Sari la conținut

Cum Se Curata O Motocicleta?


XorX
 Share

Postări Recomandate

pun si eu o intrebare:

o fata desteapta si prost echipata si-a lasat pielea de pe puicior pe toba de esapament. Evident ca nu a mai iesit la spalat acea pata...

Cum se curata asa ceva( sau de la insecte)?

 

:angryfire:

 

 

Cu CIF!

Freci de iti vine rau dar iese!

Stiu ca am patit-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu tot la OMV imi spalam motorul, problema e ca au desfiintat faza cu jetul, sau cel putin la OMV Baneasa.

 

Stiti cumva pe unde mai exista spalare su jetul "self service"?

 

de lustruit cu carpa si cu o galeata de apa nu ar fi o problema, dar cand ma intorc cu el plin de noroi n mai am ce face decat sa bag jetul pe el.. inca e cu stratu de cativa cm de noroi pe el de la excursia de duminica..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un omv care are jet cum cobori de la fac. electronica spre carrefour orhidea. pe linia de tramvai spre gara (nu stiu cum se numeste strada... daca nu te-ai prins zi ca ma uit pe o harta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un omv care are jet cum cobori de la fac. electronica spre carrefour orhidea. pe linia de tramvai spre gara (nu stiu cum se numeste strada... daca nu te-ai prins zi ca ma uit pe o harta)

 

o stiu, e pe dreapta, de la apaca in jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Burete de vase, sapun lichid, apa goala pt limpezit dar tot cu burete de vase, laveta absorbanta, servetel din ala gros la rola pt lustru si gata! Probabil ca voi folosi si betisoare de urechi prin zonele sensibile cand va fi cazul...

post-9493-1147294877.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

PS La OMV si mie mi se pare nashpa de cind am dat cu capul in panoul cu preturile de la spalatorie si mi-am spart capul (de atunci nu mai scot casca in benzinarie) :ok:)

 

Te-ai dus la OMV ca sa o speli cu benzina? :ok: :rock: :wave: Sa nu zici ca mai si fumezi in timp ce astepti sa se moaie :blbl: :ok: :o

Ai si cagula? Poate cheama politia :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Eu imi spal motoru cu fairy (ns daca asa se scrie) cu burete si apa ,la urma o sterg cu o carpa moale si mai dua cu silicon pe unde trebe:) :)

 

--- Mesaj completat în 11 Sep 2007 16:30 -------------
Eu am vrut sa scot benzina din rezervor si un (cuvant urat) a scos furtunu is a dat benzina pe plasticuri de la bord si a ramas urat tare unde a dat se cunoaste ,deci nu spalati motoru cu benzzina :D :) care zic ca trebe benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

S-a sfarsit sezonul moto. Incepe sezonul discutiilor despre motociclete si intretinerea lor! Am facut o incercare cu ocazia ultimei spalari a motorului. Plecand de la reclama cu Vanish, care scoate petele de ulei, am incercat si pt moto. Intr-o sticla cu pulverizator am pus 1/4 Vanish, 3/4 apa si inainte de a stropi motorul cu apa am pulverizat solutia pe parbriz, oglinzi, partea frontala a carenei, far, roata spate si bascula. Dupa 10 min de asteptare am spalat-o cu sampon si apa fara jet. Toate mizeriile, muste, ulei aruncat de lant, noroi uscat, se indeparteaza mult mai usor. Practic la prima atingere cu buretele fara sa fie nevoie sa insisti, mai ales la insecte uscate de 2 saptamani. Recomand Vanish, puterea roz. :crack:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mi se pare sa fi afectat vopseaua, iar cu praful o sterg zilnic

praful+carpa = un smirghel :crack: ... de prasta calitate ce-i drept... cu timpul se matuieste.

Cred ca jetul+spuma activa obisnuita este cea mai buna varianta atata vreme cat nu dai ca prostu' in lamelele radiatorului care se pot indoi usor sau daca nu folosesti soltii degresante pentru motoare auto... pot afecta vopselele unor piese

Mesaj completat

S-a sfarsit sezonul moto. Incepe sezonul discutiilor despre motociclete si intretinerea lor! Am facut o incercare cu ocazia ultimei spalari a motorului. Plecand de la reclama cu Vanish, care scoate petele de ulei, am incercat si pt moto. Intr-o sticla cu pulverizator am pus 1/4 Vanish, 3/4 apa si inainte de a stropi motorul cu apa am pulverizat solutia pe parbriz, oglinzi, partea frontala a carenei, far, roata spate si bascula. Dupa 10 min de asteptare am spalat-o cu sampon si apa fara jet. Toate mizeriile, muste, ulei aruncat de lant, noroi uscat, se indeparteaza mult mai usor. Practic la prima atingere cu buretele fara sa fie nevoie sa insisti, mai ales la insecte uscate de 2 saptamani. Recomand Vanish, puterea roz. :)

produsele de baie/bucatarie pot afecta piesele cromate... se poate incerca cu Pur ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

praful+carpa = un smirghel :crack: ... de prasta calitate ce-i drept... cu timpul se matuieste.

Cred ca jetul+spuma activa obisnuita este cea mai buna varianta atata vreme cat nu dai ca prostu' in lamelele radiatorului care se pot indoi usor sau daca nu folosesti soltii degresante pentru motoare auto... pot afecta vopselele unor piese

Mesaj completat

 

produsele de baie/bucatarie pot afecta piesele cromate... se poate incerca cu Pur ...

Hodoronc-tronc! Vanish nu este nici de bucatarie si nici de baie. este un produs de scos pete, care pot fi si de ulei. Se foloseste in masina de spalat, deci ajunge in contact cu plastic, aluminiu,vopsea, cauciuc, simeringuri si nu le face nimic, si in acelasi timp se poate folosi si la spalari cu mana, deci nu este caustic, toxic, etc. Recomand Vanish :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hodoronc-tronc! Vanish nu este nici de bucatarie si nici de baie. este un produs de scos pete, care pot fi si de ulei. Se foloseste in masina de spalat, deci ajunge in contact cu plastic, aluminiu,vopsea, cauciuc, simeringuri si nu le face nimic, si in acelasi timp se poate folosi si la spalari cu mana, deci nu este caustic, toxic, etc. Recomand Vanish :D

scoate petele de rugina???? ;) :D

 

 

 

:bow:

 

 

 

... auzi... hodoronc-tronc

am zis si io care am vazut un la un Audi un"pachet crom" patat iremediabil cu Pur

:alcy:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare cu spalatul cu presiune - am reusit sa imi ard bobina de inductie asa, si nu o fost tocmai ieftina...

la fel ar fi patit beamveul si daca ai fi (incercat) sa traversezi o apa? ;)

 

bine ca nu a luat foc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...