Sari la conținut

Harley Davidson Sportster 1200 Low - Brontozaurul


ddmkro
 Share

Postări Recomandate

Vizitator SEKTU

"Da' pina la urma , ce mare scofala e si HOG ?" , zise posesorul de Honda si nici aia ciopar. Eu ii vad ca pe o uniune de indivizi , care s-au cunoscut si se plimba impreuna doar pt. ca au acelasi tip de motor. Adica , intimplator. Cam cum sint pensionarii care s-au cunoscut la coada la dispensar , ca au acelasi medic de familie. Sa fii in HOG , sau in orice , mare scofala. Poate sint eu asocial , dar care e ideea sa ai tovarasi fiindca ti-ai luat o mobra noua ? Tovarasi sint aia cu care ai fost la scandal , care te-au scos dintr-un mare c-a-c-a-t , la 3 dimineata , etc. In fine , am plecat. HOG , 1% , MC-uri si alte turme , nu-s de mine , nene.

Mai scrie-ti ceva interesant , domnilor , sa se mai bucure si ochii mei. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 440
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Da' pina la urma , ce mare scofala e si HOG ?" , zise posesorul de Honda si nici aia ciopar. Eu ii vad ca pe o uniune de indivizi , care s-au cunoscut si se plimba impreuna doar pt. ca au acelasi tip de motor. Adica , intimplator. Cam cum sint pensionarii care s-au cunoscut la coada la dispensar , ca au acelasi medic de familie. Sa fii in HOG , sau in orice , mare scofala. Poate sint eu asocial , dar care e ideea sa ai tovarasi fiindca ti-ai luat o mobra noua ? Tovarasi sint aia cu care ai fost la scandal , care te-au scos dintr-un mare c-a-c-a-t , la 3 dimineata , etc. In fine , am plecat. HOG , 1% , MC-uri si alte turme , nu-s de mine , nene.

Mai scrie-ti ceva interesant , domnilor , sa se mai bucure si ochii mei. :ok:

 

Diferenta intre RC-ul, MC-uri si HOG e ca in principiu, desi s-a indepartat si asta destul de mult de la ideea initiala, RC/MC-urile au la baza prietenia, interese si pasiuni comune, iubirea motociclismului in sine, iar HOG -ul reprezinta doar o adunatura de oameni legati prin nimic altceva decat prin faptul ca si-au luat acelasi brand de motocicleta. E ca si cum s-ar face un club al posesorilor de laptopuri Toshiba.

Nimic in neregula cu asta insa, problema in Romania e ca Harley-ul e perceput de destui ca si Q7, Range Rover si X5...sunt multi care-si ia Harley doar pentru ca au auzit ei ca e misto, dar nu au nici o treaba cu motociclismul in sine, daramite cu brandurile de motociclete. E doar cool sa aibe Harley ca sa fie in randul lumii "bune". Si daca tot imi permit...ce mama dracu, imi iau ce-i cel mai tare, sa se vada ca äm valoare"...Cel putin asta e perceptia mea...

Sunt convins ca sunt si multi oameni ok posesori de HD, chiar cunosc destui...si imi cer scuze daca se simte cineva lezat de ceea ce am scris mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

Hai s-o dreg putin. Nu prea i-mi vine sa cred ca isi ia careva Harley , doar ca sa fie mai jmecher ca turma. Harley te cheama la el , nu-l poti forta sa te accepte , doar ca sa te dai interesant in Bamboo.

Am cunoscut un om cu bani multi. Vorbesc aici de bani multi , nu de maruntis. Si cum stateam eu asa , si ii admiram V-Road-ul , apare omu'. Din vorba in vorba , eu il intreb daca o arde pe la Arc (ce timpit sint) , omu' , ca nu , eu "da de ce Harley , ca-i cam de fite?" si , lovitura fatala , ce-mi zice omu': " mai baiete (el fiind mai in virsta) , pe vremea lu' Ceasca am avut Jawa , Mobra si dormeam cu reviste cu Harley sub cap , acu' , ca am ajuns sa am bani , mi-am implinit visul. Eu , pt , banii astia , muncesc de ma cac pe mine". Omu' , om de afaceri , greu de tot. Se da in wichend , ca in rest e la munca. Ba , si de-al dreacu' , dupa citeva saptamini , apare cu alt Harley , inca unu' , ceva clasic , nu prea ma pricep. 1+1=2.

