Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

incepem licitatia: care da mai mult?? :rolleyes:

 

Calin, ma bucur ca ai castigat, ideea era sa incerci, ca nu aveai nimic ce pierde, ba din contra.

 

Razvan: ce vrei sa iti caut??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Am eu un far de pe un 600 kult (tot `96) , daca crezi ca se potriveste ti-l ofer fara nici un fel de obligatie .. doar sa iti platesti transportul.

Ii fac maine poza si o pun aici.

Scuze ca nu m-am tinut de promisiune , dar am avut putina treaba ieri si nu am mai apucat sa pun poze cu farul.

post-16685-1256462967_thumb.jpg

post-16685-1256462982_thumb.jpg

post-16685-1256462997_thumb.jpg

post-16685-1256463055_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

new look

ieri am reusit sa pun noile oglinzi si vizibilitatea e mult mai proasta comparativ cu "antenele" factory la un bandit,dar arata muuuuuult mai bine ...

"am facut curat" in garaj si am pus cateva piese la vanzare..cine e interesat am link la semnatura.

astept pareri despre cum arata noile oglinzi.. :rolleyes:

post-32502-1256465090_thumb.jpg

post-32502-1256465112_thumb.jpg

post-32502-1256465132_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

new look

ieri am reusit sa pun noile oglinzi si vizibilitatea e mult mai proasta comparativ cu "antenele" factory la un bandit,dar arata muuuuuult mai bine ...

"am facut curat" in garaj si am pus cateva piese la vanzare..cine e interesat am link la semnatura.

astept pareri despre cum arata noile oglinzi.. :rolleyes:

superb frumos ...ieri l-am montat si eu pe al meu ..acum astept sa gasesc far ca sa pot sa il inmatriculez ...cate poze pentru pareri ...

post-24498-1256470688_thumb.jpg

post-24498-1256470737_thumb.jpg

post-24498-1256470759_thumb.jpg

post-24498-1256470828_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, super fain vin oglinzile!! E adevarat ca se pierde mult din vizibilitate, insa, daca reusesti sa te obisnuiesti cu ideea ca trebuie sa te asiguri mai temeinic, e ok.

 

Ovi: de ce ai doar ceasul de turatii?? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, super fain vin oglinzile!! E adevarat ca se pierde mult din vizibilitate, insa, daca reusesti sa te obisnuiesti cu ideea ca trebuie sa te asiguri mai temeinic, e ok.

 

Ovi: de ce ai doar ceasul de turatii?? :rolleyes:

e doar kilometraju ...tipu de unde am cumparato a cazut cu ea ....a fost doar putin zgariata pe rezervor, turometru lipsa si faru spart ....acum caut un far sa il pot monta sa ii fac cartea de identitate si sa o inscriu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie cu noroc atunci!! Daca nu gasesti turometru, incearca si ebay, nu se stie de unde sare iepurele :rolleyes:.

 

De ce mai cauti far? Vad ca deja e montat! In caz ca nu gasesti, poti apela la metoda Calin, care si-a pus 2 faruri mai mici. Ceva de genul asta http://cgi.ebay.co.uk/LED-DOUBLE-HEADLIGHT...=item4ce9e37e59

 

 

 

Ca tot veni vorba de ebay, iata ce am mai gasit: http://cgi.ebay.co.uk/twin-headlights-for-...=item45eeceee8c cu tot cu bracket-uri. Merita!!

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie cu noroc atunci!! Daca nu gasesti turometru, incearca si ebay, nu se stie de unde sare iepurele :D.

 

De ce mai cauti far? Vad ca deja e montat! In caz ca nu gasesti, poti apela la metoda Calin, care si-a pus 2 faruri mai mici. Ceva de genul asta http://cgi.ebay.co.uk/LED-DOUBLE-HEADLIGHT...=item4ce9e37e59

 

 

 

Ca tot veni vorba de ebay, iata ce am mai gasit: http://cgi.ebay.co.uk/twin-headlights-for-...=item45eeceee8c cu tot cu bracket-uri. Merita!!

in poze nu se vede ...oala este stramba, geamu spart ...turometru am unu de la un custom ...o sa il pun pe acela pana o sa gasesc ...far daca nu gasesc original o sa cumpar d p louis 2 micutze cum ai zis si tu

Mesaj completat

chiar inspirata combinatia de rosu cu negru.. :rolleyes:

