Sari la conținut

ambreiaj


Postări Recomandate

cum am spus si la descriere atunci cand e motorul rece,in neutral, daca apas amreajul motorul merge mai rotund, daca ii dau drumul se aude un pic mai sacadat. in mers schimba bine vitezele.

motorul e un cbr 900 rr din 94.

intrebarea mea e daca e dus ambreiajul si trebuie schimbat sau pot sa mai merg asa cu ea????

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tip de ambreiaj ai? uscat sau pe ulei?pe ce motor?

pai am specificat ca o honda cbr 900rr din 94, ambreiajul este in ulei

nu stie nimeni???

Editat de stancu5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: Mergi inainte! Nu are nici o influenta zgomotul ala...

Daca ambr. cupleaza "CLICK" de la mic la mare sau de la mare la mic...

Nu-ti mai face griji ....

BAFTA!

merci

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
cum am spus si la descriere atunci cand e motorul rece,in neutral, daca apas amreajul motorul merge mai rotund, daca ii dau drumul se aude un pic mai sacadat. in mers schimba bine vitezele.

motorul e un cbr 900 rr din 94.

intrebarea mea e daca e dus ambreiajul si trebuie schimbat sau pot sa mai merg asa cu ea????

:)

 

E absolut normal ce zici tu ca-ti face. Mergi linistit ca nu e nimic defect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotele ciudate pot fi de la rulmentul de la oala de ambreiaj sau chiar si de la lantul de distributie. Du-te cu ea s-o vada un cunoscator si iti spune repede ce si cum e daca e sau nu normal ce spui tu pe acolo.

PS: rulmentul ala e o buba a Hondelor in general so...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oala de ambreiaj este problema la tine. Ideal ar trebui cel putin verificata si ea si rulmentul sa nu fie ceva prea nasol pe acolo. "Problema" clasica la honda, kawasaki si ktm. De ex eu am schimbat tot ce se cheama ambreiaj la ktm-ul meu anul trecut, acum face la fel dar lucrul asta se intampla si la unul nou, nu prea ai ce sa faci, face parte din farmecul lor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se intampla si mie acest lucru la honda cb 500. Daca trag ambreiajul dimineata cand motorul e rece, sunetul este mai "curat" decat in neutru la relanti. Raspunsul primit de mine a fost ca discurile de la ambreiaj cand nu e cuplat, pot sa vibreze rezultand acest sunet aproape insesizabil. Cand cuplezi ambreiajul, discurile se strang, disparand astfel acel sunet. Oricum, parerea mea e sa nu-ti faci probleme.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum spuneam de obicei se duce rulmentul ala. Acum poate sa mai fie o chestie si sa fie de fapt lantul sau intinzatorul...am auzit pe cineva spunand ca poate fi si de la ulei, si dupa ce l-a schimbat a mers beton. Verifica toate astea si vezi ce se petrece mai departe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate Hondele face asa. Eu zic sa nu te ingrijorezi este normal. Si zgomotul nu e de la oala de ambreiaj, e de la discuri care suna intr-un fel cand sunt lipite si altfel cand sunt dezlipite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate Hondele face asa. Eu zic sa nu te ingrijorezi este normal. Si zgomotul nu e de la oala de ambreiaj, e de la discuri care suna intr-un fel cand sunt lipite si altfel cand sunt dezlipite.

:) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ei iti zic sa stai linistit, mie la fel imi face motorul, chiar daca nu e honda :D

ii normal cand se misca mai multe piese (in cazul de fata de la transmisie) sa se schimbe si sunetul

da ca sa fii tu linistit, poti intreba un mecanic, nu cred cao sa te taxeze pentru asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator am descoperit azi sursa zgomotului. Am desfacut motorul meu cu alte scopuri dar am zis sa vad si ce e cu ambreiajul.

Oala are un joc ca o roata de caruta dezmembrata.. si cauza este bucsa dintre ea si ax. Acea bucsa se uzeaza in timp ca se roteste ca vaca pe ax fara nimic altceva, se schimba si problema dispare.

