Sari la conținut

Plimbare de 4 zile ! Aprox 1000 - 1200 km !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

@ Lutzifer - felicitari pt GPS, cu siguranta o sa fie folositor.

Mersi :D

Am fost azi si am cumparat din Selgros prelungitor de bricheta de masina sa il pot pune pe moto.

 

Are aproape tot drumul pe care o sa-l facem noi ( cel offroad ) fara vreo 2-3 km ... de la capatul Cheilor Oltetului pana la Lacul Petrimanu are lipsa de drum , dar foarte putin !

 

Sa treaca odata zilele astea si sa auzim de vreme buna ! :P

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu inca nu stiu exact daca o sa plec dimineta sau seara. In principiu ramane plecarea la 8, pe traseul propus de THC (poate cu mici modificari pe parcurs). Sigur pana acum vin eu cu inca un prieten, ambii pe Transalp. Mai sunt inca 2 persoane cu acelasi tip de motor care nu au dat un raspuns exact si care e posibil sa nu poata pleca dimineata. In cazul in care ne vom hotara sa plecam cu ei seara, o sa anuntam din timp.

 

Cat de grea e partea de off?

Sa stiu daca imi iau sau nu cutiile, ca imi ingreuneaza destul de mult motorul.

 

Sa ne vedem cu bine.

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de grea e partea de off?

Sa stiu daca imi iau sau nu cutiile, ca imi ingreuneaza destul de mult motorul.

Andrei..

Daca tine vremea asta frumoasa sa nu fie noroi nu cred ca fie dificil traseul. Ce poate fi mai " dificil " is eventualele pietre , mici bolovani ! Cum is pe TransALPina.

 

Bucata de la Polovragi cand se intra pe Cheile Oltetului si pana la Lacul Petrimanu , vezi AICI POZE ! din 17.Mai.09 cand a fost Dumi_Meseriasu din Rm Valcea in recunoastere.

 

Si eventual cand trecem de la Ciungetu pe TransALPina , acolo putem prinde ceva mai greu ... da nush sa spun cum ii drumu ca nu am fost niciodata.

 

Daca o sa ne permita timpu , facem in asa fel sa ne permita ... o sa coboram de pe creasta pe un drum de vreo 3-5 km , cat am apreciat eu pe harta pana la Lacul Vidra ca sunt tare curios sa o vad asa goala/secata/golita ! :P Si urcam innpoi pe acelas drum ... am putea alege si varianta sa urcam din Obarsia Loturului, dar pe acolo am mai fost si am inteles ca s-a cam distru trecerea aia prin apa.

 

O sa vedem la fata locului , deocamdata sa ma vad plecat de acasa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca facem o mica evaluare, pana acuma suntem uramtorii !

 

- Eu (Berty/Lutzifer) - Honda TransALP - ARAD

- Atti - Honda TransALP - ARAD

- Picasso_ss (Ovi) - Aprilia Pegaso - ARAD

- Dumi_meseriasu - Aprilia Pegaso - Ramnicu Valcea , si prietenul lui cu Hornetu care vine cu noi doar prima parte.

- Emilian_rks - Honda Dominator - Recas/Timis

- THC - BMW F650 GS - Bucuresti

- Kata4 - Honda Varadero 125 - Bucuresti

- Rideordye - .... - Braila/Buc.

