Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Daca ai vreo problema cu topicul asta, poti sa nu il mai citesti, nu te obliga nimeni, probabil ca o sa gasesc si mecanic nu ? nu mi-am cumparat mecanic ;)

 

 

 

Pai e ceva gen

de mult timp... am cam evitat motocicletele, cred ca puteam sa am una de mai mult timp.

Despre alte motociclete nu vreau sa vorbesc sa nu supar pe cineva de pe aici, incerc sa aflu tot ce se poate despre yamaha R1, am mai pus o intrebare de tip mecanic aici, legat de ambreiaj hidraulic, insa nu mi-a raspuns nimeni, se poate pune pe orice motor ? makeout.gif

 

Ambreiajul hidraulic este mult mai responsiv decat cel mecanic.

Ambreiajul hidraulic foloseste lichid pentru a decupla pe cand cel cu cablu foloseste cablu.

Cel hidraulic are nevoie de o forta mult mai mica de apasare decat cel mecanic (pe cablu), aproape toata treaba fiind efectuata de cei 2 cilindrii, primul la maneta de ambreaiaj, numit pompa de ambreiaj, iar al doilea, pe cutie, numit cilindru receptor. In unele cazuri, la ambreiajele hidraulice este eliminat cilindrul receptor de pe cutie, sarcina lui fiind preluata de un rulment hidraulic.Ambreiajul hidraulic nu are nevoie de reglaj

Probleme ambreiaj hidraulic: garniturile de la pompa si cilindrii se pot uza, rezultand pierderi de lichid. Daca nu e aerisit cum trebuie, nu va debraia complet. Simptome: maneta de ambreiaj exagerat de moale.

Probleme ambreiaj cu cablu: se poate rupe cablul de ambreiaj, maneta e ceva mai tare, are nevoie de o forta putin mai mare decat cel hidraulic, cablul se poate agata in camasa lui daca nu se verifica periodic (o data pe an) modul in care culiseaza si eventual sa fie uns (sunt spray-uri pt asa ceva) Majoritatea necesita un reglaj manual, care si el, trebuie verificat periodic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bai mustarule... ce e cu video'ul ala ?.... ala e R6 ... omu aicea se refera la R1 ... si daca tot zicaei de mustar.... sa'l lingi nitzel cu mustar ;) :finger: ridic orice mobra de la sol... :banana:

sunteti niste ciudosi....unii...

auzi bai mustarel nu te agita atata in pene....si care e problema cu '' video'ul'' ? poate ca imi pun ce am si ce vreau la semntatura, era musai sa pun r1? si apropo lasa-te usor cu limbajul sa nu fi lins si unde nu iti place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie el la ce ma refeream :),,, singurul lucru inteligent zis de nebu..daca nu iti place nu te mai uita....ignore from me , si sincer nebu ..asfalt uscat frate si mii si mii de km iti doresc fara incidente.. si nu pune botu ce zic cremvustii pe forum, e pielea ta , si ulciorul nu merge de multe ori la apa, si mai important sa stii ca treaba cu ''daca la ala merge la mine de ce s anu mearga?'' nu e tot timpu valabila...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie el la ce ma refeream :),,, singurul lucru inteligent zis de nebu..daca nu iti place nu te mai uita....ignore from me , si sincer nebu ..asfalt uscat frate si mii si mii de km iti doresc fara incidente.. si nu pune botu ce zic cremvustii pe forum, e pielea ta , si ulciorul nu merge de multe ori la apa, si mai important sa stii ca treaba cu ''daca la ala merge la mine de ce s anu mearga?'' nu e tot timpu valabila...

 

:friends: MULTUMIM !!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci de 23 de pagini va certati.neBu, frate, oamenii ti-au zis ca e foarte greu sa incepi pe R1, daca tu consideri ca totusi vei reusi atunci succes si drum bun fara incidente.Daca o sa gresesti nasol pe ea o sa ajungi la concluziile ca astia mai batrani au avut dreptate, depinde in totalitate de tine.Fiecare isi ia ce vrea pe banii lui si pe timpu lui si fiecare merge CUM VREA pe motocicleta lui.E viata ta, faci ce vrei cu ea.Ne alegem moartea cand ne alegem modul in care traim...

Editat de INT6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Razvan1 catre Nebu: nu asculta frate la retarzii astia. Maxim!

