Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Ai dreptate Alin. Am revizia facuta de doar cateva sute de km, dar pana in august mai e ceva :D , asa ca o voi baga la inca o verificare inainte si un set mic de instrumente pentru reparatii nu a facut rau nimanui inghesuit acolo. Buna ideea cu spray-urile de lant.

un kit de pana...:P cine stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma pun si eu la coada dupa Alin cu cateva intrebari. Pe scurt, as dori sa fac un drum lung in strainatate, cam 4000 km in Europa de Vest pe traseul Bucuresti - Ungaria- Germania in luna august.

Parbriz inalt am, revizie am, top case am, cauciucuri noi am. Experienta mai putin, dar aia nu se vinde, se face.

 

1. GPS - exista undeva sistem de montat pe ghidon pentru Bandit sau universal? Model de GPS ce recomandati? Exista de la 200 de lei fara harti la 2xxx lei cu multe harti si alte prostioare. Ati folosit asa ceva? Eventual cu o husa de ploaie ?

 

2. Ce altceva ar trebui sa iau neaparat in considerare pt. un astfel de drum? Mentionez ca nu am iesit inca din tara inca cu moto si planuiesc sa o iau incet, cam 500 km/zi.

Cred ca:

a. Adaptor priza pentru GPS ar fi o idee dar nu stiu de unde se cumpara si daca e dificil de montat.

b. Echipament ploaie. In caz de ploaie aveam o tehnica interesanta - ma opream pana nu mai ploua, dar acum nu mai merge, ar trebui sa iau altceva in afara de un plastic de pus peste costum ?

c. Orice idee ar fi buna, de genul "ia minim 4 l de apa" sau "exista o cutie frigorifica pentru moto de vanzare la magazinul X".

 

 

Priza mi-am luat eu de pe ebay, am dat 20 euri cu tot cu transport. Daca comanzi mai multe e mai bine sa iei de pe louis. Cauta "bordsteckdose".

Se monteaza usor, eu l-am "lipit" de pozitie, pe un fir din far. Desfacut farul, prins cele 2 fire, cu papuci auto, sa fie cat de cat elegant. Merge prin contact si are si siguranta.

La fel si cu suportul de GPS.

Uite aici ceva idei:

http://cgi.ebay.de/THOMSON-GPS-NAVI-MOTORR...93%3A1|294%3A50

 

http://cgi.ebay.de/Motorradhalterung-Halte...93%3A1|294%3A50

 

Totul e sa ai timp sa cauti si ceva banuti sa faci comanda.

 

Costum de ploaie obligatoriu. Pe louis sunt, nu foarte elegante, insa la 25-30 euri, nu trebuie sa fie ceva fancy si apoi...pe ploaie nu mai conteaza.

 

Atentie la side-case-uri, daca sunt textile sa ai huse de ploaie.

 

bafta si asteptam poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre treburi de luat la drum lung, ce-mi vine rapid in minte:

 

- trusa de scule sumara; poti sa iei niste capuri din alea care se monteaza cu adaptor in cheia de tubulara (inbusuri, surubelnire, tubulare 8, 10, 12, 14), cheie de bujii, cutit etc;

- kit de pana (spray, etc)

- spray de lant uns/curatat

- salopeta de ploaia, unii folosesc chiar salopete din Dedeman;

- o viziera de rezerva, cine stie, poate scapi casca pe jos sau mai stiu eu si e nasol de tot de mers cu zgiriieturi, mai ales noaptea

- corzi elastice

- cort/izopren just in case

- ceva de sters viziera/oglinzile; eu pina acum luam ca fraierul niste servetele cu alcool speciale la pretul astronomic de 7 lei/cutie (si-s doar vreo 15), care-si fac treaba f bine dar merge de minune si cu servetele umede + hirtie igiienica imediat dupa;

- ceva de lipit (superglue)

- un antifurt ceva, hoti nu sint numai in Romania

- niste becuri de rezerva

 

Multe din astea se pot lua de la orice magazin dar daca ai ghinionul s-o patesti in the middle of nowhere...

 

Ma gindesc ca ai case-uri.

 

Ia in calcul cele mai pesimiste variatii de temperatura.

 

Si evident... mult mai multi bani decit cea mai mare suma de care crezi c-o sa ai nevoie :D

 

Legat de revizie vezi sa ajunga placutele, in rest nu stiu ce-ai putea sa-i mai faci daca nu stii sa aiba vreo problema. Totusi du-o la un mecanic, cineva cu experienta vede unele lucruri foarte repede. La fel ai grija si la baterie si evident uleiul sa fie nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, se freaca ceva in mers, aud un fasait, cam cauciuc pe metal (in sensul ca nu e metal pe metal, as fi recunoscut acest tip de sunet). Cand trag frana de mana zgomotul nu se mai aude.

