Sari la conținut

Problema De Intretinere


artboy
 Share

Postări Recomandate

Buna

 

Stiu ca e o problema minora, dar probabil ca rezolvarea ei te poate scuti de anumite incoveniente mai tarziu. In cartea tehnica scrie - la intretinere - ca trebuie sa ung cablurile de acceleratie, frana, kilometraj, etc., dar nu scrie cu ce :yikes: Voi ce parere aveti? Cu ulei, cu vaselina? Ce tip? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Stiu ca e o problema minora, dar probabil ca rezolvarea ei te poate scuti de anumite incoveniente mai tarziu. In cartea tehnica scrie - la intretinere - ca trebuie sa ung cablurile de acceleratie, frana, kilometraj, etc., dar nu scrie cu ce :yikes: Voi ce parere aveti? Cu ulei, cu vaselina? Ce tip? Multumesc.

sa nu te puna dracu sa dai cu vaselina sau cu ulei ca te caci pe ele o sa mearga bine o saptamina dupa care se face acolo o clisa da o sa tragi cu 2 maini de ele.asculta la fratele tau cel mai bine cumpara un spray WD 40 se gaseste in orice magazin de piese auto si dai cu ala ca e sfant. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca poti sa pui orice, atat timp at nu o sa ajunga si praf acol

si vazelina daca e curata aluneca bine.

io am pus mai intai motorina 1 pic si benzina ca sa o spele si apoi ulei de motor

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

sparyu' e wd 40, mai sunt si spray-uri speciale pt. asta! da' nu merita! putin ulei de motor bagat cu seringa si sterse bine capetele ca sa nu mai aiba ulei pe ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc ulei pentru mecanisme fine. E destul de fluid ca sa ajunga de la un capat la celelalt al cablului. Vaselina nu mi se pare o solutie buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La rusesti poti sa bagi si cacath, adevarat! Dar intrebarea se refera si la motociclete.

Eu la Nipru nu i-am pus nimic timp de doi ani, si cand am tras de prima acceleratie de motocicleta (noroc ca era pe liber), am dus-o in blana. Prostu' gastii!

 

Deci vrei sa zici ca rusestile nu sunt motociclete? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt interesat de asta.

Deci:

 

-WD40

-ulei de mecanisme fine

-ulei de motor

-vaselina

 

Asta ar fi ordinea preferintelor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt interesat de asta.

Deci:

 

-WD40

-ulei de mecanisme fine

-ulei de motor

-vaselina

 

Asta ar fi ordinea preferintelor?

 

WD 40 e sfant. costa 100 si ceva de mii spray-u` si nu te doare capu`. E subtzire nu se imbacseste. Eu il folosesc inclusiv la cablu de acceleratie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de motor/cutie, vaselina, nu sunt bune mai ales iarna, sunt prea vascoase si aluneca greu.

Motorina e buna, mai ales daca ai deja formata o mazga cleioasa, bineinteles sprayurile astea-minune - degripant-penetrant cu MoS2, WD40, daca le ai la indemana, la fel e bun si uleiul de "masini de cusut" adica de mecanica fina. Cablurile bune au in interior o camasa de plastic /plastic grafitat si nu necesita intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ungerea cablurilor, si eu folosesc tot ulei de mecanisme fine. Se gaseste prin Berceni sub numele de "Ulei Special" (de-acolo mi l-a luat un prieten, mai mult ca sigur ca il gasiti si prin alte parti), si costa 25.000 vreo 200ml (care-ti ajung de uns vreo 50 de cabluri pe putin!!).

Problema e ca degeaba il ungeti, daca tresa (camasa) este uzata sau indoita, pentru ca in acel loc cablul se va freca aproximativ la fel de tare, si o sa-mi transmiteti :cheers: :D

Cel mai bine, daca aveti moto second, luati frumusel alte trese + cabluri si le mozolitzi acolo cu ulei / WD40 de la inceput, macar stiti o chestie...

 

Sper sa va fi fost de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc ulei de motor, valvolina, ulei de cutie de cand am moto (2ani 1/2) si e bine. Ai ungere adevarata, nu se pierde, nu se scurge. Iarna nu am patit nimic, si nu s-a gripat. Daca a fost sa se rupa s-a rupt ca astea-s cablurile. Mai mult de 5000 km nu m-a tinut nici un cablu de ambreiaj. Cablul de acceleratie tine cel mai mult.

Pentru drum am la mine un spray ELF cu vaselina mai mare decat WD40. Dar tot mai bun e uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...