Sari la conținut

O Idee


Klaus
 Share

Postări Recomandate

Vizitator dorutrucker

Ala nu este un motor de camion ,nu-tzi inchipui cat de mare este un motor de camion.Un motor de camion il potzi pune in cel mai bun caz pe un trike sau pe un dragstar.Exista motoare de autoturisme in V ,6 in v sau 8 in v, acelea trebuie cautate,dar pe la noi shansele sunt destul de mici .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sau de la ce as putea gasi un motor de camion cu multi cilindrii in v pentru a face ceva de genu asta.

Caut amatori in Pitesti sau in jurul pitestiului care ar putea ajuta cu fiare

zimi de unde ai luat poza.....mie tare mi se pare ca este o intilnire la rusi si motorul este de la o camioneta ruseasca este de 4 cilindri in V ca ma motoguzzi

vezi ca mai apar motoare din astea pe siturile rusesti cu motoare

tu de pe ce site ai luat poza??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sau de la ce as putea gasi un motor de camion cu multi cilindrii in v pentru a face ceva de genu asta.

Caut amatori in Pitesti sau in jurul pitestiului care ar putea ajuta cu fiare

zimi de unde ai luat poza.....mie tare mi se pare ca este o intilnire la rusi si motorul este de la o camioneta ruseasca este de 4 cilindri in V ca ma motoguzzi

vezi ca mai apar motoare din astea pe siturile rusesti cu motoare

tu de pe ce site ai luat poza??????

tot motor in v are si un model de volvo care sigur gasesti la cimitire de masini :D

sunt destule masini chiar benzinare cu motor in v :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sau de la ce as putea gasi un motor de camion cu multi cilindrii in v pentru a face ceva de genu asta.

Caut amatori in Pitesti sau in jurul pitestiului care ar putea ajuta cu fiare

zimi de unde ai luat poza.....mie tare mi se pare ca este o intilnire la rusi si motorul este de la o camioneta ruseasca este de 4 cilindri in V ca ma motoguzzi

vezi ca mai apar motoare din astea pe siturile rusesti cu motoare

tu de pe ce site ai luat poza??????

tot motor in v are si un model de volvo care sigur gasesti la cimitire de masini :D

sunt destule masini chiar benzinare cu motor in v :P

Si Ford Sierra are un model cu 6V! Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala e un motor de pe o masina ruseasca

e un motor 4 cl in V cu pistoanele asemanatoare(daca nu identice) cu cele de la dnepr, in plis au aceiasi segmenti si cuzineti

motoarele astea le gasiti pe o masinutza urata cu 2 usi si motorul pe spate numita Zaporoja(asa se pronunta in romanestedin cate imi amintesc eu) si mai e si un fel de jeep rusesc cu acelasi motor

asa ca motorul din poza il gasiti ieftin daca va chinuiti putin

acum sa va vad cum faceti restul

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOTORUL chiar NU reprezinta o problema! Problema este: Cum o sa cuplati motorul la cutia de viteze, pe cadru, si, cum o sa transmiteti miscarea la roata!?!?!?!!?!???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOTORUL chiar NU reprezinta o problema! Problema este: Cum o sa cuplati motorul la cutia de viteze, pe cadru, si, cum o sa transmiteti miscarea la roata!?!?!?!!?!???

raspunsul este foarte simplu ori adapteaza o cutie de dneper la motor cu tot cu tractiunea pe cardan

ori se lasa cutia originala si se face o reductie pt lant la iesire din cutia original

si ce este fain ca amindoua variantele au mansalier ,la gabaritul care are motorul este necesar mansalierul si chiar foarte interesant :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mansalieru  e un fel de marsarier ? :D

DA DA stiu te referi la mine ,na am facut si eu o greseala sau poate mai multe

asta este ....GRAMATICA ASTA.....

te salut BHAIRAVA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vrut sa iti sugerez delicat, ca daca te prindea pruteanu te facea cu ou si cu otet :D

 

te salut si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesanta ideea !m-am gindit si eui la asa ceva ,de fapt am gasit solutzii la tot. dar nu pot sa va povestesc aici tot.as face o sugestie ptr.greu tate echilibru.as sugera o furca druid care indeplineste cel mai bine conditiile .si daca este calculat bine si executata bine nu se va rupe nimic.mai sunt si motoarele de altcit care au cuplu si putere de nutzi vine sa crezi.sunt in v la 120 sau 130 de3 grade nu mai stiu exact si 1200cc. si au racirea p aer cea c e foarte indicat.(mai usor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E o idee buna cea referitoare la cutia de Nipran, dar ... nu cred ca se poate "potrivi" cutia aceea cu un 4 in linie sau +, sau un V6+! Cutia de Nipru e conceputa pentru un motor de cilindreea 0,65l si nu se poate exagera cu o cilindree mult mei mare! E vorba despre cupluri. Una e o cutie conceputa pt un 2 opusi si alta e o cutie (cuplu) pt un 4 in linie sau V6, sau ...

 

Cum ar spune "altii": "PAREREA MEA!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul este ca la noi cel mai simplu este sa adaptam o cutie de nipru,bmw

ca sa proiectezi alta cutie nu este usor si nici nu prea este unde

idea cu cutia de nipru a fost aplicata pe multe alte motoare de masini sau chiar dizel si stiu sigur ca a dat randament si nu au fost probleme atit timp cit adaptarea a fost facuta ca la carte :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...