Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Vizitator little wayne

Bira mama, ce-ai cu baiatul? :grinbandit:

 

 

 

recomand blocarea spatelui la 50km/h cand opresti la semafor. super fun + ca scartaie ca naiba! :makeout:

 

cu timpul o sa incerc cresterea vitezei!

 

totusi, incepatorii e mai bine sa plece de mai jos..un 20 sa zicem? :cheers: asa, sa te obisnuiesti cu ea.

 

 

acum SERIOS: mai oameni buni, voi n-ati mers pe bici? moto se comporta la fel ca o bicicleta cand blochezi spatele, ce naiba.

Frigidere am si un maxiscuter

la asta dozez 70% din franare pe spate...stiu sa folosesc frana spate acolo unde e cazul.Am mai multi km mersi cu 2 scutere decat cu vitezana...sa vezi ce fun este sa blochezi spatele(cu bestia de 49) pe dn la 70km/h cand intoarte o proasta pe linie continua.La scuterul de 49 dupa o franare agresiva cu ambele roti...iar eu ajuns la stop cu burta pe bord,inca 10cm si saream in fata scuterului...am renuntat la frana fata,scotand lichidul de frana din circuitul de franare

 

Stiu si pot sa franez cu spatele insa ajuta mult prea putin,iar extra urban pe unde merg eu nu ma ajuta cu nimic la viteze de peste 80,dimpotriva....

Se poate folosi la o franare pe curba cand ai motorul inclinat si nu poti sa franezi cu fata...dar astea sunt fineturi mult prea mari pentru un incepator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unde e asfaltul asta asa minunat ?

Aveti asa mare incredere in voi, incat sa te ti dupa trasa aluia din fata ? :))

Minunat, pai sa ne anunti cand treci la cel pe carburatie, momentan nu-mi permite bugetul un 08 asa ca alegem un 01 decent !

Anyway frumoasa inregistrarea, ti-ai cam riscat in unele faze putin funduletsu :)

Asfaltul asta minunat e pe Pasul Tihuta. Dar cum drumul e lung pana aici, poti sa te dai asa si prin Bucuresti. Mie-mi place portiunea de la Miorita - Kiseleff - Romana - Unirii. Intorci la Parcul Tineretului si-i dai blana. Ca sa fie fun, o data mergi prin pasaj la Unirii (gazu' blana, sa vezi cum suna acolo... :rolleyes: ), o data pe langa.

Am incredere in cel din fata mea tocmai pt ca si el e la fel de incepator ca mine. N-are ce sa ni se intample.

Am renuntat sa ma caut modelul pe carburatie, pt simplul motiv ca n-am gasit modelul pe alb-perlat. Nici nu poti sa-ti dai seama cat de mult am cautat eu un R1 al-perlat si cu seile rosii. O sa mai raman o vreme cu el.

Multumesc pt aprecieri. Funduletul nu l-am riscat deloc. Nu stiu ce e asa de greu. Te urci pe motocicleta, te pui dupa parbriz, accelerezi si schimbi trepte in sus pana ajungi la 299. De acolo, te apuci sa spui toate rugaciunile pe care le stii (asta si pt ca de cele mai multe ori ne dam duminica si lipsim de la Biserica).

P.S. R6 e pt fraierii care n-are valoare. R1 Rullz!

 

Stai-de-sase, prea misto video si reply.

:rusinica:

 

 

nebu, nu te lua in polemici inutile cu internautii care daca au reusit de si-au luat un rahat de plastic au impresia ca au si devenit baicari cunoscatori cand defapt ori isi rup singuri picioarele ori merg cu mobre de viteza ca niste fetite speriate ... asculta aicisa : ia-ti ce motoreta iti place tie si in loc sa iti bati capu' cu forumuistii investeste in cauciucuri si intr-o revizie tehnica a mobrei alese, apoi in primavara baga un curs de perfectionare ca sa stii ca ai doua tipuri de frana, etc. ... sezonul urmator ai toate sansele sa supravietuiesti fara incidente ! bafta !

