Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Pai de asta sunt si eu curios sa vad pozele. Motocicleta pe care o are acum Leo, e motorul cu care a avut accidentul Catalin. Furca a fost distrusa, si din cauza impactului, rulmentii axului furcii s-au spart si au ovalizat colivia rulmentului destul de nasol. A reusit sa o indrepte cu multa rabdare si niste prese facute special pentru asa ceva. Dar a fost mult de lucru. Ati vazut cu totii ca reparatia a rezistat pana acum foarte bine, avand in vedere la ce chinuri a indurat motorul pe dealuri. Deci, daca nu s-a intamplat acelasi lucru si cu cadrul motocicletei tale, inlocuirea furcii stricate dureaza vreo 3-4 ore, si asta daca se schimba si uleiul din amortizoare si simeringurile. Altfel, in 2 ore e gata. Indreptarea cadrului farurilor e putin mai dificila, in sensul ca trebuie rabdare multa, mai ales la scoaterea si montarea tuturor mufelor si cablurilor instalatiei electrice.

Nu ai spus daca e afectata si roata, dar mai mult ca sigur a avut si ea ceva de suferit. Trebuiesc verificate si discurile, pentru ca la impact se pot deforma. Asteptam pozele.

"Problema" pompei de benzina se rezolva simplu. 35 de ron l-a costat pe Leo inlocuirea ei cu una vacumatica de scuter, sau atv, nu stiu exact de ce este, cred ca e "universala", pentru ca merge la fix pe Africana.

Mesaj completat

Mare dreptate ai Dorulet. Hai sa facem o cheta sa il reparam, ca nu e mare branza. Furca e mai importanta, cadrul acela il indreptam noi cumva. Eu pot sa ii ofer 100 ron si ajutorul meu la indreptat cadrul, daca vine cu motorul la mine la o tuica. Si normal, sa il ia si pe Pedros cu el, mai strengem vreo 2-3 de prin Bucuresti, cu ce mai suntem si noi, mai facem o "ieseala" la un gratar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

atentie si la cadru. dupa accidentul meu, asemanator, am schimbat furca si surpriza. lasam 2 urme pe asfalt, adica era stramb cadrul. asta s-a vazut doar dupa montarea furcii. deci, de preferinta treceti o bara lunga prin cadru si vedeti daca e la 90 de grade cu roata spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- bascula + suspensie spate RD03 - 150 eur

 

Sau pentru alt proiect:

- RD03 incomplet: cadru + motor + furca + roti, cu acte - 700 eur

 

ar mai fi un cadru de RD03 fara acte, pe care daca nu-l vrea nimeni il arunc la fier vechi.

 

Asta ar fi cadrul de RD03 fara acte pe care sunt inca montate bascula si suspensia mentionate mai sus. De asemenea se vinde si roata fata si furca de RD03 ce inca sunt "legate" de cadrul respectiv. Furca 150eur, roata 70 eur. Tot 200eur.

 

post-30-1285918781_thumb.jpgpost-30-1285918808_thumb.jpgpost-30-1285918866_thumb.jpgpost-30-1285918885_thumb.jpgpost-30-1285918904_thumb.jpg

 

Acesta ar fi RD03-ul incomplet. Rezervorul e de la alt motor si nu intra in pret, dar daca e cineva interesat, negociem si rezervorul :laugh:

 

post-30-1285919206_thumb.jpgpost-30-1285919234_thumb.jpgpost-30-1285919265_thumb.jpgpost-30-1285919363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa imi fac niste calcule cu banii, dar mai mult ca sigur vin eu dupa rd03-ul acesta si dupa cadrul de rd03. Motorul merge? Mai are ceva probleme? Nu este inmatriculat la noi, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io pun la bataie 50 ron, cutia de scule si ce cunostinte de mecanica mai am!!!!!

si un loc in cort, in cazul in care il reparam la valeni!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa termin garajul mare, sa am unde sa va primesc, fara sa mai fie nevoie de corturi, rulote sau alte inventii. Deja se lucreaza la elevatie, si cand ajung acasa vreau sa torn placa de egalizare. De asta spuneam ca tre' sa fac niste socoteli sa vad cum fac sa iau Africana de la Cristi.

