Sari la conținut

Plimbare de 4 zile ! Aprox 1000 - 1200 km !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

Ok domnu Berty ,studiai si eu problema si deja mustatile mele sunt ridicate , ma apuc de genoflexiuni ca o sa avem nevoe de musculatura la tura asta !!! :D Inca nu ma pronunt suta la suta ca nu stiu cum voi sta cu finantele , dar daca se rezolva problema vin sigur !!! ;) :cheers:

Oki Doki , eu finantele le rezolv de pe acuma , pun deoparte si fac economie! Pana atunci fac numa iesiri scurte in zona ;)

 

Apropo: Dintre cei care stiu sigur ca vor veni are cineva GPS ? Ca ne-ar fi de folos la partea offroad. Sper sa ne descurcam si fara ... oricum daca ar avea cineva am avea o bulina alba in plus !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Off... De-as avea un motor enduro, experienta, bani de benzina si liber de la munca...

Editat de jcdenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off... De-as avea un motor enduro, experienta, bani de benzina si liber de la munca...

Cam multe iti lipsesc :cheers: , pacat ! Fix lucrurile de baza ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

 

Excelenta ideea cu excursia si magnifice peisajele din acele zone.

Fac tot posibilul sa ajung si eu, dar o sa stiu sigur numai cu cateva zile inainte.

Tot cu un Transalp cocosat de bagaje o sa ma prezint si eu...

 

Bafta..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

 

Excelenta ideea cu excursia si magnifice peisajele din acele zone.

Fac tot posibilul sa ajung si eu, dar o sa stiu sigur numai cu cateva zile inainte.

Tot cu un Transalp cocosat de bagaje o sa ma prezint si eu...

 

Bafta..

 

Andrei..

 

 

PS... Am vazut mai tarziu ca esti din Arad...poate ajungem la un compromis daca plecam mai multi din B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS... Am vazut mai tarziu ca esti din Arad...poate ajungem la un compromis daca plecam mai multi din B

Daca plecati deodata toti care veniti din Bucuresti , si anume Vineri ! Atunci facem in asa fel sa ne intalnim la intersectia aia de unde se urca spre Transfagarasan.

Este chiar in intersectie un Hotel/Restaurant ... nush cum ii spunde, da uita aici o poza poate o stiti! Daca ati mai fost pe acolo nu aveti cum sa nu stiti.

 

post-26086-1244114458_thumb.jpg

 

O sa stabilim in ultimele 2-3 zile ora si locurile de intalnire cu fiecare. Dupa cate vad pana acuma o sa fim destul de multi din diferite orase. Sper sa mearga bine toata treaba asta cu intalnitu ... daca toata lumea pleaca din timp v-a fi bine. O sa lasam max un 30 min toleranta. Un + - 15 min!

V-a fi greu sa stabilim ore exacte ca mai ales noi care venim din Arad avem 275 km numa pana in Sibiu , si de aici mai este destul de mult . Pentru prima zi o sa avem un 400 km buni. Trebuie sa ajungem pana intre Vidraru si Curtea de Arges.

 

Si in asa multi km nu poti sti ce ii pe drum. De aia o sa plecam din timp ... noi din Arad aprox pe la 8:00 plecam sigur. 300 km facem in prox 5 - 5 ore jumate.

Cei care vin de la distante mai mici poate sa ajunga si putin mai repede de cat ora stabilita , sa numai trebuiasca noi sa mai asteptam si dupa ei.

 

* Revin cu intrebarea:

- Dintre cei care stiu sigur ca o sa vina , are cineva GPS ? Ca ne-ar fi de folos la partea offroad.

 

* Alta intrebare:

Nu este nimeni din zona aia care ar da o fuga intr-un week sa vada starea drumului de la Ciungetu - Pana la DN67C ( TransALPina ) ??

 

Spunea un prieten ca a fost in 2007 cu bicicleta pe acel drum si is 2 zone foarte dificile. Unde si-au dus si ei bicicletele in spate. Una cu exploatare de lemne , din care rezulta noroaie , pomi cazuti pe drum....

Si o alta problema ar fi o panta destul de abrupta , cu mal si noroaie.

