Sari la conținut

Fantana Miorita - Kawa vs taxi


ottoMan
 Share

Postări Recomandate

Pe la 15:30 la trecand pe la fantana Miorita - dinspre baneasa spre piata presei libere - nu intelegeam de ce incetinesc toate masinile. Ajung in rond si vad pe banda a doua un motor negru cu fata facuta zob. In mijloc, in dreptul scuarului era deja ambulanta Smurd, cu girofarurile aprinse. Trag pe dreapta si traversez rapid in mijloc. Maii era oprit un baiat cu un CBR, il intreb de motorist. Imi confirma ca e ok, are cateva zgarieturi. Caut din priviri o masina lovita si imi dau seama ca al doilea vehicul implicat e un taxi oprit tot acolo, in mijloc, in dreptul fantanii. Dar nu se prea vedeau urme pe el... Pana la urma, din ce povestea taximetristul, acesta a facut stanga in fata motorului, motocicleta "venea tare", l-a lovit in spate, l-a facut sa derapeze vreo 3 metri cu masina :baldy: apoi motoristul a zburat iar motorul s-a oprit undeva mai incolo. Taximetristul se jura ca era pe banda a treia cand a facut stanga.

 

Dupa ce coboara pe picioarele lui din salvare, iar aceasta pleaca neocupata din fericire, aflam si varianta mai realista - motorul venea spre piata presei libere, taxiul a coborat de la gara baneasa cu intentia de a intoarce in jurul fantanii. Cei de pe banda intai s-au oprit si l-au lasat, la fel si cei de pe banda a doua. Motorul venea pe banda a treia, a observat taxiul, a franat si a incercat sa-l ocoleasca prin spate moment in care taxiul opreste brusc, cu fundul pe banda a treia. Motoristul ramane fara varianta de evitare si fara posibilitatea de a opri, infige motorul in portbagajului taxiului, cade si se juleste, scapand cu foarte mult bulan dintr-o situatie de tot rahatul in care aa avut enormul ghinion de a se afla.

 

Pagube motor - far, carena fata, carene laterale, bulon zburat. bord, tot ce inseamna plasticaria din fata, jante strambe, rezorvor indoit cu oole motoristului, una peste alta urat. Motorul era un Kawa negru, sa mor daca mi-am dat seama de model. Oricum, arata ca nou inainte de accident. Acum arata ca un motor nou lovit rau. Taxiul s-a ales cu tabla de la portbagaj si bara spate putin infundate. Chiar disproportionat de mica a fost paguba pe masina.

 

La fata locului a venit un politist moto care a fost foarte ok si a completat o lista cu toate pagubele de pe motor, tot ce il ruga motoristul. Au oprit mai multi, printre care si un taximetrist - prima oara am crezut ca vrea sa-si "ajute colegul", dar am aflat ca e motociclist, si chiar nu-i tinea partea taximetristului - si o fatuca de la Antena 1 cu un nene cu camera dupa ea - or fi dat ceva la stiri, sunt aproape de locul accidentului si cred ca au venit pe jos numai sa mai aiba un subiect de circ :wacko: Nu m-am uitat la stiri, nu conteaza.

 

Concluzia - bine ca motociclistul a scapat cu pagube minime, sper sa isi recupereze cat mai mult din paguba de pe motor de la taximetrist si sa-l lase fara job vreo 3 luni.

 

Bafta, tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo tot cam pe la aceeasi ora. Motociclistul era in salvare. Si mie mi s-a parut ciudata diferenta intre cum arata motocicleta, aflata inca in mijlocul stazii si taxiul care a trebuit sa ma uit bine sa vad ce are.

 

Nu vreau sa par eu mai destept ca altii, ca nu e cazul, dar trebuie sa ai foarte mare grija cand primele doua benzi se opresc brusc. E clar ca apare ceva. Ceva de genul asata a patit un prieten cu masina. Margea pe prina banda, in coloana. Masinile de pe banda 2 si 3 s-au oprit sa lase o masina sa faca la stanga. El nu a observat si l-a luat pe ala in lateral. OK...teroretic ala e de vina, ca si in cazul nostru. Practic, mai multa atentie.