Eu , pe omu' asta , l-am respectat in momentul ala , si acum , si mereu. Nu arfe , nu basini , s-a coborit si la nivelul meu social ,a vorbit cu pasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pana acum am inteles ca ai deschis un topic despre motocicleta ta harley davidson (sa o stapanesti sanatos) pe o noanta care "sa placa la toata lumea"; zic sa placa la toata lumea pentru ca undeva in adancul sufletului esti usor rusinat ca ti-ai luat HD, temator ca vei putea fi asociat cu aia din HOG (ajungem imediat si la ei), asa ca ai echilibrat mental auditoriul: tu nu esti de genul "ala", ai "origine sanatoasa", ai avut japa si acum ai evoluat la hd doar asa, sa vezi cum hurducaie un 2 in V antic in conceptie si tehnologie si ce nu e bun la el. si te-ai apucat batraneste de surubarit, sa descoperi cati dinti mai are in gura "brontozaurul" proaspat descoperit printr-o adanca arheologie in contul din banca. si ca sa demonstrezi tuturor ca ai un motor de care nu esti nici acum convins, te miri cand vezi cum e facuta pompa de benzina, ca iese rugina la spite, ca in filtrul de aer intra mizerie prea multa si tot asa. si vin inapoi la HOG, in care tot dai cu ghiontul (si oricine are hd dar nu impartaseste aceeasi parere cu tine sigur e un spion HOG infiltrat pe forum sub acoperire); toate astea dau bine la poza, "face bine" la rating.

 

acu' hai sa-ti spun un secret: tocmai mi-am mai luat un hd (stiu ca pentru tine nu e hd pentru ca e un v-rod muscle, dar iti spun eu ca pe talon scrie harley davidson, m-am uitat special si nu scrie nimic de Porche) si ma doare la un metru in fata ce crede lumea despre potenta mea. ai auzit vreodata de expresia "sa mananci la motociclisiti?". era pre vremea lu' nea nicu: la cantina era un meniu de 6 lei si altul mai ieftin si mai sarac de 4 lei, pentru aia care puneau banii de'o parte sa'si ia motor. e treaba mea ca am strans banii de motor mancand la motociclisti, cu capul, prostituandu'ma sau furand bani din cutia milei, cum tot treaba mea ce fac cu doua motoare in curte. nu imi pasa ca vecinului i-a mai scazut cu o linie tensiunea cand a vazut al doilea motor in fata portii, si cand a vazut ca mai e si nou-nout s-a sprijinit de gard ca i s-a taiat aerul din piept. sa imi pun cenusa in cap pentru asta? cine ma place, ma place cum sunt, cine nu ma place, asta este, o sa supravietuiesc.

de cati ani am eu carnet?, daca am avut sau nu sub perna in adolescenta reviste cu harley?, cate motoare am avut si ce marca au fost?, cat de mult ma fac toate astea mai mult sau mai deloc motociclist in ochii unora sau altora, daca "merit" sa am hd, ei bine, durerea asta imi vine cam pe la doi metri in fata. de ce mi-am luat eu hd? d'aia!!! nu trebuie sa ma justific in fata nimanui.

si mai lasa'i frate pe HOG-i in treaba lor. am inteles ca tu nu esti ca "ei", desi habar nu am cum sunt "ei", asa ca oricum nu inteleg nimic din comparatia asta. de fapt as putea intelege orice.