Am rezolvat aceasta problema la reprezentanta prin curatarea placutelor de frana. Se pare ca intra murdarie acolo si apoi se freaca de disc. Chiar si pentru problema aceasta minora, reprezentata a preluat si adus moto la locatia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat aceasta problema la reprezentanta prin curatarea placutelor de frana. Se pare ca intra murdarie acolo si apoi se freaca de disc. Chiar si pentru problema aceasta minora, reprezentata a preluat si adus moto la locatia mea.

Da' a trebuit sa faci oleaca de sex cu ei ca sa te trateze asa :D

Apropos de frine, de cind am schimbat placutele pe fata, furtunurile, pompa si implicit lichidul, mi se apasa placute pe discuri. Am observat ca mi se incingeau discurile pe fata cam tare dar nu mi-am facut probleme, pt. ca frina merge ok. Acuma 2 zile am culcat motoru pe-o parte ca sa umblu la prinderea tobei mai usor si am invirtit roata din fata, ca sa observ ca se misca destul de greu. Nu stiu de la ce-o fi, devreme ce am curatat bine pistoanele, inlocuit garniturile, aerisit pina mi s-a facut rau. Hm...

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, unde gasesc sa cumpar un parbriz pentru B650 N din 2005? am fost la ElfWorkshop din popesti leordeni si acolo ma costa cam 6 mil...e un pic cam mult, parerea mea, avand in vedere ca la aceiasi bani mi-am comandat crash-bar-uri...ma gandesc ca poate aveti voi vreo idee de unde as mai putea gasi un parbriz.

 

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, unde gasesc sa cumpar un parbriz pentru B650 N din 2005? am fost la ElfWorkshop din popesti leordeni si acolo ma costa cam 6 mil...e un pic cam mult, parerea mea, avand in vedere ca la aceiasi bani mi-am comandat crash-bar-uri...ma gandesc ca poate aveti voi vreo idee de unde as mai putea gasi un parbriz.

 

Multam

Keywords: Puig, Givi, MRA, eBay :D

Etc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost prin Dedeman sa caut pisla de slefuit. Si am gasit. Pret? 90 RON 3 discuri. Si sint doar la set de 3 :D Cit de convenabil. Nu multumesc. Am gasit in schimb la 8 RON in Praktiker. Pasta de slefuit nu am gasit decit o chestie pe care scrie "Nigrin Metall Polish", nemteasca. Am cautat un solvent cu care sa dau jos lacul intii dar mi-au zis aia din Praktiker ca nu au si ca se gaseste foarte greu asa ceva. Hehe, mare bou am fost cind scapat pe jos acum muuuulti ani o sticla cu 2 litri de acetona concentratie 99%, adusa dintr-un laborator medical :P Si acuma se gaseste teribil de greu.

In alta ordine de idei: ultimul upgrade. Ma minca de mult in fund sa fac treaba asta da' ori era problema de $$$, ori aveam indoieli c-o sa-mi placa cum arata. Asadar am pus la vinzare farul original si am zis ca fac miscarea doar daca il cumara cineva. Si cum cineva a zis ca-l ia, am facut comanda de pe eBay, la pret mult mai mic decit pe Louis (cam 270 RON cu tot cu transport, fata de 100 euro). Evident ca n-am avut rabdare sa nu le pun si sint foarte multumit, schimba lookul motocicletei complet, nu mai arata chiar a Jawa. Stiu ca multora nu le plac farurile astea dar mie mi-au parut interesante dintodeauna. Deja cu ghidonul si oglinzile noi nu prea mai mergea farul rotund simplu. Mai urmeaza niste upgradeuri dar va zic doar daca apuc sa le fac. Oricum, sper ca ma apropii de sfirsit cu modificarile estetice.

post-24366-1245176795_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine Caline faru, da' mai tre' un pic lucrat la mascarea firelor colorate. Shin Yo? Ai legat ambele borcane pe scurta? Cum se vede noaptea?

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine Caline faru, da' mai tre' un pic lucrat la mascarea firelor colorate. Shin Yo? Ai legat ambele borcane pe scurta? Cum se vede noaptea?