 

Bafta motoristului la reparat fierul si multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic avand in vedere ca era taximetrist trebuia sa stie ca in general, daca vrei sa nu ajungi pe la politie, te asiguri la toate cele 3 benzi. Practic, a fost un dobitoc... Pentru cei care citesc in fuga ma refer la taximetrist nu la motociclist. Se presupune ca taximetristii sunt soferi profesionisti

 

ledit: motociclistul e ok, avand in vedere ca putea sa fie mult mai grav. Motocicleta din spusele lui e ok, dar se poate repara in asa fel incat sa mearga cu ea sezonu asta. Ce e mai trist este ca desi taximetristul a ramas fara carnet, sunt convins ca o sa il doara la basca si o sa mearga fara.

Editat de Dimitris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram in zona la scurt timp dupa intamplare si chiar eram uimit de ce diferenta era ca si pagube.Motorul era un zx-6r mai nout dar nu asta conteaza.Bine ca a scapat doar cu atat baiatul...oricum zona aia e periculoasa rau, au fost ceva accidente acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo tot cam pe la aceeasi ora. Motociclistul era in salvare. Si mie mi s-a parut ciudata diferenta intre cum arata motocicleta, aflata inca in mijlocul stazii si taxiul care a trebuit sa ma uit bine sa vad ce are.

 

Nu vreau sa par eu mai destept ca altii, ca nu e cazul, dar trebuie sa ai foarte mare grija cand primele doua benzi se opresc brusc. E clar ca apare ceva. Ceva de genul asata a patit un prieten cu masina. Margea pe prina banda, in coloana. Masinile de pe banda 2 si 3 s-au oprit sa lase o masina sa faca la stanga. El nu a observat si l-a luat pe ala in lateral. OK...teroretic ala e de vina, ca si in cazul nostru. Practic, mai multa atentie.

 

Bafta motoristului la reparat fierul si multa sanatate.

Corecta afirmatia ta.Trebuie avuta mai mare grija in situatii din astea cand desi ai prioritate pe drum si vezi pe cele doua benzi masini oprite ,opreste si tu.De multe ori pentru a descongestiona traficul de pe un drum fara prioritate multi mai dau prioritate voluntara acestor masini.Gest frumos,nu spun nu.Cel mai grav este situatia cand stau la trecere pentru pietoni masini pe 1 sau 2 benzi oprite si mai vine cate-un ametit sau nu mai zic ametita si trece val vartej pe langa noi si pietoni. Atentie mare deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin sa anunt...ca baiatu cu kawa a ramas fara benzina si tinea neaparat sa ia taxiu!

 

din pacate l-a luat prea mult...

 

 

 

cristi,te astept din nou pe gixxer :baldy:

Editat de le_KiKi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta afirmatia ta.Trebuie avuta mai mare grija in situatii din astea cand desi ai prioritate pe drum si vezi pe cele doua benzi masini oprite ,opreste si tu.De multe ori pentru a descongestiona traficul de pe un drum fara prioritate multi mai dau prioritate voluntara acestor masini.Gest frumos,nu spun nu.Cel mai grav este situatia cand stau la trecere pentru pietoni masini pe 1 sau 2 benzi oprite si mai vine cate-un ametit sau nu mai zic ametita si trece val vartej pe langa noi si pietoni. Atentie mare deci...

nici eu nu vreau sa par destept :baldy: dar conform legii nu exista notiunea de prioritate voluntara ... cred ca se apropie cel mai mult de conceptul familiar noua "la mica intelegere" ... ce vreau sa spun este ca astia care se trezesc sa dea prioritate atunci cand traficul nu permite (exceptie face "fermuarul") ar trebui sa ramana fara carnet ... am vazut numeroase situatii in care se gaseste un binevoitor sa dea prioritate atunci cand el are prioritate si in spatele lui sa se faca armonica 2 masini ... si in cazul de fata cei care au oprit de pe banda 1 si 2 impreuna cu taximetristul ar trebui sa stea acasa in urmatoarele 2-3 luni ... dar nu cred sa se intample ...

