Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Am cumparat si montat anul trecut parbrizul cel mai mare de la MRA (aferent modelului Africa Twin).

Am 1.85 m inaltime si nu prea face fata parbrizul acesta, am dat banii degeaba pe el, la viteza mai mare de 100 km/h nu mai are randament bun.

Ma gandesc sa-l montez pe cel original si sa pun un inaltator, ceva asemanator cum si-a facut Boieru' (baga serifu' niste poze sa vada si ochiu' profanului (aka subsemnatul)); un plastic mai rigid e mai bun si pe deasupra si mai ieftina distractia.

 

 

Parbrizul cel mare insemnind cel reglabil ? Pe ala ei il dau la 48cm inaltime.

Sau cel care e dat ca touring dar e fix ?

 

Si eu am tot 1.85 si am parbrizul mai scurt decit cel stoc.

 

Cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parbrizul cel mare insemnind cel reglabil ? Pe ala ei il dau la 48cm inaltime.

Sau cel care e dat ca touring dar e fix ?

 

Si eu am tot 1.85 si am parbrizul mai scurt decit cel stoc.

 

Cip

 

nu, eu am modelul fix, nu cel reglabil .

inseamna ca au scos ceva model nou de cand nu am mai umblat la ei pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am pus anul trecut parbriz touring fix de la MRA ( luat de la Louis ). Ma asteptam la o diferenta mult mai mare.

Plusuri: protectie laterala mai buna, ajuta cand se foloseste tankbag ( cel stock dadea niste turbulente urate, cel nou le elimina complet ), arata bine. Minusuri: in off-road, la mersul in picioare poate fi chiar deranjant ( am mereu impresia ca ma lovesc de el ). Mentinez ca eu am 1,92m si curentul imi vine undeva la nivelul mandibulei.

 

Cine stie de unde, din alta parte decat la Honda, pot sa gasesc kituri de reparatie etriere ( fata + spate)? Tocmai mi-a borsit lichidul pe la etrierul fata stanga ( RD04, 1990) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie de unde, din alta parte decat la Honda, pot sa gasesc kituri de reparatie etriere ( fata + spate)? Tocmai mi-a borsit lichidul pe la etrierul fata stanga ( RD04, 1990) :)

 

ebay.de

 

merita schimbate si puse furtune metalice sau sa schimb numai lichidul si pace buna?

 

De simtit nu o sa simti vreo dierenta la franare. Asta daca furtunele tale stock sunt inca in stare buna. Avantajul la cele metalice este ca nu-si pierd flexibilitatea in timp, nu se coc/crapa. Eu mi-am pus furtune "stahlflex" fata/spate si nu pot sa zic ca e vreo sfaraiala.

 

si inca o intrebare: vreau sa ii schimb bujiile si nu stiu , (avand in vedere regiuml de turatii) daca merita sa ii pun iridium sau normale, si daca diferenta e substantiala. eu am deja "pe stock" 4 ngk nromale, dar daca iridiumul chiar e mai bun si nu numai fitza, as rupe 50e sa iau 4 iridium.

 

La fel ca la furtune... eu n-am simtit vreo diferenta la RD04-ele ce l-am avut mai demult.

Acum am dynojet + K&N si ma bate gandul sa incerc din nou niste Iridium-uri mai ales ca trebuie sa-mi schimb bujiile. Si eu sunt curios sa vad daca se simte vreo imbunatatire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut RAR-ul azi si mi au scos-o 2000, cica sa vandut numai in 2002 la prima inmatriculare, serie cu Y, in VIN#.

Neamtul de la care am luat-o a bagat ceva bani in ea, cel mai mult ma bucur de suspensia spate Ohlins 799E,new fuel pump 107E, central stand 148E, Stahlflex conducte frana metalice 112E, BSM exhaust ( nu mi a dat factura), Wirth arcuri telescoape fata 73E, Acerbis hand protection 44E, in total am facturi de la el in valoare de 3357E decind a cumparat-o pana acum.

Maine sint cu actele la inscriere la Militie...

Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Cine stie de unde, din alta parte decat la Honda, pot sa gasesc kituri de reparatie etriere ( fata + spate)? Tocmai mi-a borsit lichidul pe la etrierul fata stanga ( RD04, 1990) :)

 

Eu am gasit foarte multe piese la preturi foarte bune aici (trimit in RO) :

http://www.wemoto.com/

 

La fel, vezi si aici :

http://www.romimoto-piese.ro/

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut RAR-ul azi si mi au scos-o 2000, cica sa vandut numai in 2002 la prima inmatriculare, serie cu Y, in VIN#.

Neamtul de la care am luat-o a bagat ceva bani in ea, cel mai mult ma bucur de suspensia spate Ohlins 799E,new fuel pump 107E, central stand 148E, Stahlflex conducte frana metalice 112E, BSM exhaust ( nu mi a dat factura), Wirth arcuri telescoape fata 73E, Acerbis hand protection 44E, in total am facturi de la el in valoare de 3357E decind a cumparat-o pana acum.