Avem 150 ron pentru furca, un stramba fiare si un meserias in reglat carburatoare. Cine se mai baga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de asta sunt si eu curios sa vad pozele. Motocicleta pe care o are acum Leo, e motorul cu care a avut accidentul Catalin. Furca a fost distrusa, si din cauza impactului, rulmentii axului furcii s-au spart si au ovalizat colivia rulmentului destul de nasol. A reusit sa o indrepte cu multa rabdare si niste prese facute special pentru asa ceva. Dar a fost mult de lucru. Ati vazut cu totii ca reparatia a rezistat pana acum foarte bine, avand in vedere la ce chinuri a indurat motorul pe dealuri. Deci, daca nu s-a intamplat acelasi lucru si cu cadrul motocicletei tale, inlocuirea furcii stricate dureaza vreo 3-4 ore, si asta daca se schimba si uleiul din amortizoare si simeringurile. Altfel, in 2 ore e gata. Indreptarea cadrului farurilor e putin mai dificila, in sensul ca trebuie rabdare multa, mai ales la scoaterea si montarea tuturor mufelor si cablurilor instalatiei electrice.

Nu ai spus daca e afectata si roata, dar mai mult ca sigur a avut si ea ceva de suferit. Trebuiesc verificate si discurile, pentru ca la impact se pot deforma. Asteptam pozele.

"Problema" pompei de benzina se rezolva simplu. 35 de ron l-a costat pe Leo inlocuirea ei cu una vacumatica de scuter, sau atv, nu stiu exact de ce este, cred ca e "universala", pentru ca merge la fix pe Africana.

Mesaj completat

Mare dreptate ai Dorulet. Hai sa facem o cheta sa il reparam, ca nu e mare branza. Furca e mai importanta, cadrul acela il indreptam noi cumva. Eu pot sa ii ofer 100 ron si ajutorul meu la indreptat cadrul, daca vine cu motorul la mine la o tuica. Si normal, sa il ia si pe Pedros cu el, mai strengem vreo 2-3 de prin Bucuresti, cu ce mai suntem si noi, mai facem o "ieseala" la un gratar.

Roata, culmea, este inca in mintile ei. Doar 2 spite au sarit din janta. In rest, ea se invirte, frineaza. Bine, astea in limita vitezei cu care am dat-o jos din papuc si am bagat-o in garaj. Cit despre cadru... habar nu am daca e strimb au ba. Impactul nu a fost la cine stie ce viteza.... max. 40 kmh, pentru ca in cei 3-4 metrii pe care i-am avut la dispozitie, am reusit sa mai reduc. Zic ca impactul a fost la viteza asta pentru ca in afara de carena, nu s-a spart nimic. Farurile sint intregi si functionale. Semnalizatoarele, parbrizul la fel.

Oricum, probabil ca o sa se vada mai bine despre ce vorbesc, in poze. Cel mai sigur, luni.

Problema pompei de benzina am rezolvat-o cu ceva banuti, si citeva ore de munca... :laugh: N-am vrut sa ma bag pe vacuum, ca nu eram sigur de ce am de facut, si trebuia sa o pun repede inapoi in schema, ca m-a lasat asa cum se intimpla mai intotdeauna, cind imi era lumea mai draga. Adica pe drum spre mare. Dar acum stiu ca nu mai moare decit cind se sfisie membrana, sau se duce de ripa vreo supapa de pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doruletz, semnalizarile o sa le primesti cadou daca iau motorul. Ca in padure nu imi trebuiesc.

