Sari la conținut

Indreptare rezervor


Postări Recomandate

Poate cineva sa indrepte o infundatura in rezervor fara sudura sau chituire?exista pe youtube un filmulet,cu o scula speciala.

Rezervorul e doar putin infundat,n-as vrea sa-l vopsesc pt asta.Va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura metoda ( din pacate ) realizabila in Romania este sudura si tragere, pt asta o sa-ti polizeze putin zona si apoi vopsire; pt asta dai rezervorul jos si il lasi cel putin o ora cu un furtun cu apa sa curga iar cand il sudeaza sa fie plin ochi cu apa ( mai nasol daca ai pompa in el). Chiar si asa exista riscul sa faca o mica explozie, apa tasnind cam 2 m in aer ( s-a intamplat unui bun prieten).

I se mai zice si "ventuze"

Editat de BodoR1redline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am indreptat un rezervor dupa metoda din filmulet. Se foloseste o mira cu dungi paralele alb/negru si niste leviere cotite, ce au cate o bila in cap. Se lucreaza prin gaura busonului de benzina. Nu este greu, dar trebuie lumina buna si multa rabdare. La prima incercare rezultatele au fost peste asteptari. Am facut proba pe motorul unui prieten pt a verifica metoda. Pune o poza sa vedem despre ce indoitura este vorba.Daca indoitura este lina fara muchii frante merge perfect. Vopseaua nu este afectata. Suna-ma la 0722646373.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult!intr-adevar indoitura nu are muchii frante,insa vopseaua e deja un pic afectata( o sa aerografiez zona).Te sun maine sa vedem cum facem Salut si multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vazand ca ai monster .............nu pot sa uit ca merg de 6 luni cu rezervorul busit si nu am ce sa-i fac pt ca monsterul are rezervoru inchis ( stii ce vreau sa zic ) si nu se poate baga nimic inauntru decat lichide !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca infundatura nu e mare si rezervorul e de tabla (stiam ca sunt monstere cu rezervoare de plastic) o alta solutie mai avantajoasa decat indreptarea cu sudura ar fi umplerea infundaturii cu cositor. Am folosit metoda asta la un rezervor si a iesit ok. In cazul meu infundatura era maricica si nu puteam sa o imping prin gura rezervorului , asa ca inainte de umplerea cu cositor am dat o gaura mica in mijlocul infundaturii, am bagat o sufa de frana de bicicleta, am pescuit capatul prin gura rezervorului si am legat de sufa o moneda de 100lei din aia veche groasa din otel(gaurita in prealabil). Am tras apoi de sufa si am reusit sa scot o mare parte din infundatura, a mai ramas un pic exact pe muche . Ce a mai ramas am incarcat cu cositor astupand astfel si gaura data de mine.

O alta metoda mai profi ar fi folosirea unui pistol special care sudeaza electric niste capete de sarma pe suprafata rezervorului. Aceste capete sunt trase apoi cu un ciocan special conceput pt asa ceva. Am vazut asta la un service auto cand indreptau o fatza de usa infundata.

Metoda cu "ventuze" care presupune incazirea tablei cu flacara oxiacetilenica nu e recomandabila din 2 motive : 1 ca e periculoasa in cazul rezervoarelor si 2 o data pusa flacara pe tabla se modifica structura metalului si in timp acesta va rugini.

Daca nu-ti place metoda umplerii cu cositor (metoda folosita in tinichigerie auto inainte de aparitia chitului) poti incerca un chit mai smecher care sa nu sara/crape (am inteles ca au aparut tot felul de chituri acum care se preteaza la asa ceva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o solutie mult mai buna, folosita la indreptarea indoiturilor mici din caroseriile masinilor: un sistem cu ventuze si adeziv. Era tot pe aci pe la Service un topic pe aceeasi tema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 ) cred ca cel de 900 are rezervor de plastic

2 ) tabla la cel de 600 e a naibii de dura si groasa ( cred ca e aluminiu )

eu am incercat treaba cu idreptarea din interior , treaba cu ventuza exterioara ........mai ramane varianta cu etansarea si bagat presiune cu compresorul apoi batut pe exterior cu ciocan de cauciuc pana se aseaza la loc

a mai fost un baiat cu o idee geaniala , il umpli cu apa si il bagi la congelator ( fara misto )

eu am exclus varianta cu sudura pt ca din punctul meu de vedere cred ca sabeste rezistenta rezervorului

uite poza cu busitura mea .........succes !!!

post-18663-1242935078_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

am un prieten care la un moment dat a vrut sa peticeasca un butoi de tabla in care - candva - a fost depozitata motorina/benzina.

in secunda in care a atins cu electrodul butoiul, acesta a facut booom si a sarit in sus vreo 15m ! :grinbandit:

 

nu am putut sa nu remarc cat de bine s-au indreptat toate infundaturie din butoi. chiar si alea originale... :unsure:

 

cred ca ar merge si la rezervorul tau...

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

multumesc mult!intr-adevar indoitura nu are muchii frante,insa vopseaua e deja un pic afectata( o sa aerografiez zona).Te sun maine sa vedem cum facem Salut si multumesc mult!

 

Se indreapta perfect, fara sa fie ( mai mult decat este in momentul de fata ) afectata vopseaua.

Mergi la fostul Metro Otopeni ( Bucuresti) ,este Tiriac-Auto acum si totodata mai este un service probabil No.1 in Romania la rezolvarea acestor probleme.

Am vazut mai multe lucrari ale echipei de acolo.

Profesionisti.

Vopseaua ramane intacta (la fel cum o ai acum) Infundatura " se trage" perfect la loc.

O masina lovita puternic de grindina, cu zeci de infundaturi, a iesit oglinda.

 

Intrebi de domnul Dan Beiu.

 

L.E. Initiatorul topicului avea problema aceasta in 2009 :) Scuzati acum am sesizat data.

Pentru " infundaturile " puternice precum cea prezentata de cel care a "reinviat" topicul, nu se rezolva la service-ul de la Metro-Otopeni.

Salutari

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...