Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am rezolvat cu o bacata de tabla de inox(c a n-aveam Al la indemana) curbata frumos pe o teava si fixata in suruburi la ~1 cm distanta de toba.

salutare bulinule lucrezi cumva in pipera la vodafon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am mai spus, o intalnire de AT voi organiza eu. Aveam mai multe necunoscute referitoare la posibilitatile de cazare, dar cei de la Directia Taberelor Timis au binevoit sa-mi confirme intr-un fiunal ca tabara de la Nadrag este in conservare deci nu e folosita pentru copii. Acum urmeaza sa stabilim detalii (pret, perioada, etc).

 

Din cauza zapezii, acum 2 saptamani cand am fost acolo, nu am reusit sa investighez nici unul din traseele pe care as vrea sa mergem. Nici nu am dat jos motorul de pe remorca...

 

Cand mai am detalii voi posta.

Asteptam cuminti. Si.... mai zic si eu asa, poate ma aude cineva...am trasee, am cazare , asa, ... pentru a doua intalnire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam cuminti. Si.... mai zic si eu asa, poate ma aude cineva...am trasee, am cazare , asa, ... pentru a doua intalnire

 

 

Daca ai tot pregatit, fixeaza un weekend si il batem in cuie in calendar. Nu de alta dar sa nu ne suprapunem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just a reminder!!!

 

The time has come, make your mind!!!!

 

Pentru mine e timpul sa schimb clasa.

 

Vind Honda XRV 750 Africa Twin RD07, an fabricatie 2000, prima inmatriculare 04/2002 (Germania). Inmatriculata in Romania 05/2009. 62000km dintre care doar 5000km in Romania, Carte service, cca 3500 Euro cu facturiile aferente in accesori si inbunatatiri. Front guard Fehling, Saua Corbin + originala, Genti laterale SW-Motech, Top case, Cric central African Queens, Pompa benzina schimbata(+ una noua de rezerva( mecanica), furtune frana metalice Touratech, Sistem evacuare BSM Future, Scarite fata noi, Filtru K&N, Sistem ungere lant Loobman, Arcuri in furca fata Touratech, Amortizor spate Ohlins HO645 (800 Euro). Tank bag Acerbis, Priza 12V, 4 way flashers, Regulator de tensiune nou de rezerva, Metzeler Tourance montate Mai 2009-5000km, Placute frina fata/spate schimbate Mai 2009-5000km. Ulei/filtru schimbat 0km,Singurul defect zgarietura de pe rezervor vezi poza. Nemontate-Buji noi DPR8EIX-9 NGK IRIDIUM si kit carburatoare DynoJet stage 3.5

 

Link spre anunt:

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=1

 

post-47967-1270319595_thumb.jpgpost-47967-1270319654_thumb.jpgpost-47967-1270319764_thumb.jpgpost-47967-1270319803_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Ma intereseaza daca are cineva o sa de RD03 (sau chiar si de alt Africa Twin daca se potriveste). Vreau sa trimit saua la tapitat/modificat, si nu vreau sa raman paa atunci fara motocicleta. Nu conteaza in ce stare este tapiteria/buretele, pentru ca oricum va fi reconstruit complet (daca am inteles eu bine.

Astept raspuns si pret de la voi aici sau pe PM (daca se poate si poza).

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se gaseste; doar bloc de lumini. E posibil sa fie reparabil, daca nu e spart sau ceva :)

am sa il desfac sa vad care este treaba,am observat cand mut dupa faza scurta pe faza lunga merge dar cand vreau sa dau inapoi nu mai vrea si am impresia ca este de la becuri.Pe faza lunga am 2 becuri de 60w iar pe cea scurta unul de 55w.Nu am stiut ca nu are releu de lumina asa cred ca am ars si releul de incarcare. :laugh: Asta e cand am luato mergea doar un bec dar de am zis sa o fac sa mearga cu doua faruri si nu m-am documentat si am mers asa vreo 2 luni si gata releul sau cel putin cred ca a fost o pura coincidenta.Am pus doua philipsuri de 55wX60w si nu m-am gandit ca nu are releu pe lumini,asta e se mai intampla. Cred ca s-a perlat contactul poate reusesc sa il fac daca nu vad eu unul SH care sa mearga.Multam de raspuns. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa il desfac sa vad care este treaba,am observat cand mut dupa faza scurta pe faza lunga merge dar cand vreau sa dau inapoi nu mai vrea si am impresia ca este de la becuri.Pe faza lunga am 2 becuri de 60w iar pe cea scurta unul de 55w.Nu am stiut ca nu are releu de lumina asa cred ca am ars si releul de incarcare. :laugh: Asta e cand am luato mergea doar un bec dar de am zis sa o fac sa mearga cu doua faruri si nu m-am documentat si am mers asa vreo 2 luni si gata releul sau cel putin cred ca a fost o pura coincidenta.Am pus doua philipsuri de 55wX60w si nu m-am gandit ca nu are releu pe lumini,asta e se mai intampla. Cred ca s-a perlat contactul poate reusesc sa il fac daca nu vad eu unul SH care sa mearga.Multam de raspuns. :)

