Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Sincer, nu ma asteptam la un asemenea raspuns din partea voastra, mai ales ca nu asta am cerut. Nici nu stiu ce sa zic. Am ramas fara cea mai subtirica bruma de vocabular, care ar fi putut, eventual, sa cuprinda si cuvintele care sa exprime ce simt.

Oricum, ahem, revenind la chestii mai "lumesti", iaca si pozele. Nu sint nemaipomenite, ca le-am facut cu telefonul (inca duc tratative cu juniorul sa imi spuna pe unde a abandonat camera) in garaj, ca nu am reusit sa scot motorul mai la lumina. In principiu, eu zic ca va puteti face o idee de cum arata motorul. Cind recuperez camera, promit sa vin cu poze mai ok.

Oricum, in momentul asta, vreau sa va multumesc. Tuturor. Indiferent daca toata povestea asta se finalizeaza cu reparatul fierului, sau cu vinzarea lui, cind ma pun pe picioare cu banii, berea o dau eu... ;) :)

post-37598-1286170578_thumb.jpg

post-37598-1286170592_thumb.jpg

post-37598-1286170598_thumb.jpg

post-37598-1286170602_thumb.jpg

post-37598-1286170607_thumb.jpg

post-37598-1286170612_thumb.jpg

post-37598-1286170616_thumb.jpg

post-37598-1286170621_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Las ca o reparam noi... Deja avem 100 de euro. Sigur se strange si restul. Din poze nu e chiar atat de grav. Trebuia sa vezi cum arata motocicleta lui Leo cand ne-am apucat de ea... Eu zic sa te bucuri ca esti ok, ca fierul se repara. Oricum, se ridica o intrebare pe aici... Daca o facem o mai vinzi sau nu? Ca daca o facem pentru vanzare, parca e aiurea sa strangem bani...

Oricum, in prima faza trebuie demontata furca veche si tot ce mai e pe ea. Apoi studiaza rulmentul la axul furcii in partea de jos, si anume colivia lui. Daca e ok, atunci totul e lejer. Daca nu, e cu cantec. Dar dupa cum arata cred ca e ok.

Si alt sfat, pune o tuika intr-un paharel, ca o sa fie frig in garaj, si suna-l pe Pedro sa te ajute putin cu demontatul. Dar sa ai grija sa il opresti la timp... ;)

Hai, ca abia astept sa ne vedem la o tura pe dealuri si la un gratar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las ca o reparam noi... Deja avem 100 de euro. Sigur se strange si restul. Din poze nu e chiar atat de grav. Trebuia sa vezi cum arata motocicleta lui Leo cand ne-am apucat de ea... Eu zic sa te bucuri ca esti ok, ca fierul se repara. Oricum, se ridica o intrebare pe aici... Daca o facem o mai vinzi sau nu? Ca daca o facem pentru vanzare, parca e aiurea sa strangem bani...

Oricum, in prima faza trebuie demontata furca veche si tot ce mai e pe ea. Apoi studiaza rulmentul la axul furcii in partea de jos, si anume colivia lui. Daca e ok, atunci totul e lejer. Daca nu, e cu cantec. Dar dupa cum arata cred ca e ok.

Si alt sfat, pune o tuika intr-un paharel, ca o sa fie frig in garaj, si suna-l pe Pedro sa te ajute putin cu demontatul. Dar sa ai grija sa il opresti la timp... ;)

Hai, ca abia astept sa ne vedem la o tura pe dealuri si la un gratar.

In mod onest si fara nici un ascunzis, pot sa zic ca daca se repara, nu mai pleaca de la mine. Oricum, NU aveam de gind sa o dau. Imi place prea tare motorul asta. D-aia m-am si omorit atit sa il iau si sa mi-l fac asa cum vreau eu, si d-aia mi-a si luat ceva vreme pina am anuntat pe forum ca il dau... Ca sa iti faci o idee cam ce inseamna, pentru mine, motorul... Inca am in curte un URAL. Perfect functional. Si nu m-am indurat sa il vind, desi mi-am luat Africana, intre timp. Prefer sa il tin acolo, si sa ma mai dau cu el, din cind in cind. Este fierul meu, in care am bagat munca, dragoste, nervi... Dar care, ca si Africana, mi-a oferit niste satisfactii enorme, si m-a dus acolo unde am vrut eu, fara comentarii.. Dar, asta e partea sentimentala a problemei, si banuiesc ca am plictisit, deja, suficienta lume pe aici.

Am vorbit cu Pedros la telefon, si am stabilit ca anunt aici ce decid ca urmeaza sa fac, dupa o discutie mai detaliata cu soata.

Inca o data, pentru toti, MULTUMESC.

PS. Si pentru ca am tot vorbit de pompa de benzina, zic eu ca pot sa ajut, macar cu atit. Pentru cine se pricepe un pic cu un letcon si ceva chei, mai jos e schema pentru modificarea pompei, sa scapati de problema cu contactul buclucas. La mine pe motor merge de aproape un an si citeva mii de km, fara probleme. La Pedros, de asta vara. Piesele sint uzuale, nimic iesit din comun, si relativ ieftine. Undeva in jur de 15 ron. Cine are nevoie de ajutor/lamuriri/detalii, ma gaseste la acelasi numar de telefon, sau PM.

PPS. Schema nu e a mea. E luata de pe net, de pe un site italian. Cred ca pot sa gasesc si adresa, daca are cineva nevoie de ea.

post-37598-1286180688_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, pentru toti, MULTUMESC.

Indifertent ce decizie ai luat este a ta si iti respectam hotarirea.Problemele sociale primeaza in fata pasiuni.

Este de apreciat chiar foarte mult, ajutorul colegilor non-africanisti.

