Sari la conținut

Plimbare de 4 zile ! Aprox 1000 - 1200 km !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

Cine vrea sa vina in aceasta tura ar fi bine sa o faca cu un enduro ! Din partea mea poate veni fiecare cu ce motor vrea , fiecare sper ca isi cunoaste limitele, si stie ce ii poate motoru ... dar mai ales el ! In primul rand conteaza cine sta pe motor si apoi motorul in sine!

Si nu in ultimu rand vremea o sa faca legea ! Daca v-a fi timp frumos cu cateva zile inainte si nu sunt noroaie... v-a fi ok ! Oricum sus pe TransALPina noroi nu este , doar pietre prinse in drum si pietre " miscatoare " ( care is pur simplu pe drum ).

Dar noi avem de mers si destul de mult prin vale , unde noroi cred ca este din belsug daca sunt ploi in aceea perioada !

 

Intalnirea posesorilor de BMW de la Voineasa am ratat-o, din pacate... . Motive profesionale.

Sper sa pot participa la tura asta ( doar partea de lacuri si Transalpina, deci fara Transfagarasean si Valea Cernei, din lipsa de timp).

Depind totusi de programul pe care o sa-l am in perioada desfasurarii turei. Am sa urmaresc topicul cu interes si o sa ''ma bag'' daca mi se potrivesc socotelile.

As veni cu 12 GS.

Editat de marele alb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intalnirea posesorilor de BMW de la Voineasa am ratat-o, din pacate... . Motive profesionale.

Sper sa pot participa la tura asta ( doar partea de lacuri si Transalpina, deci fara Transfagarasean si Valea Cernei, din lipsa de timp).

Depind totusi de programul pe care o sa-l am in perioada desfasurarii turei. Am sa urmaresc topicul cu interes si o sa ''ma bag'' daca mi se potrivesc socotelile.

As veni cu 12 GS.

Bine , urmareste numa cum decurg lucrurile! Sper ca pe maine sa postez o harta 3D cu partea offroad a traseului! Cea pe care te intereseaza si pe tine!

Oricum cei mai multi care o sa vina , parerea mea ii ca vin numa pe Sambata - Duminica!

Dar nu-i prob pana atunci ne mai vb ... si ne dam locuri de intalnire!

Cu ceva timp inainte de plecare ne lasam nr-e de telefon unu la altu sa putem tine legatura !

 

Pana atunci , Numa Bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesti noi , am primit poze de la dumi_meseriasu din Rm. Valcea care a fost Duminica 17.Mai.09 pe drumul: Polovragi - Cheile Oltetului - a urcat sus pe munte - a continuat pe creasta - si a ajuns la lacul Petrimanu si s-a intors pe acelas drum !

 

Ca sa vedeti pozele pe mypictures intrati Aici!

 

Le pun si direct mari...

 

1041987774578f5c3a3d25f16f1e34940a5aa475f2.jpg

 

19641383681829e33e975f4c084ce00b0c40a37d4.jpg

 

12486254072a20752683dc469a779d585009c018d2.jpg

 

1294951183de967848dac1a877d3be108b397e8f53.jpg

 

5800037384d35f463d97d714aa38df763b4196ce6.jpg

 

672673883cbae7c56e0f12db33efcd261b8a7b65a.jpg

 

928134025fe505f01c897e4e2c37e8c87a42ea7da.jpg

 

1932685377c59a481f6a698315712d201b6798cb4f.jpg

 

1646177421ce4960be554ad4831734e81540c6d32a.jpg

 

15366406209cfbe2d8345bc89ff9dbcbef37773cc0.jpg

 

1222267126a5f811c2afc0e6b44aa2ed76af566510.jpg

 

1849324394284870a9a5d6a827e8d5760412d09050.jpg

 

53312787479aab3c466eee8e35dadb10751816f89.jpg

 

9545577023f989005413625450bead06d490d2ebf.jpg

 

4443399084204e1d6162b1f7a13d7855c427589f9.jpg

 

1726002109845d3ea22efec1b7bcba31881d967af9.jpg

 

1606619735af12dfc76df39ece1467c462d69ab02d.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si starea curenta a Transfagarasanului, partea nordica. Partea frumoasa era ca am fost aproape singur pe drum, doar vreo 2 masini de la telecabina in sus.