 

iti spun toate astea ca sa stii de ce sunt remarci taioase de la unii care au harley (inclusiv prezenta de la mine). tu ai vrut sa fii "popular", n-ai decat. de fapt o sa devii cel mai popular cand o sa vinzi fieru sa iti iei inapoi plastic.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pana acum am inteles ca ai deschis un topic despre motocicleta ta harley davidson (sa o stapanesti sanatos) pe o noanta care "sa placa la toata lumea"; zic sa placa la toata lumea pentru ca undeva in adancul sufletului esti usor rusinat ca ti-ai luat HD, temator ca vei putea fi asociat cu aia din HOG (ajungem imediat si la ei), asa ca ai echilibrat mental auditoriul: tu nu esti de genul "ala", ai "origine sanatoasa", ai avut japa si acum ai evoluat la hd doar asa, sa vezi cum hurducaie un 2 in V antic in conceptie si tehnologie si ce nu e bun la el. si te-ai apucat batraneste de surubarit, sa descoperi cati dinti mai are in gura "brontozaurul" proaspat descoperit printr-o adanca arheologie in contul din banca. si ca sa demonstrezi tuturor ca ai un motor de care nu esti nici acum convins, te miri cand vezi cum e facuta pompa de benzina, ca iese rugina la spite, ca in filtrul de aer intra mizerie prea multa si tot asa. si vin inapoi la HOG, in care tot dai cu ghiontul (si oricine are hd dar nu impartaseste aceeasi parere cu tine sigur e un spion HOG infiltrat pe forum sub acoperire); toate astea dau bine la poza, "face bine" la rating.

 

acu' hai sa-ti spun un secret: tocmai mi-am mai luat un hd (stiu ca pentru tine nu e hd pentru ca e un v-rod muscle, dar iti spun eu ca pe talon scrie harley davidson, m-am uitat special si nu scrie nimic de Porche) si ma doare la un metru in fata ce crede lumea despre potenta mea. ai auzit vreodata de expresia "sa mananci la motociclisiti?". era pre vremea lu' nea nicu: la cantina era un meniu de 6 lei si altul mai ieftin si mai sarac de 4 lei, pentru aia care puneau banii de'o parte sa'si ia motor. e treaba mea ca am strans banii de motor mancand la motociclisti, cu capul, prostituandu'ma sau furand bani din cutia milei, cum tot treaba mea ce fac cu doua motoare in curte. nu imi pasa ca vecinului i-a mai scazut cu o linie tensiunea cand a vazut al doilea motor in fata portii, si cand a vazut ca mai e si nou-nout s-a sprijinit de gard ca i s-a taiat aerul din piept. sa imi pun cenusa in cap pentru asta? cine ma place, ma place cum sunt, cine nu ma place, asta este, o sa supravietuiesc.

de cati ani am eu carnet?, daca am avut sau nu sub perna in adolescenta reviste cu harley?, cate motoare am avut si ce marca au fost?, cat de mult ma fac toate astea mai mult sau mai deloc motociclist in ochii unora sau altora, daca "merit" sa am hd, ei bine, durerea asta imi vine cam pe la doi metri in fata. de ce mi-am luat eu hd? d'aia!!! nu trebuie sa ma justific in fata nimanui.

si mai lasa'i frate pe HOG-i in treaba lor. am inteles ca tu nu esti ca "ei", desi habar nu am cum sunt "ei", asa ca oricum nu inteleg nimic din comparatia asta. de fapt as putea intelege orice.

 

iti spun toate astea ca sa stii de ce sunt remarci taioase de la unii care au harley (inclusiv prezenta de la mine). tu ai vrut sa fii "popular", n-ai decat. de fapt o sa devii cel mai popular cand o sa vinzi fieru sa iti iei inapoi plastic.

 

Salut

Am deschis un topic sa scriu despre experienta mea cu Sportsterul, venind de la ceva japonez.

Asa cum percep eu toata treaba asta - nu am avut pretentia si nici nu am ca as fi obiectiv.

Nu am avut pretentia ca o sa respect o reteta standard.

O mai spun o data - inainte sa am Harley, m-am ciocnit de o multime de clisee - pozitive, negative, dar clisee.

Singurul lucru de a intelege ceva, a fost sa imi iau unul.

Ca e ptr mase, ca e popular sau nu, ca am origine sanatoasa sau nu, e neimportant.

Ce pot face daca sunt oameni carora le place ?

 

Chiar crezi ca posturile mele sunt o reteta de castigat popularitate ? Ca tot ii dai cu popular in sus si jos...

Scriu despre bine si despre rau, scriu despre motoare si despre senzatia de a conduce. Scriu despre nostalgii, despre

clisee, despre amaraciuni si bucurii, despre mici chestii pe care mi le injghebez pe masa din bucatarie, despre ochelari

pe care mi-i fac singuri, despre extensie de sa, despre comuniste, despre huse, caini, mers zilnic in trafic.

