pe ei sa treaca si sa faca ce vor!

 

INCREDIBIL!

 

 

Raducule, sanatate multa!!!!!!!!!!!!

Doar ce imi daduse telefon sa-mi spuna ca si-a luat motor nou, eu fiind acasa cu mana si piciorul in ghips tot ca urmare a unui accident gen "nu te-am vazut" si ca cica am aparut dintr-odata, desi el s-a urcat efectiv pe mine si mi-a deviat si directia, proiectandu-ma intr-un audi parcat.

ASA CA:

IN VIATA MEA NU MAI MERG PE PRIMA BANDA!!!!!!

SI-MI IAU SI TOBA SI BATA SI DRACU SA-I IA PE TOTI!!!!!!!!!!!

SI NU MA MAI INTERESEAZA CE ZIC UNII SI ALTII!!!!!!!!!

 

SI NUMAI ASA VEZI CARE TI-E PRIETEN SI CARE NU, DIN PACATE!!

 

SANATATE, RADULE!!!!!!!!!!!!!!!!

LAS' CA NE FACEM NOI BINE!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu ieri la spital la Radu... inca nu i-a disparut simtul umorului, e acelasi tip vesel si spontan, desi starea sa de sanatate nu e una tocmai buna.. Avand o prietena iubitoare si grijulie si niste prieteni de nadejde, cu siguranta vindecarea lui va fi grabnica :baldy:

Fi tare haiducule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de"inca nu i-a disparut simtul umorului, e acelasi tip vesel si spontan"cand a venit politaiul la urgenta sa-mi puna etilotestul,l-am rugat sa astepte putin pana i-mi cobor OO-le din burta,pe unde urcasera.A ramas blocat,apoi l-a pufnit rasul.Aceasi reactie cand ne-am intalnit la sectie,mult mai tarziu,aratandu-ma si povestindu-i unui coleg.MULTA SANATATE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-un final radu a ajuns acasa :blink:

 

intre timp a mai suferit 3 interventii, 1) fixare bazin cu placute de metal si tija mtalica, 2) surub in genunchi si 3) i s-a mai decoperit o fisura la mana dreapta si i s-a pus in gips si aceasta ;)

 

va trebui sa stea in pat (doar pe spate intins) inca vreo luna minim (timp in care se va suda bazinul).

 

mentionez ca nu poate si nu are voie sa se scoale din pat si sa se miste din pozitia intins pe spate in tot acest timp, cine gandeste ca Deh', te mai duci mai faci un pipi, mai stai 2 min la calc si 2 pe balcon la o tigara se inseala.

tot se face la pat, stand pe spate :D

 

bafta raducule! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...