Sari la conținut

teribilism sau ghinion?


devillsocks
 Share

Postări Recomandate

referitor l ce??

la faptul ca s-a dat pe o roata si a cazut???

Am vbit cu vatmanul...a spus ca nu vrea sa spuna politiei...ca stiti si voi cum e cu martorul...a spus a venit tare si a inceput sa ii tremure..apoi a atins asfaltul..grav

 

 

nu a fost nici un alt autovehicul implicat...or fi facut si slalom,dar s-a cazut de pe o roata

Eeee...pai daca asa a zis vatmanul...atunci o luam de buna pana la proba contrarie. :blink:

 

E cam ciudat totusi...pentru ca motorul este bubuit binisor in partea din fata sus, restul arata destul de bine pentru o tarsaiala la viteza mare. Nici urme pe caldaram nu sunt. Poate s-a lovit de ceva in timpul alunecarii, desi in zona indicata de tine, din cate stiu eu, nu prea ai de ce te lovi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-as baga la puscarie pe psihologii care dau "admis" la "motociclistii" astia care aspira la cer ... prin ridicarea rotii din fata (unii chiar reusesc, ceea ce ma bucura). Merg si eu prin oras si deodata, cu coada ochiului vad o roata - in fractiunea aia de secunda ma gandesc ca e un accident, dar imediat imi dau seama ca e numai un "pre-accident", un nene - cavaler al rotii rotunde - da bice calului sau de 600cc doar doar vor cadea in extaz domnitele "trotuariste". La limita, bag frana cat incape sa-l las pe invartosat sa-si manifeste hormonul salbatic muribund, starnind panica printre babele din cartier. Sunt multumit de doua ori - o data ca am evitat sa fiu lovit, si a doua ca sigur il voi vedea la sectinea accidente pe forum...

 

Concluziea e ca nu sunt ei de vina (calaretii far' de frica ... n-ai cu cine...), cei mai vinovati - psihologii care le ofera posibilitatea sa conduca moto pe soselele patriei...

 

Parerea mea...

 

Hai noroc si

Alfalt Uscat

Editat de faur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce psihologi, dom'le, fii serios!

 

Examenul ala e o simpla formalitate, o chestie de rutina pe care tre' s-o faci ca sa iei permisul. Nu difera cu nimic de, sa zicem, o hartie pe care trebuie s-o iei de la un ghiseu. Ei se fac ca ne testeaza, noi ne abtinem sa nu facem ca la balamuc, dai banu, iei stampila, ura si la gara!

 

Nu stiu ce rol ar avea examenul psihologic, altul decat poate de a mai filtra din astia prea evidenti. Oricum, un om cu niscaiva "minte", ii poate pacali mintenas. "Vrei sa te dai pe o roata?" "NUUUUU, CINE, EU?!"

 

La fel si cu scoala moto: o ograda in care platesti sa plimbi un fier. Instructorul e acolo doar ca sa nu fugi cu bidiviii in lume. Sa te invete? Da' ce, e invatator?

 

Uite-asa, ajungem sa facem topicuri pe Accidente si sa cainam trista soarta a motociclistului in lume...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca nu mai va plangeti de sistem si de cum se face, cand 80% dintre voi nici macar nu ati fi ajuns sa conduceti motociclete daca s-ar fi facut "pe bune" totul, asa cum urlati in gura mare.

da... bine zici. am vazut cum este in Danemarca si-ti dau perfecta dreptate...

 

calitate = pret ridicat (sau foarte ridicat deseori, adica lux)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

examenul psihologic este mai mult un fel de IQ-Test, nicidecum nu incearca sa stabileasca daca tu esti inconstient sau om normal cu capu pe umeri.

 

D'apai sa-i zica asa. Dau pariu cu tine ca nici la acest 'test' nu exista picati? Banu' trebuie luat, cu responsabilitatea mai usurel.

 

Legat de scoala de soferi, povestea este lunga, ograda este mica...dar exista si instructori care isi dau silinta sa te pregateasca cat de bine posibil in ograda respectiva cu fieru intre craci ca tu sa nu iti strici ruginitura cand iesi in trafic.

 

E drept, nu am facut chiar toate scolile de moto din Romania (din lipsa de timp), deci nu-mi pot permite sa generalizez periculos. Pot insa sa spun ca la scoala mea (nu dau nume, nu importa) fix asa s-a intamplat. "Aia e motocicleta. Succes."

 

"Instructorul" a fost un simplu administrator de echipament din dotare si un functionaras care-mi semna niste hartii.

 

 

daca ar fi scoala serioasa ca si in vest, ar costa pe masura...vad ca ai un CB 500 din 95...hmmm...banii de pe motor i-ai fi dat toti doar pe permis, urmand sa-ti cumperi tricicleta pe urma.