Nu e nimic fantastic aici - e viata de zic cu zi a unui tip care merge cu motocicleta. Cu bune si cu rele.

Nu sunt singurul care isi tine Harleyul in fata blocului, sau merge zilnic la servici. Si asta am descoperit-o datorita topicului.

Si am mai descoperit oameni cu diferite motoare, diferite varste, diferite origini sociale, care par sa rezoneze pe aceeasi lungime de

unda cu mine.

Nu sunt singurul care are probleme cu pisicile, cu traficul, cu ceilalti manelo-motociclisti, cu cei care se pretind motociclisti,

cu fasoanele, fitele.

Nu sunt sigurul fascinat de "fiare vechi", de modificari si asa mai departe. Nu am nici o vina ca sunt oameni carora le place.

Sunt si cu Harley si cu alte motoare, sunt si tineri si batrani, si barbati si femei...

Si mai saracuti si mai cu bani.

Ce vrei, sa-i impusc? Sa-i calc cu Harley-ul ? Sa nu mai scriu ? Sa nu mai scriu asa cum simt eu ?

 

Se poate considera un topic ptr mase, un topic de demitizare daca vrei.

Nu imi este rusine de asta.

Sunt impotriva idolilor falsi, sunt impotriva "consumismului".

Fac chiar o datorie din datul jos de pe piedestal a HD-ului. Sunt impotriva cosmetizarii cu orice pret.

Daca folosesti motocicleta HD ca pe o motocicleta, esti prietenul meu.

Da, daca o sa mi se intample ceva negativ cu Sportsterul o sa spun, nu o sa ascund.

Asa simt eu ca e corect. Ptr ceilalti. Si ptr mine. Nu imi este rusine de asta.

 

Tu ma judeci:

[...undeva in adancul sufletului esti usor rusinat ca ti-ai luat HD]

Facem pe Dumnezeu acum ? Sau pe doctorul psihiolog care face tratemente la distanta fara sa vada pacientul?

 

[...temator ca vei putea fi asociat cu aia din HOG]

Temator si rusinat, cu coada intre picioare, tremurand de emotie, ca un caine zgribulit, incercand sa castige acceptarea societatii...

Da, eu sunt asta. M-ai prins.

 

[ca in filtrul de aer intra mizerie prea multa si tot asa]

Chiar intra. Ce sa fac, sa zic ca nu am gaze, pietricele, frunze, cand am ?

Sa nu imi pun problema de ce trage mai prost ?

 

[si oricine are hd dar nu impartaseste aceeasi parere cu tine sigur e un spion HOG infiltrat pe forum sub acoperire]

Ei, da. Nu cumva te hazardezi ?

Fa-mi te rog placerea si gaseste un post din care sa se deduca asa ceva.

Acuzele mele sunt la adresa prostiei, ingamfarii si nu apartenentei la HOG.

Ultima data chiar am gasit cateva persoane interesante - vezi iesirea a 2-a cu HOG-ii.

 

Nu te cunosc si nu cred ca m-am aratat interesat vreodata de:

[de cati ani am eu carnet?]

[daca am avut sau nu sub perna in adolescenta reviste cu harley?]

[cate motoare am avut si ce marca au fost?]

[nu trebuie sa ma justific in fata nimanui.]De acord. Chiar te rog sa nu TE MAI justifici.

[daca "merit" sa am hd] ?! Probabil ca daca ai, meriti :cheers:

[de ce mi-am luat eu hd? d'aia!!!] Bun, perfect, un raspuns bun.Numai ca nu ii gasesc sensul aici, acum...

 

[iti spun toate astea ca sa stii de ce sunt remarci taioase de la unii care au harley (inclusiv prezenta de la mine). ] Fara remarca asta eram pierdut. * Toma Caragiu - BD...

Nu iti face griji, contracareaza cu succes persoanele cu Harley care au remarci pozitive.

 

 

 

Mesaj completat

Remarca frumoasa din trafic

 

La semafor, nimeresc langa un tip cu Africa Twin.

