Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

http://picasaweb.google.com/Boieru/AfricaT...feat=directlink

 

Primele 1000 de poz(n)e... Sunt neprelucrate, decat un resize la 25% sa incapa mai multe.

Sunt multe de pe drum, dar sunt si de la intrunire. Vizionare placuta.

Astept poze de la restul participantilor.

Tehnologia imbinata cu focul automat :D cind ai mai avut timp sa respiri domnule? :D Oricum cele mai faine si calitative poze de pina acum, desi cred ca ti-au cazut miinile de atita pozat cu mitraliera aia foto, cu tot ajutorul servantului ;) Asteptam increzatori si celelalte rafale! In sfirsit si poze de la traversarea longitudinala a piriului :laugh:

Mesaj completat

Acum imi pare rau ca nu am ajuns!

 

Salut. Nu imi mai merge faza scurta. Mi'a mai facut odata figura asta, dar si'a revenit. Dar de 2 zile tot astept sa'si revina si nimic. Care ar fii raspunsul?

Adi

Cel mai probabil ai filamentul intrerupt, inainte sa moara de tot astea mai agonizeaza in felul descris, cu reveniri periodice. Daca schimbi becul si tot nu merge, atunci vezi verifica:

-contactele de la soclu

-contactele de la schimbatorul de faze

-releele de far daca exista asa ceva

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Avem si poza de grup, cu toate Afrikanele. Tin minte ca era cineva care ne-a facut poze la toti imediat cum am sosit acolo, dar nu le-am vazut postate inca.

Mesaj completat

Acum se incarca si ultimele 300 de poze.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dilema mare

 

poate il ajuta cineva mai experimentat decat mine pe omul respectiv

 

\m/

 

 

Nu cred ca e nevoie sa-l ajute cineva. El a tras deja concluzia. E bine sa-l lasam pe om in pace, sa faca alegerea conform judecatii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem si poza de grup, cu toate Afrikanele. Tin minte ca era cineva care ne-a facut poze la toti imediat cum am sosit acolo, dar nu le-am vazut postate inca.

Mesaj completat

Acum se incarca si ultimele 300 de poze.

post-3690-1278514063_thumb.jpg

post-3690-1278514079_thumb.jpg

post-3690-1278514108_thumb.jpg

post-3690-1278514140_thumb.jpg

post-3690-1278514170_thumb.jpg

post-3690-1278514195_thumb.jpg

post-3690-1278514216_thumb.jpg

post-3690-1278514243_thumb.jpg

post-3690-1278514258_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e poveste temerarilor pe bicicleta?? tata, mama si copii?

 

Temerarii sunt din Elvetia si fac un tur al Europei ...pe 2 roti, cu motor "4 in linie" si remorca

----poza este facuta in DEVA-----

 

 

 

 

 

http://picasaweb.google.com/ciprianmotorla...0101200km4days#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danke schon! ohh...pardon...arrigato!

interesant avionu de la faget, cica e restaurant inauntru!

 

 

Pentru cei care nu stiu, acesta a fost avionul prezindential a lui Gheorghe Gheorghiu Dej.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

 

Inca odata am nevoie de un sfat de la africani . La 90 km/h am intrat in plin intr-un catelush de vreo 60 kg ( din vina lui ) . Apropo de topicul useruluio @Lupu , Africana m-a iertat si dupa 3-4 secunde in care am pierdut controlul , s-a asezat singura inapoi pe drum ( nu stiu daca alta mobra ar fi facut la fel ) . In 500 de metri am oprit pentru evaluarea pagubelor . La prima vedere nu a fost nici una . Insa dupa cativa kilometri mi-am dat seama ca undeva pe ansamblul ghidon - jug - furca ceva s-a strambat . Ghidonul il aveam putin stramb de inainte insa acum e mult mai serioasa treaba . in plus si unul dintre amortizoarele lui nu mai e aliniat . Am desfacut ieri ( cat am reusit in spatele blocului ) din sistemul de suspensii fata si furcile nu par atinse . Insa ceva clar s-a strambat si acolo ( banuirea o am pe prinderile din jug sau pe teava cu coronite din interiorul jugului ) .

Ce credeti ca ar trebui sa mai verific , sau ce s-ar mai putea rezolva la ea . Stiu ca nu e prea "safe" dar mort copt vineri o sa plec intr-o plimbare de vreo 1500km ( 80 % probabil off ) si daca mai pot aranja ceva trebuie sa o fac repede ( fara comenzi de piese sau service unde sa stea cu lunile ) .

 

 

 

Cu respect ,

Lucian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe undeva pe aici e o lipsa de comunicare... erau multi cu aparate foto la intrunire, la plimbare... pozele unde sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata am nevoie de un sfat de la africani .

