Sari la conținut

Plimbare de 4 zile ! Aprox 1000 - 1200 km !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

e numai piatra, poate cu ceva execeptii inspre Obarsia Lotrului prin padure, unde poate sa fie si ceva noroi, dar prea putin probabil.

Eu sper sa nu avem treaba cu Obarsia Lotrului , ca aia ar insemna ca nu putem trece de la Ciungetu la intersectia de pe TransALPina. Adica ne-am intorce pana in Ciungetu , de acolo pe drumul de Brezoi - Voineasa - Obarsia Lotrului !

Noi in mod normal nu ajungem la Obarsia Lotrului , iesim direct pe TransALPina , destul de sus !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu sper sa nu avem treaba cu Obarsia Lotrului , ca aia ar insemna ca nu putem trece de la Ciungetu la intersectia de pe TransALPina. Adica ne-am intorce pana in Ciungetu , de acolo pe drumul de Brezoi - Voineasa - Obarsia Lotrului !

Noi in mod normal nu ajungem la Obarsia Lotrului , iesim direct pe TransALPina , destul de sus !

Corect! oricum si pe acolo e posibil sa fie ceva noroi, a se vedea pozele de la intanirea BMW. Cred ca se va putea trece pe la Ciugetu, pentru ca pe 9 mai au fost destul de aproape din cate am inteles (eu am chiulit la tura pe deal cu gasca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

 

Asa arata la inceputul lunii "surparea" de pe Valea Cernei.

Gheza

 

Ii dura trecera , ce s-a distrus !!! Nici o sansa cu moto pe acolo ...

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, vad ca a disparut poza.

Am uitat sa mentionez sursa

 

Posibil sa nu fie aceasi surpare dar din povesire asa reiese. Vedeti voi, poate nu-i dracu chiar asa de negru. CA varianta puteti trece pe la Valea de Pesti-Cheile Corcoaiei-Baia de Arama.

 

Numai bine,

Gheza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, vad ca a disparut poza.

Am uitat sa mentionez sursa

 

Posibil sa nu fie aceasi surpare dar din povesire asa reiese. Vedeti voi, poate nu-i dracu chiar asa de negru. CA varianta puteti trece pe la Valea de Pesti-Cheile Corcoaiei-Baia de Arama.

 

Numai bine,

Gheza

Chiar acuma am vb pe mess cu un baiat din Tg. Mures care merge week-u asta pe Valea Cernei , i-am aratat poza pusa de tine si imediat a luat telefonu si a sunat la Parcul National DOMOGLED si au spus ca intr`adevar a fost surpat dar s-a remediat problema. In schimb i s-a spus ca ii interzisa trecerea cu automobil , motocicleta prin Parcul National !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se pune problema de access. DN 66A e chiar la granita dintre cele doua parcuri, practic tu nu intri in parc.

 

Fade

Nu stiu exact care-i treaba , eu am zis ca fapt divers ce i s-a spus la om la telefon ! Oricum ma intereseaza prea putin :)

 

Tu pana la urma ajungi in tara pana atunci ? ( Geza )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar in we ala ajung. Dar poate se mai schimba lucrurile. In caz ca ajung vin si eu.

 

Gheza

Ok , incearca si tu sa te straduiesti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Berty, am fost azi catre Tg Jiu si pe crestele muntilor se vedea zapada aproape de varf ca pe aici pe la noi a mai venit putin iarna ca uitase sa ne mai zica una alta :D , asta nu prea e de bine ca am auzit ca si la Ranca a nins cam 15 cm, deci zapada=drum greu, sau urme de zapada =drum greu, parerea mea e ca fara un moto de turing enduro sau enduro nu prea avem ce cauta pe traseul stabilit de tine asa ca fiecare sa faca cum crede de cuviinta. Va salut si respect, Doamne abia astept tura!!!!

Editat de dumi_meseriasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Lutzifer, tu de unde pleci? Eu o sa plec din Bucuresti dar nu stiu unde ne putem intalni ca nu am mai fost pana acum la munte cu motorul.

 

Cel mai probabil o sa plecam impreuna din Bucuresti.

Locul de intalnire il vom stabili cu ceilalti inainte de plecare.