2. Foarte putini care dau raspunsuri extraordinare. De fapt unul singur.

3. Nu pot sa inteleg cum raspundeti incontinuu si sa va enervati pe forum.

4. Cu siguranta nu isi va lua motor sau daca se va intampla, poate in 2013 asta. Minim.

5. Si acum rad cand ma gandesc la pct. 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am luat un SM aseara, o sa merg cu el ce se mai poate anu asta, oricum il pun la vanzare direct, insa am zis ca aveti dreptate si ca trebuie sa ma obisnuiesc in trafic, asa ca am luat sm-ul asta sa ma dau cu el,

 

Oare mai pot sa fac scoala de soferi pentru A anul acesta?

 

O sa pun poza cu el sa il vedeti si voi.makeout.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sunt incepator nu am permis inca dar vreau motor. Am vazut la baieti ca cica e un r1 foarte smecher. Se ridica din gaz, si arata bine la femei. Credeti ca e ok?! :))))))))

 

Nebule n-ai unde sa mergi cu el fara permis. Poate doar pe la tine prin curte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sunt incepator nu am permis inca dar vreau motor. Am vazut la baieti ca cica e un r1 foarte smecher. Se ridica din gaz, si arata bine la femei. Credeti ca e ok?! :))))))))

 

Nebule n-ai unde sa mergi cu el fara permis. Poate doar pe la tine prin curte.

 

Nu te supara SV man, dar ti-am zis eu ca mi-am cumparat deja R1? nu stiu ce insinuezi acolo ca nu inteleg dar nu conteaza prea mult ricky.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smart, nu am pus caterinca, da, ai dreptate, a fost foarte buna, altfel nu mai citeam, am participat si eu in primele cateva pagini :) am insinuat de fapt ca e Razvan1 cu alt user :) vorbeau baietii de mine acum cateva pagini :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insinueaza ca fara permis mergi in trafic doar in adidasi ... ai sfaturi doua pagini mai in spate.

 

Nu recunosc, asa ca e ok, luni o sa caut sa vad daca ma pot inscrie la scoala.headscratch.gif

 

Cam asa arata "capra"post-69545-0-53464900-1347804662_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca pui poze si cu motorul, sper sa fie si un motopolitist pe aici,sa te vada, sa te recunoasca in trafic. Spre binele tau =)))

 

Nu merg prin trafic, m-am gandit mai bine, luni merg la scoala sa ma inscriu si sa incep cat mai repede posibiiiiiiiil banana.gifbeer.gif

 

 

O sa revin cu un ultim post in care o sa va explic tuturor ce am inteles din topicul asta, concluzi rele si bune, fapte bune si rele dupa care o sa rog pe cineva sa inchida,

 

Multumesc.makeout.gif

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la urmatoru thread similar, singurul scop o sa fie ca postul echivalent al astuia de deasupra mea sa vina cu cateva pagini mai devreme.

saltu asta de la ss la sm e total neasteptat, ce te-a facut sa-l iei? pretul? e o okazie, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la urmatoru thread similar, singurul scop o sa fie ca postul echivalent al astuia de deasupra mea sa vina cu cateva pagini mai devreme.

saltu asta de la ss la sm e total neasteptat, ce te-a facut sa-l iei? pretul? e o okazie, ceva?

 

N-a gasit alta poza ...

 

La pozele cu adidasi e mai greu ca mai pun si numele magazinului ... batea la ochi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adidasi SH adica. In stare buna, adusi din Italia, nerulati in Romania.

 

Tzipla, full. Sunt adidasi sport, de viteza. Talpa si sireturi originale, revizii la zi, tot.

 

@clansman :))

@thunder bun, bun, macar ne-am distrat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la urmatoru thread similar, singurul scop o sa fie ca postul echivalent al astuia de deasupra mea sa vina cu cateva pagini mai devreme.

saltu asta de la ss la sm e total neasteptat, ce te-a facut sa-l iei? pretul? e o okazie, ceva?

 

Pai trebuie sa acumulez ceva experienta pe 2 roti, am luat in cosiderare ce ati spus si voi aici, asa ca am ales asta de inceput, e mai bine nu ?

 

SS la anu, si da tot R1 ;)

 

P.s. asta nu este postul meu final, revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te ajuta sa nu ajungi la puscarie. Sau te ajuta sa inveti semnele alea obosite de circulatie. Ca poate vii blana pe triunghi in jos si te face unu' bucati.

 

Ori, si tu esti de asta rebel fara permis? :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...