 

PS:Sa stiti ca ma suparati voi pe mine cu ideea ca numai enduro merg pe transalpina. Anul trecut a fost chiar si o vitezana. Cum mama draq sa nu pot trece si eu ?!?

post-41145-1242764799_thumb.jpg

post-41145-1242764812_thumb.jpg

post-41145-1242764822_thumb.jpg

post-41145-1242764832_thumb.jpg

post-41145-1242764842_thumb.jpg

post-41145-1242764847_thumb.jpg

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si starea curenta a Transfagarasanului, partea nordica. Partea frumoasa era ca am fost aproape singur pe drum, doar vreo 2 masini de la telecabina in sus.

 

PS:Sa stiti ca ma suparati voi pe mine cu ideea ca numai enduro merg pe transalpina. Anul trecut a fost chiar si o vitezana. Cum mama draq sa nu pot trece si eu ?!?

Foarte faine pozele cu zapada ! Abia astept sa vad si eu , ca o sa mai fie destula pe cand mergem :D

 

PS: Nu te suparam cu nici o idee , doar iti aducem la cunostinta riscurile ! Fix asa bine poti sa treci fara sa se intample nimica , dar in acelas timp poate sa sara o piatra si sa iti sparga filtru de ulei , sau sa dai cu baia de ulei ... sau cu toba ! Lucruri ce sunt dedesupt la motor, si mai putin ferite de scut!

Ca in rest se poate face traseul ... mai ales daca vi singur !

 

 

Sa trecem innpoi la traseu !

Este gata si HARTA 3D cu partea OffRoad a traseul !

Si anume bucata din: Polovragi - Cheile Oltetului - Lacul Petrimanu - Lacul Galbenu - Ciungetu - TransALPina !

 

Cateva cuvinte despre HARTA 3D

 

- o sa vedeti ca la un moment dat se bifurca in doua ! Pe partea dreapta a fost Duminica 17.Mai.09 dumi_meseriasu din Rm. Valcea ! Mai sus vedeti pozele sau Aici!

- eu initial as vrea sa merg pe partea din stanga , pe acolo a intentionat si dumi_meseriasu dar a intrebat lumea si l-au indrumat pe valea din dreapta ! Nici nu stiu daca ceea din stanga ii practicabila! Infine ... poate vom face si noi traseul pe valea din dreapta ...

- se merge intai la lacul Petrimanu daca urmam valea din dreapta ... si de la Petrimanu mergem pana la L. Galbenu si ne intoarem pe aceas bucata de drum (o sa vedeti pe harta 3D)

- de la lacuri o luam spre Ciungetu , de aici iar stanga si speram sa ajungem si sa gasim drumul care duce in DN67C TransALPina (vezi harta 3D)

- trecem TransALPina , ajungem in Novaci.

- dupa ne continuam drumul spre Bumbesti Jiu - Petrosani - Valea Cernei ( bucata asta nu o mai am pe harta 3D)

 

Deci in principiu ceea mai interesanta zona este ceea offroad. Asta se v-a intampla Sambata si Duminica !

Pe harta si in dreapta acestuia o sa vedeti anumite descrieri ... sa dati pe ele ! ( scrisul portocaliu )

Puteti mari si sa va dati unghiul dorit , sa se vada fain efectul 3D-ului! ( de la bara din dreapta + - )

 

Sper sa va placa harta ! Am facut-o cu ajutoru Domnului Hascu ! Ii multumesc pentru ajutor , pe aceasta cale putem vedea cu totii traseul mai in detaliu!

 

Studiati-o si spuneti cum v-a place !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciungetu - si pana unde da drumul in DN67C ( Transalpina )

Bravo pt. traseul propus. este f. frumos, insa e un pic cam devreme pt. ciunget-pasu urdele. abia de prin iulie se duce zapada, iar anul asta a nins din belsug. e tare frustrant sa te intorci din drum din cauza unei zone inzapezite. traseu facut de mine in 2005 in iunie si tot a trebuit sa ne intoarcem din drum. aici si aici. Bafta! , ca o sa aveti nevoie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW, fain traseu. Primiti inca 2 motociclete cu voi? Una bucata Tenere(din Timisoara) si una bucata Freewind(Lugoj).

Primim , primim ! Numa sa fiti seriosi :D , nu in sensu sa nu stiti de gluma :D ... referitor la traseu ! Tinem legatura !

Cinea vrea sa tina legatura cu mine pe mess aveti ID-ul lutziferoi

 

treceti-ma ca prezent pentru toate cele 4 zile :) :P

Ok , esti bifat :lol: , oricum vedem exact cine vine in ultimele zile! Pana atunci sa stim asa in mare !

