Sari la conținut

Care Casca


sacal
 Share

Postări Recomandate

vreau sa schimb casca si vreau de data asta ce e mai bun. din experienta mea cu castile cel mai mult ma deranjeaza zgomotul la viteza. si nu ma refer la 60 la ora... si bineinteles conteaza si protectia.

acum eu zic ca treaba e intre shoei, schubert si arai.

care sa fie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut agv flyer si am fost foarte multumit de ea. Acum mi-am luat un shoei diabolic si sunt foarte curios cum se comporta la viteza si sa fac comparatia cu ce am mai avut. Bine ,comparatia e cam fortata ,agv-ul a fost 9milioane ,iar shoei-ul aproape 17milioane :blbl: .Dar la faptul de cum sta pe cap,confort interior ,merg pe mana lui Shoei

Iti pot spune ca intre Shoei X-11 si Arai RX7RR, Shoei-ul este mai silentios.
Dar ,se mai fabrica shoei x-11? :crack: :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut agv flyer si am fost foarte multumit de ea. Acum mi-am luat un shoei diabolic si sunt foarte curios cum se comporta la viteza si sa fac comparatia cu ce am mai avut. Bine ,comparatia e cam fortata ,agv-ul a fost 9milioane ,iar shoei-ul aproape 17milioane :blbl: .Dar la faptul de cum sta pe cap,confort interior ,merg pe mana lui Shoei

Dar ,se mai fabrica shoei x-11? :crack: :crack:

 

 

Se fabrica, e topul de la Shoei, in Japonia se numeste X-11 si in Europa X-Spirit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

..De departe Schuberth S1 da clasa la tot din punctul asta de vedere.Costa cam mult(450e),dar este peste Shoei/Arai,cu tot cu preturile lor de 700-800e dpdv al zgomotului si al confortului.Avantajul mare este ca are si ochelari de soare inclusi.In schimb este cam grea(1550gr) si cam mare pentru unele gusturi..

Eu unul sunt fan al castii asteia.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shark RSR!, Shoei, Arai.

 

Si eu am mers cu Uvex V1 este o super casca si la pret, apoi am mai purtat Sarkul RSR varf de gama o super casca insa destul de zgomotoasa.

 

In rest .....e vb si de design si de gust.

 

Zgomotele apar si din cauza designului castii (spoilere, deflectoare,etc.)

Editat de NinjaMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am RSF2i

Dar nu pot spune cât de zgomotos e față de Shoei sau Arai că nu nu le cunosc. Este bun Âşi poți schimba viziera foarte uÂşor.

Dar ceea ce Âştiu în mod sigur este ca:

Fiecare cască are alte caracteristici în funcție de unghiul în care este purtat Âşi cum prinde aerul de pe plexiglas.

Poate ca o cască să fluiere pe unul cu 190 inălțime Âşi totodată să fie super silențios pe unul de 160.

Eu cred că este relevant ceea ce ai încercat tu personal.

 

De asta se fac teste cu 10-20 de motocicliÂşti pe diferite motoare fiecare având înălțime diferită.

Iar rezultatele de pe diferite site-uri sunt de fapt niÂşte "medii" a acestor încercări.

 

Tare mă bate gândul să-mi iau un OGK.

Singura chestie care mă deranjează este partea de plastic pentru ventilație. (Se rupe foarte uÂşor)

De altfel Âşi acesta este declarat cască super-zgomotoasă.

Dar arată bestial:

post-508-1142706882_thumb.jpg

Editat de kpax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate castile bine aerisite sunt si zgomotoase.

OGK este foarte bine aerisita, o super casca - daca vorbim de FF3 sau FF4 GP. Nu se prea mai gasesc si sunt probeme cu gasitul vizierelor sau pieselor. Zgomotoasa dar in limite decente.

Schubert S1 carbon 990 gr. fiecare gram costand un euro. Enorm de mare, super pt touring, mai greu pt speed. Ochelari de soare inclusi. Liniste dar aspect de Axinte.

Baehr, cea mai silentioasa casca - purtata si de Ghostrider. Nu prea ai aer in ea.

 

Vad ca nimeni nu pomeneste Suomy, care este o minune de casca, cel putin Extreme -. adica varful de gama.

 

Un factor important il reprezinta forma capului si cum se muleaza interiorul castii pe cap, fluxurile de aer sunt conditionate direct de acest lucru, o casca un pic prea mare, lejera e din start mai zgomotoasa.

 

Casca se probeaza si nu se cumpara dupa parerea unora sau altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca se probeaza si nu se cumpara dupa parerea unora sau altora.
Categoric o probezi ,dar una e sa o probezi in magazin si alta e sa o probezi LA DRUM...adica cea mai slaba casca de pe piata ,e posibil sa-ti placa cand o pui pe cap si o cumperi ,iar cand iesi la drum cu ea sa ai un taifun in ea ,adica cu totul alta mancare de peste :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am AGV GP1 care a costat ceva bani la vremea ei insa m-am saturat sa ma scobor de pe moto cu ochii umflati de la curent si sa nu aud mp3-ul de falfaiala....

Forma, culoarea, ochelari inclusi nu prea conteaza la mine. Cel mai mult conteaza sa fie comoda la drum lung, sa nu faca mai multa galagie ca motorul si sa nu ma traga curentul... de la priza. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...