Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai...acuma nu ca vreau sa ma laud...nu prea am eu ureche muzicala dha la rd04 meu din 90 cu 60 de mii(reali or 160) nu aud nik

Nici sa nu ai ca nu-i de dorit dar faptul ca o mare parte dintre honde au acel zgomot este o realitate!!am avut Varadero cu vreo 70k km si avea acest zgomot la ambreiaj..cum sa mai scris, Mihut a rezolvat problema in urma unei interventii majore la "oala " ambreiajului si eu cat de curand o bag in lucru!!exista solutii pt cine vrea ..dar se poate traii si cu acel zgomot!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..dar se poate traii si cu acel zgomot!!

 

Care zgomot bre?

Ala e zgomot?

Atunci katemeurile ce fac? eu m-am ingrozit cand am auzit unul, si era mai tanar ca africna mea

Parca sunt desfacute toate piulitele in motoarele alea

Si totusi merg, castiga campionate si sunt iubite

 

Din experienta zic ca daca potentialul client nu s-a lipit de la inceput pe una dintre motociclete nici nu se va mai lipi, e valabila si reciproca

Mie cand mi-a cazut cu tronc actuala africana, numaram orele pana sa o cumpar si nici macar nu stiam daca e buna de ceva

 

P.S. Pe sambata se anunta plus 4 grade

C nu F :burnout:

Vine varaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti serios??? ca eu m-am saturat sa dau refresh de nu stiu cate ori pe zi la INMH pe site :rock:

 

nu-ti trebe INMH

Te uiti pe linkul accuweather de pe xrv.ro si esti fericit

Ma uit la el si nu imi vine sa cred: "doar" -1 grad la Nadrag :rock:

gata cu -22 :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care zgomot bre?

Ala e zgomot?

Atunci katemeurile ce fac? eu m-am ingrozit cand am auzit unul, si era mai tanar ca africna mea

Parca sunt desfacute toate piulitele in motoarele alea

Si totusi merg, castiga campionate si sunt iubite

 

 

 

 

Inseamna ca nu ai auzit un ambreiaj de Ducati....eu cred ca sunt "campioane" la zgomot. Oricum si KTM-urile suna de parca ar avea pietre in ele.

 

In alta ordine de idei....eu am o vaga parere...care mi se confirma pe zi ce trece : nu prea am auzit RD04 sa-i "bata" ambreiajul....poate ma insel.

Interesant este ca "oalele" au coduri diferite in programul EPC HONDA...90-92, fata de 93 in sus....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem concluziona ca cele vechi sunt mai bune. :blbl:

Ah, ce ma bucur ca am motor bun. :bounce:

 

Toate sunt vechi, toate au de la 10 ani in sus

Si toti au motor bun

Sunt sigur ca cel putin 90 la suta din cei care vor sa le vanda o fac din motive financiare, nu pentru ca nu le mai place africana. Bisnitarii de motoare si micile firme care fac comert cu prospaturi aduse din alte tari nu intra la socoteala

Si eu am scos-o la vanzare, dar tin de pret. Daca vreodata cineva va considera ca merita banii aia o voi vinde. Daca nu, ramane a mea. E simplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rock: Boala tratabila... A mea hondita nu mai scoate zgomote dupa ce i-am inlocuit rulmentul. Bine, i-am intins si un pic arcurile(ca sa nu sara carcotasii de ... in sus) :grinbandit:

 

Nu cred ca iti trebuie ureche muzicala pt astea doua clipuri facute cu hondita mea:

 

Inainte de interventia mea la ambreiaj:

 

dupa interventie:

 

:drink:

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca ma da'ci cu filmele tale!!!sa auzi zgomot ce a facut "oala' de abreiaj de la "mobra" mea cand am scapat-o din mana pe beton facandu-se in mai multe bucatele!! :angryfire:

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar la rd07A-ul pe care l-am luat de la tine la 67k km(real sau nu)face ambreiajul de zici ca este Ducati :lol:

:)),hai lasa ca mai ai pana ajungi la Ducati(poate daca dai jos uleiul)de km nu pot sa ma pronunt,ca nu l-am luat de nou,dar avea zgomot si la mine,am verificat si yo,ti-am zis dar nu am gasit nimic serios.

 

Frate, ce-au sarit posesorii de Honde!!!

 

 

Recunosc ca am cam gresit cand am generalizat. Eu ma refer la acel zgomot care dispare atunci cand debreiezi complet (si care intr-adevar poate fi si de la arcuri, bucsa samd) pe care l-am auzit la multe modele de Honda (CBR 600, 900, XX, VFR VTEC, Transalp, VTR SP2 ...) si care nu se aude parca asa tare la motoare de Suzuki, Yamaha etc.

 

Am vazut mai multe topicuri cu posesori de Honde deranjati de acel zgomot care au primit raspuns "asa face toate 'ondele" :) (de acolo si generalizarea).