 

Se da jos doar ambreiajul, atat, nu e nevoie si nici indicat sa se scoata discurile decat daca se schimba. (adica sa nu se separe discurile si sa se schimbe pozitia sau ordinea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Bate-ti campii! Dati-le pe carca acum cat e cald, nu va faceti griji pentru niste vibratii si zgomote normale pentru rablele noastre. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum am spus si la descriere atunci cand e motorul rece,in neutral, daca apas amreajul motorul merge mai rotund, daca ii dau drumul se aude un pic mai sacadat. in mers schimba bine vitezele.

motorul e un cbr 900 rr din 94.

intrebarea mea e daca e dus ambreiajul si trebuie schimbat sau pot sa mai merg asa cu ea????

:D

 

Prietene , tot ce zici tu este de la oala de ambreiaj, are uzura pe flancuri, la fel se auzea si la mine, trebuie schimbata oala, asta daca te deranjeaza zgomotul si nu poti sa il mai suporti, in rest nu are nici o treaba, nu se strica nimic daca ai sa mergi asa in continuare.

Multi km in continuare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceesai problema eu la kawa zxr 400, 1996......rulmentul de la ambreiaj...... la peste 2000 de ture nu se mai aude nimic......sub 2000 zici sa acu` se rupe ceva in el :) o sa il schimb...dar la iarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceesai problema eu la kawa zxr 400, 1996......rulmentul de la ambreiaj...... la peste 2000 de ture nu se mai aude nimic......sub 2000 zici sa acu` se rupe ceva in el :) o sa il schimb...dar la iarna...

pai la mine nu are treaba cu turatia, la mine cand e la ralanti cu motorul rece se aude. oricum atata timp cat nu patineaza si schimba bine vitezele nu umblu la ea :D .

bafta si ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceesai problema eu la kawa zxr 400, 1996......rulmentul de la ambreiaj...... la peste 2000 de ture nu se mai aude nimic......sub 2000 zici sa acu` se rupe ceva in el :) o sa il schimb...dar la iarna...

Mai, nu e nici un rulment acolo care sa zornaie. Pur si simplu oala e pusa pe ax cu o bucsa si cand bucsa se uzeaza incepe se uruie, dar numai la rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Mai, nu e nici un rulment acolo care sa zornaie. Pur si simplu oala e pusa pe ax cu o bucsa si cand bucsa se uzeaza incepe se uruie, dar numai la rece.

 

atunci arata-mi si mie care e bucsa aia :( azi am desfacut ambreiajul... e normal ca discurile sa fie arse... poate se vede in poze...

 

 

rulmentul asta poate fi cauza?post-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

internet...... :blink:

post-14626-1253100507_thumb.jpg

post-14626-1253100542_thumb.jpg

Editat de best_biker09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

atunci arata-mi si mie care e bucsa aia :( azi am desfacut ambreiajul... e normal ca discurile sa fie arse... poate se vede in poze...

 

 

rulmentul asta poate fi cauza?post-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpgpost-14626-1253100202_thumb.jpg

 

 

 

am si eu un cbr 919 fireblade. am fost la mecanic si mi-a spus ca ar fi rulmentul dus...si ca ma costa 4 milioane rulmentul si inca un milion manopera. Cred ca vrea sa ma parleasca. Voi ce ziceti? Intr-adevar sa schimba sunetul cand strang maneta de ambreiaj, dar nu mi se pare ceva grav. Cat ar putea sa coste rulmentul asta? L-a schimbat cineva pana acum? Eu tocmai am schimbat uleiul...se pierde uleiul care este in motor daca umbla la rulmentul asta?

 

 

 

 

Mesaj completat

internet...... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bate-ti campii! Dati-le pe carca acum cat e cald, nu va faceti griji pentru niste vibratii si zgomote normale pentru rablele noastre. :)

 

haha cel mai bun sfat! :ok: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...