Maine sint cu actele la inscriere la Militie...

Salut

 

 

arata bine :) ca bivolitza mea :P sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de cati mai multi km cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam @duc. O sa achizitionez o garnitura cat de curand. Intre timp insa pp ca nu e groaznic dc o mai plimb pe ici pe colo, nu?

Te duci la metro sau ma rog la ceva similar, in cel mai rau caz la un magazin moto bine dotat. Cauti silicon rosu pentru garnituri (for gaskets) se vinde intr-un tub ca de pasta de dinti. Storci din tub un fir continuu de silicon pe ambele parti ale garniturii, apoi uniformizezi cu degetelul. La urma stringi bine capacul chiulasei. E foarte posibil sa nu-ti mai trebuiasca garnitura. Am patit si eu asa de vre-o doua ori. Te grabesti cu strinsul sa nu apuce sa se intareasca siliconul pe caldurile astea. Apoi stergi repede degetelul :)

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la metro sau ma rog la ceva similar, in cel mai rau caz la un magazin moto bine dotat. Cauti silicon rosu pentru garnituri (for gaskets) se vinde intr-un tub ca de pasta de dinti. Storci din tub un fir continuu de silicon pe ambele parti ale garniturii, apoi uniformizezi cu degetelul. La urma stringi bine capacul chiulasei. E foarte posibil sa nu-ti mai trebuiasca garnitura. Am patit si eu asa de vre-o doua ori. Te grabesti cu strinsul sa nu apuce sa se intareasca siliconul pe caldurile astea. Apoi stergi repede degetelul :)

 

 

iese tiganie cu siliconul rosu! daca vrei sa incerci ceva incearca cu un silicon mai bun nu cu toate panaramele... gasesti la piese auto silicon de garnituri Victor Reintz, foarte bun si-l recomand cu incredere, este de culoare gri si are un ambalaj alb cu albastru! merge sa faci reparatia capacului si cu silicon dar cel mai bine schimbi garnitura ca nu costa foarte mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut.

am citit toate postarile voastre,dar nu mai imi aduc aminte daca si-a facut careva dintre voi genti laterale in regim DIY(facute de voi).

am un RD04 ,si as dori sa-mi fac suportii si gentile,chiar si un crashbar pe care nu le am.

nu as da o gramada de bani pe ele,ca nu sunt chiar asa de ieftine.

daca careva dintre voi are ceva schite,poze sau pareri :dimensiunile gentilor nu ezitati sa imi scrieti,vas fi recunoscator.

mesajele le puteti da pe forum ,poate sunt si altii interesati sau pe privat.

va multumesc anticipat.

ne vedem in iulie la o palinca din partea mea.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iese tiganie cu siliconul rosu! daca vrei sa incerci ceva ...

 

Multam de sfaturi. Imi este cunoscuta metoda cu silicon. Dar in final mi-am comandat garnitura. Nu a fost deloc scumpa. Fro 7 lire sau asa ceva (wemoto)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut.

am citit toate postarile voastre,dar nu mai imi aduc aminte daca si-a facut careva dintre voi genti laterale in regim DIY(facute de voi).

am un RD04 ,si as dori sa-mi fac suportii si gentile,chiar si un crashbar pe care nu le am.

nu as da o gramada de bani pe ele,ca nu sunt chiar asa de ieftine.

daca careva dintre voi are ceva schite,poze sau pareri :dimensiunile gentilor nu ezitati sa imi scrieti,vas fi recunoscator.

mesajele le puteti da pe forum ,poate sunt si altii interesati sau pe privat.

va multumesc anticipat.

ne vedem in iulie la o palinca din partea mea.

:)

 

salut !

 

am sa pun un link in care gasesti cutii si suporti facute de un italian parca.

 

http://rtw.xtz660.googlepages.com/alluboxes

 

 

Eu mi-am facut si arata cam asa..

 

Am avut suportii de la vechile genti si am adaptat cutiile la supoti mei.

Singura problema o vei avea la constructia capacelor-sudura.

Daca ai intrebari -cu placere pe PM.

 

Numai binie ! :D :drink:

post-27251-1243437235_thumb.jpg

post-27251-1243437252_thumb.jpg

post-27251-1243437265_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

 

am sa pun un link in care gasesti cutii si suporti facute de un italian parca.

 

http://rtw.xtz660.googlepages.com/alluboxes

 

 

Eu mi-am facut si arata cam asa..

 

Am avut suportii de la vechile genti si am adaptat cutiile la supoti mei.

Singura problema o vei avea la constructia capacelor-sudura.

Daca ai intrebari -cu placere pe PM.

