Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

E din 1942 :rolleyes: Da, din 1993 e motocicleta, conform coloritului.

 

 

ma bag si eu in seam sa ii dau un sfat lu Andry. Man tu nu de crashbar ai nevoie ci de putin mai multa tehnica. Vb cu amicii tai din Bv sigur gasesti pe undeva o mobra de enduro cu care sa-ti faci mana. apoi cu AT ti se va parea mult mai usor si nu mai conteaza ce crash bar ai.

 

Crashbarul ajunge :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E din 1942 :rolleyes: Da, din 1993 e motocicleta, conform coloritului.

 

 

 

 

Crashbarul ajunge :cheers:

 

 

omu are tehnica...doar a avut transalp inainte (si scooter :lol: ) numa ca are picioarele cam scurte cand opreste pe langa santuri, mobra nu prea sta cand o pune cu cricul in deal si alte d'astea si nici cauciucurile lui nu-s cele mai ok pt asa ceva dar e ok...e de admirat...baga mare andry :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi sunt Âşi semi-olog pe deasupra :-L

Apăi vina nu-i deloc a mea dacă japonezu nu a dresat motocicleta să stea dreaptă cu cricu' la deal :what: . Cu Transalpu' n-aveam astfel de probleme cu cricul, dar nici nu am făcut mai mult de 50km de drum pietruit ( că forestier nu era ), drum pe care l-am făcut Âşi cu SCUTERUL în două persoane. ( Zăbrătău - Comandău - Covasna ).

Nu-nțeleg ce atâta lucru' cu scuteru ăla Âşi aici Âşi pe xrv. GeloÂşilor ! Încă îl mai am, nu fiți răi că-i dau jos carenele, modific transmisia Âşi vin de vă călăresc pe dealuri :kali:

 

Cavaleru : să nu mă înțelegi greÂşit, nu a fost un răspuns ironic, dar nu am nevoie de altă motocicletă, dacă învăț o să învăț pe Africana, pentru că pe asta o s-o călăresc de acum în colo, nu biciclete de 120kg ( or fi mai distractive, dar nu mi se potrivesc; raportat la statură evident ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate este o intrebare puerila sau poate idioata dar trebuie sa-mi satisfac curiozitatea, asadar: sa-mi spuna si mie cineva ce pinion si ce foaie are Leo pe Africana lui, va rog frumos.

Intreb asta fiindca este singurul pe care l-am vazut ca poate sa ridice roata fata la AT-ul de 750. Repet, singurul pe care l-am vazut eu, altfel spus, sunt convins ca mai sunt si altii dar nu i-am vazut.

In concluzie oricine poate sa-si ridice roata fata la balena de 750, il rog frumos, sa-mi spuna si mie cum reuseste.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Leo are tehnica lui! itit pot spune ca foaie pe spate cu mai multi dintisori te ajuta dar din ce am facut eu si am vazut la profesor :- Baga mana tare de tot in gaz in treapta inferioara si mutati popoul umpik in spate

eu unul m-am chinuit sa o ridic pe-o roata pana in momentul in care o sarit un dulau la mine si am bagat man in gaz speriat! incearca si varianta cu dulaul, la mine o functionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavaleru : să nu mă înțelegi greÂşit, nu a fost un răspuns ironic, dar nu am nevoie de altă motocicletă, dacă învăț o să învăț pe Africana, pentru că pe asta o s-o călăresc de acum în colo, nu biciclete de 120kg ( or fi mai distractive, dar nu mi se potrivesc; raportat la statură evident ).

 

te inteleg ca si eu am avut probleme cu vacuta (tdm 850) cand ieseam pe offroad, si eu tot scurt in craci sunt. iti ziceam ce as fi facut eu daca aveam posibilitatile tale. brasovul e zona de munte si sunt multi enduristi in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine seara trebuie sa inchid lista, cine s-a mai gandit..., razgandit :D sa se treaca pe lista :)

 

O seara faina!

 

 

1. CipriAT 1xL barb. + Romina 1xS fem.

2. Rul 1x XL barb. + Irina 1x M fem

3. Andry 1x S barb. + Andreea 1x S fem.

4. Boieru' 2buc XXl de mascul dominant si 1buc S de dama pt Roxi

5. Sebicozaurus 1x L barb.

6. Gabitza_bv 1x M barb.

7. CStelia 1x L barb. + 2xS fem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine seara trebuie sa inchid lista, cine s-a mai gandit..., razgandit :D sa se treaca pe lista :)

 

O seara faina!

