Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Robert

 

O alternativa care poate luata in considerare este Heidenau K60 Scout, in marimea 140/80/17, sau K60 in marimea 130/80/17. Fata nu difera in marime. Ambele au aderenta buna pe asfalt ud.

Cu K60, pe timpul cand se mai produceau in 140/80/17, am parcurs 19.000 km.

Un alt argument pro Heidenau este pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect , care din ele ? 2 sau 3 ?

» Post actualizat in 11 Sep 2015 16:07

Ok , poate fi si Tourance Next ?

Anakee2, bineinteles.

Tourance Next, ca Exp nu cred ca se mai produce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de recomandari , hai sa va dau cateva exemple de preturi cu livrare acasa , de aici , din Franta :

 

140/80/17

 

Conti Escape 78 Euro

Tourance 100 Euro

Heidenau K60 Scout 110 Euro

Anakee 3 115 Euro

Conti Trail Attack 2 120 Euro

Tourance Next 125 Euro

Conti TKC 70 130 Euro

 

Anakee 2 nu reusesc sa gasesc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ok , poate fi si Tourance Next ?

M-am dat cu tourance next pe un GS 1200 ADV. Mi s-au părut super OK. L-as pune fără nici reținere pe africana ținând cont ca merg foarte mult pe asfalt. Tourance 2 a fost o foarte mare dezamăgire pe ploaie...Aluneca foarte tare pe demaraj, nu ca nu ar fi și distractiv driftul, și pe viraje mai...strânse. ;-) Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cred ca am o mica problema, am observat de ceva timp ca am un sunet de scrasnit metalic (initial am crezut ca e de la frana spate, unde lipseste o tablita de la etrier), azi dimineata mi-am dat seama ca vine de la ambreiaj. E un sunet asemanator cu cel al cricului care rascheteaza asfaltul (nu stiu sa explic altfel) si pare sa faca mai degraba cand e motorul rece. Cand am desfacut la inceputul verii capacul de acolo sa inlocuiesc garnitura m-am uitat pe dinautru la capac,nu are zgarieturi, iar ambreiajul arata bine. Inca o treaba ar fi ca (ori nu am reglat eu bine cablul, ori nu stiu ce e), daca e motorul rece, nu pot sa-l imping cu ambreiajul tras, e ca si cand ar fii in viteza,daca-l fortez isi da drumul,dar tot nu e cum e normal la altele cand tragi ambreiajul si-l impingi in viteza; cand e motorul cald, problema dispare.

1908126_940022519372454_7433956714091766

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

A apucat cineva sa vada noul TKC 70 ?

 

Am vazut un review in care mai multi jurnalisti moto au incercat guma asta. Concluzia era ca e foarte buna pe asfalt si drumuri batatorite si uscate sau drumuri pietruite, dar mai putin pe noroi/pamant ud unde se incarca foarte repede.

» Post actualizat in 14 Sep 2015 06:23

@Samo - nu stiu sa iti spun de la ce vine zgomotul, dar ultima placa de ambreiaj trebuie pusa ca in imaginea de mai jos

 

post-30-0-99160700-1442211787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut un review in care mai multi jurnalisti moto au incercat guma asta. Concluzia era ca e foarte buna pe asfalt si drumuri batatorite si uscate sau drumuri pietruite, dar mai putin pe noroi/pamant ud unde se incarca foarte repede.

» Post actualizat in 14 Sep 2015 06:23

@Samo - nu stiu sa iti spun de la ce vine zgomotul, dar ultima placa de ambreiaj trebuie pusa ca in imaginea de mai jos

 

attachicon.gifclutch.jpg

Da,corect, acum imi zicea si Sebicozaurul ca ultima placa e d-ampixulea pusa... probabil si de acolo e problema cu faptul ca se blocheaza ambreiajul cand e motorul rece si nu pot sa o misc din prima daca e in viteza. Multumesc, o sa cercetez un pic, poate ajung cu ea pe la mecanic saptamana asta sa isi dea cu parerea sa nu desfac degeaba sa defazez placa respectiva si dupa aia sa trebuiasca iar desfacut sa umble si el prin motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Anakee 2 nu se mai gaseste asa usor . Mai stiu pe cineva care a cautat ptr motocicleta dar a sfarsit prin a cumpara Anakee 3 . Pana acum este foarte incantat de ele .


» Post actualizat in 14 Sep 2015 07:21

O plimbare de miercuri:

Cat ai mers pe jos sa faci pozele astea ? :crack: . Ma bucur sa vad ca iti priesc plimbarile . Bafta si peisaje cat mai faine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arthur n-am mers mai mult de 100 de metri :D (e trasa cu 24mm pe full frame :) )


» Post actualizat in 14 Sep 2015 08:40

In alta ordine de idei am verificat vineri uleiul si iar e joja uscata. Am completat cu 0.6L cat aveam la indemana si tre sa mai cumpar 1 litru.

 

O sa tot merg asa pana in iarna, si la iarna clar dau motorul jos si masor tot ce-i de masurat la cote (piston, cilindri) si ma uit si la distributie, schimb si simeringurile de la supape, cred ca o sa ma uit si la ambreiaj (la uzura), sa masor arcurile, sa ma uit la placute etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...