 

Desfa prinderile ghidonului si apoi scoate inaltatoarele din jugul superior. Monteaza apoi totul la loc. In 90% din cazuri se rezolva.

Daca strambatura persista verifica planeitatea jugurilor asa cum ti s-a spus mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desfa prinderile ghidonului si apoi scoate inaltatoarele din jugul superior. Monteaza apoi totul la loc. In 90% din cazuri se rezolva.

Daca strambatura persista verifica planeitatea jugurilor asa cum ti s-a spus mai sus.

 

 

Am desfacut jugul superior dar inaltatoarele nu am reusit sa le desfac ( suruburile sunt destul de bine blocate si nu am avut timp destul sa le chinui ) . Mi-e oarecum frica sa le desfac din cauza a ce o sa gasesc acolo . Bucsele de cauciuc sunt ferfenita sigur , de la cazaturi anterioare si reglaje ale ghidonului cu roata in perete :() . In seara asta o sa mai incerc odata . Solutia de compromis pe care am gasit-o ( pentru a imbunatati stabilitatea in mers ) a fost sa "imping" ghidonul in fata la maximum , fara sa imi afecteze prea mult accesul la comenzi . I-am facut si o proba de mers prin cratere si pot afirma ca rezultatele sunt excelente ( stau mai bine in picioare si ma simt mai sigur - probabil miscarea asta este echivalenta cu jumate de inaltator de ghidon :) ) asa ca si dupa ce o sa rezolv defectiunea o sa il las asa .

 

 

Multumesc ,

Lucian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe undeva pe aici e o lipsa de comunicare... erau multi cu aparate foto la intrunire, la plimbare... pozele unde sunt?

asa este,erau mai multi printre care ma numaram si eu dar fara sa vreau am sters toate pozele :D nu pot sa cred cat de imbecil sunt;am avut impresia ca le-am descarcat si am sters cardul :D

Mesaj completat

pe undeva pe aici e o lipsa de comunicare... erau multi cu aparate foto la intrunire, la plimbare... pozele unde sunt?

noroc cu tine boiere ca ai facut ceva poze unele kiar bestiale ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am luat motoru' sa ma duc intr'o tura mica 50-60 Km. Dupa 9 km a inceput sa traga aiuria, scadea puterea, revenea, faze de genu asta. Nu si'a revenit din asta, si am zis sa trag pe dreapta. Cand ma uit in spate, fum alb. Mult fum alb. Am oprit motoru, a luat'o din prima, dar tot cu fum. Nivel de ulei ok, lichid de racire la fel (inainte de plecare, maine o sa ma uit si la el). De mentionat, ca pe joja de ulei, in unele zone era spuma. Am inteles ca asta inseamna ca a intrat apa in ulei? Cumva?

Ce s'a intamplat? Am auzit de la:

1.dus segment, segmenti

2.garnitura de chiuloasa

3.plutitorul carburatorului, amestec prea bogat (bujiile toate erau ude bine, si negre)

4.s'au dus semeringurile supapelor

 

Ati patit ceva asemanator? Sper ca nu, dar sa ma puteti totusi ajuta ;)

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este,erau mai multi printre care ma numaram si eu dar fara sa vreau am sters toate pozele :D nu pot sa cred cat de imbecil sunt;am avut impresia ca le-am descarcat si am sters cardul :D

Mesaj completat

 

noroc cu tine boiere ca ai facut ceva poze unele kiar bestiale ;)

vezi ca exista un program pentru recuperarea fotografiilor sterse de pe carduri de memorie. ideal e sa nu apuci sa rescrii informatie peste, adika ceva poze noi. eu am reusit sa recuperez toate pozele de pe un card, inclusiv unele sterse prin formatarea cardului, cu 2-3 cicluri de fotografiere inainte... o sa caut sa vad cum naiba se numea programul. pacat de pozele facute, dar asta e un motiv in plus sa reeditam traseul anul viitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desfa prinderile ghidonului si apoi scoate inaltatoarele din jugul superior. Monteaza apoi totul la loc. In 90% din cazuri se rezolva.

Daca strambatura persista verifica planeitatea jugurilor asa cum ti s-a spus mai sus.

 

 

Salutari !

 

Am rezolvat problema desfacand atat inaltatoarele cat si amortizoarele din prinderile jugului . Cred ca amortizoarele nu erau aliniate cum trebuie ( si fiindca acum merge mai bine decat la inceput am banuiala ca asa am cumparat mobra si incidentul cu dulaul nu a facut decat sa agraveze situatia ) .

 

Multumesc pentru sfaturi !

 

Cu respect ,

Lucian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...