Sari la conținut

scuter pentru drumuri lungi


marko
 Share

Postări Recomandate

Pai pe 200 km ar merge si piaggio ciao sau alte capre cu pedale... nu te supara, dar e un topic aiurea.

 

Acu depinde la ce te referi...sunt aproape sigur ca nu poti sa mergi fara oprire 200 km pe scuter(sau chiar motor), deci oricum trebuie sa faci pauza(pentru ca probabil te referi la racire...). Orice scuter de 50 sau 125 cu RACIRE PE APA :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai faci nici o pauza , te urci pe el si te tot duci , eventual daca te doare spatele te mai opresti..

 

 

Daca vrei sa mergi constant cu vreo 90 , fain si cu consum putin... un aprilia leonardo 125cc , malaguti f18 125cc , si mai rapid putin runnerul 125cc . Nu te baga la 70cc si 80cc . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal as vrea sa imi ziceti si mie care scuter ar merge si pe drumuri mai lungi ex 200km ;intre 50 si 125 ccm..

 

daca ai permis, de ce scuter? mai bine ma dau cu bicicleta pe lac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da esti dus cu capu? decat cu jegu ala al tau de motor mai bine cu scuteru sau cu RABA. Daca iti place sa comentezi, nu ne mai stresa, dute pe alt forum, ca aici noi suntem cu mistouri, da cu mistouri de-alea prietenoase, nu de-astea nesimtite si de tot cacaoul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da esti dus cu capu? decat cu jegu ala al tau de motor mai bine cu scuteru sau cu RABA. Daca iti place sa comentezi, nu ne mai stresa, dute pe alt forum, ca aici noi suntem cu mistouri, da cu mistouri de-alea prietenoase, nu de-astea nesimtite si de tot cacaoul

 

jeg e drujba care ti-a dat viata b i t a n g u l e! habar nu ai cine e jeg. daca as sta sa scriu cine e jeg, o sa scriu despre tine si familia ta o intreaga carte oparit cu doua clase ce esti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeg e drujba care ti-a dat viata b i t a n g u l e! habar nu ai cine e jeg. daca as sta sa scriu cine e jeg, o sa scriu despre tine si familia ta o intreaga carte oparit cu doua clase ce esti ...

Auzi ma?

Ai prea putine posturi? :moto:

Tu cate clase ai? Cu una mai mult ca trenu'?

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da esti dus cu capu? decat cu jegu ala al tau de motor mai bine cu scuteru sau cu RABA. Daca iti place sa comentezi, nu ne mai stresa, dute pe alt forum, ca aici noi suntem cu mistouri, da cu mistouri de-alea prietenoase, nu de-astea nesimtite si de tot cacaoul

 

jeg e drujba care ti-a dat viata b i t a n g u l e! habar nu ai cine e jeg. daca as sta sa scriu cine e jeg, o sa scriu despre tine si familia ta o intreaga carte oparit cu doua clase ce esti ...

 

 

cred ca aici se vad sechele din alte discutii ca prea v-ati aprins repede :moto:

Editat de icv45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am scris mai sus, nu-l cunosc, nici macar in sensul de a fi vorbit pe net, forum, etc. Nu ma aprind repede, dar are niste posturi prea idioate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sincer sa va zic sunt cam nou venit pe saitu asta,deci scuze pentru vreo greseala,eu am un scuter Aprilia SR www,1999,eu fac cu el aproape zilnic 140km pina la destinatie am de facut 70km si ai fac la o viteza de 85-90 km si chiar nu are nimic am facut vreo 4000km in total.si vreau sa va zic ca conteaza si ce ulei bagi in el si cit.eu bag si in rezervor ulei si il las si pompa sa alimenteze deci defapt ai dau un + 70ml la un rezervor de 8 litri de benzina si merge perfect.

post-40465-1243252592_thumb.jpg

Editat de dodolorand
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer sa va zic sunt cam nou venit pe saitu asta,deci scuze pentru vreo greseala,eu am un scuter Aprilia SR www,1999,eu fac cu el aproape zilnic 140km pina la destinatie am de facut 70km si ai fac la o viteza de 85-90 km si chiar nu are nimic am facut vreo 4000km in total.si vreau sa va zic ca conteaza si ce ulei bagi in el si cit.eu bag si in rezervor ulei si il las si pompa sa alimenteze deci defapt ai dau un + 70ml la un rezervor de 8 litri de benzina si merge perfect.

 

e din 97 scuteru .. inca 4000 si simti si diferenta =)) :D , FARA GLUMA ,

 

 

 

 

iar cu rotile mari sau mici nu vad diferenta in sensul unui drum mai lung , motorul sa tina ca roata se invarte oricare ar fi aia.. , da e adevarat ca nu mai simti toate prostiile de gropi si denivelari de pe strada dar merge si cu cele mai mici.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt drumuri lungi recomand aprilia scarabeo si celelalte scutere cu roti inalte,de 16...
si motivul?
iar cu rotile mari sau mici nu vad diferenta in sensul unui drum mai lung , motorul sa tina ca roata se invarte oricare ar fi aia.. , da e adevarat ca nu mai simti toate prostiile de gropi si denivelari de pe strada dar merge si cu cele mai mici.. :cheers:

 

Sunt de acord cu motoreta; pentru drumuri lungi, rotile mai mari sunt recomandate; pentru simplul motiv ca absorb mai bine denivelari si gropi. Gandeste-te la o groapa in care o roata pe 10" sau 12" intra complet, una de 16" intra doar pe jumatate (am exagerat putin exemplul ca sa se inteleaga ideea; dar adevarul trist e ca am vazut gropi de dimensiunile astea pe drumurile de la noi).

In alta ordine de idei, orienteaza-te spre un scuter de 125cc, racit cu apa, in 4 timpi. Daca vrei sa faci naveta cu el, km se aduna repede, si la 2T uzura e mai mare.

Editat de wabit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand pt drumuri lungi un kimco dink 125, motor in 4 timpi, racire pe apa, saua e foarte confortabila pt primul pasager chiar si pt al doilea daca are spatar, viteza la care ajunge relativ repede e de vreo 80-90 km/h viteza la care il poti tine constant km buni, viteza maxima fiind de 100 km/h consum mic in jur de 4. bafta..... :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand pt drumuri lungi un kimco dink 125, motor in 4 timpi, racire pe apa, saua e foarte confortabila pt primul pasager chiar si pt al doilea daca are spatar, viteza la care ajunge relativ repede e de vreo 80-90 km/h viteza la care il poti tine constant km buni, viteza maxima fiind de 100 km/h consum mic in jur de 4. bafta..... :D

 

depinde de inaltime.

am 1,74 si Grand Dink de 250. Pozitia pentru drumuri lungi nu e extraordinar de comoda, mai ales daca ai peste 1,75; nu ai unde sa iti intinzi cracii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...