 

Bafta posesorilor de 'onde (adica si mie) sa nu le "bata ambreiajul"!

:cheers:

:cheers: si sa fim sanatosi!in rest poate si cu bataia asta se duce mai mult decat o alta'marca'renumita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca ma da'ci cu filmele tale!!!sa auzi zgomot ce a facut "oala' de abreiaj de la "mobra" mea cand am scapat-o din mana pe beton facandu-se in mai multe bucatele!! :angryfire:

 

Sa te inveti minte sa lucrezi doar in pat, inconjurat de perne moi si pufoase :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca ma da'ci cu filmele tale!!!sa auzi zgomot ce a facut "oala' de abreiaj de la "mobra" mea cand am scapat-o din mana pe beton facandu-se in mai multe bucatele!! :angryfire:

Mie-mi spui??? Pai din cate imi aduc eu aminte, tu vorbeai cu mine la telefon cand ai scapat oala pe jos :kick: Tocmai incercai sa-mi arati cat de tare zornaie arcurile in ea :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi spui??? Pai din cate imi aduc eu aminte, tu vorbeai cu mine la telefon cand ai scapat oala pe jos :kick: Tocmai incercai sa-mi arati cat de tare zornaie arcurile in ea :baldy:

Taare :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihutz, tu chiar ai mers cu africana aia pe strada? esti sigur ca motocicleta ta nu e noua ?

Mihut....toată ziua freaca" Africana"!!!.....îl doare la banana!!abia astept sa-l tavalesc un pic prin namoale!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihutz, cred ca am eu piesa respectiva, de la furca pe care am schimbat-o la Africana lui ZaFly. O sa ma uit prin garaj azi, si daca vin maine la Brasov, te sun sa ti-o dau.

Referitor la motociclete impecabile, nezgariate si numai bune de expus in sufragerie, poate ma lamureste si pe mine cineva la ce naiba folosesc? Pentru ce sa dai 3000 de euro pe un motor facut pentru Dakar, care poate sa mearga pe oriunde daca ai bilutele necesare, si sa il pastrezi frumos in garaj, si sa te lauzi cu el? Priviti ce motor frumos am, nu prea am mers cu el, dar e al meu... Pana mea, e ca si cum ti-ai cumpara un clasor cu timbre valoroase. Total inutil...

Motorul pe care l-a luat Gabitza e impecabil, si oricate zgarieturi i-ar face el prin paduri, nu conteaza. Conteaza amintirile, clipele grele in care te intrebi "cine m-a pus sa ma bag cu diahnia pe aici", cum era prin clisa de la Nadrag, clipele frumoase cand cand reusesti sa ajungi mult mai departe decat iti propusesei initial, cand te introrci din Mongolia cu o pompa de benzina improvizata, cand stai cu fundul in cascada de la Nadrag si privesti in sus spre motorul care te-a dus acolo, si care te asteapta cuminte, cand iti pierzi numarul prin paduri doar pentru a avea a doua zi motiv sa te duci sa il cauti, cand te intorci spre casa cu carenele prinse cu banda adeziva si soricei, dar multumit ca ai alergat impreuna cu prietenii alaturi de un campion de Dakar care te-a invatat cateva trucuri, demonstrandu-ti ca nu esti atotstiutor in domeniul motociclismului... Atunci, fiecare zgarietura de pe motor, nu o mai privesti cu groaza, gandindu-te ca asta o sa ii scada pretul cu care o sa o vinzi, o vei considera un pret mic pe care l-ai platit pentru niste amintiri fantastice.

Poate ca sunt eu intr-o pasa proasta, dar traiti clipa fratilor, nu mai pierdeti vremea cu detalii. Viata e scurta, niciodata nu stii ce te asteapta. Ieri a trecut pe la mine o prietena buna de la Reghin. Se intorcea de la Bucuresti unde fusese operata. La 26 de ani, i-au scos jumatate de plaman, un san si urmeaza sa faca chimioterapie. Si inca nu se stie... Ma cac pe ele de carene sparte, de ghidoane strambe si alte prostii.

 

Voi si nevasta-mea ce mai aveti de lucru cu oalele :)

 

23_prod.jpg

Bine maestre, de ce nu spui ca ai nevoie de ajutor. Il iau pe Leo si venim imediat sa iti reparam oala aceea... :) daca bate ceva inauntru, sunt sarmalele. Nu le-ai asezat bine. Iti trimit fisa tehnica, sa vezi unde ai gresit.

post-3626-0-03984300-1329566483_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca iti trebuie ureche muzicala pt astea doua clipuri facute cu hondita mea:

 

Inainte de interventia mea la ambreiaj:

 

dupa interventie:

 

:drink:

 

... da si tu, te rog, niste detalii despre inaltatoarele alea de ghidon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o pana pe fata, aiurea in pustiu si cand am montat roata inapoi, cu o banala cheita de 10 strangand prezoanele de la brida axului, raman cu piulita in mana si cu restul de prezon infipt in ea... Am incercat sa scot prezoanele rupte acolo dar parca nu se dadeau desprinse. Singura solutie avuta a fost sa scobesc in brida cu o surubelnita astfel incat sa pot sa ma prind din filetul ramas. A fost singura solutie de moment dar cred ca acum, ideal ar fi sa inlocuiesc brida respectiva pt o siguranta totala la socuri.