Iorgule, de obicei nu sunt ironic cu incepatorii, dar eu vad in initiatorul topicului doar un alt troll, o colona plictisita. Daca ar fi vrut sa invete ceva, s-ar fi apucat de cautat prin cele cateva threaduri folositoare (pt incepatori) de pe forum. Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: pe traficul ala intens din Tihuta acceptati si fraieri pe R6 (biciclete) ? Serios acum, mama ce ai acolo la dispozitie... Hmm, sezonul urmator ma bagi in lista de prezenta.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exceptional post. Sunt curios ce mi face cel care a deschis acest post, ce mai face dupa 7 ani de cand a scris acele cuvinte.

Eu ca incepator, am mers la "negru"pe un chopper honda de 400, si pe un kawasaki de 1100 ceva sport, nu stiu exact care sunt denumirile.

Pe chopper no comment, imi place la nebunie, totusi am ales cele sportive, cu toate ca eram undeva pe camp si mi-a fugit de sub fund spatele pe kawasaki.

Ca atare mi-am luat un Honda VFR 740 rc36 din 1992, mi-a placut si ca aspect, si ca manevrabilitate la "rece", stateam bine pe el si pe langa el, motorasu foarte ingrijit, nu am mai stat pe ganduri si l-am luat.

Deocamdata ma plimb cu el prin parcare la munca(destul de mare cu stradute si trafic mare prin acea zona). Imi place la nebunie.

Astept acum sa dau examenul (prin octombrie) si sa vad daca mai apuc vreo iesire in jungla anul asta, daca nu la anul.

Inca o data felicitari pentru cel ce a deschis acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primim pe oricine. :hug: Au mai fost colegi forumisti aici si s-au distrat de minune. :rolleyes:

Anunta-ma din timp cand vrei sa vii, sa nu te lasam singur la "locul nostru de joaca". :cheers:

Ca sa nu mai fim offtopic, discutia asta poate fi mutata pe topicul Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand era ma..pfff, parca ieri seara (Sambata) era un baiat cu R1 prin zona la mine. L-am admirat, an ~2004, plangeai langa el. Am vb putin printre randuri, apoi mi-a zis ca se plimba cu el numai in Bucuresti si ca nah, R6? pfuai .. ia-ti R1 frate, ce faci cu R6 in oras?

Consum 10% ca mine are!

Ce ma mai bucur..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat ce spui, nu prea te cred, dar sa vad daca ma crezi tu pe mine, Centrul Vechi, cu treaba / munca pe Lipscani, stau frumos si admir lumea, haos total, Festival international de copii, zarva mare, la distanta de nici 5 - 10 minute unul fata de celalalt, 2 R6-isti, ca baietii, turau un pic motoarele sa li se faca loc, prin toata zarva de acolo, sa ajunga ei, NU STIU UNDE! Daca erau cu R1, tindeam sa cred ca e vreunul de pe topicul de aici, imprumutase un R1...

Editat de Thunderlight
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

procedure real-life;

define counter <incepator r6/r1 dead>

 

start

counter := scan ("topicuri cu accidente");

counter := counter + 1;

end.

 

:grinbandit:

 

poate oi fi ocupat atunci, cine stie. uite preventiv:

R.I.P. :rose: :rose:

blol.gif

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand era ma..pfff, parca ieri seara (Sambata) era un baiat cu R1 prin zona la mine. L-am admirat, an ~2004, plangeai langa el. Am vb putin printre randuri, apoi mi-a zis ca se plimba cu el numai in Bucuresti si ca nah, R6? pfuai .. ia-ti R1 frate, ce faci cu R6 in oras?

Consum 10% ca mine are!

Ce ma mai bucur..

 

Pai vezi ?

