Sari la conținut

YAMAHA YZF-R7


Postări Recomandate

rataceam ceva vreme in urma pe caile internetului cand mi-a ramas privirea la un model de yamaha

si anume R7-le celor 3 diapazoane...

motorul asta a fost ceva la vremea lui ....inca este si....va mai fi pentru multa vreme

apoi a venit pretul....

 

 

care aveti ceva de adaugat la acest topic, va rog...

iar intrebarea mea este urmatoarea :

OARE O FI VREUN R7 BANTUIND PE STRAZILE DIN ROMANICA NOASTRA?

 

 

poze cred ca nu mai are rost sa uploadez ....

Editat de servant.1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au facut doar 500 de exemplare si cam toate au fost folosite pe circuit, atat de echipe cat si de privati. Chiar si afara, sunt extrem de rare deci sansa de a vedea unul pe plaiurile mioritice este undeva spre zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..Daca despre aceasta Yamaha R7 este vorba exista in Cluj.Are un prieten de-al meu.Daca nu despre ea ii vorba imi cer scuze.Numai bine!

 

Salut..Daca despre aceasta Yamaha R7 este vorba exista in Cluj.Are un prieten de-al meu.Daca nu despre ea ii vorba imi cer scuze.Numai bine!

 

 

SCuze dar nu reusesc sa atasez poza.

post-47317-1241716387_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..Daca despre aceasta Yamaha R7 este vorba exista in Cluj.Are un prieten de-al meu.Daca nu despre ea ii vorba imi cer scuze.Numai bine!

 

 

 

 

SCuze dar nu reusesc sa atasez poza.

He he he, ala-i :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost fotografiata de un coleg de-al meu in judetul Olt....a fost cumparata din BV de la o firma, in leasing de operatorul undei benzinarii Rompetrol

 

 

sorry....asta e un YZF si nu e R :angry:...sorry

post-10353-1241765133_thumb.jpg

post-10353-1241765143_thumb.jpg

post-10353-1241765149_thumb.jpg

post-10353-1241765158_thumb.jpg

post-10353-1241765171_thumb.jpg

post-10353-1241765182_thumb.jpg

post-10353-1241765189_thumb.jpg

post-10353-1241765197_thumb.jpg

Editat de metaxa09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai demult si eu eram obsedat de motoru asta...si am si cautat cv de vanzare pe net dar nu prea am gasit...defapt numa 2 am gasit 1 in italia...36 000 cerea pe el si inca unu in germania si ala tot pe acolo la pret...deci raman la poze :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..O sa incerc sa aflu de la el cat a dat pe el si daca nu ii de vanzare...Stiu ca a fost undeva pe la 2500-3000 euro.In orice caz e un moto frumos si arata destul de bine in realitate.O sa revin cu vesti cat de curand.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator stress_L&P
e vreo diferenta intre yamaha r7 si yzf750r?...sunt incepator deci daca intrebarea e exagerat de idioata imi cer scuze de pe acum ^_^

 

 

este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
rataceam ceva vreme in urma pe caile internetului cand mi-a ramas privirea la un model de yamaha

si anume R7-le celor 3 diapazoane...

motorul asta a fost ceva la vremea lui ....inca este si....va mai fi pentru multa vreme

apoi a venit pretul....

 

 

care aveti ceva de adaugat la acest topic, va rog...

iar intrebarea mea este urmatoarea :

OARE O FI VREUN R7 BANTUIND PE STRAZILE DIN ROMANICA NOASTRA?

 

 

poze cred ca nu mai are rost sa uploadez ....

 

Salut. Dupa o cautare pe moto.it se pare ca sunt scumpe motoarele, la vanzare in acest moment pe site-ul mentionat mai sus sunt doar 3. Cel mai ieftin 18.500 de euro pana la 25.000.

http://www.moto.it/moto-usate/yamaha/yzf-750-r7/index.html

 

http://www.moto.it/moto-usate/yamaha/yzf-7...tml?msg=2675078

 

Sincer nu stiam de existenta modelului dar mi se pare foarte simpatic dar e fff scump din pacate. Ce-i drept faptul ca sunt putine exemplare ii rezerva dreptul de a fi exclusivist. Se gasesc cam greu si informatii despre model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R7 a fost pentru Yamaha ceea ce sunt modelele "R" (916R, 996R, 999R, 1098R, etc.) pentru Ducati: serii foarte limitate de motociclete care exista doar datorita regulamentului WSBK.

 

La fel ca si alte competitii, WSBK cere ca modelele care concureaza in campionat sa fie derivate direct din modele de serie. Mai precis, sa aiba aceeasi arhitectura a cadrului, a motorului, etc.

 

Problema e ca daca vrei sa faci un adevarat "racer", trebuie sa il concepi de la inceput pentru pista, iar apoi sa il derivezi spre un model de serie (punand faruri stopuri si oglinzi, in principiu), si nu invers. Asa ca au aparut aceste serii limitate care sa "justifice" existenta modelelor de pe pista.

 

Modelele de genul asta sunt foarte rare. De obicei producatorul le vinde "in pierdere" si o face doar ca se conformeze regulilor competitiei respective. De-asta motocicletele astea sunt atat de putin comune, de cautate si de scumpe si de exclusive.

 

Din pacate pentru Yamaha, proiectul R7 a fost abandonat din cauza lipsei de succes pe pista. Iar daca o marca precum Ducati, care joaca pe cartea exclusivitatii isi poate permite sa vanda niste modele atat de speciale la preturi exorbitante (ex: un 1198R costa aproape 50.000 euro), nu a fost cazul si japonezilor, care au mizat pe imaginea accesibilitatii si popularitatii marcii, considerand aceasta tactica drept una proasta. Dupa doar 2 ani, R7 a fost anulat, iar Yamaha a inceput din nou sa dezvlote motocicleta de WSBK plecand de la modelul R1.

 

De ce nu a facut asta de la inceput? Pentru ca in perioada respectiva, limita de capacitate a motorului la 4 in linie era de 750cc, iar la V2 era de 1000cc. Si cum pentru Yamaha motoarele in linie sunt Isus din cer iar V-ul e Satana, nu au acceptat niciodata sa treaca la V2, si au dezvoltat R7-le. Tactica falimentara, Honda (cu VTR-ul) si Ducati (cu 916/996/999) dominand copios Superbike-ul in acea perioada. Pana la urma, limita s-a marit si motoarele cu 4 cilindrii in linie au ajuns la 1000cc - R7 nu mai avea deci nici un motiv de a mai exista.

 

Cam asta e cu R7, care in concluzie nu prea are nimic de-a face cu 750R.

 

Drum uscat!

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tactica falimentara, Honda (cu VTR-ul) si Ducati (cu 916/996/999) dominand copios Superbike-ul in acea perioada.

 

 

cum poti spune ca a fost tactica falimentara cu honda VTR

poate nu stii ce a facut VTR pe circuit sau ce a adus VTR-ul pt Honda.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...