Problema lui Rul am rezolvat-o. Ca si la mine, ambreiajul nu mai bate!

Inaltatoarerele mele? Cam ciudate in aratarea lor cilindrica. Is de 60mm, presupune sa schimbi traseul cablurilor de acceleratie, ambreiaj si soc. Deasemenea trebuie sa te desprinzi cu suportul repartitorului de frana printr-o suprainaltare cu o piulita de 6mm. ca sa nu tii tensionat furtunul de frana. In rest? Toate la superlativ tinand cont de faptul ca eu am 1,75m si ca atunci cand mergeam in picioare, stateam aplecat dupa ghidon. Acum stau cu coatele indoite, perfect drept, scaritele modificate(marite) imi dau un confort si control bestial.

Diferenta inaltatoarelor cilindrice fata de cele model facute de touratech este ca in caz ca scapi mobra pe o parte, astea cilindrice nu permit hairea ghidonului. Adica sa ma intelegi, am trantit una pe o parte cu inaltatoare de la touratech si cand am ridicat-o, a trebuit ca unul sa stranga in genunchi roata iar eu sa trag de ghidon in sens opus ca sa le aliniem.

Faza cu scaritele: bestiala!!! Vine un branean la mine cu ideea sa ia la ciocan rezervorul, cica nu sta bine in picioare pe africana ca are rezervorul mare...!!!! Vin eu cu o idee mai normala si ii sugerez sa modifice scaritele adica sa le faca mai maricele. Cred ca pe moment a trait un moment de reveletie, norocul africanei a fost ca braneanul nu a fost inzestrat de natura cu un ciocan :baldy: :lol:

 

Boierule, mii de plecaciuni daca te lasa sufletu' sa te milostivesti catre un suflet mic si pricajit sa-ti faci pomana cu brida aia... :hurt:

 

 

Faza cu scaritele: bestiala!!! Vine un branean la mine cu ideea sa ia la ciocan rezervorul, cica nu sta bine in picioare pe africana ca are rezervorul mare...!!!! Vin eu cu o idee mai normala si ii sugerez sa modifice scaritele adica sa le faca mai maricele. Cred ca pe moment a trait un moment de reveletie, norocul africanei a fost ca braneanul nu a fost inzestrat de natura cu un ciocan :baldy: :lol:

 

Boierule, mii de plecaciuni daca te lasa sufletu' sa te milostivesti catre un suflet mic si pricajit sa-ti faci pomana cu brida aia... :hurt:

 

Nu dau nume dar cred ca lumea s-a prins deja... :lol:

 

Mihutz, tu chiar ai mers cu africana aia pe strada? esti sigur ca motocicleta ta nu e noua ?

 

No, hai ca ma iei la misto...Adica ce? Daca aia cu suvuri de 1200(gs) si le tin curate peste iarna(si peste vara), eu nu am voie sa mai dau cu carpa peste ea? Lipsa de ocupatie. Abia astept sa ma tavalesc cu ea in clisa de la Nadrag. Prietenii stiu de ce!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inaltatoarerele mele? Cam ciudate in aratarea lor cilindrica. Is de 60mm, presupune sa schimbi traseul cablurilor de acceleratie, ambreiaj si soc. Deasemenea trebuie sa te desprinzi cu suportul repartitorului de frana printr-o suprainaltare cu o piulita de 6mm. ca sa nu tii tensionat furtunul de frana. In rest? Toate la superlativ tinand cont de faptul ca eu am 1,75m si ca atunci cand mergeam in picioare, stateam aplecat dupa ghidon. Acum stau cu coatele indoite, perfect drept, scaritele modificate(marite) imi dau un confort si control bestial.

 

La 1.75m inaltime iti trebuiesc inaltatoare de 6cm? Pai eu, la 1.85m inaltime, ar trebui sa am inaltatoare de 16cm pe o AT? Mai bine imi iau direct ghidon de Harley.

Cand mergi in picioare pe moto trebuie sa stai aplecat in fata, cu barbia deasupra ghidonului si coatele in fata. Antebratele trebuie sa fie aproximativ paralele cu suspensia fata. In felul asta mainile preiau din socuri, actionand la randul lor ca o suspensie. Pe un drum fara hopuri mergi pur si simplu asezat pe sa. Ca exemplu, vezi cum merg concurentii la Paris-Dakar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...