Sari la conținut

Accident Auto


MacLeod
 Share

Postări Recomandate

Azi in cursul plimbarii Bucuresti-Oltenita-Giurgiu-Bucuresti, la Circa 20 km de Giurgiu pe soseaua Oltenita - Giurgiu accident in care un Logan a fost destul de sifonat. Un singur pasager, care a scapta foarte ieftin avand in vedere ca s-a rasturant iar caroseria Loganului e destul de varza. Eu am fost in plimbare cu Dragonu, Remu_1 si Svr. Dragonu si Svr au fost mai in fata. Din ce am auzit de la Dragonu..daca eram acolo cu 1 secunda mai devreme eram pe capota Lganului. Cauzele accidentului viteza excesiva, carosabil plin de mazga, alcool in sange. Accidentul anu a avut victime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeam cu 80 Km/h venind dinspre Oltenita spre Giurgiu , in fata eu, al doilea SVR , al treilea Remu 1 si ultimul Mcleod, pe la kilometru 24 aproape de iesirea di padure un logan venea din sens opus cu viteza foarte mare, asfaltul in zona respectiva ere acoperit cu pamant ud din care se formase un fel de mazga extraordinar de alunecoasa, dintr-o data ,cam la 500-600 metri in fata mea vad ca loganul fandeaza spre dreapta cu rotile cabrate spre stanga, aproapa ca se redresase dar rotile au ramas tot spre stanga, a mers asa in derapaj cam 80-100 metri dupa care intrat pe sensul meu de mers in fata mea cam la 150-200 metri izbinduse intr-un sant adanc cam de 1.5 m a ras cativa pomi dupa care sa rostogolit, masina s-a facut praf ,am incercat sa opresc dar mi-a fost foarte dificil din cauza asfaltului cu mazga intrand intr-un derapaj necontrolat ,reusind sa m-a opresc am lasat motocicleta pe cric si am fugit spre masina care deja luase foc vazand in ce stare este masina nu mai credeam ca mai exista cineva in viata si am zis sa merg sa scot totusi persoana ranita de acolo. (Eu DRAGONU, SVR, REMU1 si McLEOD) abia am scos persoana respectiva de acolo, masina fiind atat de contorsionata ma gandeam ca fara cei de la descarcerare nu avem nici o sansa, flacarile incepuse sa se inteteasca in zona motorului, ne-am chinuit sa deschidem capota sa decuplam bateria si sa stingem focul, intre timp au mai oprit si alte vehicule sarind cu instingtoarele dar surpriza ,nici unul nu a functionat , neavand cu ce stinge focul am scos repede din Topcase sticle cu cola si am inceput sa stingem focul, HA o sa radeti (COCA COLA este buna la stins incendii) tipul pe carel l-am salvat era destul de drogat cu alcol si cred ca s-a ranit destul de urat la sold la cap si la piciorul stang Masina era Nou Nouta "B 34 SVR"

FRATI MOTOCICLISTI CASCATI BINE OCHI LA VIRAJELE PRIN PADURI SAU IN ZONELE UNDE IES TRACTOARELE DIN BRAZDA DE PAMANT PE ASFALT ACESTEA AU PE ROTI PAMANT CARE IL LASA PE JOS IAR DACA MAI SI PLOUA E DEZASTRU , NU MAI AVETI TIMP SA GANDITI NU MAI VORBESC DE REACTIILE PENTRU REDRESARE :eek: :yikes: :eek: :yikes: :eek: :yikes:

Editat de Dragonu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta a fost sincronicitatea acestor intimplari .Mai inainte ne oprise politia . Daca nu ne oprea treceam de accident inainte ca sa se intimple si poate masina rasturnata ar fi luat foc ( soferii care oprisera nu stiau cum sa reactioneze si stateau si se uitau )... E buna si politia asta citeodata la ceva .

In timp ce incercam sa desfacem capota masinii ca sa decuplam bateria , m-a impresionat cum tisneau din motor aburi , fum si noi cum trageam de tablele indoite . Ma gindeam : daca sare rabla in aer vraiste ne face motocicletele !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi: mai trebuie avuta mai multa grija cu scoaterea ranitilor din masina, putea sa aiba contuzii la coloana si atunci de preferat este sa-l scoata doctorii.Bineinteles mai bine paralizat decat mort prin carbonizare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta a fost sincronicitatea acestor intimplari .Mai inainte ne oprise politia . Daca nu ne oprea treceam de accident inainte ca sa se intimple si poate masina rasturnata ar fi luat foc ( soferii care oprisera nu stiau cum sa reactioneze si stateau si se uitau )... E buna si politia asta citeodata la ceva .