Ce-i ala R6 crackup.gifcrackup.gif

 

Daca te duci pe la Tihuta vezi cum faci cu frana de spate sa nu rupi trotineta pe acolo ( oricum sa te filmezi, da? ) blbl.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu in continuare faci misto de astia care au mai multi km ca tine? coae, esti penal rau, si nu ca esti prost, ci ca esti extrem de imatur. maine poimaine incepi sa ne zici ca tactu-i cel mai tare.

hai muta-ti taraba ca esti doar un wannabe. o sa ai tu ArUan cand o zbura porcu. mucos fara educatie ce esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci si eu va stimez pe toti..............

 

Nenea admin/moderator dai cu close deja se face boschetareala aici si se mai supara cand sunt luati la misto pe masura posturilor.

 

makeout.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci si eu va stimez pe toti..............

 

Nenea admin/moderator dai cu close deja se face boschetareala aici si se mai supara cand sunt luati la misto pe masura posturilor.

 

makeout.gif

 

Nu stiu daca iti dai seama, dar in incercarea ta de a da un raspuns inteligent, te-ai facut de (cuvant urat) singur. Adica, practic, ne stimezi pe toti ca ne-am purtat frumos cu tine. Deci, accepti ca esti cocalar. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca iti dai seama, dar in incercarea ta de a da un raspuns inteligent, te-ai facut de (cuvant urat) singur. Adica, practic, ne stimezi pe toti ca ne-am purtat frumos cu tine. Deci, accepti ca esti cocalar. :bigstar:

 

Gresit, nu cred, ca vrei sa-ti spun cum te/va stimez headscratch.gif

crackup.gifcrackup.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sa inchida un admin/moderator si dupa sa-mi dea si mie un pm, eventual sa stiu cu cine sa vorbesc sa deschida din nou, cand achizitonez modelul si o sa plec de pe loc cu a 2 a catre directia amk sa facem cursul de perfectionare + alte pareri facute ca incepator pe acel model. makeout.gif ( asta eventual daca nu mor in primele zile, plecand de pe loc tot cu a 2 a ) nono.gif

 

 

 

 

Multumesc, a fost foarte util acest topic, revenim asupra lui luna viitoare !

ricky.gif

 

Am impresia ca topicul asta e la bascalie...

Ce trickuri vrei sa aplici la R1? Motorul ala trebuie sa fii foarte atent cu el cum il mangai ca da cu tine si daca ai experienta cat de cat, dar incepator...Nu prea iarta gresala,are o explozie foarte buna, cere ture multe, si ca sa mergi cu el doar 1-2 in oras nu cred ca e ce iti trebuie.

Daca esti fixat pe el , ia-l.Nu mai sta pe ganduri si ia-l.Dar...maaaare grija.Nu asculta de dracusorul care iti spune sa ii dai si mai tare,si mai tare, sa incepi sa faci "trickuri" cu el si sa arati la atii cum treci tu cu 200 pe langa ei, asa cum zici ca a trecut ala pe langa tine.Apropos,stii ce inseamna 200kmh?Cu franarile aferente?Ai sa vezi cum trebuie sa ai grija cu gazul la R1 pe curbe ca trebuie sa il tii foarte bine si ca trebuie sa ai rabdare cu gazul pe iesirea virajului, altfel faci un highside de mai mare dragul...Dar, ia-l ,daca ti-e drag de el,ia-l...

Chestia ca"iti bati joc de R1" pe strada,nu o cred, da-mi voie sa iti spun.Prea putine R1 am vazut duse pana la capat, si cred ca asta o poti face DOAR pe circuit.Si aia costa bani,suficienti.

Ce cred eu e ca ai neaparata nevoie de un test drive cu R1-le dorit,chiar si ca pasager.Pacat ca nu esti la mine in zona ca iti ofeream o tura gratuita, atat ca nu garantez ca la sfarsit iti va mai placea modelul.Mai ales ca vrei modelul 00-01,care e carburatie si are o explozie extraordinara.Urca-te pe vreunul , vezi cum iti vine, asculta-l , mangaie-i gazul, si ai sa vezi ca o sa ai nevoie de o lesa deosebit de buna ca sa il tii in frau!Plus, ai nevoie sa te tii si pe tine in frau.Dar...ia-l, daca il visezi asa de tare, ia-l !