La mascare nu m-am chinuit aproape deloc, am facut treaba in graba sa vad cum ii sta animalei. Pozitia nici n-am legat-o. Nu stiu daca-s Shin Yo, pe cutie scria "Made in Taiwan", mai mult nu stiu, c-am lasat-o la serviciu. Astea sint: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=350175159772

Au un conector ca al becului de la farul original, si fiecare borcan are faza lunga si scurta. N-am mers azi cu ea noaptea dar cit mi-am dat seama in parcare, parca lumineaza mai bine. Oricum forma spotului e clar diferita. Cred ca si faptul ca au sticla clara e un plus. Ieri m-am convins ca farul original e un cacao, am mers noaptea printr-o zona neluminata si daca as fi avut o lanterna prinsa cu sirma pe ghidon cred ca tot atit vedeam. Poate-o sa pun si xenon odata cu toate ca n-am parere buna despre ele. Am avut si bec din ala Philips sau Bosch care-ar trebui sa fie tare smecher da' sincer n-am observat vreo diferenta (ca sa nu mai zic ca s-a ars foarte repede).

M-am intilnit azi cu un alt Bandit negru prin Iasi. Are puse tobe duble de pe un Ducati Monster (cu tot cu galerii). Arata interesant in felul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am pus top case ma gandesc sa transform Banditul in camion si sa ii pun si case-uri laterale.

 

Am nevoie de adaptoare pentru a prinde case-urile si am gasit aici http://www.mo-tech.de/produkt/index.php?pr...p;marken_id=272 dar costa aproape 200 de EUR. Mi se pare aberant, sunt 2 fiare si 3 suruburi. Am inteles, adaptorul pentru top case a fost 90 de Eur, dar acum inca 200 pentru laterale ?

 

Ce alte optiuni mai sunt ? Cred ca e mai ieftin direct originale Suzuki sau sa caut direct la Givi pentru a le lua odata cu case-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am pus top case ma gandesc sa transform Banditul in camion si sa ii pun si case-uri laterale.

 

Am nevoie de adaptoare pentru a prinde case-urile si am gasit aici http://www.mo-tech.de/produkt/index.php?pr...p;marken_id=272 dar costa aproape 200 de EUR. Mi se pare aberant, sunt 2 fiare si 3 suruburi. Am inteles, adaptorul pentru top case a fost 90 de Eur, dar acum inca 200 pentru laterale ?

 

Ce alte optiuni mai sunt ? Cred ca e mai ieftin direct originale Suzuki sau sa caut direct la Givi pentru a le lua odata cu case-urile.

 

 

Cel mai simplu e EBAY. Acolo in 200 cred ca gasesti cu tot cu case-uri :D

 

http://cgi.ebay.de/Bandit-Suzuki-GSF-600-G...93%3A2|294%3A50

 

http://cgi.ebay.de/Traegersystem-Suzuki-GS...93%3A2|294%3A50

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caline, cred ca e aceeasi chinezarie ca de la Louis dar la un pret superb. Se pare ca trimit englezoii si in romanica cu 10 Lire. Daca zici totusi ca are 2 x scurta si 2 x lunga e diferit fata de cel de la Louis care are unu pe scurta si unu pe lunga si trebe bucatarit ca sa vezi cate ceva cu el noaptea. Cred ca ma bag si eu, cand m-oi mai stabiliza financiar, adica la pulivara. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@RvsS si altii:

Mai oameni buni, da' bag seama ca voi nu realizati cit de usor e sa folosesti eBay. Trebuie un card Visa/Mastercard si gata. Chiar cu tot cu transport si citeodata ajungi mai ieftin decit daca ai cumpara de la noi sauin unele cazuri de la Louis. Ca sa nu mai spun de oferta. Nu stiu daca se poate cumpara din State, umbla un zvon ca nu (dar oricum nu prea renteaza) dar avem ebay.fr, ebay.co.uk, ebay.de, eu am cumparat de pe toate.

 

Caline, cred ca e aceeasi chinezarie ca de la Louis dar la un pret superb. Se pare ca trimit englezoii si in romanica cu 10 Lire. Daca zici totusi ca are 2 x scurta Qsi 2 x lunga e diferit fata de cel de la Louis care are unu pe scurta si unu pe lunga si trebe bucatarit ca sa vezi cate ceva cu el noaptea. Cred ca ma bag si eu, cand m-oi mai stabiliza financiar, adica la pulivara. :D

M-am uitat la pozele cu B6-le tau si par sa fie identice. O sa ma mai uit pe carcasa sa vad daca nu scrie ceva de producator. Cit mi-am dat seama aseara in parcare par sa lumineze mai bine decit stockul. Ma gindesc si la niste becuri Motovision, majoritatea zic ca merita banii.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la pozele cu B6-le tau si par sa fie identice. O sa ma mai uit pe carcasa sa vad daca nu scrie ceva de producator. Cit mi-am dat seama aseara in parcare par sa lumineze mai bine decit stockul. Ma gindesc si la niste becuri Motovision, majoritatea zic ca merita banii.