 

Asa, si? Daca ar costa, care-ar fi problema? Pur si simplu as prefera sa dau niste banuti in plus ca sa am niste cazaturi in minus.

 

Apropo, nu-mi amintesc sa fi impartasit cu tine de cati bani dispun eu. Poate as fi avut bani de CB 500 din '95 si dupa ce-as fi platit 1500 euroi pe scoala.

 

Asa ca nu mai va plangeti de sistem si de cum se face, cand 80% dintre voi nici macar nu ati fi ajuns sa conduceti motociclete daca s-ar fi facut "pe bune" totul, asa cum urlati in gura mare.

 

Fix cum zice romanu de rand...mie cat mai simplu, pentru ala cat mai greu...daca nu, fac scandal

 

Eu nu ma plang de sistem, coane. Eu fac ceva pe el, e o diferenta. Ma plang doar ca am dat bani unora care nu mi-au oferit mai nimic la schimb, in afara unei semnaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D'apai sa-i zica asa. Dau pariu cu tine ca nici la acest 'test' nu exista picati? Banu' trebuie luat, cu responsabilitatea mai usurel.

 

 

 

E drept, nu am facut chiar toate scolile de moto din Romania (din lipsa de timp), deci nu-mi pot permite sa generalizez periculos. Pot insa sa spun ca la scoala mea (nu dau nume, nu importa) fix asa s-a intamplat. "Aia e motocicleta. Succes."

 

"Instructorul" a fost un simplu administrator de echipament din dotare si un functionaras care-mi semna niste hartii.

 

 

 

 

Asa, si? Daca ar costa, care-ar fi problema? Pur si simplu as prefera sa dau niste banuti in plus ca sa am niste cazaturi in minus.

 

Apropo, nu-mi amintesc sa fi impartasit cu tine de cati bani dispun eu. Poate as fi avut bani de CB 500 din '95 si dupa ce-as fi platit 1500 euroi pe scoala.

 

 

 

Eu nu ma plang de sistem, coane. Eu fac ceva pe el, e o diferenta. Ma plang doar ca am dat bani unora care nu mi-au oferit mai nimic la schimb, in afara unei semnaturi.

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene, nu stiu ce ti-a casunat asa pe mine, dar - ca sa fie lucrurile lamurite - motorul meu este LIMITAT (si in acte, si in viata reala), 25 kw, 0.13 raportu' ala putere/greutate. Vad ca stii legislatie, ia vezi, o fi legal?

 

Acesta (dorinta de a fi legal pe strazi) e si motivul pentru care mi-am ales CB 500 din '95, nu aspectul pecuniar. Deasemenea, port lamaia la numar si - ca sa vezi - respect CEL MAI ADESEA viteza legala. Iar noaptea port si vesta reflectorizanta :blink:

 

Deci hai cu filtrele politiei, ca nu ti-ai gasit clientul, mon cher.

 

Iti recomand ca, pe viitor, sa nu mai faci tot felul de presupuneri (cati bani am, ce scrie in acte) si sa-ti pastrezi aciditatea pentru digestia mancarurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene, nu stiu ce ti-a casunat asa pe mine, dar - ca sa fie lucrurile lamurite - motorul meu este LIMITAT (si in acte, si in viata reala), 25 kw, 0.13 raportu' ala putere/greutate. Vad ca stii legislatie, ia vezi, o fi legal?

 

Acesta (dorinta de a fi legal pe strazi) e si motivul pentru care mi-am ales CB 500 din '95, nu aspectul pecuniar. Deasemenea, port lamaia la numar si - ca sa vezi - respect CEL MAI ADESEA viteza legala. Iar noaptea port si vesta reflectorizanta :blink:

 

Deci hai cu filtrele politiei, ca nu ti-ai gasit clientul, mon cher.

 

Iti recomand ca, pe viitor, sa nu mai faci tot felul de presupuneri (cati bani am, ce scrie in acte) si sa-ti pastrezi aciditatea pentru digestia mancarurilor.

 

 

asa sa fie ..... amin ! probabil cuki s`o simtit putin implicat pentru ca e si el instructor moto :laugh: nush cum e la voi la bucale dar la cj se mai invata scoala pe moto . iesiri in trafic . franari de urgenta .... etc etc . si hai sa o zicem pe cea dreapta .

 

t`ai limitat motorul ?