Chiar daca am impresia vaga ca e bascalie,asa cum iti spuneam, ai citit tot ce s-a postat.Cere parerea instructorilor avizati, cei care fac cursuri moto de pilotaj, nu cei care umbla sa iti ia banii pe scoala.Cere parerea baietilor pe care ii admiri ca se dau pe miare.Ai sa vezi cati iti recomanda de la bun inceput ORICAT DE BUN AI FI,un miar.Nu stiu cine ar face o asa recomandare fara sa aiba inima stransa.Mergi pasager pe un R1,condus cat-de-cat,cu accelerari si franari,cu explozii in turatii si restul.Ai sa vezi ca nu e chiar o pisicuta blanda.Dar daca tie iti place asa de mult, ia-l, nu asculta de ce nu ne place noua, sau ce noi nu conducem, ia-l.

Si daca reusesti sa il iei :

-tine-ne la curent cu impresiile care le ai despre el,cum reusesti sa il tii si cum iti place mersul

-lasa pe topicul de incepatori sau undeva grupa de sange, sa fim pregatiti,nu de alta ...

-vorbeste cu ceva mecanici sa fie pregatiti sa iti schimbe una-alta pe viitor la motor, sau un chit, sau un capac...

-nu iesi cu prietenii in gasca si sa fii ambitios sa le arati ca ai miar si ca poti mai mult decat R1-le,iti spun sigur ca nu vei ajunge "sa iti bati joc de el"

-incearca sa nu iei pasager.Mai ales la inceput.Mai ales pe R1.Mai ales daca tii la el/ea.

-citeste tot ce se poate din categoria Twist of the Wirst, Cornering Bible,etc.O sa ai nevoie de chestiile spuse acolo.Dar nu doar citite, ci aplicate.

-incearca sa intelegi ca in joaca asta care se cheama motociclism, intotdeauna ASFALT vs Motociclist = 1-0.Intotdeauna.

 

Astept cu nerabdare.Tine-ne la curent.Alege ce vrei tu din cele spuse de mine (si mai multi de pe aici), restul tine doar de tine.Poate crezi ca glumesc, insa DUPA ce il iei, asigura-te ca ai cel mai bun echipament.O sa ai nevoie,la un moment dat.

 

Bafta!

 

Iti multumesc foarte frumos pentru toate posturile de aici ! drink.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-l ma nu vezi ca nu e in stare nici sa dea cu semnatura?

 

Va mai obositi mult pentru o persoana care o arde fara permis si NU doar atat, se mai si fălește cu acest lucru. Cu alte cuvinte, va mai coborati mult la nivelul lui? Va mai uitati mult in gura lui? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mai obositi mult pentru o persoana care o arde fara permis si NU doar atat, se mai si fălește cu acest lucru. Cu alte cuvinte, va mai coborati mult la nivelul lui? Va mai uitati mult in gura lui? :crack:

 

Tu vorbesti de permis?

 

Eu am asigurare + ITP valabil, tu parca n-ai acte la mizeria aia de o calaresti, sau cel putin asa te plangeai, nu stiu de ce vorbesti tu de permisul altora ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord dar nu am inteles o questie,cand ai zis de varsta de 22 de ani (de exmplu) te-ai referit la incepator de 22 de ani sau la motociclist de 22 ani ?

 

sa referit ca e varsta nebuniei scrie clar, precum orice tanar o are mai devreme sau mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci si eu va stimez pe toti..............

 

Nenea admin/moderator dai cu close deja se face boschetareala aici si se mai supara cand sunt luati la misto pe masura posturilor.

 

makeout.gif

 

lasai ma 'neBu' e plina lumea de ciudosi si cocalari care sufera de ei ... eu nici macar nu am injurat si mi'am luat suspend :)))) deci iti dai seama ce admin/moderator, boschetareala nu gluma :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...