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KMIHAI, schimba total look-ul rizomele alea (in bine). cum am mai zis, cred ca ai cea mai misto aranjata banditanie de aici. oops, am zis ceva dragut? damn, cred ca Stapinul Intunericului ma va pedepsi, tre' sa violez rapid niste babe, poate ma iarta :rolleyes:

 

asa... in timp ce unii isi repara sau dichisesc motoarele, altii si le fac bucati. adica eu. weekendul asta am dezmembrat-o complet. impresii, pareri, sfaturi:

- a durat apoape toata ziua de ieri si jumate din cea de azi (vezi mai jos de ce)

- cu toate ca speram sa fiu primul om de pe Terra care o sa desurubezele suruburile de la evacuari usor, n-a fost sa fie; 4 suruburi au iesit relativ usor, dar la al cincilea am rotunjit capul (blestemati sa fie aia care au pus inbusuri si nu cap hexagonal acolo); era cit pe ce sa renunt. doar ca, fiind si taica-meu pe-acolo (am, facut operatiune la tara, in garaj) i-a trecut prin cap sa cheme pe un vecin lacatus (generatia veche, care stie meserie, specie pe cale de disparitie); a venit cu o "teapa" speciala cu sectiune patrata si ascutita (prismica) spre virf; a batut-o cu ciocanul in capul surubului si a rotit-o cu cheia franceza; a reusit sa le scoata si pe celelalte, dar cu mare efort (si nu-i chiar slabanog); asadar, sa fie blestemata si pasta de blocaj; se pare ca a fost o idee buna sa-mi comand un set nou de suruburi din inox; si vaselina pe baza de cupru o sa fie o idee buna la remontare :lol: a facut mofturi si unul din suruburile care tine bara din dreapta cadrului; i-am scos piulita de pe interior, dar surubul a ramas lipit de cadru, a incercat nea mecanicu' sa-l scoata, dar n-a reusit; a ramas la el piesa sa-i dea de cap

- o sa fac tot posibilul sa vopsesc macar cadrul electrostatic, ca la carte, cu eliminarea completa a straturilor vechi de vopsea

- restul motocicletei, adica tot in afara de cadru, motor si roti e la mine in camera, in saci :D

- o sa incerc s-o remontez tot toamna/iarna asta; daca nu... la primavara

- cu ocazia asta am observat si ca-mi cam apasa placutele de la frina fata pe discuri, nu-nteleg de ce, c-am curatat frina aia destul de bine (plus ca am schimbat garniturile de la etrieri)

 

ca fapt divers, am descoperit pe bascula, in dreapta, o urma de lovitura (e usor indoita chiar) care acum citeva zile nu era. avind in vedere ca n-am cazut cu ea, explicatia e usor de dedus, si-i urez acelui membru al fan-clubului meu fix ce-mi doreste si el. o sa revin cu poze.

speaking of which, am facut poze cu locurile "mai sensibile" (rutarile cablurilor, piesele care ar fi posibil sa nu mai stiu cum erau montate etc) dar s-a bulit cardul de memorie pe care le-am pus. bummer. asadar, daca cineva a facut vreodata o operatia asemanatoare la un Kult si intimplator are si poze, as da o bere in schimbul lor.

 

ca trivia, cadrul cred ca are in jur de 20 de kg (chiar o sa-l cintaresc de curiozitate)

 

inca nu-mi vine sa cred ca neamtu' ala a vopsit cadrul intr-asa o bataie de joc. mai bine o lasa albastra cum era. a facut o treaba fix romaneasca.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sablezi sau o iei la smirghel?

 

Cu suruburile de la galerii si eu am patit-o la Honda. Is fript de suflu si in iaurt!

 

Te-ai hotarat la culoare?!

 

Eu cred ca vei monta la anul. De ce? Pentru ca pana cand dai vopseaua jos, pana o vopsesti, pana se usuca, pana iti mai faci idei despre cum ar trebui puse si montate alea colo, alea colo, o sa mai vrei sa mai comanzi ceva...o sa vezi...la primavara o sa fie bec de frumoasa :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speaking of which, am facut poze cu locurile "mai sensibile" (rutarile cablurilor, piesele care ar fi posibil sa nu mai stiu cum erau montate etc) dar s-a bulit cardul de memorie pe care le-am pus. bummer. asadar, daca cineva a facut vreodata o operatia asemanatoare la un Kult si intimplator are si poze, as da o bere in schimbul lor.

 

Scrie si arata in manualul de service cum se ruteaza cablurile

 

 

Tu ai facut liceul sau facultatea in limba engleza? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sablezi sau o iei la smirghel?