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Lutzifer, tu de unde pleci? Eu o sa plec din Bucuresti dar nu stiu unde ne putem intalni ca nu am mai fost pana acum la munte cu motorul.

Noi plecam din Arad! Daca citeai atent am scris ;)

O sa va vorbiti cei care veniti din Buc. si vedeti cum faceti ... o sa stabilim un loc de intalnire.

 

Salut Berty, am fost azi catre Tg Jiu si pe crestele muntilor se vedea zapada aproape de varf ca pe aici pe la noi a mai venit putin iarna ca uitase sa ne mai zica una alta :cheers: , asta nu prea e de bine ca am auzit ca si la Ranca a nins cam 15 cm, deci zapada=drum greu, sau urme de zapada =drum greu, parerea mea e ca fara un moto de turing enduro sau enduro nu prea avem ce cauta pe traseul stabilit de tine asa ca fiecare sa faca cum crede de cuviinta. Va salut si respect, Doamne abia astept tura!!!!

Daca ii mai da o tura de zapada cum a fost in week-u asta o fi problema cu traversatu TransALPinei.

Mai sunt 3 sapt pana atunci ... daca isi revine un pic vremea are timp sa se topeasca zapada. Las ca vedem noi ce si cum o fi.

 

Si eu am prins zapada sus pe Vf. Bihor acuma cand am fost in 29-31.Mai.09 , daca ii curios cineva de iesire o poate vedea AICI

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ispita mare traseul asta .In programul facut de voi ar incapea si ceva timp sa bati per pedes de exemplu pestera Polovragi(pe Oltet) sau Ponicova(pe langa Dunare sau...cheile Oltetului.desi cred ca e apa cam rece in periada asta... ??

Daca nu va deranjez as mere si eu,numai ca nu-s mare fan al raliurilor numai motorizat,ar fi tare sa poti si vizita cate ceva.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ispita mare traseul asta .In programul facut de voi ar incapea si ceva timp sa bati per pedes de exemplu pestera Polovragi(pe Oltet) sau Ponicova(pe langa Dunare sau...cheile Oltetului.desi cred ca e apa cam rece in periada asta... ??

Daca nu va deranjez as mere si eu,numai ca nu-s mare fan al raliurilor numai motorizat,ar fi tare sa poti si vizita cate ceva.

Toate cele bune!

Nu suna rau , si mie imi place pestereala ... dar nu stiu cum o sa ne permita timpul ! Faza ii ca pe offroad nu prea poti sa apreciezi cat timp faci dintr-un punct in altu.

Cum crezi , daca vrei sa vi tinem legatura pe forum si vedem ce iese !

 

Bau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am merge si noi IALOMITENII dar vb de 26 iunie o transalpina sa vb cu totii poate esim inpreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e pb mergi cu noi SLOBOZIA IALOMITA TE ASTEPTAM

Nu prea inteleg la ce te referi ... poate incerci sa fi mai explicit :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primiti si un Varaderist de 125 ?

Binenteles ! Nu mergem in ritmu ala in care nu te-ai putea tine de noi ! Mai ales daca vrei sa vi numa la partea offroad vei fi mult mai avantajat de cat noi.

Toata treaba ii sa faci cumva cu benzina . O fi o portiune de vreo 200 km aprox fara benzinarie ... nush nici eu exact cati is . Si ar fi bine ca cei care stiu ca nu le merge atat sa isi duca 2L de benzina cu ei.

 

Tie cati km iti merge cu un plin ... pe offroad ?

 

Si sper ca toti care o vina in aceasta tura sa fie seriosi ! Sa le mearga bine ceasu si sa se tina de treaba!

O sa fie un traseu destul de dificil si strict. Nu o sa avem timp prea mult de lenevit. Mai ales dimineata , cu trezire la ora 8:00 si max la 10:00 sa fim plecati. Altfel nu o sa reusim sa facem tot ce am propus.