 

De atunci posibil sa fie mai bine , sau mai rau ... nu putem sti ! Dar cum o sa fim destul de strans cu timpu ar fi fost bine de stiut , sa nu incercam pe degeaba ! Sa avem de unde sa ne intoarcem.

 

O alta alternativa ar fi ca de la Lacurile Galbenu si Petrimanu sa mergem pana in Ciungetu , de unde sa o luam pe drumu de Brezoi - Voineasa - Lacul Vidra.

Chiar inainte de lac cu putin se face un drum in stanga ... sus pe munte care iese in golul alpin! In acelas drum care ar duce de la Ciungetu la TransALPina ! Doar ca iese direct dupa zonele alea cu problema.

De asta ziceam ca ar fi foarte bun un GPS !

 

Mai vorbim pe parcurs si vedem ce si cum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De inceput un CEAU :blink: la toti !

 

Am facut o harta asa in mare cum am putut , sa va faceti o ideee despre traseu! ( unde is descrise lacurile la una am gresit , este Lacul Petrimanu :D )

 

post-26086-1242411288_thumb.jpg

 

Vreau sa propun o excursie BOMBA de vreo 4 zile , 1000-1200 km ... Perioada ar fi urmatoarea: Cand se deshide TRANSFAGARASANUL !!! (aprox 12-13-14-15 Iunie.09 ) sau in weekendul imediat urmatorul (19-22.Iunie.09). Plecarea as vrea sa fie de Vineri dimineata si pana Luni ... sau vedem , poate o inghesuim pe Duminica ( daca cumva nu reusim sa facem tot traseul )

De aia am ales cand se deschide Transfagarasanul pentru ca atunci se poate trece si TransALPina , teoretic ! ( daca suntem mai multi se poate trece si cu pete de zapada ) Si daca tot suntem in zona aia sa o mai "puricam" putin.

 

Obiective principale: Dati click pe ele , am pus poza !

 

1. Transfagasaranul !

2. Cheile Oltetului !

3. Lacul Galbenu si Petrimanu !

4. TransALPina ! ( o bucata din ea )

5. Valea Cernei !

6. Clisura Dunarii !

 

Din toate astea as vrea neaparat sa fac de la 1-4! Daca o fi cu cine si ne permite timpul si bugetul facem pana la capat tot traseul!

Pana acuma suntem 2 persoane din Arad cu Honda TransALP ! Eu si cu fratele meu Atti.

 

Mai multe detalii pe parcurs ... sper sa ne adunam catziva si sa formam o " echipa " frumoasa si de incredere !

Cei care vor sa vina din alte parti ale tarii facem in asa fel incat sa ne intalnim intr-un anumit loc , la o anumita ora ! ( + - 30 min )

 

Astept pareri , sugestii ... daca aveti intrebari !

Pana atunci mai este o luna , as vrea sa incercam sa dezbatem tot ce este pe tema asta! Eu pana acuma nu am fost pe zona aia Polovragi - Cheile Oltetului - Lacul Galbenu - Lacul Petrminanu - Ciungetu - si pana unde da drumul in DN67C ( Transalpina )

 

Daca imi amintesc de ceva ce nu am spus-o acuma , voi posta !

Super!

Daca as fi mers si anul trecut(asta daca n-as fi observat propunerea cu un an mai tarziu....)anul asta sigur ca vin,doar sa-mi pot inmatricula motorul pana atunci;sper sa nu apara probleme.S-ar putea sa fim chiar doi.Mai vorbim in preajma datei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super!

Daca as fi mers si anul trecut(asta daca n-as fi observat propunerea cu un an mai tarziu....)anul asta sigur ca vin,doar sa-mi pot inmatricula motorul pana atunci;sper sa nu apara probleme.S-ar putea sa fim chiar doi.Mai vorbim in preajma datei.

Normal ar trebui sa il inmatriculezi pana atunci ! Timp este destul ...

 

 

Pun o harta cu traseul pentru prima zi ... pe care il facem noi care plecam din ARAD.