Se uita omul la motorul meu, ganditor, secunde bune, si zice asa, ca ptr el:

...si eu care ziceam ca a mea vibreaza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vad ca se face curatenie...

De ce? Omul a spus ca nu are nimic de ascuns. De ce sa-i ascundem caracterul? A spus ca ma palmuieste...

 

 

(iti raspunsesem la intrebari, dar consider ca nu mai merita efortul)

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

Gabymati , ce ai , le tot amesteci , ce am spus eu , cu ce au spus altii ?

Asta e cam cel mai tare topic de pe forum , poezie , nu alta. De ce trebuie porcait in halu' asta ? Ce , Harley-ul e zeul motoarelor , e ceva iesit din comun de jmecher ? E un Dnepr sau Ural american , ceva mai cromat si cu piese ceva mai bune. Parerea mea. Daca critici aceasta marca , nu-i blasfemie , e realitate. Si la cit costa si ce renume are , eu am ramas uimit , cite probleme apar.

Sa ai un Harley , POATE e jmecherie , sa fii in HOG , cu ce te ajuta , efectiv ? Ai reduceri la ceva , vin baietii si o repara moca ?

In fine , mi-e si cam sila sa mai dau din taste , prefer sa mai citesc odata topicul , de la capat . Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buahahahahha... acum esti din ce in ce mai tare! A coborat Christos... Poti sa stai linistit barbate ca din tot ce ai scris pana acuma mie mi se pare ca mai mult ai ridicat in slavi Sportsterul asta al tau.

Vad ca a facut mamica curatenie... heheheheh

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana una alta am gasit un link interesant cu niste coversii ale lui sportster

 

Interesante ca si exercitiu ingineresc, dar... hmm... cam atat. Aia de Baja imi place cum arata, da impresia de soliditate si probabil chiar e tzapanoasa dar nu prea prezinta "sportivitate", cel putin "pe hartie".

Aia portocalie imi aduce aminte de XR-ul 750 cu care sarea Knievel, hehe.

Aia de supermoto arata ca si cum s-ar fi inventat conceptul de SM prin anii '60 si ala ar fi fost dintre primele modele. E cel putin interesanta.

Ma rog niste exercitii ingineresti simpatice cu care sigur n-o sa te confunzi in "marea de japoneze" si asta fiindca o sa ramai in urma :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

La prima , nu au mai avut bani pt. o frina pe fata , sau nu o vad eu ? Aia , de-i zice Baja , e marfa , spre Rat , arata putin altfel decit media customizarilor. Ultima e cam penibila. Unde duce pasiunea pt. o marca !!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fantastic cum se gaseste de fiecare data cineva care sa se simta superior si sa dea cu karata in cacao.am urmarit topicul asta de la "nastere" si nu am vazut nici macar o singura fraza in care ddkmro sa fi jignit pe cineva.vand un secret gratis:tratati forumul ca pe un televizor-nu va place programul---pune mana pe telecomanda si schimba postul.

 

 

@ddkmro:sant constient ca nu ai "nevoie" de imbarbatarea nimanui ca sa continui sa faci ceea ce faci .doar tin sa iti spun :keep up the good job:)

 

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fantastic cum se gaseste de fiecare data cineva care sa se simta superior si sa dea cu karata in cacao.am urmarit topicul asta de la "nastere" si nu am vazut nici macar o singura fraza in care ddkmro sa fi jignit pe cineva.vand un secret gratis:tratati forumul ca pe un televizor-nu va place programul---pune mana pe telecomanda si schimba postul.

 

 

@ddkmro:sant constient ca nu ai "nevoie" de imbarbatarea nimanui ca sa continui sa faci ceea ce faci .doar tin sa iti spun :keep up the good job:)

 

 

bafta maxima

 

Multumesc.

Conteaza imbarbatarea voastra.

Uneori ma prinde rolul de nebun care vorbeste in desert, dar carnea e slaba, sunt om si am si eu indoielile mele...

Aici sau pe privat, sau cand ma intalnesc intamplator in trafic, sau aiurea.

Cu unii dintre voi am discutat direct, si am inteles ca nu veti scrie niciodata aici - va inteleg rezerva de oameni mult prea fini, de riscul de a fi tavaliti in namol.