 

Cu suruburile de la galerii si eu am patit-o la Honda. Is fript de suflu si in iaurt!

 

Te-ai hotarat la culoare?!

 

Eu cred ca vei monta la anul. De ce? Pentru ca pana cand dai vopseaua jos, pana o vopsesti, pana se usuca, pana iti mai faci idei despre cum ar trebui puse si montate alea colo, alea colo, o sa mai vrei sa mai comanzi ceva...o sa vezi...la primavara o sa fie bec de frumoasa :lol:

sincer si eu cred ca o fac la primavara inapoi. nu de alta, dar pe linga timp mai e si problema ca acel garaj e neizolat termic si neincalzit (d'oh) si chiar n-am chef sa ma-mbolnavesc stind doua zile acolo. oricum o sa curat absolut orice piesa pina o fac oglinda, n-am chef sa am un cadru nou si vopsit frumos pe care sa-l naclaiesc de ulei si jeg. apropos, cxare e cea mai eficienta metoda de curatare a jegului de sub capacul pinionului (ulei + mizerie)? exista vreun solvent pe care sa-l pot folosi si sa nu atace garniturile?

 

culoarea 80% va fi verde inchis (ceva de genu asta http://www.zroadster.net/tim/colors/z275-bost-hc1322.jpg poate chiar mai inchis). singurul issue e ca la roti vopsirea ar fi mai problematica, si parca nu le-as lasa negre.

 

ce mai voiam sa zic... cu toate ca per ansamblu e un motor f misto, cei de la Suzuki au facut niste reduceri de costuri de tot c.acatul: prea mult otel fara nici un fel de protectie anti-rugina in locuri extrem de expuse. de exemplu capatul dinspre toba al galeriilor nu e din inox. in timp otelul asta rugineste de arata ca dracu', plus ca-si si pierde din rezistenta. la fel cu o gramada de suruburi pe care puteau sa le trateze anti-rugina cumva.

 

Mesaj completat

Scrie si arata in manualul de service cum se ruteaza cablurile

 

 

Tu ai facut liceul sau facultatea in limba engleza? :moron:

sa stii ca viata-ti demonstreaza ca e bine sa... never say never :D de ce zic asta: fac parte din probabil ultima generatie care s-a impotrivit englezificarii limbii romane. ca exemplu, niciodata n-am zis "byte" acolo unde pot sa zic "octet". da' a trecut timpul, si dupa aproape 7 ani petrecuti in mediul IT, unde jumatate din persoanele cu care ai de-a face zilnic nu sint de aceeasi nationalitate cu tine, si cum n-am avut chef sa invat ebraica asa cum nu am chef acum sa invat germana (mare supriza), am fost nevoit (si nu pot sa zic ca mi-a displacut) sa vorbesc in mult engleza. si in momentul in care jumate de zi vorbesti la telefon, pe chat sau mail in engleza, pina la urma urmei (din pacate) iti vine mai repede la gura echivalentul englez al unui cuvint sau al unei expresii. si mi-a intrat si mine-n singe romangleza asta la un moment dat. ma trezesc, ca multi alti colegi de munca, folosind cuvinte englezesti romanizate acolo unde limba noastra care-i o comoara ne furnizeaza termeni neaosi si deloc improprii. there you go... cu toate astea, inca stiu mult mai bine ca majoritatea cum si unde se folosesc cratimele, virgulele, semnele de punctuatie si alte cele.

cred ca Pruteanu se rasuceste-n mormint :rolleyes:

si excuse the rant :laugh:

 

Mesaj completat

LE: de sablat sau smirghelui nu stiu. taica-meu zicea ca la Melcret fac vopsire electrostatica si lucreaza bine (dar scump). ramine de vazut ce inseamna scump.

 

@Dan_06: n-am vazut sa fie poze cu rutarile cablurilor in Haynes. poate e la varianta pentru modelul tau de Bandit. in Haynesul pt. Kult/Pop nu sint poze detaliate si la fiecare operatie care implica umblat la un furtun/cablu scrie "...noting its routing", nu "see picture", deci...

Mesaj completat

si doua intrebari mai ciudate:

- am gasit pe cadru, undeva aproape de jugul superior, o piesa aparent metalica, cilindrica, cu diametrul de cam 4 cm si lungimea de cca. 3; e prinsa de cadru cu un surub; n-am reusit sa-i gasesc utilitatea; ce-o fi?

- de ce unele din suruburile de la capacele motorului au saibe dintr-un material nemetalic, asemanator cu plasticul ca aspect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca viata-ti demonstreaza ca e bine sa... never say never :rolleyes:

 

Asa e,asa e. :D Eu sper sa fiu puternic si sa nu cedez totusi la unele chestii la care am spus niciodata.