 

 

1. CipriAT 1xL barb. + Romina 1xS fem.

2. Rul 1x XL barb. + Irina 1x M fem

3. Andry 1x S barb. + Andreea 1x S fem.

4. Boieru' 2buc XXl de mascul dominant si 1buc S de dama pt Roxi

5. Sebicozaurus 1x L barb.

6. Gabitza_bv 1x M barb.

7. CStelia 1x L barb. + 2xS fem.

8. Alecu 1xL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc Galen, dar dacă este cel pe care îl ai la vânzare de doi ani ( /index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=622172 ) nu-l doresc, nu-mi place deloc modelul de prindere.

Uite aici poti sa-ti comanzi unul "custom" si in plus foarte convenabil ca pret.

http://www.heavyduties.ro/hdprodro.html

 

Modelul de prindere e optim, pretul mai putin :lol:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, personal nu-s de acord cu ce spui legat de preț ( cum că nu ar fi optim, deÂşi mai sus ai spus că prețul este bun ) . LA 65€ pentru crashbar enduro ( http://www.heavyduties.ro/fgrd07/data/images3/1crash_bar_enduro_3.jpg ) nu am deloc ce să comentez, este sub 300 lei Âşi poate cea mai ieftină variantă de achiziționare a unui crashbar.

 

Iar legat de sistemul de prindere : exact un crashbar Hepco&Becker am pe motocicletă, acelaÂşi model ca Âşi al tău, cu precizarea că ureachea de prindere din lateral este situată mai jos pentru a-i fi scurtată lungimea. Este un sistem rapid, ce merge montat fară nici un alt accesoriu ( surub, piulită, oriÂşice ), dar care nu mă mulțumeÂşte din aspectul punctelor unde a fost ales să fie montat pe cadru, care se pot distruge aparent uÂşor la o trântă mai serioasă. ÂŞi prin asta mă refer la forfecarea Âşurubului ce ține radiatorul, Âşurub metric 6 de care este prins Âşi crashbarul. În poza ataÂşată vezi care a fost soluția de moment pentru a prinde crashbarul pentru a nu găuri Âşi mai tare radiatorul ( s-a jucat prin lamelele radiatorului ureachea de prindere a crashbarului până am observat că nu mai stă unde i-a fost menit ).

Singurul aspect care-mi place la acest crashbar este poziționarea barei de protecție inferioară, care acoperă Âşi scutul.

 

Am tras ieri o tură cu Gabitza_Bv aÂşa ca de duminică după ploaie, soft enduro. ÂŞi-am tras numai două trânte, una din vina-mi pentru că nu am abordat conform legislației în vigoare un Âşleau, iar ce-a de-a doua, eh, cracii taică. :banana:

 

Hai noroc ! :cheers:

 

Edit: uitai să pun pozele. Iaca Âşi lista cu tricouri :

 

1. CipriAT 1xL barb. + Romina 1xS fem.

2. Rul 1x XL barb. + Irina 1x M fem

3. Andry 1x S barb. + Andreea 1x S fem.

4. Boieru' 2buc XXl de mascul dominant si 1buc S de dama pt Roxi

5. Sebicozaurus 1x L barb.

6. Gabitza_bv 1x M barb.

7. CStelia 1x L barb. + 2xS fem.

8. Alecu 1x L barb.

9. Marius.Roibu 1x M barb.

post-59052-0-33613900-1340606982_thumb.jpg

post-59052-0-20008600-1340607021_thumb.jpg

post-59052-0-86318700-1340607076_thumb.jpg

post-59052-0-15027500-1340607119_thumb.jpg

post-59052-0-12540700-1340607128_thumb.jpg

post-59052-0-71207400-1340607195_thumb.jpg

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai da eu...fie pentru ca nu am fost atent...fie ca pur si simplu nu ati fost foarte expliciti....nu stiu cand....unde exact....ce se va intampla samd...la acest Rasnov. Dati oameni buni detalii sa pricepe si mintea olteanului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colții Cheii, RâÂşnov, 6-8 iulie ( weekendul viitor ). Undeva p-aici dacă-mi aduc bine aminte spusele lui Rul : http://goo.gl/maps/TiXX

 

Poznă : /index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=816325

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda....futui.....teoretic ar terbui sa fiu la catarat pe cheile butii atunci. Raman cu tricoul, si daca ajung si daca nu....si oi vedea ce va fii pana atunci, poate se mai razgandesc din oamenii cu care ar terbui sa merg...si sa am weekendul acoperit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda....futui.....teoretic ar terbui sa fiu la catarat pe cheile butii atunci. Raman cu tricoul, si daca ajung si daca nu....si oi vedea ce va fii pana atunci, poate se mai razgandesc din oamenii cu care ar terbui sa merg...si sa am weekendul acoperit. :)

 

pai te poti catara si in Cheile Rasnoavei ca e in zona locatia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece "cuvantul" "africa twin" este compus din 2 silabe, a fost nevoie de 2 motorete africane pt aceasta tura umeda. Desi nu ne-a plouat deloc am ajuns acasa leoarca, am stor sosetele de 3 ori pe drum. Am avut parte de garle, rauri, ape, balti, bere, carnaciori la gratar, jet de apa de la roata celui din fata, valuri de diferite dimensiuni.