 

Bafta multa motoristului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu vreau sa par destept :baldy: dar conform legii nu exista notiunea de prioritate voluntara ... cred ca se apropie cel mai mult de conceptul familiar noua "la mica intelegere" ... ce vreau sa spun este ca astia care se trezesc sa dea prioritate atunci cand traficul nu permite (exceptie face "fermuarul") ar trebui sa ramana fara carnet ... am vazut numeroase situatii in care se gaseste un binevoitor sa dea prioritate atunci cand el are prioritate si in spatele lui sa se faca armonica 2 masini ... si in cazul de fata cei care au oprit de pe banda 1 si 2 impreuna cu taximetristul ar trebui sa stea acasa in urmatoarele 2-3 luni ... dar nu cred sa se intample ...

 

Bafta multa motoristului!

 

 

 

bine spus, si eu m-am saturat de "bunii samariteni" care se gasesc ei sa lase pe cate unu' sa traverseze bulevardul. de multe ori s-a intamplat sa ma trezesc cu unu care prefera sa blocheze un sens de mers numai ca sa faca el stanga decat sa astepte sa aiba loc sa se bage...

 

 

oricum bafta motociclistului si bine ca nu a fost mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu vreau sa par destept :moto: dar conform legii nu exista notiunea de prioritate voluntara ... cred ca se apropie cel mai mult de conceptul familiar noua "la mica intelegere" ... ce vreau sa spun este ca astia care se trezesc sa dea prioritate atunci cand traficul nu permite (exceptie face "fermuarul") ar trebui sa ramana fara carnet ... am vazut numeroase situatii in care se gaseste un binevoitor sa dea prioritate atunci cand el are prioritate si in spatele lui sa se faca armonica 2 masini ... si in cazul de fata cei care au oprit de pe banda 1 si 2 impreuna cu taximetristul ar trebui sa stea acasa in urmatoarele 2-3 luni ... dar nu cred sa se intample ...

 

Bafta multa motoristului!

 

asta de fapt este o chestie tipica romaniei si bucurestiului in special. dar eu cred ca reiese din faptul ca sunt multi "soferi" care si-au luat permisele pe la pitesti si nu prea au habar cu ce se mananca prioritatea. asa ca regula de prioritate in bucuresti este cam asa: ai tupeu si te bagi inseamna ca ai prioritate. nu stii ce sa faci si ailati vin cu tupeu: stai si cedezi trecerea. semnele si prioritatea de dreapta sunt pentru fraieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti foarte amuzanti :moto:) voi cititi ce scrieti?...prioritatea ati primit o mostenire odata cu titlu de baron cumva?... prioritatea este o conventie rutiera daca musciul meu sculat vrea sa iti dau voie chiar daca nu ai prioritate este dreptul meu legal si moral sa o fac . Si faptul ca cineva iti da voie sa intri d e pe cedeaza este un exemplu de civilizatie asa cum este si atunci cand un nene iti face loc sa treci printre masini cand evident nu e obligat s a faca treaba asta. cel mai amuzant pe departe mi s a parut ala care zicea ca numai in bucuresti se poate intampla asa ceva. deci tot ce nu va convine intr-un anumit moment se poate intampla numai in bucuresti nu?...in state imi bateau obrazul daca nu il lasam sa intre pe cedeaza sa inteleg ca tu coborai sa ii pocnesti nu?...

 

In alta ordine de idei bafta motoristului :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politetea asta trebuie sa fie cu cap...

 

daca is mai multe benzi tre sa ai grija, daca iti face unu semn de pe o banda mai apropiata de tine, nu inseamna ca poti trece peste toate benziile, mai tre sa mai fie unu binevoitor sau sa nu vina nimeni pe cealalta banda.

