Sari la conținut

O tara plina de babuini


adi_mot
 Share

Postări Recomandate

Suntem o tara de babuini...

 

Azi am cazut... Cel din fata mea a pus frana brusca, probabil ii sarise vreu pieton in fata. Eu la randul meu avend vreo 30-40 la ora si fiind la vreo 10 m in spatele lui am pus si eu frana brusca. Bineinteles ca am blocat roata fata moment in care motoru a inceput sa se comporte ca un taur naravas, eu incercand sa ma tin de el ca la rodeo.

Intr-un final m-a trantit pe dreapta si am inceput o alunecare impreuna cu motorul de vreo 5 m.

 

Toate bune si frumoase, avand echipament pe mine nu am patit mai nimic inafara de o julitura la genunchiul drept si ceva zgarieturi pe piciorul stang. Motoru... s-a strrambat un pic ghidonu si nu stiu de ce ca nu am intrat in nimic.

 

Ma rog ceea ce vroia sa zic este ca ofer o mare @#%^$ soferilor care erau in spate si carora nu le-a pasat nici cat negru sub unghie ca un om in fata lor a avut un accident, indiferent de circumstante, preferand sa stea pe scaunele lor si sa se uite ca la spectacol. Cred ca se gandeau ai draqu astia cu motoarele, bine patesc. Mi se pare de tot rahatu' sa stai sa te uiti la cineva cum cade si sa nu te opresti un pic sa il intrebi daca e OK, nu mai zic sa il ajuti sa ridice motoru.

 

Multumesc lui Dumnezeu ca macar au avut bunavointa sa calce frana si sa nu treaca peste mine.

Norocul meu cu doi oameni de la distrigaz, care au vazut intamplarea, si au venit sa ma ajute sa ma ridic, sa ma intrebe de sanatate, ba chiar au stat langa mine pana am plecat.

 

Cam asta e tara in care traim. Orasul in care locuim. O jungla plina de babuini. Cred ca si aia m-ar fi ajutat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

WOW!!! trebuia sa patesti asta ca sa ai revelatia asta ??? nu te simti un pic stingher acum ??? cand in sfarsit ti-ai dat seama de asta ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi aduc aminte de prima cazatura ,pe langa faptul ca nu a oprit nimeni sa ma intrebe sau sa ma ajute,mare mi-a fost mirarea cand in ajutor au sarit doi cocalari,tiganusi de cartier care au pus mana si mi-au ridicat motorul de jos si au inceput sa ma scuture de praf (nu sa ma faca la buzunare) . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi aduc aminte de prima cazatura ,pe langa faptul ca nu a oprit nimeni sa ma intrebe sau sa ma ajute,mare mi-a fost mirarea cand in ajutor au sarit doi cocalari,tiganusi de cartier care au pus mana si mi-au ridicat motorul de jos si au inceput sa ma scuture de praf (nu sa ma faca la buzunare) . :)

 

Cat de inchis esti la culoare? ti s-au adresat cu apelativul "frate"? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor e sa faci misto de unul aflat la ananghie si cat de greu e sa spui o vorba buna!Halal comunitate! :)

 

Adi, las' ca se rezolva, si cu buba si cu motorul!Daca ai nevoie de ceva, stii unde ma gasesti! :drink:

 

Bafta! :D

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de inchis esti la culoare? ti s-au adresat cu apelativul "frate"? :)

:D buna asta :drink: bai sa stii ca nu sunt inchis la culoare ,ca altfel nu ma mai miram ...probabil ca s-au adresat cu "frate" ,nu-mi mai aduc aminte...stiu ca la sfarsit m-au intrebat "cat baga" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prima cazatura mi-am ridicat-o singur, de la adrenalina, desi sunt firav :)

 

La a doua cazatura au trecut pe langa mine in draci masini. Tot un pieton care trecea pe-acolo m-a ajutat s-o ridic.

 

Asta e, suntem (aproape) pe cont propriu.