 

Alea de pe 600 sunt "bullet". Sunt mai lunguiete si ascutite. Pt 12 vreau din astea mai borcanoase ca s mai scurte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macke si Calin, mersi frumos, ma duc direct pe ebay.de de acum inainte. E problematic pt. ca modelul meu este ceva mai nou, 650 S K7 si m-as oftica sa nu se potriveasca piesele cand vin, de aceea preferam site-urile oficiale, macar ai specificatii exacte, instructiuni montare si anii de productie ai Bandit-ului pentru care sunt facute. Din pacate, intre 650-ul K5-K6 si cel K7-K8 sunt diferente si nu toti arata clar ce ani sunt, mai ales pe ebay. Oricum, vad acolo 20 EUR in loc de 200 EUR, riscul e mai mic :D

 

Editare ulterioara: Fir-ar, pentru Bandit 600 costa 20 EUR, pentru 650 S costa 140 EUR (http://cgi.ebay.de/Givi-Seitentraeger-Suzuki-GSF-650-Bandit-2007-2008_W0QQitemZ250432237227QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item3a4eecaeab&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1229|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50). Tot e un pas inainte fata de 200 dar in continuare mi se pare exagenrat.

Editat de RvsS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macke si Calin, mersi frumos, ma duc direct pe ebay.de de acum inainte. E problematic pt. ca modelul meu este ceva mai nou, 650 S K7 si m-as oftica sa nu se potriveasca piesele cand vin, de aceea preferam site-urile oficiale, macar ai specificatii exacte, instructiuni montare si anii de productie ai Bandit-ului pentru care sunt facute. Din pacate, intre 650-ul K5-K6 si cel K7-K8 sunt diferente si nu toti arata clar ce ani sunt, mai ales pe ebay. Oricum, vad acolo 20 EUR in loc de 200 EUR, riscul e mai mic :D

 

Editare ulterioara: Fir-ar, pentru Bandit 600 costa 20 EUR, pentru 650 S costa 140 EUR (http://cgi.ebay.de/Givi-Seitentraeger-Suzuki-GSF-650-Bandit-2007-2008_W0QQitemZ250432237227QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item3a4eecaeab&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1229|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50). Tot e un pas inainte fata de 200 dar in continuare mi se pare exagenrat.

Pe eBay exista feedback, vinzatorii nu-si permit sa-si bage shutul si sa-ti vinda porcarii. Pina acuma nu am patit nici o data sa nu mi se potriveasca ceva si sint la a 4 sau a 5-a achizieie, tot timpul e scris clar la ce model(e) se potriveste o piesa. Multe firme au si eBay shop pe linga cel de pe site-ul oficial. Nu-ti mai fie frica ca nu-ti trage nimeni tepe.

 

Alea care au un fel de lupa "inglobata" in far, nu sunt mai bune?

Sint mai bune o p.ula. Kultul are sticla cu lupa, Pop-ul fara. oare de ce? Daca ai fi vazut ce lumina de luminare molesita avea farul meu intr-o zona complet neluminata ai intelege. Mi-e greu sa-mi imaginez ceva mai naspa decit farul stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am pus top case ma gandesc sa transform Banditul in camion si sa ii pun si case-uri laterale.

 

Am nevoie de adaptoare pentru a prinde case-urile si am gasit aici http://www.mo-tech.de/produkt/index.php?pr...p;marken_id=272 dar costa aproape 200 de EUR. Mi se pare aberant, sunt 2 fiare si 3 suruburi. Am inteles, adaptorul pentru top case a fost 90 de Eur, dar acum inca 200 pentru laterale ?

 

Ce alte optiuni mai sunt ? Cred ca e mai ieftin direct originale Suzuki sau sa caut direct la Givi pentru a le lua odata cu case-urile.

 

 

am eu genti laterale si topcase de vanzare , vezi in semnatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in caz ca va plictiseati: http://www.hein-gericke.co.uk/shop/product...roducts_id/6457

Ulei special moto 4l la 14 lire sterline (70 RON!!). Se baga cineva la un group buy? :cheers:

 

 

Veste proasta:

 

What are your delivery services and charges?

We will deliver any of the goods available on this site via DHL. You will only pay one delivery charge per order, which will be the highest depending on the contents of your order. Please note we don't deliver outside British Isles/Republic of Ireland, to shipping companies or Post Office boxes. Mainland UK carriage is charged as follows:

 

£5.50 for all kinds of items e.g. boots, helmets, leathers etc.

 

deci, doar daca ai ceva amici acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...