 

Au fost 2 zile grele.

 

Ieri dimineata am crezut ca totul s-a terminat.

Pagini intregi de injurii, de frustrari, de venin varsat in nestire.

Mi-am zis, gata, forumul asta a devenit OTV.Totul s-a darmat. A devenit loc de pelerinaj ptr drojdia societatii, a devenit circ pe gratis.

M-ati intrebat de ce nu am apelat la un moderator...am principiile mele, poate mai ciudate ptr voi...prefer sa las sa curga. Asa se vad si oamenii cum sunt in splendorea lor, si cred ca se viata se autoregleaza la un moment dat. Din pacat, ptr un forum se pare ca nu e asa simplu. Exista oameni al caror sens in viata este sa murdareasca. Fara sens, fara logica, doar sa murdareasca. Sa distruga.

 

Ok, si in haosul asta total, ma anunta cineva - au inceput sa dispara posturi.

 

Ma uit - intr-adevar, parca se daduse timpul inapoi.

O interventie "deus ex machina" salutara. Nu stiu cine a generat interventia asta - dar vreau sa ii multumesc.

Nu regret si nu imi pare rau.

Nu s-a pierdut nimic important.

 

Sa incercam impreuna sa reconstruim.

Daca aveti pareri diferite de ale mele, sunteti liberi sa le exprimati.

Daca gresesc, sunteti bineveniti sa ma corectati. Si chiar va rog sa o faceti.

Va rog sa incercati sa va argumentati pararile - daca imi spuneti "Esti prost" as vrea sa urmeze si un "pentru motivele ...".

Daca imi spuneti ca nu am dreptul sa detin Harley, as vrea sa urmeze : "pentru ca..." si o justificare a calitatii de a conferi dreptul asta.

Si asa mai departe.

 

Sunt gata sa ma intalnesc fata in fata cu oricine este dornic.Nu am nimic de ascuns si nu sunt un om violent.

Dar cred ca uneori ar fi preferabil sa scutim restul lumii de mizerii, si sa rezolvam problema direct.

 

NU exista "MOTOCICLIST ADEVARAT" sau "HARLEY-IST ADEVARAT" ... ptr simplul motiv ca nu exista o definitie clara, unanim acceptata, un cumul de conditii care o data indeplinite, sa castigi un certificat cu parafa...

Este doar o sintagma folosita uneori ptr a jigni, sau ptr a arata superioritatea. In generala eu am intlanit sintagma asta "X nu este motociclist adevarat" cu sens defaimator, sens descalificativ, cam cum se intampla pe vremea comunistilor - "esti reactionar" - si in general orice regim totalitar a avut sintagmele lui, prin care erai descalificat fara explicatii, fara argumente.

 

Ai o motocicleta, iti place sa te plimbi. Linistit. Sau iti place sa te dai pe circuit. Sau iti place sa o modifici.Uneori iti place doar sa o admiri. Iti place sa mergi singur sau in gasca. Iti place sa mergi ocazional sau zilnic. Iit plac drumurile lungi sau mersul in oras.

 

Fiecare situatie este egal de valabila ptr mine in a te considera motociclist. Si de fapt nu conteaza deloc cum te consider eu sau x.

Contezi tu. Ce simti tu. N-are nimeni dreptul sa iti spuna ce sa faci. N-are nimeni dreptul sa te opreasca sa detii un tip de motocicleta, o marca, etc, sa iti spua cum sa te imbraci, ce sa manaci, cum sa te comporti, s.a.m.d.

Ar fi avut dreptul sa spuna asa ceva acum 20 si ceva de ani din pozitia de activist de partid.

Are dreptul sa spuna asa ceva daca traieste in Coreea de Nord.

Nu aici. Nu acum. Nu mie si nici tie.

 

Ganditi-va ca singurul care are dreptate 100% este Dumnezeu. Singurul care cunoaste adevaraul.