 

O alta chestie: de ce ai pus frana brusc? 10 metri e destul spatiu (2 masini puse cap la cap...), mai ales pentru 30 la ora. Hell, atata prind eu cu bicicleta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa moment. bafta pe viitor! ne dam seama din ce in ce mai mult(i) de lucrurile de prin tarisoara noastra. ca un "supliment" de imbecilitate, eram la carrefour berceni si cand sa intru in mgz, se aude POC! ...la cativa metri de mine. un scuterist probabil a franat aiurea si a cazut. imediat, vine o replica din stanga mea "asa,rupeti va gatu`"....pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor e sa faci misto de unul aflat la ananghie si cat de greu e sa spui o vorba buna!Halal comunitate! :)

 

Adi, las' ca se rezolva, si cu buba si cu motorul!Daca ai nevoie de ceva, stii unde ma gasesti! :drink:

 

Bafta! :D

 

Faci haz de necaz,daca ne isterizam oricum nu rezolvam nimic,sanse mari sunt ca unu din conservarii "pasivi" sa fi fost motociclizd. Am cazut in Germania destul de nasol in 2007 si in timp ce eu incercam sa ma adun de pe jos o tanti nemtoaica imi facea morala ca am varsat benzina pe strada :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De anticipat traficul,sa nu stai pe mijlocul masinii sau sa nu te crispezi pe frana ai auzit?Din pacate nu esti apt pt mersul in oras si a fost numai vina ta.In rest iti dau dreptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prima cazatura mi-am ridicat-o singur, de la adrenalina, desi sunt firav :)

 

La a doua cazatura au trecut pe langa mine in draci masini. Tot un pieton care trecea pe-acolo m-a ajutat s-o ridic.

 

Asta e, suntem (aproape) pe cont propriu.

 

O alta chestie: de ce ai pus frana brusc? 10 metri e destul spatiu (2 masini puse cap la cap...), mai ales pentru 30 la ora. Hell, atata prind eu cu bicicleta :)

incepator probabil.s-a speriat .asa am patit si eu

 

Faci haz de necaz,daca ne isterizam oricum nu rezolvam nimic,sanse mari sunt ca unu din conservarii "pasivi" sa fi fost motociclizd. Am cazut in Germania destul de nasol in 2007 si in timp ce eu incercam sa ma adun de pe jos o tanti nemtoaica imi facea morala ca am varsat benzina pe strada :D

pai daca n-ai curatat :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepator probabil.s-a speriat .asa am patit si eu

si eu ... i-am dat jos bara unuia cu Cielo ... tot incepator ... numai ca eu am stat ceva mai bine pe frane ... am intrat cam cu 5 la ora in bara spate ... de am ramas pe picioarele mele .... urata traire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu ... i-am dat jos bara unuia cu Cielo ... tot incepator ... numai ca eu am stat ceva mai bine pe frane ... am intrat cam cu 5 la ora in bara spate ... de am ramas pe picioarele mele .... urata traire

ghinion,eu m-am varsat in mijlocul strazii,m-am ridicat si-am plecat

 

apropo...ai cumva zilnic drum prin crangasi ,pe ceahlau ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De anticipat traficul,sa nu stai pe mijlocul masinii sau sa nu te crispezi pe frana ai auzit?Din pacate nu esti apt pt mersul in oras si a fost numai vina ta.In rest iti dau dreptate...

si lasi si frana de motor, mai tine si ea putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghinion,eu m-am varsat in mijlocul strazii,m-am ridicat si-am plecat

 

apropo...ai cumva zilnic drum prin crangasi ,pe ceahlau ? :)

 

nop ... urasc sa merg prin oras ... ma plimb numai pe afara si in oras doar cand sunt presat de timp ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem o tara de babuini...

 

Azi am cazut... Cel din fata mea a pus frana brusca, probabil ii sarise vreu pieton in fata. Eu la randul meu avend vreo 30-40 la ora si fiind la vreo 10 m in spatele lui am pus si eu frana brusca. Bineinteles ca am blocat roata fata moment in care motoru a inceput sa se comporte ca un taur naravas, eu incercand sa ma tin de el ca la rodeo.

Intr-un final m-a trantit pe dreapta si am inceput o alunecare impreuna cu motorul de vreo 5 m.

 

Toate bune si frumoase, avand echipament pe mine nu am patit mai nimic inafara de o julitura la genunchiul drept si ceva zgarieturi pe piciorul stang. Motoru... s-a strrambat un pic ghidonu si nu stiu de ce ca nu am intrat in nimic.

 

Ma rog ceea ce vroia sa zic este ca ofer o mare @#%^$ soferilor care erau in spate si carora nu le-a pasat nici cat negru sub unghie ca un om in fata lor a avut un accident, indiferent de circumstante, preferand sa stea pe scaunele lor si sa se uite ca la spectacol. Cred ca se gandeau ai draqu astia cu motoarele, bine patesc. Mi se pare de tot rahatu' sa stai sa te uiti la cineva cum cade si sa nu te opresti un pic sa il intrebi daca e OK, nu mai zic sa il ajuti sa ridice motoru.