Intradevar andry o avut doar 2 trante...io 3...deci l-am luat :peace:

o sa postam si ceva filmulete caci sunt mai reusite ca pozele...

Andry, hai sa-ti dau la spalat cotrentele si sa-mi cureti casca :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot se vorbeste despre ture si cazaturi am sa va propun si eu un traseu ce l-am facut weekend-ul asta...si pe care il consider de un mare angajament.

Plecare dinspre Herculane (sau de la capatul celalalt dupa caz - Petrosani)

Herculane - Cerna Sat - Lacul Valea lui Iovan - Izvoarele Cernei - Campul lui Neag - Valea de Brazi - Uricani.

Cu mentiunea ca doar cativa km - poate 10 15 km sunt pe asfalt....restul este numai forestier....Peisajele sunt dincolo de cuvinte....

PS: la Cerna Sat musai vizitate si cheile Corcoaiei.

Poze acum

 

alte poze...pentru ca vad ca nu ma lasa sa le pun pe toate

 

si poze2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam drept traseul. arata ca unul de viteza. cred ca e foarte fain si daca am ocazia sa ajung pe acolo, cu siguranta o sa il fac. noua ne plac mai intortocheate... :)

post-3626-0-65593900-1340626711_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece "cuvantul" "africa twin" este compus din 2 silabe, a fost nevoie de 2 motorete africane pt aceasta tura umeda. Desi nu ne-a plouat deloc am ajuns acasa leoarca, am stor sosetele de 3 ori pe drum. Am avut parte de garle, rauri, ape, balti, bere, carnaciori la gratar, jet de apa de la roata celui din fata, valuri de diferite dimensiuni.

Intradevar andry o avut doar 2 trante...io 3...deci l-am luat :peace:

o sa postam si ceva filmulete caci sunt mai reusite ca pozele...

Andry, hai sa-ti dau la spalat cotrentele si sa-mi cureti casca :crack:

 

 

si ceva filmulete:

 

 

si

 

Editat de Gabitza_Bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam drept traseul. arata ca unul de viteza. cred ca e foarte fain si daca am ocazia sa ajung pe acolo, cu siguranta o sa il fac. noua ne plac mai intortocheate... :)

 

Ceeee? De viteza? Revino-ti, prietene! Boiere, sunt cam 60 km de enduro si nu stiu daca exista portiune dreapta mai lunga de 1 km

Las' ca ajungi tu acolo si ai sa vezi

La cum te cunosc o sa faci traseul ala dus-intors pana se termina benzina :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca imi place. Si dupa cum arata pe jos drumul, acolo trebuie mers de cel putin doua ori. O data sa te bucuri de traseu, de natura, de frumusetile locului, si a doua oara sa te bucuri de motor, si de mana bagata pana la cot in acceleratie. Ma oftic ca nu am ajuns la tabara de enduro de la Craiova...

 

 

p.s. Incepem sa pregatim traseul pentru intalnire. Leo face dansul ploii, sa va asiguram si ceva noroi pe traseu... Samabata iesit la o plimbare de relaxare, impreuna cu un prieten fost Transalpist, actual ATV-ist. Soare la Valeni, rupere de nori la Cascada Schinda. Jumatate de traseu am fost uzi de transpiratie si plini de praf, jumatate uzi de la ploaie si plini de un noroi clisos, care se lipea de gume de parca era facut cu super-glue. Deci dansul lui Leo a dat rezultate. Ofticat mai e cand ramane acasa... :bounce:

post-3626-0-86117500-1340633191_thumb.jpg

post-3626-0-22016800-1340633215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul ce l am propus eu nu are nici o treaba cu Raliul Olteniei. E un drum ce l am facut din dorinta de a vizita locurile....Si da.....ca sa fie si mai palpitant.....tre sa ploua inainte. Pe mine m a prins ploaia fix cand eram pe drum....si cu o seara inainte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu are treaba cu raliul. Eu spuneam ca ma oftica ca nu am ajuns, pentru ca a fost frumos, si sunt zone tare faine acolo. Asta ca sa nu mai spun ca aveam ocazia sa stam la o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...