 

Bravo pt. traseul propus. este f. frumos, insa e un pic cam devreme pt. ciunget-pasu urdele. abia de prin iulie se duce zapada, iar anul asta a nins din belsug. e tare frustrant sa te intorci din drum din cauza unei zone inzapezite. traseu facut de mine in 2005 in iunie si tot a trebuit sa ne intoarcem din drum. aici si aici. Bafta! , ca o sa aveti nevoie

Da , stiu ce zici ! Uitate AICI! 30.Mai - 1.Iunie 2008 ! Dar eu zic ca o sa se poata trece ... mai ales daca o sa fim mai multi ! Am mai trecut de zapada pe transalpina ! Chiar destul de multa...

 

Eu ce nu stiu ii ca ... traseul de la Ciunget la DN67C , cum ii drumu ! Ca am studiat pe Harta 3D si hmmm ... is locuri unde cam dispare drumu ! A fost facut de cineva acest traseu ? Sau cel mai bine ar fi daca s-ar oferi cineva voluntar care este din zona sa faca o plimbare intr-o duminica pana acolo !

Am inteles ca au incercat baietii cu BMW-uri cand au fost la intalnire la Voineasa da erau niste brazi cazuti atunci pe drum ! Dar inafara de brazii aia , ca posibil sa se fi luat/taiat de atunci ... oare mai are si alte dificultati acea bucata !?!?

Ca daca da , atunci din Ciungetu ar trebui sa o luam pe Voineasa - Obarsia Lotrului ... si sa urcam de acolo normal pe TransALPina !

 

 

Sa punctam anumite lucruri de pe acuma sa poata fiecare sa isi faca planul cum sa scape de la lucru sau chestii de genu !

 

Plecarea v-a fi Vineri 19.Iunie.2009 pana in data de 22.Iunie.2009 !

Asa suntem siguri ca se deschide si Transfagarasanul si avem sanse mult mai mari sa nu prindem zapada pe TransALPina , plus ca asa ne este mai bine si noua !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt lucru care ma intereseaza pe mine in special este cand si unde ne intalnim

Eu zic in felul urmator ... sa mai asteptam pana prin 10 Iunie , si de atunci sa stabilim mai exact aceste lucruri! Pana atunci mai este timp ... chiar o luna !

 

In schimb de pe acuma s-ar putea vedea cine vine si de unde ... ca am inteles ca din Buc. o sa fie mai multi ! Si atunci sa va vorbiti voi intre voi ( cei din Buc ) si sa veniti impreuna pana la locul ... si stabilim si locul !

 

Noi din Arad vrem sa plecam Vineri 19.Iunie.09 dimineata ( nush exact , ora 7-8 ) Si o sa fim in Sibiu sau prin zona aia pe la ora 12-1 Aprox dupamasa !

O sa ne lasam nr-e de telefon ( cand ii mai aproape de eveniment sa vedem mai exact cine vine si cine nu ) si planificam impreuna locurile si ora de italnire! Sa fie bine cat de cat la toata lumea!

 

Am mai vazut ca is si care nu vor sa faca Transfagarasanu , cu ei eventual o sa ne intalnim la locul de campare pentru prima noapte. Intre L. Vidraru si Curtea de Arges ! Si cine nu poate veni nici acolo , atunci cu restu undeva spre Polovragi ... sau prin zona !

 

Numa pentru asta este nevoie de seriozitate maxina si CEASUL BINE REGLAT ! Ca daca ne dam puncte de intalnire , si trebuie sa ajungem la 3-4 puncte de intalnire ... si fiecare intarzie 30 min , atunci nu am facut nimik ! Se cam duce dracu tot planu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic in felul urmator ... sa mai asteptam pana prin 10 Iunie , si de atunci sa stabilim mai exact aceste lucruri! Pana atunci mai este timp ... chiar o luna !

 

Numa pentru asta este nevoie de seriozitate maxina si CEASUL BINE REGLAT ! Ca daca ne dam puncte de intalnire , si trebuie sa ajungem la 3-4 puncte de intalnire ... si fiecare intarzie 30 min , atunci nu am facut nimik ! Se cam duce dracu tot planu ...

 

De acord cu tine! :D

Ramane sa stabilim detalii la vreo saptamana inainte de plecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce nu stiu ii ca ... traseul de la Ciunget la DN67C , cum ii drumu ! Ca am studiat pe Harta 3D si hmmm ... is locuri unde cam dispare drumu ! A fost facut de cineva acest traseu ? Sau cel mai bine ar fi daca s-ar oferi cineva voluntar care este din zona sa faca o plimbare intr-o duminica pana acolo !

