Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Am sperat sa pot vinde CBR-ul si sa pastrez Africa . Nu a mers si incepe sa scartie si bugetul , astfel ca scot la vanzare Africa Twin - ul cu speranta ca poate se reusesc sa nu o marit prima . Pretul este usor negociabil , avand in vedere ca nu are decat 3000 de km rulati in tara . Anunt http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...997-352937.html . :)

 

Imi pare rau sa vad ca trebuie sa o pui la vanzare. Din punct de vedere comercial, CBR-ul ar trebui sa-l vinzi mai repede. AT este pentru cunoscatori :lol:

Ca si Tibor, iti urez succes sa te scapi de CBR. Mi-ar parea rau sa ajunga Africanul tau pe mainile cine stie cui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta cu datul afrikanei e un soi de dilema shakespear-iana:

sa dau afrikana, sa n-o dau!

o dau...ba nu o dau!

poate pe un TA...da mai bine un AT!

no mai dau!

revenind la oile mele cu vin-ul! nu ala de baut, ala la nadragu :lol:

nu gasesc info legate de ultimele cifre! e vreun cititor in stele ce poa sa-mi spuna mai multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nahh, si eu care credeam ca am sa gasesc nr de unitati facute pana in momentul respectiv, luna, tura care au asamblat motocicleta samd.

napoi, atunci tre sa gasesc altceva sa-mi ocupe mintea! evident legat de afrikana

@cstelia- sigur nu esti cititor in stele? :lol:

 

From 1979 to 1995 Honda had a 11-digit VIN

 

e.g. RD023600883

R: cc (A=up to 50, D=up to 70, H=up to 80, J=up to 125, K=up to 150, M=up to 250, N=up to 400, P=up to 600, R=up to 800, S=up to 800)

D: type of motorcycle (B=kids bike/ATC, C=Street, D=Enduro, E=OHV/Offroad bike - not street legal, F=Scooter)

02: internal production number (here NX650 Dominator)

3: version

6: series

00883: serial number

 

From 1996 on Honda has a 17-digit VIN

 

e.g. JH2RD07ABTM000992 or JH2RD07A1YM417129

JH2: country of production (JH2=WMI Honda Japan, 1HF=Honda America, ZDC=Honda Italy, VTM=Montesa/Honda Spain)

RD07A: type (here Africa Twin)

B: version

1: control number (1-9 or X)

T: year (T=1996, V=1997, W=1998, X=1999, Y=2000, 1=2001 ... 6=2006)

M: factory (M=Hamamatsu/Japan, K=Kumamoto/Japan, A=Ohio/USA, F=Atessa/Italy, E=Barcelona/Spain

000992: serial number

 

Source: Motorrad Spezial 2006, Gebrauchtkauf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Pentru ca tot pierd o gramada de timp in tura de noapte la munca stand la pc, mi-a venit o idee.

Cica e o vorba... "daca nu esti pe facebook, nu existi!"... Asa ca mi-am permis, sa inscriu un user, intitulat africatwinromania pe facebook, cu adresa de email africatwinromania@yahoo.com

Poate ca pentru unii o sa para o tampenie, sau o pierdere de vreme, dar asa putem sa luam mai simplu legatura cu alti posesori de Africane de pe intreg globul. Poate ca nu o sa ne foloseasca la nimik, dar macar asa vedem si noi ce se mai intampla pe la altii, pe unde mai umbla, ce transformari mai fac la motoare, si poate legam prietenii mai stranse, astfel incat in cazul unei excursii prin Europa de ex, sa ne putem intalni cu ei, in caz de nevoie, sau pur si simplu, la o cafea.

Pun pariu ca cei din tarile invecinate, de ex, Bulgaria, Ungaria, Moldova (nu cea a lui 10Ursi si altii viteji ca el) o sa fie interesati de intrunirile noastre, si poate trecem la "internationale" Nadragul, Lacul Vulturilor sau alte locatii... Chiar, isi aminteste cineva cum se numeau bulgarii de la intrunire? Sau are cineva adresa de mail?

Tot acolo putem sa punem poze de pe la plimbari, si cred ca se pot exprima liber si alti useri care au fost blocati din diverse motive pe forum (Dhamzea de ex)

Asa ca toti cei interesati si posesori de cont pe facebook, sa caute africatwinromania in bara de cautare de pe site, si sa adauge acest user ca prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai...sa stii ca e o idee tare buna! eu ma gandeam la un site africatwin romania.

te sustin!

Mesaj completat

 

Ma bag si eu !

Mesaj completat

 

T: year (T=1996, V=1997, W=1998, X=1999, Y=2000, 1=2001 ... 6=2006)

M: factory (M=Hamamatsu/Japan, K=Kumamoto/Japan, A=Ohio/USA, F=Atessa/Italy, E=Barcelona/Spain

000992: serial number

 

 

 

Vaca mea e . . . . Japoneza ! . . . . VM100529 . Cate chestii ascund producatorii intr-o singura serie . Foarte interesanta logica lor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Pentru ca tot pierd o gramada de timp in tura de noapte la munca stand la pc, mi-a venit o idee.

