Sari la conținut

In Lucru..


demostene
 Share

Postări Recomandate

ambielaj..

 

Per total.. cuzineti, roata de la distributie, saboti, segmenti (ar trebui si-un alezat dar o lasam pe data viitoare..), discuri ambreiaj, bolturi, filtru de aer, tobe, garnituri. Cam multe de cumparat!! Plus un vopsit si-un crom.. Partea proasta e ca am cam incurcat piesele! Nu mai stiu care e cilindrul, chiuloasa, biela din stanga sau dreapta! Nu e prea placut sa lucrezi in pivnita!

post-8-1073232425_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auleu demo ! :P ...nasol ...te combin de niste piese,un sabot o treaba?!...acum fara giranti :lol: ! spor la munca !!!!..no really maruntisuri de astea dau mai ieftin ... :lol: ...zi-mi pe yahu daca te hotarasti... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite asa va trebui sa arate la sfarsit, ca la inceput! Daca o mai nimeresc! Teoretic si mai bine..

Ma intreb.. Ca sa cromez gentile si spitele trebuie sa le scot si apoi sa merg undeva sa le pun la loc.. Complicat!!! Exista cumva spray crom? sau ceva care sa arate bine.. prefer sa le lepuiesc putin cu pasla si apoi sa le dau 2-3 straturi de "vopsea".. Mor cand ma gandesc.. Nu la scos ci atunci cand o fi sa le pun la loc! Prefer o metoda mai usoara daca se poate!

post-8-1073304871_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :P :lol:

Spor la treaba. Ai grija de unde-ti cumperi piese ca poate ai noroc sa nu mai mergi pe ea la anu cu SRL-urile de la rusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demostene, chiar ieri am luat un spray , pe care scrie" vopsea crom"(139.000 lei) de la Carefour(orhideelor) si sper sa fie bun. Pe el scrie ,ca nu se foloseste pe jenti de aluminiu,dar la tine sper sa mearga,ce zici... il testam?Oricum, eu nu folosesc decat putin din el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray crom SUX bigtime. Eu am folosit unul bun, si inca nu l-am pulverizat din spray ci cu pistolul. A dat un luciu beton, am lasat la uscat 3 zile si cand am pus mana s-a luat luciul. Mentionez ca a fost dat klumea, adik telescoapele au fost curatate de rugina total, apoi un strat de spritz chit standox slefuit , vopsea intermediara si abia apoi culoarea. Daca vrei intradevar sa iasa ceva frumos da \la cromat, ca la vopsit ca sa iasa bine tot trebe desfacute. Daca vreinumadecat sa vopsesti ia niste vopsea argintiu metal standox si niste spritz chit tot standox si iese treaba klumea. Dar totusi, cromul e crom :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demo...Spor la treaba ! Si cand ma gandesc ca puteam sa fiu eu al acare-l desfacea si-si calcula gaura in buget...BRRRRRRRRRRRRRRR :D

:P :lol: :lol:

 

Ca o sugestie...ar trebui sa schimbi acuma si toti rulmentii si simeringurile, daca tot e bucatzi...

Bafta si ...las' ca pun io caracatita pe roata aia a ta de distributie :lol: ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Filip, nu da bre cu spray crom ca dupa prima ploaie se duce dracu!

Si-a cromat un prieten(Rabinul) jentile la Ural si sunt beton asa ca la cromat cu ele!

Te sun in week-end sa-ti spun unde!

Io aproape am terminat Planeta si acum ma cam bate gandul sa o vand!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lupalbe, zi man cu voce tare unde e cromatoria aia ? Si care e tehnica ? trebuie sa te duci cu geanta chioara, golita de spitze sau doar curatzata bine de vaselina sa nu le strici baile. Si daca e asa, iese cromat si butucul pana la urma sau doar coroana gentzii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

idea e ca as croma dar cu conditia sa nu mai desfac spitele de pe genti! Dar nu stiu daca se poate altfel.. If not atunci prefer sa le curat frumos si sa dau cu vopsea crom.. Curat, dau cu carbusolv sa nu ramana ulei sau alte porcarii (parca asa se numeste) si apoi dau 2-3 straturi.

Nu cred ca merg cromate gentile si spitele fara sa le desfac in bucati. Si nu vreau sa fac asta nici in ruptul capului! Nu e indeajuns ca am motorul bucati! Am ce asambla, nu ma plictisesc!!!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopseaua aia cica cu crom nu e buna de nimic, dai banii aiurea. ma rog... nici eu nu am crezut si a trebuit sa vad ca asa e :D . Ce as face eu - te duci la vopsitorie si te rogi de vreunul sa ti le faca asa cum trebuie. Ei au probabil instalatie de sablare, de lustruire, toate chiturile si grundurile care trebuie si apoi iti alegi si tu cea mai metalizata culoare neagra (de mercedes) si cu aia le zici sa dea. Si negrul e frumos, sa stii, daca e lucios :P)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopseste-le bre'...jantele de nepra nu merita cromate...is facute dintr-un material prea moale (si greu..tu'i gura masi :D )

eu deja tre sa arunc roata de pe fatza pt ca de pe la 40 km/h deja adorm , asa frumos ma leagana

parerea mea..decat munca si o garamada de bani datzi la meserias pt cromare , mai bine cumperi alte jante de la sh (care sa se potriveasca sau sa fie usor de adaptat..eventual cu o frana pe disc pe fatza)...eu am patzit prea multe cu reparatu si cosmentizatu' motoretei incat acum nici nu vreau sa ma mai gandesc la chestii din astea cu cromatu care nu tzine sau cu vopseaua de o gramada de bani care se f~te la prima ploaie....bafta la mesterit , stiu ce inseamnna pt ca si eu stau cu grupu si cutia sub pat , desfacute ...imi este groaza sa ma mai gandesc si la restul motorului care ma asteapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...