- Namaste - Honda TransALP - Bucuresti

- Svgobi - ceva suzuki cred - Bucuresti ( scria ca is sanse de 98% sa vina )

- LycanC - Suzuki Freewind - Lugoj

- Si un prieten de a lui LycanC cu un Tenere (din Timisoara)

 

Adunati la un loc pana acuma 13 Moto :P ! Nu-i rau deloc ... mai sunt 3 zile :D

 

Daca am scapat pe cineva pe afara din lista sau am gresit la descriere , imi cer scuze! Sa completeze ... :baubau:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si s-a inmatriculat si Transalpul meu!!!Numa focu m-ar putea opri.deci...99%sunt cu voi.Poate ne intalnim prin Sebes.O intrebare tehnica:CDI-ul de pe stanga in anumite pozitii intrerupe.L-am tot testat si eu zic ca-i intrerupt un fir inainte de a intra in mufe.Aveti o solutie rapida?Am inteles ca-i o problema destul de frecventa.Si intoarcerea pe cand ati stabilit-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si s-a inmatriculat si Transalpul meu!!!Numa focu m-ar putea opri.deci...99%sunt cu voi.Poate ne intalnim prin Sebes.O intrebare tehnica:CDI-ul de pe stanga in anumite pozitii intrerupe.L-am tot testat si eu zic ca-i intrerupt un fir inainte de a intra in mufe.Aveti o solutie rapida?Am inteles ca-i o problema destul de frecventa.Si intoarcerea pe cand ati stabilit-o?

Super , bine ca ai rezolvat ! Foc nu cred ca o fi, numa daca nu iti face scurt ceva de la acel cablu , brr nici de gluma nu-i buna :D

Hmm nu stiu ce sa zic cu CDI-u , daca tu zici ca ii intrerupt undeva ... sau incearca sa il intaresti acolo, cu banda de izolat . Sau daca ai in zona un electrician , sa vezi ce zice ... poate iti inlocuieste bucata de fir unde ii intrerupt.

 

Depinde tu cat timp ai si cat vrei sa faci din traseu propus , noi ne intoarcem Luni seara la Arad. Dar nu toti fac acest traseu. Cei care vin din Bucuresti banuiesc ca dupa ce coboram TransALPina , sau eventual mai fac si din Petrosani - Valea Cernei pana aproape de Baile Herculane , si de acolo spre casa.

Noi din Arad si cine mai vrea o sa mergem de la Herculane la Orsova si 114 km pe Clisura Dunarii ... dupa care directia Arad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Bucuresteni - Ne intalnim la Bikers' miercuri seara, la ora 19:30.

Plecarea, din punctul meu de vedere este la ora 8, dupa cum a propus fratele THC.

 

Treceti-l pe lista si pe Joe, tot transalpist.

 

Voie buna..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Bucuresteni - Ne intalnim la Bikers' miercuri seara, la ora 19:30.

Plecarea, din punctul meu de vedere este la ora 8, dupa cum a propus fratele THC.

 

Treceti-l pe lista si pe Joe, tot transalpist.

 

Voie buna..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi din Arad plecam la ora 8:00 ! Avem de mers pana la prima intalnire 133 km , la Ilia. Facem aprox 2ore/2ore si 15 min . ... acolo o sa vina 3 motoare. Din Recas/TM si Lugoj. ( Voi aveti cam 100-110 km pana la Ilia. In 2 ore ajungeti si voi ) Deci intalnirea va fi in jurul orei 10:00 / 10:20.

 

De la Ilia pana la Cartisoara mai sunt 385 km , Care in mod normal in 4 ore ar trebui sa ii facem. Cu tot cu 2-3 pauze de 10-15 min.

Cu cei din Buc. ar trebui teoretic sa ne intalnim la Cartisoara pe la ora 14:00 - 14:30 !

 

Si de aici in principiu gasca este formata! Mai luam legatura telefonic cu cei care eventual vin seara la locul de campare aproape de Curtea de Arges. Cum spuneam daca cumva cel care vine seara are GPS ii dam coordonatele exacte.

 

Cam atata deocamdata!

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fac o rectificare !!!

 

De la Ilia la Cartisoara sunt doar 190 km !

 

315 km sunt din Arad pana la Cartisoara !