In timp ce incercam sa desfacem capota masinii ca sa decuplam bateria , m-a impresionat cum tisneau din motor aburi , fum si noi cum trageam de tablele indoite . Ma gindeam : daca sare rabla in aer vraiste ne face motocicletele !

 

Salut bai bine ca nu s-a intamplat mai nasol.Am si eu o intrebare de ce va oprit politia????

Eu am ceva probleme cu viza si as vrea sa stiu de ce a-ti fost opriti de politie???

Salut si merci!!! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut bai bine ca nu s-a intamplat mai nasol.Am si eu o intrebare de ce va oprit politia????

Eu am ceva probleme cu viza si as vrea sa stiu de ce a-ti fost opriti de politie???

Salut si merci!!! :yikes:

Poltia ne-a premiat pe mine si pe Dragonu deaorece aveam cam 70 km/h in localitate (asta cat a prins radaru)

Avem de cotizat cu 30 ron de caciula la faza asta. Asta e nu e nimic, am comis-o e vina noastra ne asumam raspunderea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poltia ne-a premiat pe mine si pe Dragonu deaorece aveam cam 70 km/h in localitate (asta cat a prins radaru)

Avem de cotizat cu 30 ron de caciula la faza asta. Asta e nu e nimic, am comis-o e vina noastra ne asumam raspunderea

Cooorect :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok merci mult de informatie, eu am alte probleme mai grave si eram curios.Trebuie sa fac neaparat drumul pana in Bulgaria si vroiam sa ma informez putin despre politzia de acolo.Bafta baietii si mai rar ca voi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bine stiu este si o lege in Romania in care zice ca nu e voie cu rotile murdare pe carosabil. Dar ca de obicei daca vezi un militist si ii spui zice ca ce sa ii fac ca e si asa sarac si nu are de unde plati amenda(asta e valabila si la carute). Dar ia sa ia 2 amenzi si daca nu le plateste sa fie ca la americani 24-48-36 de ore la puscarie, sau serviciu in favoarea comunitatii.

Ca din cauza unuia dinasta se intampla asemenea accidente acum ca a foist ala si baut dar si daca esti treaz nu ai ce face la o asemenea situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pt actiune ! Cred ca aceasta actiune ar fi trebuit popularizata - motoristi care deschid conserve si salveaza alcoolisti ! :yikes:

Dragonule,daca ala e numarul masinii este de firma de la Interbrands !

:yikes: pt sofer si :eek: pt voi

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pt actiune ! Cred ca aceasta actiune ar fi trebuit popularizata - motoristi care deschid conserve si salveaza alcoolisti ! :yikes:

Dragonule,daca ala e numarul masinii este de firma de la Interbrands !

:yikes: pt sofer si :eek: pt voi

:yikes:

Nu stiu daca este de firma , dar stiu sigur ca este (era) un Logan Albastru cu numarul de inmatriculare B 34 SES.

Editat de Dragonu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi: mai trebuie avuta mai multa grija cu scoaterea ranitilor din masina, putea sa aiba contuzii la coloana si atunci de preferat este sa-l scoata doctorii.Bineinteles mai bine paralizat decat mort prin carbonizare!

La acelsi lucru m-am gandit si eu prima data , i-mi ziceam ca, daca are fractura la coloana, daca si-a rupt gatul si nu pot sa-l misc pentru ca poate sa paralizeze, si vazand flacarile intetinduse, zic ca decat mort carbonizat mai bine viu si paralizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bine stiu este si o lege in Romania in care zice ca nu e voie cu rotile murdare pe carosabil. Dar ca de obicei daca vezi un militist si ii spui zice ca ce sa ii fac ca e si asa sarac si nu are de unde plati amenda(asta e valabila si la carute). Dar ia sa ia 2 amenzi si daca nu le plateste sa fie ca la americani 24-48-36 de ore la puscarie, sau serviciu in favoarea comunitatii.

Ca din cauza unuia dinasta se intampla asemenea accidente acum ca a foist ala si baut dar si daca esti treaz nu ai ce face la o asemenea situatie.

 

 

Civilizatia e vizibila acolo unde sunt legi iar acestea se respecta (de frica sau de bunavoie) !

 

La cati primitivi sunt in Romanica singurul mod de face sa se respecte legea e :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...