 

binevoitorul trebuie si ala la randui sa se uite scurt in oglinda din stanga sau dreapta dupa caz sa vada daca vine cineva...nu tre sa-i faci semn si sa bagi oameni in necaz din cauza ca vrei tu sa fi politicos.

 

acuma fiecare face cum vrea...eu cel putin daca sunt in pozitia celui care "primeste unda verde" de la un sofer politicos, ma asigur oricum inca o data, nu-i dau gaz ca disperatu in intersectie.

cand sunt eu in ipostaza sa las ma uit scurt in oglinda si numai daca vad ca totul este ok ii fac semn la alalat sofer sa se bage in fata mea. Nu am de unde sti daca ala se asigura si pentru cealata banda, asa ca decat sa bag necazu in casa la oameni mai bine ma asigur eu personal si pentru cei mai apucati.

 

si bineinteles daca treci pe langa coloane de masini oprite sau care merg incet mai ales in zone unde sunt stradute laterale sau intersectii, ar fi bine daca nu ai face-o cu viteza foarte mare...

 

Ai perfecta dreptate nu dadeam dreptate taximetristului si nici macar celor care l-au lasat. Doar mi se pare exagerata reactia celor de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti foarte amuzanti :moto:) voi cititi ce scrieti?...prioritatea ati primit o mostenire odata cu titlu de baron cumva?... prioritatea este o conventie rutiera daca musciul meu sculat vrea sa iti dau voie chiar daca nu ai prioritate este dreptul meu legal si moral sa o fac . Si faptul ca cineva iti da voie sa intri d e pe cedeaza este un exemplu de civilizatie asa cum este si atunci cand un nene iti face loc sa treci printre masini cand evident nu e obligat s a faca treaba asta. cel mai amuzant pe departe mi s a parut ala care zicea ca numai in bucuresti se poate intampla asa ceva. deci tot ce nu va convine intr-un anumit moment se poate intampla numai in bucuresti nu?...in state imi bateau obrazul daca nu il lasam sa intre pe cedeaza sa inteleg ca tu coborai sa ii pocnesti nu?...

 

In alta ordine de idei bafta motoristului :wacko:

 

bravo. esti genul stupid care uita ca regulile sunt facut ca sa fie respectate, si de care ma feresc in trafic. am un amic facut zob - sio medicii s einchinau ca au reusit sa-l asambleze la loc - pentru ca un "politicos i-a cedat trecerea cand nu trebuia, iar un om care stie ce inseamna sa respecti niste reguli de circulatie a mers linistit pe banda lui, a doua, si l-a luat in plin pe amicul meu.

asa ca idiotul care a cedat trecerea aiurea - si a plecat mai departe linistit si fericit ca nu i-a batut nimeni obrazul - prietenul meu a a suferit nenumarate interventii chirurguicale, iar apoi a urmat o lunga perioada de recuperare a fost gasit vinovat, iar cel care isi vedea linistit de drum a umblat capiu pe la politie luni de zile si a asteptat finalizarea dosarului ca sa poata conduce din nou.

iar in tarile civilizate sunt convins ca se respecta in primul rand regulile, si apoi politetea. nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu ca ti se da prioritate cand nu ai si asta inseamna civilizatie mie personal mi se pare ca e o prostie si nu as vrea sa patesc ceva din cauza unui idiot care se da "cilivizat" pentru a ascunde faptul ca a luat permisul pe spaga si habar n-are care cum si cand se da prioritate.