 

Si atunci ramane ora de intalnire la Cartisoara cu restu din Buc. la ora 14:00 / 14:30. Doar kilometri i-am scris gresit. SCUZATI! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca pot sta pana luni si in acest sens cred ca vom parcurge impreuna pana spre Novaci,dupa care eu as urca din nou spre Obarsia Lotrului,Pasul Tartarau,Lacul Oasa si sa trec muntii spre Sebes.Altfel zis,sa fac toata Transalpina.Mai vorbim cand ne-ntalnim,dar,in principiu,daca mai sunteti amatori careva de traseul asta nu mai putin spectaculos,dati de stire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care vin din Bucuresti banuiesc ca dupa ce coboram TransALPina , sau eventual mai fac si din Petrosani - Valea Cernei pana aproape de Baile Herculane , si de acolo spre casa.

Noi din Arad si cine mai vrea o sa mergem de la Herculane la Orsova si 114 km pe Clisura Dunarii ... dupa care directia Arad.

 

Eu fac tot traseul impreuna cu voi pana la Orsova dupa care dau o tura pe la tara (langa Filiasi)

Plecarea din Bucuresti ramane atunci stabilita Vineri 19.06.2009 la ora 8 de la MOL-ul din Otopeni (langa McDonald's)

 

Pentru Bucuresteni - Ne intalnim la Bikers' miercuri seara, la ora 19:30.

Plecarea, din punctul meu de vedere este la ora 8, dupa cum a propus fratele THC.

 

Treceti-l pe lista si pe Joe, tot transalpist.

 

Voie buna..

 

Andrei..

 

Ne vedem diseara la un pahar de vorba si planuri :D

Abia astept sa plecam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fac o rectificare !!!

 

De la Ilia la Cartisoara sunt doar 190 km !

 

315 km sunt din Arad pana la Cartisoara !

 

Si atunci ramane ora de intalnire la Cartisoara cu restu din Buc. la ora 14:00 / 14:30. Doar kilometri i-am scris gresit. SCUZATI! :D

sa va luati si echipamentu de iarna ca e frig la Balea... chiar 2-5 grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca pot sta pana luni si in acest sens cred ca vom parcurge impreuna pana spre Novaci,dupa care eu as urca din nou spre Obarsia Lotrului,Pasul Tartarau,Lacul Oasa si sa trec muntii spre Sebes.Altfel zis,sa fac toata Transalpina.Mai vorbim cand ne-ntalnim,dar,in principiu,daca mai sunteti amatori careva de traseul asta nu mai putin spectaculos,dati de stire.

Ok , astea le vorbim cand ne intalnim !

 

sa va luati si echipamentu de iarna ca e frig la Balea... chiar 2-5 grade

Mda , stai linistit ca ne luam haine groase ... stim ce inseamna sa stai doua zile de la -2 la 5 grade !

Peste noapte sa fie de la 0 grade la 3 ( prima noapte ) , si a doua noapte sa fie -2 / 1 grad. Si ziua 5-6 grade.

 

Uitate AICI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Bucuresteni - Ne intalnim la Bikers' miercuri seara, la ora 19:30.

Plecarea, din punctul meu de vedere este la ora 8, dupa cum a propus fratele THC.

 

Treceti-l pe lista si pe Joe, tot transalpist.

 

Voie buna..

 

Andrei..

 

Salut! Trebuia sa vin si eu cu voi dar nu mai pot ca a intervenit altceva. Distractie placuta si drum bun ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Trebuia sa vin si eu cu voi dar nu mai pot ca a intervenit altceva. Distractie placuta si drum bun ! :D

Pacat , ce sa faci ... se mai intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o intalnire in Sibiu , pe la ora 13:00 cu dumi_meseriasu din Rm. Valcea si cu prietenul lui cu Hornetu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Crisana nu se mai aude nimic?:cheers:

E ultima suta de metri...nu se mai anunta nimeni? Renuntari am avut...asa ca e cazul sa apara si intarziatii.