Daca impactul nu a fost la viteza mare, atunci sigur o reparam rapid. Cred ca stiu cum ai facut cu pompa de benzina. Mi-a povestit Pedros cate ceva... Carenele sparte le mai ai? Ca le facem la loc, cu putina rabdare si fibra...

Cine mai da o mana de ajutor? Sunt sigur ca oricare din noi daca era in situatia lui, ar aprecia sa vada ca sarim sa il ajutam. Stiu ca sunt vremuri nasoale. Omului sigur ii e greu sa stranga 200 de euroi pentru o furca, pentru ca probabil mai are si alte cheluieli pe acasa... Asa ca daca dam fiecare cate putzin, il trecem peste faza asa in care se gandeste sa o vanda, si asa o sa il avem printre noi la intrunirile de anul viitor... Asta e... Renuntam la 3-4 beri pe care le-am fi baut acum de banii dati, si le bem la vara, cand o sa fie toata gaska stransa... Sunt 170 de roni teoretici stransi... Cine se mai inscrie pe lista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa imi fac niste calcule cu banii, dar mai mult ca sigur vin eu dupa rd03-ul acesta si dupa cadrul de rd03. Motorul merge? Mai are ceva probleme? Nu este inmatriculat la noi, nu?

 

Nu stiu daca merge motorul, e exact in starea in care l-am adus in tara. Eu l-am adus sa-l tin ca piese de schimb pe cand aveam RD03.

Are acte de Italia si se poate inmatricula.

Daca vrei sa-l faci pentru offroad iti recomand sa pui un rezervor de Transalp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din slanina mea subtire,

Dau si eu, sa fie bine,

Lei, vreo 40 sa fie,

Cat sa-ntinzi pe o felie.

 

De nu-i bagi in Africana,

Sa stai sa te razi de blana,

De toti banii, pe-ndelete,

Tu sa tot dai jos la plete.

 

Am zis !!!

 

ps: cine strange banii si care-i modalitatea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

250 de ron. cred ca cel mai bine e sa ii stranga direct Cstelia in contul lui. si cand se face suma, ne trimite furca. asta sa fie problema... hai intai sa ii strangem banii aici "teoretic" sa vedem daca reusim sa strangem suma. apoi, o adunam si "fizic" prin transfer bancar in cateva ore. pana acum avem banii pentru juguri. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

250 de ron. cred ca cel mai bine e sa ii stranga direct Cstelia in contul lui. si cand se face suma, ne trimite furca. asta sa fie problema... hai intai sa ii strangem banii aici "teoretic" sa vedem daca reusim sa strangem suma. apoi, o adunam si "fizic" prin transfer bancar in cateva ore. pana acum avem banii pentru juguri. :laugh:

 

contribui si eu cu 40 ron (in crestere spre 50 ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu inca 50 roni de la mine, tot non-africani, s-a facut suma si mai rotunda!

 

Sunt poate cei mai bine cheltuiti bani din ultima vreme.

Mi-as fi dorit sa fie mai multi, stiu foarte bine ce inseamna sa vrei, dar sa nu poti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca in reclama... Toti oamenii maximi ar trebui sa ne strangem laolalta (cine nu are motocicleta, sa isi cumpere, ca sa ne stim intre noi) si sa ne facem tara...

Uite ca usor-usor ne mobilizam, strangem banii, si facem fericit un om. Apoi, ne strangem la un gratar sa sarbatorim "Unirea".

Avem aproape 100 de euro. Nu mai e mult. O sa mai imprastii zvonul prin gaska, sa vedem cine ne mai sustine... Dupa cum vedeti, nu marca motocicletei conteaza. Ci OAMENII...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unie punem banii ? ceva cont ? 50 si de la mine ..... Daca as fi in locul lui as inebunii sa raman fara moto . Am patit asa ceva si va zic ca nu e prea frumoasa viata cu fieru indoit ...... Fii pe pace ca se rezolva , cativa zeci de lei gaseste lumea sa ne ajutam la greu .

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...