Faci praf instalatia cand faci ce ai facut tu. Vezi sa nu se fi topit firele sa faca scurt - aia ar fi mai nasol. Acuma comutatoru, daca ai mana fina, poti sa-l repari. Ai mare grija ca pe acolo sunt multe piese micutze. O gheara, niste lamele, arcuri. Odata dat jos, daca umblii atent la gheara respectiva foarte probabil sa-l poti repara.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci praf instalatia cand faci ce ai facut tu. Vezi sa nu se fi topit firele sa faca scurt - aia ar fi mai nasol. Acuma comutatoru, daca ai mana fina, poti sa-l repari. Ai mare grija ca pe acolo sunt multe piese micutze. O gheara, niste lamele, arcuri. Odata dat jos, daca umblii atent la gheara respectiva foarte probabil sa-l poti repara.

da multumesc frumos eu stau undeva pe langa minis poate ne vedem intr-o seara pe la o bere si mai discutam si multumesc de sfat,cred ca maine sau poimine am sa il desfac.Apropo acum am un bec pe faza scurta de 55wX60w si cand dau pe lunga am doua,trebuie sa ii mai pun releu?Daca merg pe scurta necesita sa ii pun ca intentionez cat de curand sa ii pun xenoane si pe urma nu cred ca mai am treaba cu luminile :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da multumesc frumos eu stau undeva pe langa minis poate ne vedem intr-o seara pe la o bere si mai discutam si multumesc de sfat,cred ca maine sau poimine am sa il desfac.Apropo acum am un bec pe faza scurta de 55wX60w si cand dau pe lunga am doua,trebuie sa ii mai pun releu?Daca merg pe scurta necesita sa ii pun ca intentionez cat de curand sa ii pun xenoane si pe urma nu cred ca mai am treaba cu luminile :D

Cate un releu pe faza. Asta-i regula daca vrei o instalatie calumea. Un releu de scurta, un releu de lunga. Poti fi mai catolic decat papa sa pui un releu/faza/far. Dar la 14V/30A, un releu duce linistit doua becuri de 60W (total 10-12A). Ne vorbim daca e :)

Mesaj completat

Stimabililor,

sunt in cautare de o pedala dreapta spate asa ca va rog sugestii sau vanzari catra mine. :laugh:

 

Punem kickstart, stimabile? :) :D

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa il desfac sa vad care este treaba,am observat cand mut dupa faza scurta pe faza lunga merge dar cand vreau sa dau inapoi nu mai vrea si am impresia ca este de la becuri.Pe faza lunga am 2 becuri de 60w iar pe cea scurta unul de 55w.Nu am stiut ca nu are releu de lumina asa cred ca am ars si releul de incarcare. :laugh: Asta e cand am luato mergea doar un bec dar de am zis sa o fac sa mearga cu doua faruri si nu m-am documentat si am mers asa vreo 2 luni si gata releul sau cel putin cred ca a fost o pura coincidenta.Am pus doua philipsuri de 55wX60w si nu m-am gandit ca nu are releu pe lumini,asta e se mai intampla. Cred ca s-a perlat contactul poate reusesc sa il fac daca nu vad eu unul SH care sa mearga.Multam de raspuns. :)

Releul de incarcare nu are treaba cu lipsa sau prezenta releurilor de protectie de la far. Acel buton il poti desface relativ usor si sigur poti sa il readuci la viata. Desfaci blocul de lumini si cand ajungi la butonul de faza scurta/lunga, scoate-i intai placa din spate unde is lipite cele 3 fire. Sta doar in 4 urechi. Dupa aia ajungi si la surubul care tine butonul respectiv in blocul de lumini si poti sa il scoti si ala. Sa ai smirghel de 600 la indemana si vei vedea ce ai de rezolvat.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releul de incarcare nu are treaba cu lipsa sau prezenta releurilor de protectie de la far. Acel buton il poti desface relativ usor si sigur poti sa il readuci la viata. Desfaci blocul de lumini si cand ajungi la butonul de faza scurta/lunga, scoate-i intai placa din spate unde is lipite cele 3 fire. Sta doar in 4 urechi. Dupa aia ajungi si la surubul care tine butonul respectiv in blocul de lumini si poti sa il scoti si ala. Sa ai smirghel de 600 la indemana si vei vedea ce ai de rezolvat.

Succes!

Multumesc frumos am sa ma ocup de dansul sambata.Toate cele bune. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ma aude cineva...am trasee, am cazare ,

Si zici ca ai vreun gind pina la marea "adunatura?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor.joi am fost trantit de africanutza vreo 20m din vina mea e adevarat....si daca nu aterizam pe sol moale probablin nu mai puteam scrie acum..spatele la motor e cam turtit in rest merge f bine..asi vrea sa zic la fel si de mine dar inca nu pot merge pe picioarele mele,va scriu din spital(inca astept sa fac rmn)..ideea este ca ma las de motoare...nu e de mine..sper sa pot merge cat de curand...asa ca daca stiti pe cineva interesat de o africana buna...pm.....daca imi revin am sa pun si poze cum arata .....sanatate si mergeti incet.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghinionul tau va fi bucuria altuia! asta ca haz de necaz ca moto va avea un alt rider.

imi pare rau de tine si ma gandesc ca pana acum am scapat de dat cu fundu de pamant si imi astept si eu sentinta...sper sa nu dau inapoi si sa ma sui calare din nou.

insanatosire grabnica si ..daca te faci bine mai vezi daca te mai sui au ba pe mobra.parca e pacat sa renunti la africana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...