Ca sa va faceti curaj (in caz ca nu va simtiti pregatiti) va mai ridic putin moralul si va precizez ca nici eu nu sunt prea pregatit, dar de asta ma arunc cu "capul inainte", mai ales ca acum l-am chelit bine (aproape zero)...loc de bagaje nu prea am pt. ca aproape sigur nu-mi vine lada de spate, asa ca imi voi duce doar tigari si kafa, in cel mai bun caz in spate imi voi lega ceva bere pt. cand mi se va face chef de somn.

So? Din Arad tot 3 ramanem? :banana:

Ceva gagici nu mai apar?:lol:) Nu ne deranjeaza chiar daca au batic...pe traseu sunt bune si macar evitam riscul de a face Transalpina-Sodoma si Gomora.

Hai ca v-am salutat...abea astept sa ne vedem si sa ne discutam in jurul focului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara m-am intalnit in Biker's cu colegii THC si JOE si am pus tara la cale.

Ii asteptam si pe ceilalti, dar nu stiu daca au trecut sau nu pe acolo.

Imi asum vina daca s-a intamplat asta, pentru ca n-am schimbat niste numere de telefon etc.

 

Intalnirea Bucurestenilor a ramas in acelasi loc, la aceeasi ora (8:00, Moll Otopeni)

Sper sa apara toti care si-au anuntat prezenta si poate si altii noi...

 

Culcarea devreme si haine groase.

 

Bucurestenii care isi iau mancare de pe traseu mai pot baga la mine si la Joe, ca avem si cutiile laterale.

 

Sa ne vedem cu bine..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spunea si namaste:

Plecarea a ramas batuta in cuie pentru maine, vineri 19.06.2009 la ora 8.00 de la benzinaria MOL de langa Mc Donalds-ul din Otopeni.

La ora 8.20 cel tarziu se pleaca cu cine este prezent pe traseul Buc-Ploiesti-Predeal-Rasnov-Zarnesti- Cartisoara

Daca se intarzie - 0752295569 Alex - si iti mai spun pe unde suntem.

Viteza de croaziera max 100km/h

Punct de intalnire cu restul trupei este la poalele transfagarasanului in localitatea Cartisoara la ora 14.00-14.30.

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lutzifer ... unde este punctul de intalnire pentru sambata? si la ce ora?

Din pacate asta chiar nu pot sa stiu , Noi Sambata dimineata plecam de langa Curtea de Arges si o luam spre Rm. Valcea - Horezu ( unde alimenteaza toata lumea , pentru ca de acolo pana in Novaci numai este benzinarie... oricum toata treaba offroad are max 200-220 km ) - Polovragi . Din Polovragi intram pe Cheile Oltetului si ajungem la Lacul Petrimanu ... de la Petrimanu dam o fuga spre Vest pana la Lacul Galbenu , facem niste poze, belim ochii si ...... si aici vine intrebarea : Unde campam Sambata ??? Nush ... sau in zona lacurilor ... sau o luam incet spre Ciungetu.

Dar eu as vrea sa gasim o zona faina prin jurul lacurilor, undeva mai sus ca dimineata cand ne trezim sa avem lacurile in fata.

 

Sper sa fie semnal si ne putem anunta telefonic.

 

 

Am o intrebare: Nu este legata neaparat de tura.

PS: Am un crick central de Honda TransALP ( pentru modelu pana in anu 2000 ) , il dau cu 270 lei.

Daca este cineva inetersat dintre cei care vin cu TransALP-ul sau daca stiu ei ca trebuie cuiva din Bucuresti sau din zona il pot duce acuma in tura si facem tranzactia. Pe mai tarziu pun si niste poze cu crick-u.

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam de sambata ... dimineata.

Vreau sa intru cu voi pe transalpina.

 

Ar trebui sa fie cel mai apropiat punct de Curtea de Arges ... nu?

Vreau sa plec din Bucuresti dimineata devreme in asa fel incat sa ajung in timp util la un loc de "preluare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...