Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deocamdata pe fata am adaugat doar niste distantiere pentru intarirea arcurilor, iar pe spate am schimbat tot pentru ca arcul de pe africa imbatranise. Inca nu am avut unde sa le testez (zapada). Fata a fost relativ simplu de modificat, am strunjit axul de KTM la dimensiunile celui de africa, dar la spate a fost mai mult de lucru, am folosit si osul (cu 3 bucsi) principal de KTM. A fost nevoie de cateva bucsi si piesa din prolink care prinde cadrul de telescop a trebuit scurtata.

Am fost nevoit sa schimb pompa de frana spate, pentru ca telescopul central are butelia sudata de el si nu aveam loc de ea. Cam atat am schimbat la motor.

Mai am de montat crash barul si suportii de coburi. Va trebui sa imi schimb ghidonul pentru ca am vazut ca e putin stramb. Iar vopsitul, cand o sa fie fonduri

Editat de al_locului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata pe fata am adaugat doar niste distantiere pentru intarirea arcurilor, iar pe spate am schimbat tot pentru ca arcul de pe africa imbatranise. Inca nu am avut unde sa le testez (zapada). Fata a fost relativ simplu de modificat, am strunjit axul de KTM la dimensiunile celui de africa, dar la spate a fost mai mult de lucru, am folosit si osul (cu 3 bucsi) principal de KTM. A fost nevoie de cateva bucsi si piesa din prolink care prinde cadrul de telescop a trebuit scurtata.

Am fost nevoit sa schimb pompa de frana spate, pentru ca telescopul central are butelia sudata de el si nu aveam loc de ea. Cam atat am schimbat la motor.

Mai am de montat crash barul si suportii de coburi. Va trebui sa imi schimb ghidonul pentru ca am vazut ca e putin stramb. Iar vopsitul, cand o sa fie fonduri

 

Salut , stiu ca nu am ce cauta aici dar o chestie ma intereseaza. Ce dimensiuni au distantierele ce le'ai pus in telescoape (ma gandesc ca vin puse deasupra arcurilor pt. a sta mai comprimate) ? E vreo diferenta ? E mai tare suspensia fata ? Datorita distantierelor , nu se reduce cursa telescoapelor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , stiu ca nu am ce cauta aici dar o chestie ma intereseaza. Ce dimensiuni au distantierele ce le'ai pus in telescoape (ma gandesc ca vin puse deasupra arcurilor pt. a sta mai comprimate) ? E vreo diferenta ? E mai tare suspensia fata ? Datorita distantierelor , nu se reduce cursa telescoapelor ?

 

Salut, am pus 2 bucati la fiecare telescop, cam 5mm in total. Dupa ce am schimbat si uleiul nu se mai lasa cand sunt doar sub greutatea motorului, in schimb cand ma asez pe el, se comprima putin. Alte detalii o sa iti pot da dupa ce trece zapada, pe asfalt nu am simtit mare diferenta, oricum trebuie experimentat cu reglaje diferite.

Si da, vin puse deasupra arcurilor.

 

 

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care isi doresc Africane, am un anunt de facut:

Am de vanzare 2 Africane mandre si frumoase.

Se pot vedea in acest link sau click in semnatura.

Se vand deoarece eu am plecat din tara, si tata nu mai poate sa mearga cu a lui, asadar 2 Africane au ramas in garaj, si cer drum. sosea., ca offroad sau enduro nu au vazut.

Pt asa ceva , exista KTM-ul.

 

Asadar, luati de vizualizati,

care va place, pe aia o luati

 

Spor la cumparaturi, ca primavara vine repede

Editat de Mociclistu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si la multi ani pentru 2012.

Am incercat acu 2 min sa intru pe xrv.ro si m-a surprins urmatorul mesaj:

"Informație

 

Ați fost banat pe acest forum pânăMie Feb 15, 2012 11:08 am.

 

Vă rugăm să contactați Administratorul forumului pentru mai multe informații.

 

Adresa dumneavostră de IP a fost banată."

 

Poate careva sa ma lamureasca? Eu am incercat sa intru de pe linkul din semnatura lui "Korben Dallas".

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si la multi ani pentru 2012.

Am incercat acu 2 min sa intru pe xrv.ro si m-a surprins urmatorul mesaj:

"Informaţie

 

Aţi fost banat pe acest forum pânăMie Feb 15, 2012 11:08 am.

 

Vă rugăm să contactaţi Administratorul forumului pentru mai multe informaţii.

 

Adresa dumneavostră de IP a fost banată."

 

Poate careva sa ma lamureasca? Eu am incercat sa intru de pe linkul din semnatura lui "Korben Dallas".

 

Bafta!

Am avut un atac major si a trebuit sa banez clase intregi de IP-uri

Da-mi te rog IP-ul tau pe PM sa il de-banez

 

L.E. am rezolvat, nu mai trebuie

Doar ca ma intreb ce naiba vor hackerii de la amaratul nostru de site...

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

A venit vremea sa-mi schimb pedalele Africanei. Vreau sa imi pun pedale mai late si mai lungi astfel incat sa stau in picioare mai confortabil...M-am tot gandit la vreun model mai fain dar nu m-am decis inca. Are careva dintre voi vreo idee despre pedalele enduro?

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva timp in urma parca au postat niste confrati africanisti cum si-au modificat ei scaritele, adaugandu-le un plat-band pe exterior si marindu-le astfel suprafata. Plat-band-ul a fost prelucrat ca sa aiba zimti, indoit in forma de U si sudat pe scarita originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...