Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...in urma intrunirii africa twin de la lacul vulturilor unde am participat si eu cu un bmw f650, lumea lauda africanutele....am fost incantat si am zis ca imi doresc si eu una....zis si facut, am vandut bmw-ul si mi-am achizitonat o africanutza de 650 care ma asteptam sa faca minuni fata de motoreta cealalta...i-am dat botezul caprei intr-o tura de 1600 km prin tara, cu drumuri de toate felurile si chiar fara drumuri. A mancat saraca asfalt cu un apogeu de viteza de 150 km/h si inca mai putea, a mancat forestiere, balti cat roata, noroaie, frunze si craci prin padure, garle, trante...si ce sa zic...da, motoreta...dar de ce e asa ridicata in slavi? nu putea face si cealalta capra aceleasi lucruri? m-am intors dezamagit acasa, cu 2 pierderi imense la motocicleta. Domnilor, am pierdut in toata tura 2 suruburi, 2 suruburi domnilor...daca era 1 intelegeam, dar 2 ???? asta e motocicleta buna? :D ambii suporti de side-case-uri si-au pierdut suruburile, dar problema a fost remediata cu sfantul panduit :) ce sa mai zic? zic ca-si face toti banii si ca o alegere mai buna nici ca puteam face. Amortizoare, cuplu nesimtit si stabilitate, bmw-ul incep sa-l vad ca pe un scooter :wink:

Tin sa va multumesc ca m-ati indrumat catre o "bestie gingasa"

"Mocicleta" asta chiar face minuni... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine vor astia sa scoata fierea din mine.Sper sa ma recuperez cat mai repede.

 

Nu-ti fa probleme, iti vor face 3 gauri cu masina de gaurit, pusa pe percutie.

Apoi te-or suge pe dinauntru, ligatureaza vasele, scot mizeriile afara si gata.

Si poimaine pleci acasa.

Sa-ti treaca usor.

Salutari de la poalele Tampei si sanatate maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furca a fost incarcata in camion. Pedros o va recupera maine la pranz de la sofer. Dupa parerea mea furca e OK si nu are nevoie de semeringuri si ulei. Ramane sa-i scoateti burdufurile si sa aruncati un ochi. Are si axul de la roata fata, de obicei la impact frontal se mai poate indoi axul, sa-l folositi pe cel trimis de mine. Rulmentii de la juguri iarasi par OK. Eventual spalati si schimbata vaselina. Spor la treaba!

 

Si sariti cu banii, ca altfel trimit recuperatorii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gandul sa imi schimb motorul actual cu un AT. As vrea sa stiu cam care sunt preturile reale, ca sa stiu daca e in banii mei.

 

Greu de spus care e pretul real pentru un AT. Multi spun ca sunt supraevaluate. Noi astia, posesori de AT, spunem altceva :) In plus intalnirile noastre sunt mult mai faine decat ale altora. Eu zic sa-ti iei AT si nu o sa-ti para rau.

 

Referitor la buget... spune cati bani vrei sa investesti si eu iti spun la ce te poti intinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furca a fost incarcata in camion. Pedros o va recupera maine la pranz de la sofer. e

 

Si sariti cu banii, ca altfel trimit recuperatorii

Aoleu nu mai pot de ris :wink: :D cu recuperaratorii tai, Marti la ora 12 o sa fiu la Metro Militari sa ridic furca precum mi-ai poruncit ,.........hm , ma cam bate gindul sa-mi iau vreo 300 pe furca :D si pe urma sa fac pe mortul :) .

Hm, si ziceai ca nu trebe nica schimbata la furca, si ziceai ca rulmenti is buni si nu trebe umblat in ea,,,, :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt deschise pana se incaseaza suma datorata lui cstelia!!!

ce se aduna peste ii vom da tot lui za_sly pentru alte piese necesare reparatiei!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neagule, om ca tine mai rar... sa iti donezi tu si fierea... Ce sa zic, insanatosire grabnica. E nasoala treaba, tre a te cam tzii de regim, dar asta e... tare imi e frica ca o sa urmez si eu la cutit cu aceleashi probleme. Insanatosire grabnica!

Acum m-am dat jos din patul meu de-acasa... Deci am ajuns, si va astept cu piesele (motor si furca, ulei si simeringuri). Nu mai stiu sigur daca a luat Neagu si rulmentii de la furca. Eram prea adormit cand am vorbit cu el.

 

Baiazid-ule, salutari! Ce mai faci maestre, nu mai stiam nimik de tine. Pe unde mai esti, cu ce te mai lauzi?

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu face asta! Tradatorule! :blink:

:) Nu e definitiv, ma documentez. Ce ai faci? Da, stiu vorbesti cu Cristi sa imi dea acatiste duminica la liturghie. Da' las' ca dupa aia iti zic si eu de beemveu...

 

Referitor la buget... spune cati bani vrei sa investesti si eu iti spun la ce te poti intinde.

Pai iau ca referinta ce am mai cautat pana acu': Transalp - pana in 2.000 eur gasesc ceva care sa ma multumeasca.