 

Sper sa fie intelegatoarea lumea si sa colaboreze. Cine crede ca nu poate sa faca asta ... atunci nu il sfatuiesc sa vina, ca dupa sa spuna ca a fost urat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca rezervorul are 17l si papa in traficul din mizeria de Bucuresti cam 3l/100Km ... cu un plin trec de 300Km. La mers constant insa ... la 110 - 120km/h (maxim cat poate droaga) consumul se duce pe la 5l/100Km. Dar la viteza aia ... o tin in 10-11.000 rpm ... si e cam normal sa pape atat.

 

Gumele le am noi ... Pirelli Scorpion ST, ceva soft enduro.

 

 

Mai ramane sa fac rost de cort.

 

De papat unde papam ?! Pentru cafeaua de dimineata, are cineva primus?

 

Ar mai trebui luat si ceva cordeline de alpinism sau ceva similar. Ne va ajuta la trasul de mobre prin noroi/zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca rezervorul are 17l si papa in traficul din mizeria de Bucuresti cam 3l/100Km ... cu un plin trec de 300Km. La mers constant insa ... la 110 - 120km/h (maxim cat poate droaga) consumul se duce pe la 5l/100Km. Dar la viteza aia ... o tin in 10-11.000 rpm ... si e cam normal sa pape atat.

 

Gumele le am noi ... Pirelli Scorpion ST, ceva soft enduro.

 

 

Mai ramane sa fac rost de cort.

 

De papat unde papam ?! Pentru cafeaua de dimineata, are cineva primus?

 

Ar mai trebui luat si ceva cordeline de alpinism sau ceva similar. Ne va ajuta la trasul de mobre prin noroi/zapada.

 

Daca nu faci rost de cort, am eu un loc liber la mine in cort :cheers:

Oricum eu zic ca noi, cei care plecam din Bucuresti sa ne vedem la o cafea intr-o seara ca sa ne cunoastem si sa mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca rezervorul are 17l si papa in traficul din mizeria de Bucuresti cam 3l/100Km ... cu un plin trec de 300Km. La mers constant insa ... la 110 - 120km/h (maxim cat poate droaga) consumul se duce pe la 5l/100Km. Dar la viteza aia ... o tin in 10-11.000 rpm ... si e cam normal sa pape atat.

 

Gumele le am noi ... Pirelli Scorpion ST, ceva soft enduro.

 

 

Mai ramane sa fac rost de cort.

 

De papat unde papam ?! Pentru cafeaua de dimineata, are cineva primus?

 

Ar mai trebui luat si ceva cordeline de alpinism sau ceva similar. Ne va ajuta la trasul de mobre prin noroi/zapada.

Atunci ii bine daca ai benzina ... oricum mai mult de 100 km/h nici noi nu mergem.

Papam fiecare ce isi duce ... nu cred ca ne permite timpul sa ne oprim sa stam dupa o ciorba 40-50 min , si sa pierdem cate o ora jumate pentru o masa. Pe drum fiecare ce apuca , o banana , o bucata de carnatz ceva ... pentru seara la foc luam ceva carnitza pentru fript.

 

In legatura cu cafeau de dimineata si cu primus: Eu nu-s cu cafeaua , dar o sa imi aduc un primus cu mine pentru supe. La noi in Arad se gaseste primus cu 35 lei + 5 lei butelia. Ar trebui sa cauti sa-ti cumperi si tu unu.

 

Referitor la papa de seara la foc ... eu am un gratarel mic din Louis . Ar fi bine sa mai aibe si altii ca altfel nu facem mare lucru. Ii destul de mic si nu incape pe el mult.

 

Pe cat posibil faceti in asa fel incat sa aveti tot ce va trebuie , nu va bazati pe altii. Duceti tot ce credeti ca va trebuie ... incepand cu hartie igienica, scobitori , asa mai departe ! Ca daca fiecare gandeste asa ca " las ca numai duc si eu ca sigur are cineva " atunci o sa va treziti ca nu o sa aveti !

 

PS: tu vrei sa faci toata tura ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok domnu Berty ,studiai si eu problema si deja mustatile mele sunt ridicate , ma apuc de genoflexiuni ca o sa avem nevoe de musculatura la tura asta !!! ;) Inca nu ma pronunt suta la suta ca nu stiu cum voi sta cu finantele , dar daca se rezolva problema vin sigur !!! ;) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...