Sari la conținut

Azi M-i Sa Intamplat Si Mie Help!


sohei
 Share

Postări Recomandate

mergeam frumos pe un bulevard cu 50 si o proasta mi-a sarit in cale in mijlocul unei intersectii gagica se uita in dreapta drumului nu in stanga de unde veneam eu cu prioritate ..am franat un pic si buf in ea :motorul lovit.roata fatza mi-a intrat 4 cm in interior carenele varza,roata se misca forte greu si scartaie,telescoapele nu par indoite dar motorul ii mai scurt cu 4 cm ( am facut masuratori pe un motor identic) +mi-a mai curs ulei ...si nu stiu de unde pe langa asta face ciudat motorul cand il bag in viteza iar lantul parca vrea sa sara ce poate sa mai aiba??,a venit politia, salvare ,eu slava Domnului nu am patit mai nimik ca aveam un rucsac in fatza .. m-am lovit la abdomen un pic.Ea are acuma perimisul suspendat, amenda etc etc.masina i-am indoit-o bine, dar are asigurare full-casco ,,,idee este cum procedez mai bine? ca sa imi fac motorul si sa nu ies in pierdere ....

Editat de sohei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai de toate scrie coerent

In al II-lea rand, bine ca esti bine

In al III-lea rand -> service autorizat, deviz de piese + manopera, factura proforma, CASCO, etc. AI pe forum cazurile altora care au patit la fel si si-au recuperat pagubele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Bine ca ai scapat intreg.

Faci constatare la politie, vezi la cine are aia RCA-ul facut, si pe urma te duci la Automobile Bavaria si ceri un deviz de reparatii, pe care e posibil sa il platesti. Cu devizul te duci la firma unde are ea RCA si te tocmesti cu aia.

 

Succes!

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Bine ca ai scapat intreg.

Faci constatare la politie, vezi la cine are aia RCA-ul facut, si pe urma te duci la Automobile Bavaria si ceri un deviz de reparatii, pe care e posibil sa il platesti. Cu devizul te duci la firma unde are ea RCA si te tocmesti cu aia.

 

Succes!

Ry.

 

cat poate sa coste deviz de reparatie? si poate sa ma traduca firma de asigurari la bani.este important anul in care a fost fabricata" 95"? si un lucru f imp este ,poate sa o faca la loc cum a fost?

Editat de sohei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Devizul nu costa mult.

 

Daca iei factura proforma cum a spus Thomas, firma de asigurari trebuie sa fie de acord cu suma trecuta acolo, dar de multe ori incearca sa traga de bani, asa ca o sa iei mai putin decat ceri. Asa ca incearca la constatare la politie sa ii spui sa bage cat mai multe, si pe deviz de asemenea sa bage cat mai multe la Bavaria (dar ei oricum se pricep la d-astea :cheers: )

 

Si da, in mod normal ar trebui sa o poata face la loc, au tot ce le trebuie.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de unde sa iau factura proforma??deviz?..de la politie am primit o copie cu actele lu' aia si procesul verbal..i-ar la reparatii politia a spus ca, chestiile tehnice nu poate sa le treaca la fata locului pt ca trebuie un inspector autorizat de la firma de asig. intr-un service eu vrea sa il duc la reprezentanta sa il faca si sper sa fie meseriasi baieti de acolo sa il faca k lumea

Editat de sohei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia e obligata sa scrie pe procesul verbal ce s-a stricat la motor, cel putin asa a fost in cazul meu. Eu am fost dup-aia la societatea de asigurari unde avea respectivul asigurata masina, si mi-au facut poze la motor si au trecut in dosar ce era stricat la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Bine ca ai scapat intreg.

Faci constatare la politie, vezi la cine are aia RCA-ul facut, si pe urma te duci la Automobile Bavaria si ceri un deviz de reparatii, pe care e posibil sa il platesti. Cu devizul te duci la firma unde are ea RCA si te tocmesti cu aia.

 

Succes!

Ry.