Tot anul acela mai prin iulie am facut si bucata pe care vreti voi sa o faceti, Ciungetu-drumul strategic-Transalpina. am fost 2 moto, DR650 si LC4. nu am avut probleme cu drumul, insa din loc in loc mai sunt porti de lemn puse de localnici pt. intarcuirea vitelor. drumul mai dispare de pe harta pt. ca mai sunt si zone impadurite sau cu desisuri si nu se vede de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot anul acela mai prin iulie am facut si bucata pe care vreti voi sa o faceti, Ciungetu-drumul strategic-Transalpina. am fost 2 moto, DR650 si LC4. nu am avut probleme cu drumul, insa din loc in loc mai sunt porti de lemn puse de localnici pt. intarcuirea vitelor. drumul mai dispare de pe harta pt. ca mai sunt si zone impadurite sau cu desisuri si nu se vede de sus.

Mi-a cazut o piatra de pe inima ! Ma bucur sa aud asta !

Acuma mai ramane de vazut si contributia vremii ... ca banuiesc ca daca ploua cu 2 zile inainte nu ar fi prea placut pentru noi cu motoarele impachetate si 2 persoane ! Ca ii una sa mergi singur si fara bagaje !

 

Apropo , pe cand o sa fie treaba cu stabilitul locului de intalnire ! o sa facem in asa fel sa apara si pe Harta 3D , dar toate la timpul lor !

 

O fi interesant , dar pana atunci o sa mai pun la cale o excursie pentru sapt viitoare ! In zona M-tii lor apuseni! Zilele uramoare voi venii cu detalii , si dechid un topic nou !

 

Sa auzim numa de asa vesti cum ne-ai dat tu ! :D

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru e clar pana acuma,nu sunt programat de servici in perioada aceea :cheers: .Mai ramane doar sa fim sanatosi si sa nu intervina neprevazutul.

In rest ,toate cele bune :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru e clar pana acuma,nu sunt programat de servici in perioada aceea :cheers: .Mai ramane doar sa fim sanatosi si sa nu intervina neprevazutul.

In rest ,toate cele bune :unsure:

Fain ! Ma bucur sa aud asta !

De Calin ce sti ? Vad ca el inca si-a confirmat prezenta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cine nu poate vedea HARTA 3D ?

Pana acuma am intalnit doua persoane care mi-au spus ca nu o pot vedea ... sigur si-a instalat fiecare acel Plug-in ? Cui nu ii merge sa isi instaleze , se gaseste in partea de mijloc , sus a hartii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal, am gasit topicul cautand dupa transalpina, vreau si eu sa ma duc pe acolo.

Ieri am urcat de la sebes la obarsia lotrului (pe chopper). drumul e greu, dar nici pe departe impracticabil.

de la obarsia lotrului nu se poate merge la novaci, 1. e pod cazut, sunt 2 lemne de traversat cu piciorul 2. e inca zapada si gheata.

de la obarsia lotrului am coborit pe la voineaza, drum super ok, o portiune de macadam si ceva cratere prin sosea, dar e drum de munte, nu te astepti sa fie ca in palma.

tot de la obarsia lotrului se poate merge ok si la petrosani.

noaptea e inca foarte frig (0 grade sau pe acolo), ziua e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa vin si eu. Deocamdata fac anuntul de intentie, si o sa confirm mai aproape de ziua plecarii. Ma tenteaza tot traseul :)

Ok , urmareste in continuare topicu ! Eventual daca vrei id-u meu de mess lutziferoi sa tinem leg si acolo.

 

sal, am gasit topicul cautand dupa transalpina, vreau si eu sa ma duc pe acolo.

Ieri am urcat de la sebes la obarsia lotrului (pe chopper). drumul e greu, dar nici pe departe impracticabil.

de la obarsia lotrului nu se poate merge la novaci, 1. e pod cazut, sunt 2 lemne de traversat cu piciorul 2. e inca zapada si gheata.

de la obarsia lotrului am coborit pe la voineaza, drum super ok, o portiune de macadam si ceva cratere prin sosea, dar e drum de munte, nu te astepti sa fie ca in palma.

tot de la obarsia lotrului se poate merge ok si la petrosani.

noaptea e inca foarte frig (0 grade sau pe acolo), ziua e ok.

Din Obarsia Lotrului, de unde se urca pe partea a doua a TransALPinei , ceea mai grea si mai interesanta de 35-40 km ... de mult nu se trece peste pod ci prin apa! De anu trecut din Oct nu am mai fost , dar banuiesc ca tot asa este ! Se trece pintr-un parau de vreo 30 cm adanc , plin cu bolovani!