 

Bafta in tot ceea ce-ti doresti.

Noi suntem aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... e urat sa ai motoreta stricata, cunosc sentimentu'

 

mai ales cd ti-o strica altii .. macar dc se strica sa te bucuri in proces, dar asa ... cd iti sare un dement in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca mi a placut tare mult de voi la valeni la ultima intalnire ofer si eu 50ron. sunt baiatul cu drbig albastru. stiu ce inseamna sa ramai fara motor dupa ce al meu a luat foc. de apreciat initiativa voastra si ma bucur ca mai exista asemenea oameni printre noi. hai sa facem fierul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 680 de ron si 25 de euro. La cursul de azi, asta inseamna 183 de euroi. Deci mai avem nevoie de vreo 10 euro, care se vor strange cu siguranta. Deci problema furcii e ca si rezolvata, si va multumesc tuturor pentru ajutor, mai ales ca in vremurile astea nimeni nu sta bine cu banii. Multumesc in mod special celor care au alte marci de moto si ne-au fost alaturi, si ne bucuram ca va avem in gaska.

Asteptam sa vedem ce spune si beneficiarul tombolei. Stiu ca urmau niste discutii cu familia, pentru a lua o decizie cu privire la ce se va intampla cu motocicleta. Din cate am inteles, situatia lor e putin mai delicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mai avem nevoie de vreo 10 euro, care se vor strange cu siguranta. Deci problema furcii e ca si rezolvata, si va multumesc tuturor pentru ajutor, mai ales ca in vremurile astea nimeni nu sta bine cu banii. Multumesc in mod special celor care au alte marci de moto si ne-au fost alaturi, si ne bucuram ca va avem in gaska.

Asteptam sa vedem ce spune si beneficiarul tombolei. Stiu ca urmau niste discutii cu familia, pentru a lua o decizie cu privire la ce se va intampla cu motocicleta. Din cate am inteles, situatia lor e putin mai delicata.

;) :) :P

Acum chiar ca am ramas fara cuvinte.

Discutii au fost. Din fericire pentru mine, am o sotie intelegatoare, care mi-a inteles pasiunea si ma lasa in b o i i mei sa imi fac damblaua cu motocicleta. Banuiesc ca imi permite sa o citez... "E motorul tau, mi se pare corect si normal sa decizi tu ce trebuie facut. Daca vrei sa il repari, repara-l... Daca vrei sa il dai, da-l. Cum nu m-am bagat niciodata in pasiunea ta, nici acum nu cred ca e cazul sa o fac."

Well, din punctul meu de vedere, raspunsul asta nu era greu de banuit. Din pacate, accidentul asta a venit cum nu se poate mai prost. Am demarat actele pentru casa la primarie, si cine a trecut prin asta, stie ce inseamna (financiar). Am mai modificat/imbunatatit una-alta pe la casa, ca deh, vine iarna.

Din fericire, eu am zis ca e fierul meu si ii sint dator cu o reparatie. Deci, pentru ca altfel nu accept aceasta laudabila initiativa a voastra, pentru care va multumesc, din nou, pun si eu ceva banuti la toata povestea asta. Sa fie in prima faza diferenta de care mai e nevoie. Adica 50 de ron. Plus ce scule/aparate mai am si eu prin curte, daca va fi nevoie de asa ceva.

Restul maruntzishurilor + berea +tzuica (pentru Pedros) si, bineinteles, gratarul, ca asa merge berea mai bine, le platesc tot eu. Numai sa imi spuneti unde/cind ne stringem sa executam "Operatiunea monstrul" si in ce formula, ca sa stiu sa vorbesc de o masina sa pot sa car motorul, si ce mai e de luat. :D

Inca o data, multumesc. Ma repet, dar simt ca e nevoie, nu ma asteptam la asa un raspuns. Din partea tuturor.

Editat de za_sly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-l vinzi, probabil nu vei mai putea sa-ti iei altceva, sau cel putin, nu destul e curand. Te vei uita cum trec motocicletele pe strada si te vei simti aiurea. Chiar daca nu vei mai merge la fel de des cu el, macar sa-l stii undeva ca te asteapta pregatit de drum. (asta-i venita de la unu' care a stat cam 8 ani pe bara si care a crezut ca motociclismul e doar o toana a tineretii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profesore, pune tu frumos 1-2-3 conturi de banca, pentru a finaliza treaba inceputa la taste .

Cine poate face transfer interbancar, let's do it, cine nu, merge la un sediu de banca si depune cat a anuntat anterior, daca isi mai mentine pozitia.

 

Pe de alta parte, weekendul acesta la Brasov , clubul Kronstadt Bikers organizeaza editia a 6a a concursului "Cupa Micu' Rossi".

Cine doreste sa arunce un ochi sau sa participe, e binevenit.

Detalii aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

În mod special, cu mare plăcere. :crack: Să te îndrepți tu în primul rînd bine, că fieru' se îndreaptă Âşi el...

 

Hai cu conturili !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au sosit portbagajele maestrului Stelea. Din pacate cred ca nu erau pentru ceva genti textile, ci pentru ceva side-caseuri mai speciale. Din pacate nu am ce face cu ele, chiar modificate oricum, vin prea in spate. Atasez pozele, poate intereseaza pe cineva, altfel le trimit cum am convenit inapoi proprietarului. Reamintesc, pretul lor este de 40 euro.

post-4028-1286390814_thumb.jpg

post-4028-1286390822_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci problema furcii e ca si rezolvata

Dragilor, ma gandeam ca furca aia ar trebui nitel improspatata inainte sa fie pusa pe motor. Ca de cand o fi nefolosita probabil s-or fi intarit simeringurile-n ea. Dau eu uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...