 

post-26086-1244121362_thumb.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tenteaza si pe mine traseul am facut transalpina anul trecut in iulie am trrecut trasfagarasanul si am mers la ramnicu valcea,de la novaci-ranca-obarsia lotrului si sebes o super ,am sa urmaresc topicul si sper sa pot veni dar ar fi o problema io nu pot sta decat in wekend io luni dimineata tre sa fiu la scarbiciu,asa ca eu duminica plec spre cluj....am sa fac anunt si la cluj sa vedem cine se baga dar cand stiu o data sa stiu ce sa scriu ......aventura continua :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura intrebare: esti sigur ca potecile trans-carpatice sunt accesibile in perioada aleasa? Deocamdata transfagarasanul e inchis, iar de transaplina nici nu cred ca e nevoie sa amintesc. Nu sunt sigur daca sunt practicabile drumurile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura intrebare: esti sigur ca potecile trans-carpatice sunt accesibile in perioada aleasa? Deocamdata transfagarasanul e inchis, iar de transaplina nici nu cred ca e nevoie sa amintesc. Nu sunt sigur daca sunt practicabile drumurile...

Transfagarasanul trebuie sa fie curatat pana in 13.Iunie.09 pentru ca atunci se tine ceva concurs de ciclism! Se traverseaza Transfagarasanul ... asa a fost in fiecare an! Anul trecut am fost pe data de 14-15.Iunie.

 

TransALPina sigur nu v-a fi curata curata , dar asta este ideea , sa mai prindem pete de zapada ! Cu toate ca ar putea fi fara zapada ! Anul trecut am incercat sa trecem in 30.Mai - 1 Iunie.08 Si am prins o pata de zapada si ne-am intors. Dar deja in Oct.08 cand am fost , la aceas pata de zapada am trecut motoarele.

Mai este pana atunci si cu caldurile ce se anunta se mai topeste... Traseul asta ii valabil pentru cine vrea putina aventrura si sa iasa din monoton.

 

Eu zic ca o sa trecem TRANSALPINA ! Cu gandu asta plecam ... :rock:

 

ma tenteaza si pe mine traseul am facut transalpina anul trecut in iulie am trrecut trasfagarasanul si am mers la ramnicu valcea,de la novaci-ranca-obarsia lotrului si sebes o super ,am sa urmaresc topicul si sper sa pot veni dar ar fi o problema io nu pot sta decat in wekend io luni dimineata tre sa fiu la scarbiciu,asa ca eu duminica plec spre cluj....am sa fac anunt si la cluj sa vedem cine se baga dar cand stiu o data sa stiu ce sa scriu ......aventura continua :P

Ok , daca vi numa pe Sambata - Duminica la bucata offroad , trebuie sa vedem cu intalnirea, sa fie in zona unde intram noi pe Cheile Oltetului , in Polovraci.Pe partea cu Novaci , cu catziva km mai in Est.

Dar mai tinem legatura pana atunci pe forum sau pe mess , id-u meu ii lutziferoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Lutzifer.

 

Ti-a mai zis si Cristache cate ceva, dar iti spun si eu, in legatura cu traseul, mai exact partea mai dificila.

Din Polovragi, prin cheile Oltetului drumul e bun. Doar pe ultima parte, cand urca accentuat, sunt niste bolovanisuri instabile. Dar un transalp cu crampoane nu va avea probleme. Drumul iese in sa la 1600m altitudine, de unde coboara repede spre Petrimanu, care este pe la vreo 800m, cred. Pana aici nu prea ai variante. Cand ajungi jos in drum (intre galbenu si petrimanu) ai putea sa o iei stanga (vest), spre transalpina. Deasemenea, este un drum relativ spre nord, care da in creasta latoritei, adica in drumul strategic - cel pe care l-am facut noi anul trecut si vreti sa-l faceti si voi acum. Amandoua aceste variante sunt impracticabile, din informatiile de la cabanieri si localnici. Asa ca varianta practicabila este petrimanu - cheile latoritei - ciungetu 700m alt, stanga pe valea rudaresei si da-i nainte pana in creasta 2000m alt, tot inainte pana in transalpina. Noi nu am intampinat probleme speciale. Adica am inceput urcarea pe la orele 3-4 si in doua trei ore am ajuns in transalpina, desi sunt vreo 40km si ne-am tot oprit ca era foarte frumos. Dar am avut toti motorete enduro-touring si crampoane. Deasemenea nu am avut pasageri.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Lutzifer.