Noi oricum nu avem treaba cu aceea trecere , pentru ca daca reusim sa trecem din Ciungetu pana in drumul DN67C ( TransALPina ) o sa iesim mai sus de cat acel loc. Deja sus pe munte ...

In legatura cu gheata si zapada pana atunci se topeste... eventual raman cateva pete de care sper sa trecem cu bine.

Cu frigu de peste noapte... mda , cam asa-i peste tot la munte. Cine vine sa fie echipat corespunzator: cu cort bun , sac de dormit sa reziste la minus , haine groase .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Obarsia Lotrului, de unde se urca pe partea a doua a TransALPinei , ceea mai grea si mai interesanta de 35-40 km ... de mult nu se trece peste pod ci prin apa! De anu trecut din Oct nu am mai fost , dar banuiesc ca tot asa este ! Se trece pintr-un parau de vreo 30 cm adanc , plin cu bolovani!

 

"Paraul" ala e chiar Lotrul :) ! Podul e in reconstructie de ceva vreme, si apa se trece intradevar prin vad. Am fost eu pe 9 mai acolo (cu ocazia intalnarii BMW de la Voienasa-Ciungetu) si am gasit vadul in cu totul alta parte decat era in septembrie anul trecut (cand trecusem ultima data Lotrul pe acolo). Vadul in starea lui actuala mi s-a parut mult mai greu de trecut (destul de ingust si repede) si fiind numai eu si cu un amic am hotarat sa nu ne riscam, mai ales ca la vremea aia oricum nu aveam unde sa ne ducem in sus pe 67c prea departe (zapada). E posibil ca pana pe 20 Iunie sa se mute iar vadul, iar daca nu, mai multi fiind, eu zic ca se poate trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, intreb si eu ca omul care n-a fost niciodata pe transalpina si vrea sa fie pregatit:

- cauciucuri : Metzeler Tourance cam 40% ar mai face fata drumului?...sau tre sa iau un calcul si un schimb de gume inainte de excursie?

- scule : iau tot ce am sau se divizeaza sculele intre participanti?

- benzina : am rezervor de 17l ...iau si o canistra de 5 cu mine?

cam atat cu intrebarile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, intreb si eu ca omul care n-a fost niciodata pe transalpina si vrea sa fie pregatit:

- cauciucuri : Metzeler Tourance cam 40% ar mai face fata drumului?...sau tre sa iau un calcul si un schimb de gume inainte de excursie?

- scule : iau tot ce am sau se divizeaza sculele intre participanti?

- benzina : am rezervor de 17l ...iau si o canistra de 5 cu mine?

cam atat cu intrebarile :)

Initial ar fi mai ok cu cauciucuri cat mai bune , ii logic ! Dar nu ii un dezavantaj daca nu le ai noi ... eu am fost cu gume destul de praf , si nu am inatampinat greutati. Nu doar eu , mai multi am fost cu gume cum zici 40-50 % bune! Daca ii sa faci o pana oricum poti sa o faci ... eu am facut cu guna nou`noutza , in primii 200 m cand l-am pus sus am prins un ditamai cuiu :P) , deci ... si cu guma aia care am dat-o jos era deja stearsa de numa si am facut turu tarii cu ea , 2800 km si nu am avut nici o problema! Acuma depinde si de noroc ... Oricum sa ai spray de umflat roata ! Ar fi indicat sa ai 2 .

 

Scule ? Nush ce scule ai putea sa iei cu tine inafara de cele care le are motoru... 2-3 chei de baza si c-am atata!

 

Benzina... mai mult de 200 km dintr-un shut nu o sa avem, sa nu gasim benzinarie. Si atat cred ca merge aproape la oricine nu ? Cand mergem spre Polovragi dinspre Rm. Valcea o sa fie o benzinarie in Horezu . Acolo alimentam ... si o sa mai fie in Novaci ... cand coboram TransALPina! Tura aia de offroad nu cred ca poate avea mai mult de 200 km! Eventual ce putem face... sa avem la noi un furtunas , in caz ca trebuie la cineva dam de ala care are rezervoru mai mare :cheers:) , sper sa nu fie cazu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- cauciucuri : Metzeler Tourance cam 40% ar mai face fata drumului?...sau tre sa iau un calcul si un schimb de gume inainte de excursie?

Eu am trecut cu gume de strada fara probleme. Daca o sa fie de portiuni de zapada poate fi o problema dar in mai multi se rezolva. In rest e numai piatra, poate cu ceva execeptii inspre Obarsia Lotrului prin padure, unde poate sa fie si ceva noroi, dar prea putin probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...