 

si eu l`am limitat doar ca i`am pus foaie de 64 dinti ... da ... in concluzie fiecare si`o face pe raspunderea lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu mai judecam pe nimeni..a avut ghinion,se dadea pe o roata ca multi altii cu pasager,recunosc si eu mi-am pus pielea la bataie o data ca pasager ,hai sa nu mai fim ipocriti si sa dam lectii de viatza cand un mare procent de pe forum face asta.

Un prieten de-al meu il cunoaste .Motorul era nou, pasagerul este ok ,nu are nici o zgarietura ,pilotul in schimb are mana rupta ,osul iesit in afara ,multe taierturi grave , dar starea lui e stabila,urmeaza sa aiba 2 interventii .

II doresc sanatate si mai multa minte data viitoare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E drept, nu am facut chiar toate scolile de moto din Romania (din lipsa de timp), deci nu-mi pot permite sa generalizez periculos. Pot insa sa spun ca la scoala mea (nu dau nume, nu importa) fix asa s-a intamplat. "Aia e motocicleta. Succes."

 

"Instructorul" a fost un simplu administrator de echipament din dotare si un functionaras care-mi semna niste hartii.

 

Eu imi amintesc si acuma cum fugea domnul instructor pe langa noi la prima lectie, sa ne tina de ghidon :blink:. Deci nu chiar toti sunt inutili. Dupa cum zicea, practica e importanta, ca de invatat invatati voi legislatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iubesc papagali care dau viata acestei sectiuni de forum.

 

acest incident se poate numi MONUMENT DE PROSTIE CONSTRUCTIVA.

 

va doare baieti? ce bine, poate o sa incepeti sa ganditi!

 

nu cumva avea si ceva modificari de stunt? ca am vazut ca se poarta in ultima vreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...mare ii ograda Domnului

 

examenul psihologic este mai mult un fel de IQ-Test, nicidecum nu incearca sa stabileasca daca tu esti inconstient sau om normal cu capu pe umeri.

 

Legat de scoala de soferi, povestea este lunga, ograda este mica...dar exista si instructori care isi dau silinta sa te pregateasca cat de bine posibil in ograda respectiva cu fieru intre craci ca tu sa nu iti strici ruginitura cand iesi in trafic.

 

daca ar fi scoala serioasa ca si in vest, ar costa pe masura...vad ca ai un CB 500 din 95...hmmm...banii de pe motor i-ai fi dat toti doar pe permis, urmand sa-ti cumperi tricicleta pe urma.

 

Asa ca nu mai va plangeti de sistem si de cum se face, cand 80% dintre voi nici macar nu ati fi ajuns sa conduceti motociclete daca s-ar fi facut "pe bune" totul, asa cum urlati in gura mare.

 

Fix cum zice romanu de rand...mie cat mai simplu, pentru ala cat mai greu...daca nu, fac scandal

:laugh: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe toate drumurile, daca esti atent, vezi pe cineva cu vitezana pe o roata... asa ca de unde atata mirare ? :lol:

Desi nu sunt/trec chiar atat de multi motociclisti pe la mine prin oras, nu am vazut niciodata wheelies. Defapt, nu am vazut nici cat am fost prin alte orase, gen Timisoara (mai des) sau Bucuresti (mai rar).

 

Pe mine unul nici nu ma bate gandul sa ma dau pe o roata, cel putin nu inca, stiu ca mai am de invatat cu controlul motocicletei

Editat de Shockeru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu in seama. Referitor la cei care din prima pagina s-au apucat de "asa le trebuie" / "vrei spectacol, primesti spectacol", etc... Va zic cum i-am dat si eu anul trecut pe o roata in trafic destul de... ? Simplu :) , mi-a sarit dintr-a doua si apoi a intrat brusc inapoi in viteza. Rezultatul a fost un wheelie involuntar superb. Se uitau oamenii ca la urs si ma gandeam daca se uita la mine sau la morcovul meu :). Genul asta de sanzeu de cutie de viteze este minunat, unii poate au patit-o...eu aveam ulei "de schimbat" ca deja mai "agata cutia", dar nu m-as fi asteptat ATUNCI sa mi-o serveasca... Sunt ferm convins sa VOUA nu v-a sarit niciodata din viteza!

In concluzie nu sariti toti aiurea in tramvai cu acuzele. Poate ca se dadea in spectacol DAR poate nu... stiti voi PRECIS ? S-a umplut forumul asta de negativism si de moralisti... Mai avem un pic si postarile vor arata precum comentariile de la articolele online despre accidente moto :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu in seama. Referitor la cei care din prima pagina s-au apucat de "asa le trebuie" / "vrei spectacol, primesti spectacol", etc... Va zic cum i-am dat si eu anul trecut pe o roata in trafic destul de... ? Simplu :) , mi-a sarit dintr-a doua si apoi a intrat brusc inapoi in viteza. Rezultatul a fost un wheelie involuntar superb. Se uitau oamenii ca la urs si ma gandeam daca se uita la mine sau la morcovul meu :). Genul asta de sanzeu de cutie de viteze este minunat, unii poate au patit-o...eu aveam ulei "de schimbat" ca deja mai "agata cutia", dar nu m-as fi asteptat ATUNCI sa mi-o serveasca... Sunt ferm convins sa VOUA nu v-a sarit niciodata din viteza!