Cu Transplatu' m-am dat putin si il prefer pentru confort. A propos de confort, cum se comporta Africa Twin la drum intins? Sunt carenele si parbrizul suficiente si eficiente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis si eu din putinul meu. Asa este peste tot: inainte de salariu, am pana in portofel :)

 

Nu stiu cat inseamna exact, aprox 100RON aproximez.

 

Sper sa iti faci motorul cat mai repede ca stiu cat de frustrant este sa ai motorul lovit si sa nu poti face nimic din lipsa de fonduri.

 

Si pe mine m-au ajutat prietenii (nu cu bani, dar cu munca la restaurat) si am inteles ce important este sa ai suport.

 

Iti multumesc CStelia pentru ajutorul paypal.

 

Cheers from Down Under :wink:

Mesaj completat

 

 

Baiazid-ule, salutari! Ce mai faci maestre, nu mai stiam nimik de tine. Pe unde mai esti, cu ce te mai lauzi?

 

Ce sa mai fac omule, supravietuiesc si eu. Incerc sa imi fac un rost in Oz. Complicat fara familie aici. Pierzi jobul ajungi in strada instant... Ma lupt sa invat despre investments (shares, fx), orice sa ma ajute sa fac bani pe langa. Ai poze in semnatura :blink:

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am dat jos din patul meu de-acasa... Deci am ajuns, si va astept cu piesele (motor si furca, ulei si simeringuri). Nu mai stiu sigur daca a luat Neagu si rulmentii de la furca. Eram prea adormit cand am vorbit cu el.

 

Am pus si eu banii in contul ala... Azi, sau miine am un raspuns de la un amic apropo de o remorca si un drum pina in Valeni, sa aduc motorul la tine. Am mai gasit si un set de semeringuri de amortizoare, un litru de ulei Motorex(parca) 5W(tot parca). Le arunc si pe alea acolo, linga motor. In functie de ce timp am la dispozitie, promit sa iau legatura cu Pedros, sa iau si furca de la el, ca daca amicul imi spune ca ma poate ajuta el cu transportul motorului, e pacat sa mai platim la o firma de curierat.

Inca o data, MULTUMESC. TUTUROR !.

:)

Editat de za_sly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedros a intrat in posesia furcii. Ramane sa o livreze lui @za_sly. Banuiesc ca va ajunge la Valeni odata cu motocicleta...

 

@Baiazid: Danke! Am ajuns la mine 24 EUR :blink:

 

@TRX-er: mai ai de virat 166 EUR :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, felicitari! Ma bucur ca mai exista si actiuni de acest gen si sunt onorat sa particip.

 

Cei 50 de lei promisi i-am depus astazi in contul lui Doru (TRX-er).

Cristi, daca iti stiam contul i-ai fi avut mai repede.

Doru, cand ai timp poate reusesti sa faci o lista cu confirmarile de plata. Eu am trimis chiar de la Transilvania, deci nu ar trebui sa fie probleme.

 

Cand ajunge motocicleta la Valeni pot da si eu o mana de ajutor.

Astept vesti, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu' cotizeaza maine direct la Transilvania, Transilvania Brasov, ca sa fie limpede pt toata lumea.

40 de lei, asa cum a promis dhamzea, care din pacate s-a "dus" dintre noi, prematur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-a patit Hamzea mai? Nu ne mai speria pe-aici, spune totul pana la capat.

 

dhamzea e in viata, nu-ti fa probleme, insa a supt-o de la Dobrescu sau de la vreun colaborator de-al lui pt. ca si-a permis sa se ia in dinti pe tema firmei MyMotto (care la Rasnov nu si-a achitat, decat partial, datoriile fata de clubul organizator).

Site-ul acesta fiind un site privat e normal sa ti-o iei in bot daca te apuci sa faci contrareclama sau reclama altei firme din domeniu, insa nu e specificat in regulamentul de functionare.

Eu personal nu l-am gasit (regulamentul); poate imi da careva vreun link, sa ma edific.

Prin urmare, respectivul user a fost ban-at si nu i s-a permis sa-si faca alt cont.

Pana in 4 oct 2020 va fi " pe liber", vorba lui : "o sa ajung tata pana sa-mi recuperez userul" :)

Mai scriu eu pt el, cand am ocazia si cand imi trimite cateva randuri prin e-mail.

Banii pt furca omului vor fi virati maine, asa cum am specificat anterior.

Care vreti sa-l contactati puteti sa o faceti pe adresa dhamzea[coada de maimuta]yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dhamzea e in viata, nu-ti fa probleme,

Care vreti sa-l contactati puteti sa o faceti pe adresa dhamzea[coada de maimuta]yahoo.com

Asa ma frate ca ne speriasi,,,, sa-si faca alt user, care-i treaba.

Sunt o gramada banati si au alt user.

Mesaj completat

Neagule, om ca tine mai rar... sa iti donezi tu si fierea...

Mai trebe ficapul. :)

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma frate ca ne speriasi,,,, sa-si faca alt user, care-i treaba.

Sunt o gramada banati si au alt user.

Mesaj completat

 

Mai trebe ficapul. :)

Daca iese banul il donam si pe ala.naspa prin spitale.Maine aflu daca a platit sotia banii de furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm. posturile mele dispar, de ce ???? ma voi interesa personal despre identitatea dvs domnule admin.

 

pe vremea lui nea nicu se numea cenzura.

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...