 

Multumesc lui Dumnezeu ca macar au avut bunavointa sa calce frana si sa nu treaca peste mine.

Norocul meu cu doi oameni de la distrigaz, care au vazut intamplarea, si au venit sa ma ajute sa ma ridic, sa ma intrebe de sanatate, ba chiar au stat langa mine pana am plecat.

 

Cam asta e tara in care traim. Orasul in care locuim. O jungla plina de babuini. Cred ca si aia m-ar fi ajutat...

 

Pana la faza cu cazatura ai descris fix ce am facut si eu ieri, adica blocat frana fata ...norocul meu a fost ca am reusit sa nu cad, am lasat o sa se duca cam cum a vrut ea, fara sa bruschez ghidonul, am eliberat usor frana fata si s-a redresat pana la urma.

Numai bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fo reactia mea pe moment. Sa strang franele. Bine sau rau, asta am facut. Nu prea mai ai timp sa te gandesti ce sa faci. Concomitent am auzit scarturile de la rotile lui ala din fata si luminile de stop aprinse, si am strans si eu frana. Asta e... Prima cazatura... Asta a fost reactia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fo reactia mea pe moment. Sa strang franele. Bine sau rau, asta am facut. Nu prea mai ai timp sa te gandesti ce sa faci. Concomitent am auzit scarturile de la rotile lui ala din fata si luminile de stop aprinse, si am strans si eu frana. Asta e... Prima cazatura... Asta a fost reactia...

elo!

Nasol ca ai picat. Nasol si ca oamenilor din jurul tau nu le pasa. Nasol si ca te-ai crispat pe frane.

Daca ar trebui sa invat eu ceva din intamplarea asta, atunci ar fi: invata sa franezi de urgenta. Aici (in Luxembourg) dupa ce-ti iei permisul trebuie sa te prezinti la un centru de instruire pentru un stagiu de o zi unde inveti exact astfel de manevre: franarea de urgenta, franarea pe carosabil ud, timpi de reactie etc. http://www.cfc.lu/wb/pages/en/obligatory-c...ycle-cat.-a.php

Stiu ca in .ro nu e obligatoriu si poate nici nu sunt multi instructori, dar poti sa-ti rezervi un w/e sa mergi cu un prieten mai experiementat care sa-ti arate cum se face si ce gresesti.

Ganduri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fo reactia mea pe moment. Sa strang franele. Bine sau rau, asta am facut. Nu prea mai ai timp sa te gandesti ce sa faci. Concomitent am auzit scarturile de la rotile lui ala din fata si luminile de stop aprinse, si am strans si eu frana. Asta e... Prima cazatura... Asta a fost reactia...

Este indicat ca distastanta fata de vehiculul din fata sa fie intotdeauna corelata cu viteza, si trebuie stat in asa fel incat sa vezi ce se intampla in fata ta. mai ales la un papuc duba, autobuz s.a.m.d. Este mult mai usor de evitat daca stai putin stanga sau dreapta fata de cel din fata. un alt pericol la un mod de deplasare ca cel pe care l-ai descris, este aparitia unui obstacol nedorit (canal fara capac, groapa, ...)pe care nu o mai poti evita.

Bafta si ochii inaite. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Maverick,

 

Unde tin motorul, este defapt o fabrica cu destul teren. Weekendurile urmatoare o sa las multe urma de cauciuc pe acolo. Pana invat calumea sa franez in caz de urgenta.

 

Merci pentru sfaturi, ajutoare, explicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scapat ieftin :D ; la prima mea cazatura , ma caxonau masinile ca blochez traficul si sa ma misc de pe sosea mai repede....Eu buimaca, am inceput sa rad; bine ca eram doua mobre intinse pe toata soseaua :drink: Noroc cu un alt motociclist care a sarit in ajutor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scapat ieftin :D ; la prima mea cazatura , ma caxonau masinile ca blochez traficul si sa ma misc de pe sosea mai repede....Eu buimaca, am inceput sa rad; bine ca eram doua mobre intinse pe toata soseaua :drink: Noroc cu un alt motociclist care a sarit in ajutor :)

 

Mobra Anamaria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...