 

 

nu stiu de unde sa iau factura proforma??deviz?..de la politie am primit o copie cu actele lu' aia si procesul verbal..i-ar la reparatii politia a spus ca, chestiile tehnice nu poate sa le treaca la fata locului pt ca trebuie un inspector autorizat de la firma de asig. intr-un service eu vrea sa il duc la reprezentanta sa il faca si sper sa fie meseriasi baieti de acolo sa il faca k lumea

 

Daca nici nu citesti ce scriu aici atunci nu ma mai obosesc.

deci: SERVICE PENTRU DEVIZ SI PROFORMA LA REPREZENTANTA BMW -> AUTOMOBILE BAVARIA!!! PE SOSEAUA DE CENTURA! Il cauti pe ing. Dan Arsene si te indrum el.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! si bine ca nu ai patit nimic :cheers:

 

Cat despre reparatii eu procedez altfel, fara deviz etc.

Vezi la ce firma are gagica asigurarea obligatorie (nu casco, casco nu te ajuta pe tine cu minic) dupa care te duci frumos la ei (poti sa le dai si tel) cu procesul verbal de la politie (in care scrie ca respectiva este de vina) iar ei te trimit la un service agreat de ei.

 

La acel service iti fac si ei o constatare (cu poze bla bla bla) lasi motorul acolo si ei trebuie sa ti-l repare.

Fara bani , fara tocmeala , fara devize , tu n-ai nici o treaba cu banii......

 

Eu asa am procedat , si nu o singura data , ce tocmeala suntem la piata... daca femeia are asigurare ei sunt obligati sa-ti repare motoru clar....

 

Sper sa rezolvi cat mai repede.... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat usor!

 

Cat despre reparatii eu procedez altfel, fara deviz etc.

Vezi la ce firma are gagica asigurarea obligatorie (nu casco, casco nu te ajuta pe tine cu minic) dupa care te duci frumos la ei (poti sa le dai si tel) cu procesul verbal de la politie (in care scrie ca respectiva este de vina) iar ei te trimit la un service agreat de ei.

 

La acel service iti fac si ei o constatare (cu poze bla bla bla) lasi motorul acolo si ei trebuie sa ti-l repare.

Fara bani , fara tocmeala , fara devize , tu n-ai nici o treaba cu banii......

Desigur service-ul agreat de firma de asigurare trebuie sa repare si motociclete, nu doar masini, corect? :cheers: Asta e marea problema la reparatia motocicletelor cu banii de pe asigurarea vinovatului: firmele de asigurari au service-uri agreate, dar acele service-uri de multe ori NU repara motociclete.

 

Daca nu ai gasit service agreat de firma de asigurare, urmeaza sfaturile celora care ti-au spus sa faci factura proforma. Se pare ca este cea mai buna solutie.

 

Asfalt uscat! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Desigur service-ul agreat de firma de asigurare trebuie sa repare si motociclete, nu doar masini, corect?

 

 

Hmmmmm corect , la asta nu m-am gandit :cheers:

 

In cazul in care nu gasesti service agreat (care sa repare moto) de firma de asigurari decontarea nu mai este directa... :laugh:

 

:laugh: Va trebui probabil sa faci o fact proforma....

 

Oricum incearca sa vorbesti cu cei de la asigurari (poate au si un service moto)

 

Bafta multa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi la BMW si numa sau uitat la motor fara sa il desfaca si au zis pretul la piese fara tva si manopera ...2067 euro

singura problema care imi da fiori este sa nu evalueze astia motorul sub costurile de reparatie si sub pretul care am dat eu pe el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VEZI CA E MAI VECHI DE 10 ANI SE POATE SA NU PREA MAI IE NIMIC DE LA RCA CA-TI DA DAUNNA TOTALA ADICA IEI 500 DE EUROI INTERESEAZATE INAINTE SA nu-ti iei teapa scoti de la tipa diferenta de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi la BMW si numa sau uitat la motor fara sa il desfaca si au zis pretul la piese fara tva si manopera ...2067 euro

singura problema care imi da fiori este sa nu evalueze astia motorul sub costurile de reparatie si sub pretul care am dat eu pe el...

 

La motoarele peste 10 ani iti dau 85% uzura , si din asta ei acopera doar 75%. Valoarea motocicletei este stabilita ori cu factura daca o ai, daca nu din catalog.

Cel mai probabil ca o sa vezi 5-600 eur de la asigurari, si aia bani chinuiti adica alergatura si nervi. Singura solutie e sa-ti plateasca ala care a facut paguba. Daca nu vrea te declari parte civila in procesul penal si obtii asa paguba ...