 

Ma gandeam eu ca e un un "defect" profesional or something. :lol:

 

 

- de ce unele din suruburile de la capacele motorului au saibe dintr-un material nemetalic, asemanator cu plasticul ca aspect?

 

Am 2 teorii:

 

pt. etansare sau

 

ca sa nu strangi prea tare suruburile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fie niste saibe care se deformeaza la strangere, pentru etansare, cum spune Dan. Alea cred ca ar trebui schimbate :rolleyes: Daca ai set de suruburi "stainless" luat...super! Numai sa polisezi capacele, sa fie brici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. apropos, cxare e cea mai eficienta metoda de curatare a jegului de sub capacul pinionului (ulei + mizerie)? exista vreun solvent pe care sa-l pot folosi si sa nu atace garniturile?

2. de ce unele din suruburile de la capacele motorului au saibe dintr-un material nemetalic, asemanator cu plasticul ca aspect?

 

Calin, ai ceva de luru in iarna asta.

 

1. Poti folosi cu incredere decarbusol. Se gaseste la orice magazin auto. Curata f bine.

2. Pentru etansare. la fel cum zicea si macke, ele se deformeaza. Dar totusi, de ce nu au folosit niste saibe de cupru care au fost de-calite, ca si alea fiind moi, se deformeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KMIHAI - cred ca ai mai spus odata, dar nu am retinut, saua este facuta la noi in tara ? Mai pui o poza cu ea te rog?

 

E doar curiozitate, sunt foarte multumit cu retapitarea de la Darian, am fost Buc-Constanta si abia cand am ajuns acolo mi-am amintit ca ar trebui sa ma doara picioarele pe drum. Pur si simplu am uitat cu totul, e mare diferenta. Dar, a ta arata mai bine asa ca sunt curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fie niste saibe care se deformeaza la strangere, pentru etansare, cum spune Dan. Alea cred ca ar trebui schimbate :D Daca ai set de suruburi "stainless" luat...super! Numai sa polisezi capacele, sa fie brici!

am observat ca saibele alea sint la suruburile cele mai scurte, e posibil sa fie ca sa nu le stringi prea tare. in fine, pot sa traiesc fara sa stiu asta :lol:

cit despre curatat, cred ca merge foarte bine sprayul de lant, care e si solvent f puternic, plus ca e sub presiune. eh, am treaba :rolleyes:

 

saua lui KMIHAI e Top Saddlery, din cite stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Another one bites the dust.

Toata lumea isi face motorul gigea si eram si sunt invidios ca nu apuc si invidia si-a spus cuvantul pentu ca ca astazi am avut o intalnire cu asfaltul. ulei pe jos langa o fantana arteziana + un tip care se incadra pe linia mea. ciupit frana. This is it.

Baie stanga ulei sparta , ulei dus si spate codita distrusa. eu nu am patit nimic + ca azi mi-au dat neste marafeti in plus. :rolleyes: Deci acu tre sa o fac gigea.

 

Spor la revopsit Caline si da-ne poze inainte/dupa sa vada si ochiu nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@arw: sorry de incindet, tu sper ca esti bine, fierul se repara. Sa inteleg ca nu aveai protectii la motor deloc! Eh..uite de-aia stau geana pe ebay sa imi cumpar, indiferent daca sunt bars sau pads :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KMIHAI - cred ca ai mai spus odata, dar nu am retinut, saua este facuta la noi in tara ? Mai pui o poza cu ea te rog?

 

E doar curiozitate, sunt foarte multumit cu retapitarea de la Darian, am fost Buc-Constanta si abia cand am ajuns acolo mi-am amintit ca ar trebui sa ma doara picioarele pe drum. Pur si simplu am uitat cu totul, e mare diferenta. Dar, a ta arata mai bine asa ca sunt curios.

top sadlery cum a zis si calin si sunt convins ca a fost mai mult ca si la darian(pe de alta parte am platit o sha completa nu doa rmanopera),dar probabil daca aveam si eu un meserias in tm poate o faceam si eu loco.

acum am ramas cu shaua veche scobita pt oameni scunzi...

@arw....cum se spune:orice sut in poponeata e un pas inainte.priveste partea buna a lucrurilor:e aproape gata sezonul si o sa-ti faci mai fain motorul :rolleyes:

post-32502-1256553828_thumb.jpg

Editat de KMIHAI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...