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei sa faci o fapta buna si sa il lasi pe unu sa treaca te uiti si in acele oglinzi retrovizoare. Mie mi s-a intamplat sa las niste elevi sa treaca la o trecere si cand m-am uitat in stanga, venea o masina care nu avea vreo intentie sa opreasca (poate nu vazuse). Am deschis putin portiera si m-am bagat in claxon. A pus frana dar a depasit trecerea cu multi m. Daca ii omora pe aia cu siguranta ma simteam vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inchei s anu o lalaim la nesfarsit pe un subiect aproape off topic:

 

Sunt perfect de acord ca orice gest de politete trebuie facut cu cap si nu trebuie sa lasi fara discernamant pe cineva sa treaca... dar de aici pana la a considera politetea lipsa de civilizatie si sa blamezi oameni care te lasa sa intri desi nu ai prioritate mi se pare o ipocrizie fara margini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inchei s anu o lalaim la nesfarsit pe un subiect aproape off topic:

 

Sunt perfect de acord ca orice gest de politete trebuie facut cu cap si nu trebuie sa lasi fara discernamant pe cineva sa treaca... dar de aici pana la a considera politetea lipsa de civilizatie si sa blamezi oameni care te lasa sa intri desi nu ai prioritate mi se pare o ipocrizie fara margini

 

e parerea ta proprie si personala. probabil la fel gandesc si cei care intorc pe linia continua - ca aveau timp dar ai venit tu cu viteza prea mare. raman in continuare la parea mea ca in cazul de fata, si nu numai, cel mai vinovat e cel care a dat prioritate aiurea si care, dupa accident si-a vazut linistit de treaba fara ca sa-l traga cineva la raspundere

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai bine motociclistului!

 

Acum 30 min, oprita la semafor, de cca un minut. Langa mine pe banda 1, un troileibuz.

si, surpriza, claxonand, un taximetrist se opreste in mine. :moto:((

 

mi-a zgariat aripa, si a fost doar atat pentru ca ...nu e plastic!

In mintea lui cretina, cumva , tot eu eram vinovata. Va jur insa, ca eram in stare sa il iau la bataie.

 

Individul acesta are nr B 06 DOB, Taxi Confort

 

 

deci, pe ce ar trebui teoretic sa stie acesti "soferi profesionisti", cum au fost numiti pe aici...ar fi bine sa nu va bazati!

O tara de cretini, cu minti si manifestari din epoca de piatra...

 

 

Succes motociclistului accidentat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit-o si eu identic in primul an cand mi-am luat A-ul tot pe un ss...la mine a fost putin diferit pt. ca nu vrut nimeni sa faca vreo fapta buna...ba chiar masina de pe banda a doua a blocat rotile vro 10-15 metri...

multa sanatate motoristului cu Kawa

 

Daca tot vrei sa faci o fapta buna ...

Mie mi s-a intamplat sa las niste elevi sa treaca la o trecere

 

sa inteleg ca tie iti place sa iei elevii "in sange" pe capota pe trecerea de pietoni? :moto:

si atunci s-a intamplat sa faci o fapta buna si sa-i lasi sa treaca?... :wacko: parca mi-ai amintit de bancul cu sadicul si cu preotul pe care il ia pasager :wacko:

glumeam...

chiar vroiam sa iti multumesc :)...daca nu te confund anul trecut am depasit prin stanga un refugiu de statie de tramvai si o masina de politie s-a intors de pe contrasens sa ma arda ...norocul meu era un R6 cu nr asemanator cu al tau care facuse aceeasi isprava ca mine si astepta la stop...si probabil s-au descurajat daca au vazut ca suntem un grup...ne-au mai urmarit o buc de timp pe amandoi si cand am luat-o pe stradute s-au lasat pagubasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul ce viteza avea? Este o zona in care multi ii dau gaz.

 

Mie mi se pare incredibil ca lumea inca nu a inteles ca mai ales in traficul dintr-un oras aglomerat ca Bucurestiul trebuie sa inveti sa te protejezi. Chiar daca ai prioritate sau daca ai verde ochi si creier inca ai sa te uiti in jur si sa evaluezi situatiile/evenimentele care se petrec in jurul tau.