 

Asa ca varianta practicabila este petrimanu - cheile latoritei - ciungetu 700m alt, stanga pe valea rudaresei si da-i nainte pana in creasta 2000m alt, tot inainte pana in transalpina. Noi nu am intampinat probleme speciale. Adica am inceput urcarea pe la orele 3-4 si in doua trei ore am ajuns in transalpina, desi sunt vreo 40km si ne-am tot oprit ca era foarte frumos. Dar am avut toti motorete enduro-touring si crampoane. Deasemenea nu am avut pasageri.

 

Spor

Si asta ce zici tu, nu ii ceea ce se gaseste si pe Harta 3D? Pe harta am mai insemnat si un drum pe partea stanga , care o i-a de laintersectie din Cheile Oltetului , dar varianta aia se exclude ca sigur nu-i practicabila.

De la Petrimanu , nu se poate ajunge la L. Galbenu pe jos prin vale ? Ca parca am inteles ca acolo este drum bun ... ca au mai fost si altii. De la L. Galbenu ne intoarcem la L. Petrimanu si continuam pe acea vale ( Cheile Latoritei banuiesc ) pana in Ciungetu. Si de aici pe Valea Rudaresei cum spui tu ca eu nu ii stiu denumirea ( acuma o stiu ) si pana unde iese sus in la 2000 m, cum ziceai si tu ! Si acolo pe creasta pana da drumul in TransALPina la intersectia aia.

 

Mersi de info !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta ce zici tu, nu ii ceea ce se gaseste si pe Harta 3D?

De la Petrimanu , nu se poate ajunge la L. Galbenu pe jos prin vale ?

Se poate pana la Galbenu, nu se poate de acolo in sus spre Transalpina.

Harta 3D nu o vad, nu stiu de ce, nu stiu ce trebuie sa instalez.

 

Eu zic ca zapada n-o sa fie o mare problema. Am trecut pe 26 mai pe la Obarsia Lotrului si cabaniera spunea de niste motociclisti ce facusera transalpina cu cateva zile inainte. E adevarat ca au dat de zapada, dar au trecut.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate pana la Galbenu, nu se poate de acolo in sus spre Transalpina.

Harta 3D nu o vad, nu stiu de ce, nu stiu ce trebuie sa instalez.

 

Eu zic ca zapada n-o sa fie o mare problema. Am trecut pe 26 mai pe la Obarsia Lotrului si cabaniera spunea de niste motociclisti ce facusera transalpina cu cateva zile inainte. E adevarat ca au dat de zapada, dar au trecut.

 

Spor

Stiu ca nu se poate urca de la L. Galbenu spre TransALPina inspre vest. Nici nu aveam de gand.

Legat de harta, nu o vezi pentru ca nu ai instalat pluginul. Se gaseste in partea din mijloc sus a paginii. Poti sa o instalezi linistit.

Nici mie nu mi frica ca nu trecem de zapada. Si daca mai este , se poate trece daca suntem mai multi. Macar o fi si ceva interesant. Nu poate fi atat de mare incat sa nu se poata trece. Cel putin asa sper :rock:

 

Mersi mult. Numa bine ... ceau !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu se stie data exacta ca ma cam roade si nu vreau so ratez as plimbare...si vin de vineri pana duminica noaptea :rock: si nu as vrea sa programez altceva

Intrebi sau zici ? Daca intrebi ... atunci iti spun ca se pleaca Vineri dimineata 19.Iunie.09 pe la ora 8:00 din Arad , si ne intalnim pe drum cu restu care vin din alte orase. O sa stabilim in ultima saptamana mai exact, unde si aprox cand ne intalnim. Sper sa iasa bine sincronizarea cu intalnirile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Transfagarasanul este "open for business" :rock:

 

/index.php?showtopic=376380

Fain , pana mergem noi nici acolo nu o mai fi zapada ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Mai aveti un loc in cort cei care mergeti? Eu m-am hotarat sa merg cu voi, sa plec din Bucuresti dar nu am cort si nu am nici bani de cort ca imi trebuie pt benzina. Nu-mi place sa cersesc dar uite ca sunt nevoit :rock:

Editat de rideordye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fii sa stabilim un lider de grup general si unul pentru cei care vin din Bucuresti (ca banuiesc ca se vor strange cativa), pentru ca el stabileste viteza si sta cu ochii in oglinzi sa nu se imprastie grupul..etc. Eu sunt incepator si am si cutiile laterale asa ca nu vreau sa sar de 110 . Tura e destul de lunga (pentru timpul propus), dar cred ca o putem face si cu moderatie in ceea ce priveste viteza si ingaduinta in ceea ce priveste asteptarea celor mai neexperimentati pe traseele off-road.