Cica e o vorba... "daca nu esti pe facebook, nu existi!"... Asa ca mi-am permis, sa inscriu un user, intitulat africatwinromania pe facebook, cu adresa de email africatwinromania@yahoo.com

Poate ca pentru unii o sa para o tampenie, sau o pierdere de vreme, dar asa putem sa luam mai simplu legatura cu alti posesori de Africane de pe intreg globul. Poate ca nu o sa ne foloseasca la nimik, dar macar asa vedem si noi ce se mai intampla pe la altii, pe unde mai umbla, ce transformari mai fac la motoare, si poate legam prietenii mai stranse, astfel incat in cazul unei excursii prin Europa de ex, sa ne putem intalni cu ei, in caz de nevoie, sau pur si simplu, la o cafea.

Pun pariu ca cei din tarile invecinate, de ex, Bulgaria, Ungaria, Moldova (nu cea a lui 10Ursi si altii viteji ca el) o sa fie interesati de intrunirile noastre, si poate trecem la "internationale" Nadragul, Lacul Vulturilor sau alte locatii... Chiar, isi aminteste cineva cum se numeau bulgarii de la intrunire? Sau are cineva adresa de mail?

Tot acolo putem sa punem poze de pe la plimbari, si cred ca se pot exprima liber si alti useri care au fost blocati din diverse motive pe forum (Dhamzea de ex)

Asa ca toti cei interesati si posesori de cont pe facebook, sa caute africatwinromania in bara de cautare de pe site, si sa adauge acest user ca prieten.

 

 

o idee buna Boieru' ... am eu o carte de vizita de-a bulgarilor ... "motoart" din varna - firma lor ... www.at.earthbg.com ... bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma gandeam la un site africatwin romania.

Nu e mare lucru

Nici mare cheltuiala

Cam 150 lei costa domeniul punct ro, hosting se gaseste, la preturi accesibile

 

.

Mesaj completat

mah...eu pe facebook nu am gasit africatwinromania!

Incearca africa twin romania, mie asa mi-a dat rezultat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai...sa stii ca e o idee tare buna! eu ma gandeam la un site africatwin romania.

te sustin!

Mesaj completat

ps: cred ca vb aia nu era cu faisbuc ci cu afrika twin :lol:

 

Este o idee buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am in lucru si blog de Africane. Daca ne hotaram, o sa facem si un site de Africane, cu forum propriu de ex. Ramanem si pe forum aici, dar e bine sa avem un site, cu un forum unde sa punem pe categorii diferitele probleme.

De ex, facem topic pentru probleme electrice, unul pentru suspensii, altul pentru carburatoare, pompe de benzina, cauciucuri, si asa o sa fie mai simplu sa cautam cand avem o problema. Acum, trebuie parcurs tot forumul pentru a vedea ce spunea x sau y despre reglajul carburatoarelor, sau despre cum a rezolvat problema cu releul de incarcare.

Putem sa facem la fiecare user un album foto, unde sa isi puna fotografiile de pe unde a umblat. Asa o sa gasim mai usor fotografiile de la intruniri.

As mai sta la povesti, dar e zapada afara, dealurile arata fantastic, si cred ca am putina treaba cu Africana...

p.s. multumesc pentru adresa bulgarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

www.transalp.ro

 

Parca are o sectiune de Africa Twin ... nu e "populata" ...dar poate doriti sa o folosit ca platforma de lucru ... si scutiti o gramada de probleme ...site /domeniu... cum sa fie ce sa fie... 2~3 Moderatori pe aceea sectiune si va puteti apuca de treaba...motoarele sunt surori ...avem multe in comun si putem rezolva multe probleme impreuna...documentatie /reglaje xx/probleme electrice/intretinere...

 

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva in genul celor de la daciaclub si reno club!?

@boieru-lasa zapada pt schiuri ,sanie si hai sa facem un poll sa vedem cat de interesata e lumea de un site/blog/forum/chat cu adresa pe facebook/tweeter despre afrika twin ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ex, facem topic pentru probleme electrice, unul pentru suspensii, altul pentru carburatoare, pompe de benzina, cauciucuri, si asa o sa fie mai simplu sa cautam cand avem o problema. Acum, trebuie parcurs tot forumul pentru a vedea ce spunea x sau y despre reglajul carburatoarelor, sau despre cum a rezolvat problema cu releul de incarcare.

Putem sa facem la fiecare user un album foto, unde sa isi puna fotografiile de pe unde a umblat. Asa o sa gasim mai usor fotografiile de la intruniri.

Ar fi ideal.

Mesaj completat

ceva in genul celor de la daciaclub si reno club!?

despre afrika twin ro.

Asta da treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...