 

Indiferent daca e sau nu normal ca unii sa faca "fapte bune" in trafic cand e sau nu cazul, logica ar trebui sa-ti spuna ca trebuie sa incetinesti sau chiar sa opresti imediat ce vezi alte masini care incetinesc/opresc pe celelalte benzi. Daca intr-o situatie de genul asta tu ii dai bataie ca ai prioritate atunci inseamna ca nu-ti pasa de viata ta (ca sa nu folosesc alte cuvinte mai urate). Nu conteaza daca aia de pe primele bezi au oprit sa admire apusul, prefer sa incetinesc/opresc degeaba de 1000 de ori decat sa intru intr-un eventual copil care fugea dupa minge sau intr-o masina care iesea din parcare sau etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul ce viteza avea? Este o zona in care multi ii dau gaz.

 

Mie mi se pare incredibil ca lumea inca nu a inteles ca mai ales in traficul dintr-un oras aglomerat ca Bucurestiul trebuie sa inveti sa te protejezi. Chiar daca ai prioritate sau daca ai verde ochi si creier inca ai sa te uiti in jur si sa evaluezi situatiile/evenimentele care se petrec in jurul tau.

 

Indiferent daca e sau nu normal ca unii sa faca "fapte bune" in trafic cand e sau nu cazul, logica ar trebui sa-ti spuna ca trebuie sa incetinesti sau chiar sa opresti imediat ce vezi alte masini care incetinesc/opresc pe celelalte benzi. Daca intr-o situatie de genul asta tu ii dai bataie ca ai prioritate atunci inseamna ca nu-ti pasa de viata ta (ca sa nu folosesc alte cuvinte mai urate). Nu conteaza daca aia de pe primele bezi au oprit sa admire apusul, prefer sa incetinesc/opresc degeaba de 1000 de ori decat sa intru intr-un eventual copil care fugea dupa minge sau intr-o masina care iesea din parcare sau etc.

Avand in vedere ca a scapat doar cu niste zgarieturi probabil avea cam 160-180 km/h... noroc ca era wheelie ca altfel intra in plin in ala, asa a putut sa sara peste...

 

Sincer, sunt accidente unde viteza este factoru important, dar aici putea sa aibe si 40 km/h ca tot nu mai avea timp sa evite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfuai mah baiete, da naiv mai poti fi...sincer ar trebui sa ti-i se anuleze permisul de conducere.

 

pai mah tovarase, daca iti arata unu o seringa, tu meri si bagi heroina???

 

auzi mah la el..."nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu ca ti se da prioritate cand nu ai si asta inseamna civilizatie mie personal mi se pare ca e o prostie si nu as vrea sa patesc ceva din cauza unui idiot care se da "cilivizat"...

 

mah...idiot esti tu daca iesi din intersectie...cine powla te obliga pe tine sa iesi fara sa te asiguri???

 

daca iti face unu semn ca poti sa-l depasesti...tu te bagi ca berbecu??? sau te asiguri sa vezi daca intradevar ii liber???

 

imi pare rau pentru prietenul tau, dar din pacate el a fost 100% vinovat indiferent de cirucmstante...pur si simplu trebuia sa se asigure si basta...asta ii exact ca si accidentul cu care s-a inceput acest topic, doar ca in locul tovarasului tau era un taximetrist iar in locul celui care umbla luni de zile pe la politie dupa carnet era un motociclist...

 

sorry man da ai cam dat-o-n bara cu postul de mai sus, mai ales chestia cu regulile si cu "civilizatie"...da vis...

 

gata, nu mai are rost sa-mi pun capu cu tine...probabil esti suparat ca s-a accidentat prietenul tau, dar din cauza asta nu trebuie sa fi impotriva tuturora...stai analizeaza si tu un pic, gandeste un pic, si daca nu iti sare raspunsul corect la "dilema" asta a ta, atunci iti recomand sa mergi la politie si sa-ti predai frumusel carnetul p veci, nu de alta, dar daca gandesti asa si interpretezi asa....bine nu ti-a fi in trafic...

 

cred ca ori nu stii sa citesti, ori nu intelegi ce citesti... so nu prea avem ce comunica

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...