In momentul de fata si eu sunt in aceasi sutuatie ... :laugh:

Noroc la reparat si bine ca nu a fost mai rau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am trecut si eu prin asa ceva si din intimplare tot in Timisoara(motorul nu a aratat asa rau) dar oricum...

cei de la firma de asigurari mi-au spus "Nu avem la cine sa va trimitem sa va reparati motorul si nici nu stim sa facem constatare la motoare" Hopa! zic eu, si ce fac in cazul asta? pai totul s-a rezolvat mai repede decit crezi:am facut comanda pt piesele necesare in Germania, au venit impreuna cu bonul de casa,cu el am fost la asigurari si am primit banii pina la ultimul leu.Dezavantajul major este ca tu trebuie sa dispui de bani in avans daca vrei sa faci asa ceva si cei de la asigurari sa fie de acord.Motorul l-am facut in regie proprie si am primit bani si pt acest lucru. Spor la reparatii si bine ca esti intreg!

P.S. REPEDE CA VINE VARA SI SUNT SIGUR CA AI NEVOIE DE MOTORETA! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci am belit-o...eu am dat pe el 3200 ...si costurile reparatie sigur vor depasi aceasta suma pt ca nu s-au uitat in amanunt (a curs ulei din motor)si in stabilirea costului estimativ nu a intrat manopera si refacerea carenelor..firma deasigurari este omniasig

Editat de sohei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci am belit-o...eu am dat pe el 3200 ...si costurile reparatie sigur vor depasi aceasta suma pt ca nu s-au uitat in amanunt (a curs ulei din motor)si in stabilirea costului estimativ nu a intrat manopera si refacerea carenelor..firma deasigurari este omniasig

 

Pai si aia de la omniasig ce au zis ! ai vorbit cu ei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si aia de la omniasig ce au zis ! ai vorbit cu ei ?

 

 

 

motorul ii din 95. accidentul a fost vineri dupa-amiaza si nu mai avea program,luni ma duc la ei ,ce incurcatura!!

 

omule imi pare rau pentru tine...se pare ca ai culcat-o bine pe micuta...lasa ca treci si peste asta...noi sa fim sanatosi :cheers:

 

 

trec barosane si peste asta dar imi iubesc motorul care la stricat o milka ..si nu vreau sa scot bani din buzunar ca sa il fac ...si nici sa il peticesc ca eu o sa merg cu el + nici sa il vand naspa nu l-as vinde ca tot un baiat ca noi s-ar urca pe el...ori il fac ori o fac

 

astept ziua de luni sa vad ce minciuni imi vand astia si pe cati bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 6 luni am avut 3 accidente unul din vina mea dar a fost foarte usor si 2 din cauza idiotilor de pe strazi (idioate) ..ideea este ca acum la ultimul a fost urat pt motor si usor pt mine ... bineinteles din cauza unei femei ( nu te-am vazut !!) ...nu mai am nici motor ...in fine mi-or ajuns pana peste cap

Am tot citit ce au patit alti baieti si ma gandesc la mine ...noroc cat casa MULTUMESC Lui DUMNEZEU.Am intrat in plin in plin intr-o vaca care nu a acordat cedeaza...si tot odata multumesc celor care m-au ajutat cu informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa intru si eu intr o vaca! nu de vina era bietul animal, ci imbecilul de taran care statea si fuma pe marginea drumului si se uita cu o fatza de idiot..pierdut undeva in visele lui de taran tampit..in lok sa duka vaca la pascut pe camp..el o plimba pe trotuar!

 

ce sa va mai spun?

daca am vazut un cal la parter, intrr un apartament in care lokuia o familie de tzigani boratzi..

 

vai de capul nostru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Ai mai stricat ceva pe linga motoreta? casca,echipament de protectie...? daca raspunsul este afirmativ, sa le pui in circa celor de la asigurari fara nici o jena. Sunt obligati sa te despagubeasca asta este sigur.Oricum ei nu o sa-ti spuna nimic pt. ca sunt in joc banii lor,dar sa nu te lasi.Din cite stiu eu si conform normelor europene,o casca lovita sau zgirita intr-un accident se INLOCUIESTE. Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...