Sari la conținut

Probleme la ridicat motorul de jos?


Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Angi, noi ne stim de ceva timp de pe forum, asa ca intelegi ca nu iti raspund in stil Gica Contra.

Metoda de mai sus mie mi se pare faina pe asfalt plan, la vaci de 3-500 de kg, preferabil proptite la 45 de grade pe crash-baruri sau pe cilindri boxer, V transversal, etc

In coclauri, dupa ce esti topit de oboseala si iti curge siroaie transpiratia pe spate, numai manevra asta nu as mai face-o. Cred ca asa, echer, as ramane intepenit.

Am incercat-o si eu in fata blocului. E ok daca treci de sentimentul de panica dat de mobra care pleaca pe spate si te trage si pe tine dupa ea.

Din toate metodele care, rand pe rand, mi-au terminat inima, plamanii, nervii si muschii ce nu-i am, una singura mi s-a parut eficienta, rapida si lejer de executat cat se poate de des, la intervale normale:

Se apuca capatul ghidonului situat pe pamant, se fixeaza in pozitia indepartat maxim de motocicleta (nu lipit de rezervor), ideal ar fi sa se apuce si frana fata ca sa nu alergam dupa roata fata care are tendinta de a se invarti in 95 % din cazuri si sa ridicam motorul dintr-o zvancnire. Macar la piept, dupa care schimbam prinderea (impingem de sub ghidon).

Parerea mea ! Nu ma injura, te rog, fiindca nu am scris pentru a te contrazice.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am auzit cam la fel. Adica sa ridici de ghidon. Am incercat si a mers mai usor decat cum incercam inainte (apucam de unde puteam,numa de ghidon nu:)) ). Il apuci bine de ghidon cu ambele maini si gata:) Al meu are 225kg si merge varianta asta destul de bine. Nu stiu daca o fata ar putea sa-l ridice(ca in acel filmulet), dar totusi:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am folosit metoda indicata de Angi dar invatata din alta sursa:

- un motor asemanator cu al meu.

 

Probabil cu motoare in jur de 150kg merge si metoda cu zvacnire indicata de Raul, dar cand e mai aproape de 200 ... eu nu am reusit.

 

gerzson

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un teren absolut plat, ridicatul motoretei poate fi mai usor sau mai greu. Problema e cand motoreta e cazuta cu rotile la deal. Rasucitul motoretei poate fi mai greu decat radicatul propriu zis. Daca mai e si incurcata printre copaci... Cat despre ridicatul la deal, poate doar Nicu Vlad sa faca asa ceva fara greturi. Exemplul dat de Angi e bun dar la "Coltul enduristilor" nu nu mai pare atat de interesant pentru ca sunt multe pozitii in care poate sa aterizeze un motor si trebuie sa te adaptezi situatiei respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca eu pusesem link-ul mai mult pentru amuzament, adica uite o tanti blonda care ridica un mastodont si alti "barbati" se vaita de greutatea propriei motociclete, e buna directia pe care a luat-o discutia. E bine ca fiecare sa-si spuna opinia despre cum e mai bine sa ne punem mobrele cu "picioarele" pe pamant. Sincer, eu n-am o metoda bine pusa la punct in privinta asta. Cand cade ma apuc sa trag ca berbecul de ea pana o ridic.

 

Exemplul dat de Angi e bun dar la "Coltul enduristilor" nu nu mai pare atat de interesant pentru ca sunt multe pozitii in care poate sa aterizeze un motor si trebuie sa te adaptezi situatiei respective.

 

Pai daca p-aci imi fac veacul....... Pe restul categoriilor nu intru aproape deloc.

Cum am mai spus, era mai mult pentru amuzament si nu pentru a da un exemplu de cum sa ridicam motoarele :bigstar:

 

Angi, noi ne stim de ceva timp de pe forum, asa ca intelegi ca nu iti raspund in stil Gica Contra.

.

.

.

Parerea mea ! Nu ma injura, te rog, fiindca nu am scris pentru a te contrazice.

 

RELAX :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti mai indulcesc amaru gentiile alea laterale...dar cand e perfect la orizontala...nu mai e asa placut.

De fiecare data ma gandesc ca poate raman dracu intepenit ridicand de ea.

Cel mai urat e pana o ridici un pic de jos...ca dupa aia te impingi in ea si parca merge mai usor...dar pana acolo...te mananca sfintii (sau trebuie sa mai exersez eu la tehnica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce atita discutie pe ridicatul motocicletei...

Eu nu am avut niciodata vre-o problema cu asta si nu sint nici f bine facut, n-am o motocicleta prea usoara(aproape 300kg) si nici nu am vreo tehnica anume.Daca ma intrebati acu cum fac habar nu am ce sa va zic...Am incercat tehnica din filmulet dar la mine nu a mers...

Putem face teste la Voineasa, va las sa va antrenati cu motocilceta mea :D

Singurele situatii cin d am avut mari probleme au fost cind nu prea aveam aderenta...Atunci e o problema cu adevarat, cind e noroi pe jos de nu poti sta tu bine pe picioare, dar sa mai ridici si mobra...Eventual sa fie si in panta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am folosit metoda indicata de Angi dar invatata din alta sursa:
- un motor asemanator cu al meu.

 

Probabil cu motoare in jur de 150kg merge si metoda cu zvacnire indicata de Raul, dar cand e mai aproape de 200 ... eu nu am reusit.

 

gerzson

 

Buna metoda, suficient de explicita.

Si eu am vazut-o , dar cu un BMW la capitolul "vaca trantita".

De atunci o aplic cand e cazul.