 

Incep sa epuizez stocul de rabdare :rock:

 

Bafta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fii sa stabilim un lider de grup general si unul pentru cei care vin din Bucuresti (ca banuiesc ca se vor strange cativa), pentru ca el stabileste viteza si sta cu ochii in oglinzi sa nu se imprastie grupul..etc. Eu sunt incepator si am si cutiile laterale asa ca nu vreau sa sar de 110 . Tura e destul de lunga (pentru timpul propus), dar cred ca o putem face si cu moderatie in ceea ce priveste viteza si ingaduinta in ceea ce priveste asteptarea celor mai neexperimentati pe traseele off-road.

 

Incep sa epuizez stocul de rabdare :rock:

 

Bafta..

 

Din punctul meu de vedere, viteza de croaziera as tine-o pe la maxim 100.

 

Ca lider de grup general...parerea mea este ca Lutzifer ar face o treaba buna, oricum este plimbarea propusa de el.

In orice caz nu cred ca vor fi probleme legate de asteptarea celor neexperimentati pe offroad, suntem destul de multi "neexperimentati" :P

Ca loc de intalnire cu grupa de la Arad eu zic ca, Cartisoara este un loc super ok, sunt cam 240 Km pana acolo si putem sa ii facem lejer daca plecam dimineata din Buc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Mai aveti un loc in cort cei care mergeti? Eu m-am hotarat sa merg cu voi, sa plec din Bucuresti dar nu am cort si nu am nici bani de cort ca imi trebuie pt benzina. Nu-mi place sa cersesc dar uite ca sunt nevoit :moto:

 

Am eu loc in cort dk vrei ca iau unu de 3 pers si eu is singur, deocamdata :D (dk apare ceva iti zicdin timp). In legatura cu viteza, asta ramane de vazut la fata locului pe fiecare portiune de drum si in functie de asta si de trafic stabilim o viteza corespunzatoare pt toata lumea. parearea mea. respec si Asfalt Uscat

 

PS de azi incep numaratoarea 10......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, viteza de croaziera as tine-o pe la maxim 100.

 

Ca lider de grup general...parerea mea este ca Lutzifer ar face o treaba buna, oricum este plimbarea propusa de el.

In orice caz nu cred ca vor fi probleme legate de asteptarea celor neexperimentati pe offroad, suntem destul de multi "neexperimentati" :moto:

Ca loc de intalnire cu grupa de la Arad eu zic ca, Cartisoara este un loc super ok, sunt cam 240 Km pana acolo si putem sa ii facem lejer daca plecam dimineata din Buc.

Viteza afara nu va depasi in nici un caz 100 km/h! Ca lider daca ii toata lumea de acord voi fi eu. Dar trebuie stabilit si o persoana care sta tot timpu ultima. Daca are cineva nevoie sa se opreasca se anunta unu pe celalalt... dar astea se formeaza in timpul mersului. Vedeti la fata locului.

 

Cu intalnirea generala pentru prima zi ii ok Cartisoara. Banuiesc ca toata lumea stie sa vina pana acolo. Si daca sunt alte persoane din alte judete , ne intalnim pe Valea Muresului daca li si lor in drum.

 

Pentru cine vine de vineri seara , ne intalnim la locul de campare intre Vidraru si Curtea de Arges. Este un loc fain langa/sub un pod.

Dar Sambata si Duminica trebuie sa plecam mai devreme , max ora 10. Altfel nu vom reusi sa stam prin zonele frumoase.

 

Stati linistiti ca va fi totul bine ... mai ales daca tine si vremea cu noi ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca perioda la inceput a fost 12-13-14-15,acu s-a mutat :D .Cand ma bucuram si eu ca nu-s de servici :moto: si tiapa vad ca a-ti mutat data,chiar atunci intru eu de servici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...