 

Numai binie ! :) :D

 

 

super

mersi pt detalii

mai astept si alte proiecte facute de voi africanilor,iau notite si curand ma apuc de lucru.

multam inca odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
va salut.

am citit toate postarile voastre,dar nu mai imi aduc aminte daca si-a facut careva dintre voi genti laterale in regim DIY(facute de voi).

am un RD04 ,si as dori sa-mi fac suportii si gentile,chiar si un crashbar pe care nu le am.

nu as da o gramada de bani pe ele,ca nu sunt chiar asa de ieftine.

daca careva dintre voi are ceva schite,poze sau pareri :dimensiunile gentilor nu ezitati sa imi scrieti,vas fi recunoscator.

mesajele le puteti da pe forum ,poate sunt si altii interesati sau pe privat.

 

 

Vezi si aici:

Cum Sa Fabricati Cutii De Aluminiu

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata fratilor am rezolvat problema sondelor de benzina din rezervor care iti indica 4 si 8 ltr de zeama de la RD04, la 4 litr am lasato pe cea originala si la 8 ltr,a iesit o sonda flotor ca la dacie, .si arata cam asa.

post-39145-1243477654_thumb.jpg

post-39145-1243477700_thumb.jpg

post-39145-1243477722_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata fratilor am rezolvat problema sondelor de benzina din rezervor care iti indica 4 si 8 ltr de zeama de la RD04, la 4 litr am lasato pe cea originala si la 8 ltr,a iesit o sonda flotor ca la dacie, .si arata cam asa.

 

Trebuie sa ai grija ca dupa ce ai strans sonda in rezervor sa-ti ramana intr-o anumita pozitie, ca sa lucreze flotorul. Dar merita incercat. O sonda noua la Honda costa 63 de eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva de vinzare o oglinda dreapta de RD07 ? Am reusit sa o rup in ultima iesire :-)

 

merci,

cip

 

Daca esti din Bucuresti, incearca la Motoadventure, cei cu KTM din Cotroceni. Au o multime de oglinzi pe acolo, unele se potrivesc de minune pe Africana.

 

Numai bine,

 

Vampi

Editat de Vampirica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata fratilor am rezolvat problema sondelor de benzina din rezervor care iti indica 4 si 8 ltr de zeama de la RD04, la 4 litr am lasato pe cea originala si la 8 ltr,a iesit o sonda flotor ca la dacie, .si arata cam asa.

Superhioasa improvizatia. :) Din cite se vede se bazeaza pe o pluta de pescuit. Daca sirma plutei e argintata si banda aceea de pleu la fel, chiar s-ar putea sa si tina. Si daca face contact in timp la articulatie. Sa ne tii la curent, altfel e o rezolvare simpla si ieftina a problemei. Bravos!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

multumesc pt link.din pacate e acelasi cu cel pe care la postat si userul PERL

totusi va multumesc pt amabilitate

:)

 

 

Un link: http://www.xrv.org.uk/forums/africa-twin/3...rack-boxes.html

Eu am facut boxle al mele dupa asta.

 

Bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mi-a venit saua Corbin 309,20Euro, originala(RD07) este de vanzare,la juma de pret fata de Corbin daca este cineva interesat asta e numarul meu: 0745905628 sau chiradu@yahoo.com.

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai grija ca dupa ce ai strans sonda in rezervor sa-ti ramana intr-o anumita pozitie, ca sa lucreze flotorul. Dar merita incercat. O sonda noua la Honda costa 63 de eur.

Binenteles, sonda facuta este asezata in plan orizontal, si dupa probele facute cu benzina in rezervor sonda flotoare aprinde becul galben la 7 ltr.Oricum mersi ptr sfat. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Poate cineva sa imi spuna daca RD07 din 2000 are sonda de nivel la benzina? se aprinde vreun bec undeva cind trebuie sa schimbi pe rezerva? m am tot uitat dar n am vazut.

(am inteles eu bine undeva pe forum era o discutie despre Trip Master in sensul ca daca se pune 2 rezistente de 10k pe placa in anumit loc indica ceva in legatura cu benzina? sau am inteles gresit?)

 

Azi a fost prima zi cind m-am dat cu vaca, nici macar n am mai asteptat sa imi iasa maine numerele, am facut din carton si am hartia de la politie cu care tre sa merg maine sa le scot, si pe de alta parte nici carnetul nu il am inca, doar vineri am luat poligonul si precum ultima vineri din luna nu se lucreaza cu publicul... maine dupa dovada, dar nu va speriati ca nu sint incepator, doar ca permisul meu de State a expirat si nu l-am mai putut schimba la timp si a trebuit sa iau totul de la inceput, oricum e o tiganie mare sa ai absolut toate gradele pe permisul Romanesc inafara da A si sa dai sala ca la inceput.

In alta ordine de idei, hmm ce sa va spun... sint foarte incantat de cum merge, frana de motor e bestial cu esapamantul BSM.

 

Merci mult,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...