 

Important e sa ridici folosind picioarele , nu spatele, pt ca in ultimul caz se poate lasa cu evenimente neplacute (de la intinderi sau rupturi musculare pana la fracturi locale ale coloanei vertebrale => uneori la afectarea maduvei spinarii +/- nervii adiacenti )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am folosit metoda indicata de Angi dar invatata din alta sursa:
- un motor asemanator cu al meu.

 

Probabil cu motoare in jur de 150kg merge si metoda cu zvacnire indicata de Raul, dar cand e mai aproape de 200 ... eu nu am reusit.

 

gerzson

 

parerea mea este ca daca nu ai "bilele" prea mari sa-ti iei o mobra pe masura. Marimea mobrei (prea mare) nu poate inlocui "problema" principala :baldy: , in schimb poate afecta sistemul locomotor. :)

 

Eu ridic mobra(180-200kg) ridicand de ghidonul de langa rezervor. Nu este cea mai usoara miscare insa imi iese de la prima incercare :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

ridicatul motorului cu picioarele este cea mai buna metoda cunoscuta de mine.

celor care ridica frontal motorul (in stilul bruce lee) le recomnd sa dea o fuga pe la o sala de forta sa stea de vorba cu veterani de acolo sa le explice ce pot pati la coloana - nu va bateti joc de coloana, probabil ca veti putea ridica motorul cazut, o data, de 10 ori insa a 11a oara o sa fie ultima data cand va mai urcati pe moto din cauza durerilor de coloana - iar odata distrusa coloana nici mama operatiilor nu va mai face bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ridicatul motorului cu picioarele este cea mai buna metoda cunoscuta de mine.

celor care ridica frontal motorul (in stilul bruce lee) le recomnd sa dea o fuga pe la o sala de forta sa stea de vorba cu veterani de acolo sa le explice ce pot pati la coloana - nu va bateti joc de coloana, probabil ca veti putea ridica motorul cazut, o data, de 10 ori insa a 11a oara o sa fie ultima data cand va mai urcati pe moto din cauza durerilor de coloana - iar odata distrusa coloana nici mama operatiilor nu va mai face bine

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, are mare dreptate omul ! Eu am inceput sa am probleme la coloana de cand m-am fortat sa ridic vaca de jos la o iesire prin padure toamna trecuta!

De atunci, am facut si fizioterapie, si alte tratamente, dar nu mai scap de dureri.

Daca fac o iesire mai lunga pe offroad sa ma zguduie mai tare, deja vreo 2 zile nu-s om ;)

Umblu peste tot cu Ketonal si Flamexin, dar deja nu mai au efect...

 

MARE GRIJA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, are mare dreptate omul ! Eu am inceput sa am probleme la coloana de cand m-am fortat sa ridic vaca de jos la o iesire prin padure toamna trecuta!

De atunci, am facut si fizioterapie, si alte tratamente, dar nu mai scap de dureri.

Daca fac o iesire mai lunga pe offroad sa ma zguduie mai tare, deja vreo 2 zile nu-s om ;)

Umblu peste tot cu Ketonal si Flamexin, dar deja nu mai au efect...

 

MARE GRIJA !

 

Bre da sensibil mai esti matale ;)

 

Eu recunosc, asa ridic motocicleta, da am avut probleme doar la inceput si nu sint sigur ca de la asta au fost, acum n-am nici o problema.Am incercat sa o ridic cu picioarele dar mi se pare ingrozitor de incomod si ia prea mult timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mai distractiv cand trebuie sa o ridici prin coclauri ude

 

toate demonstratiile sunt pe asfalt, cu mobre joase la care cele 350-370 kg au fost luate in considerare la proiectare

Poate de aia se cheama vacile mari ... "Adventure" ... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cu siguranta nu sunt cel mai in masura sa-mi dau cu parerea, dar as vrea sa va impartasesc si voua constatarile facute de catre mine in vasta experienta de 10 zile de cand am si permis de A si o vaca (XTZ 750).

Pe la o ora, prin a 5-a zi, s-a intamplat inevitabilul, am culcat motocicleta pe partea stanga, intr-o incercare nereusita de a o intoarce in curte, locul fiind relativ denivelat. Totul s-a intamplat extrem de rapid, intr-o fractiune de secunda eram pe jos amandoi, desi, eu, ca un domn ce sunt, am incercat din rasputeri sa tin de ea! Panica totala, opresc motorul, arunc priviri disperate spre casa doar, doar m-o vedea cineva (daca cadeam beat, cu siguranta m-ar fi vazut nevasta-mea pe geam...), nimeni bineinteles, asa ca imi iau inima in dinti si, fara a avea cunostinta de vreo tehnica speciala, am infipt mana stanga cat mai jos in ghidon, mana dreapta pe manerul spate si ia-te de haltere...

Am ridicat-o, cand a ajuns aproape sus a fost mai greu, dar cu scrasnet de dinti si inca o sfortare am reusit sa o pun in pozitie verticala.

Toate bune si frumoase, motocicleta in regula, noroc cu iarba, doar oglinda desurubata spre interior si lipsa terminatie la mansonul stang, compostata de ghidon. Am pus-o pe cric si de-abia atunci am simtit spatele... si de atunci tot asa il simt, cu dureri relativ acute.

 

In incheierea acestei lungi povesti, inclin sa cred ca o tehnica insusita este mai mult decat necesara. Fiecare isi poate dezvolta propria tehnica, eu am incercat si tehnica cu spatele expusa mai sus. Pana sa imi iau vaca mea, un prieten m-a lasat sa incerc sa-i ridic africa twin-ul folosind tehnica asta cu spatele, ei bine de-abia daca am clintit-o. In afara spatelui eu mai am o problema si cu genunchii, nu ii pot flexa de tot asa cum cere tehnica, deci putin probabil sa o pot folosi.

 

Dar cel mai important este ca ma simt extraordinar de bine pe ea!

Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...