In concluzie nu sariti toti aiurea in tramvai cu acuzele. Poate ca se dadea in spectacol DAR poate nu... stiti voi PRECIS ? S-a umplut forumul asta de negativism si de moralisti... Mai avem un pic si postarile vor arata precum comentariile de la articolele online despre accidente moto :lol:

Deci a sarit din viteza 2 in 1? asa direct? singura?

 

Eu cred ca defapt cineva nu stie sa schimbe vitezele cum trebuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu in seama. Referitor la cei care din prima pagina s-au apucat de "asa le trebuie" / "vrei spectacol, primesti spectacol", etc... Va zic cum i-am dat si eu anul trecut pe o roata in trafic destul de... ? Simplu :) , mi-a sarit dintr-a doua si apoi a intrat brusc inapoi in viteza. Rezultatul a fost un wheelie involuntar superb. Se uitau oamenii ca la urs si ma gandeam daca se uita la mine sau la morcovul meu :) . Genul asta de sanzeu de cutie de viteze este minunat, unii poate au patit-o...eu aveam ulei "de schimbat" ca deja mai "agata cutia", dar nu m-as fi asteptat ATUNCI sa mi-o serveasca... Sunt ferm convins sa VOUA nu v-a sarit niciodata din viteza!

In concluzie nu sariti toti aiurea in tramvai cu acuzele. Poate ca se dadea in spectacol DAR poate nu... stiti voi PRECIS ? S-a umplut forumul asta de negativism si de moralisti... Mai avem un pic si postarile vor arata precum comentariile de la articolele online despre accidente moto :lol:

 

mai faceam si eu la fel cand eram pe o roata bagam de la a 2 in a 3 a intre trepte si ma ofticam ca imi cadea fierul in jos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci a sarit din viteza 2 in 1? asa direct? singura?

 

Eu cred ca defapt cineva nu stie sa schimbe vitezele cum trebuie...

In special daca am motorul foarte cald mai am si eu probleme la schimbatul intre 6-5 si 2-1 (probabil niste sincrone sunt cam uzate acolo si fac fite numai la schimbatul in jos), dar daca ratez la cei 27CP doar se scutura agregatul putin. Dar sa ratezi o schimbare de viteza 1-2 pe ceva de peste 100CP cand ai motorul ceva mai turat cred ca se lasa neaparat cu spectacol (mers pe o roata cel putin), asa ca la un motor mai mare la primul semn as merge urgent la service sa vada aia ce si cum. Nu mi-e clar daca aici e vorba de lipsa de experienta in a folosi gaz+ambreiaj sau de probleme mecanice, dar nu le-as minimiza nici pe astea din urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci a sarit din viteza 2 in 1? asa direct? singura?

 

Eu cred ca defapt cineva nu stie sa schimbe vitezele cum trebuie...

 

Ce noroc ca esti tu mai rotund decat cercul...

La mine la motor intre treapta a 2-a si intai este o chestie numita neutral...u know...cand e acolo nu e in viteza si se aprinde un beculet verde pe bord. In fine...mie nu mi-a intrat bine in a 2-a si, dat fiind faptul ca am tras de gaz, a sarit pret de juma' de secunda si a intrat inapoi...fara ajutor din partea mea. Pe intelesul tau : in momentul cand a sarit din treapta, evident, motorul a urcat destul de mult in ture, fiind la liber, eu oricum accelerand. In urmatoarea jumatate de secunda a intrat inapoi in viteza si m-a ridicat pe o roata. Am tras ambreiajul si am lasat de gaz, nu am apucat sa fiu mega-zmeu, mare noroc. Dar mie sa nu imi zici ca nu ai patit niciodata sa iti sara dintr-o treapta in alta, ca nu te cred. Sau stai...ai motor de 2006, ne scuzati. Daca tie nu ti s-a intamplat vreodata o faza, asta nu inseamna ca nu exista. Argumentul tau cu a 2-a / 1-a e putin pe langa, ai uitat de neutru...de ce te dai rotund doar sa te afli in treaba ? :lol: Da, stiu, esti putin mai rotund decat noi astia ce nu stiu schimba viteze. Nu ne baga in seama. Batman batman...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...