Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dap. Leo politistul. Ma bucur ca nu a patit mai nimc el, dar imi pare rau de motocicleta. Mai ales ca mergea cu ea linistit numai pe asfalt, nu a bagat-o la noroaie, o scotea doar pentru cate o plimbare, si tinea foarte mult la ea. A spus ca vrea sa o vanda, dar poate reusesc sa il fac sa se razgandeasca. Daca nu vrea, atunci o sa o cumpar eu sau un prieten de-al meu, care vrea sa treaca si pe enduro-touring.

Cat despre Marathon, am urmarit o licitatie pentru rezervorul auxiliar de pe coada, cu tot cu carene. S-a vandut cu modesta suma de 2000 de euro... Am adunat poze, si vreau sa ma duc la Basty, la Brasov sa il intreb cat imi ia sa imi faca un rezervor ca acela. Sunt in discutii si cu niste baieti din Italia, mari meseriasi in aluminiu, care restaureaza masini de epoca, modifica motociclete pentru rally-raid, si acum, construiesc o replica de NXR750 dupa motorul lui Ciryl Neveu. O sa pun cateva poza cu lucrarile lor.

 

Ciryl Neveu NXR750

 

Pentru ca tot a venit vorba de RD03 Marathon si NXR...

 

http://www.xrv.org.uk/forums/africa-twin/37006-nxr-89-replica-ready-drive-3.html

post-3626-0-30296300-1346430369_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RD07 si RD07A, capacele de la motor ( carter ) stanga, dreapta....sunt cumva identice?

Repet: eu am RD07.... capacul de pe partea stanga de la motor este spart si sudat....am gasit ambele capace de RD07A insa nu stiu daca se potrivesc si nu as vrea sa le cumpar degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am intalnit eu pe forumuri motorul nu s-a schimbat deloc de la rd04 pan la rd07a, singurele modificari fiind facute la carburatoare si sistemul de injectie. chiar la un moment dat cineva cu rd07a se palngea ca ii e teama ca are motorul de rd04 pt ca pe motor e stantat rd04 si dupa asta or descoperit ca toate au stantat rd04 pe motor de unde au tras ei concluzia ca motorul e neschimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am intalnit eu pe forumuri motorul nu s-a schimbat deloc de la rd04 pan la rd07a,

GRESIT

In afara de: aprindere (la fel la 04 si 07). La 07a e diferit, ptr ca are reglare avans cu senzor pe carburator.

Sistemul de injectie nu exista la nici un model XRV !!!

Motorul(cel de 749cm³) este la TOATE modelele acelasi,blocul motor a fost folosit incepand de la RD 04.

 

Numai bine

 

Africanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul Preveselitului Africanie...

 

Nu va mai certati fiilor... Impacati-va! Toamna se apropie si incep exorcizarile. O sa vina vremuri grele, cu noroaie si trante prin paduri... E bine ca fratii vostrii sa va fie aproape in astfel de clipe grele... Nu plecati in padure singuri, si niciodata sa nu uitati acasa o sticla mica cu ceva aghiasma, sa va impartasiti putin, atunci cand simtiti ca pierdeti din putere in lupta cu raul...

 

p.s. Si sa aveti mereu o maneta de ambreiaj de rezerva la voi... Sau soricei... :D

post-3626-0-00153100-1346635848_thumb.jpg

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Mesajul Preveselitului Africanie...

 

Nu va mai certati fiilor... Impacati-va! Toamna se apropie si incep exorcizarile. O sa vina vremuri grele, cu noroaie si trante prin paduri... E bine ca fratii vostrii sa va fie aproape in astfel de clipe grele... Nu plecati in padure singuri, si niciodata sa nu uitati acasa o sticla mica cu ceva aghiasma, sa va impartasiti putin, atunci cand simtiti ca pierdeti din putere in lupta cu raul...

 

p.s. Si sa aveti mereu o maneta de ambreiaj de rezerva la voi... Sau soricei... :D

:lol: la cana "rosie si albastra"...aghiasma de izvor..minerala si plata!!

post-10654-0-32008800-1346651232_thumb.jpg

post-10654-0-05509700-1346651534_thumb.jpg

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...