Si atat. Ganditi-va la treaba asta inainte sa dati sentinte definitive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ddkmro, e fundamental gresit sa compari un hd cu un speed, nu sunt mere cu mere. ideea in sine de la care ai pornit e gresita. singurele hd care sufera o comparatie de acest gen sunt VRSC-urile, dar alea deja sunt departe de conceptul de baza al hd. au motor facut in colaborare cu porche, alta gasca. piata cerea asa ceva, poate e o blasfemie ca au construit VRSC-uri. dar asta e alt subiect..., mie v-rod-ul imi place la nebunie.

 

pe de alta parte, revin la temerea ta ca daca ai hd vei fi considerat ca esti un impotent, increzut, etc,. man, cliseul vine la pachet. stiai asta inainte sa dai avansul la dealer. cum stiai ca se strica tot felul de rahaturi, chestii care la alte marci nu se intampla. daca aveai o problema cu asta trebuia sa nu iei nimic de la hd. la treaba cu stricatul, sorry man, nu e nimic de demistificat, e pura realitate. pentru cei care au nu e noutate, pentru cei care nu au si nu au avut vreodata e deliciu (AHA, DECI NU E BUNA!!!), desi e doar pura echilibrare mentala.

 

acum, daca ti-ai luat totusi hd, atunci please, stay on it. ia barbateste tot rahatul care vine la pachet. nu arunca tu cu rahat in HOG preventiv (cum spuneam, nu-i cunosc, nu stiu daca ai dreptate sau nu, da-mi totusi voie sa nu fiu de acord) si nu mai cauta defecte care nu exista. ai un fier bun, sanatos, care daca il tii cu grija va merge cu tine mult timp. stai drept pe motor, ca nu ai furat banii (si chiar furati sa fie, e treaba ta). cum la fel e treaba ta de cati ai ani carnet, parerea altora despre tine, etc. acum ai inteles logica? logica asta se aplica insa daca stai drept pe motor ... daca nici acum nu e clar, revin.

 

da, se mai strica, poate ceva cam repede pentru banii pe care ii platesti. pe de alta parte (si asta ar trebui sa o stie oricine), pretul pe care il vezi pe raft la produsele MoCo nu reflecta doar costul de productie si o marja de profit, mai include si ceea ce se numeste "firma". platesti firma. poti sa iti iei pantofi had-crafted de 1500 euro, Lowe de 450 euro, Boss de 200 de euro, sau pantofi no-name de 50 de euro. sa stii ca si aia Lowe au prostul obicei sa te stranga, au talpa tare si nu te tin de 5 ori mai mult. e diferenta la cum arata. that's all about.

 

referitor la ce spune @sketu, nu stiu daca hd e zeul motoarelor, dar sa stii ca lucrurile sunt tocmai pe dos: poate uralu e un hd rusesc si nu invers (oricum, sa compari hd cu ural-ul e cam mult pentru stomacul meu). in orice caz, schimbatul tobelor la o japa sa se auda mai tare (adica mai a harley) imi suna foarte tare a wanabee. pentru mine cat timp cineva copiaza un lucru si acea copie are piata si se vinde inseamna sigur ca originalul nu e de rahat.

si da, iti spun eu, sa ai un harley e jmecherie, doar ca e jmecheria ta, e bucuria ta, e pentru sufletul tau. nu are nimic manelist din semnificatia uzuala a cuvantului "jmekerie". nu ai cum sa imparti asta cu nimeni nici daca vrei. asta e si motivul pentru care un harley nu e pentru oricine, pentru ca unii nu pot trai cu sentimentul asta, e prea mult pentru ei. dupa ce il au in garaj se gandesc prea mult la cum vor aparea in fata prietenilor si vecinilor; ce vor gandi necunoscutii despre lungimi si alte prostii legate de aparatul lor reproductiv; daca esti tu bine in pielea ta, si impotent sau castrat sa fii si tot nu iti pasa. daca nu, atunci ai gresit cand l-ai luat, trebuia sa il lasi la dealer. personal, le doresc tuturor sa fie jmeckeri si sa aiba un hd. cand asta se va intampla, atunci sigur sa ai hd nu va fi nici o jmecherie, si tot asa de sigur se va inventa altceva care sa fie jmekerie si pe care nu il vor avea toti. asta e filosofia jmekeriei, in putine cuvinte.

 

despre HOG e o poveste prea lunga, de unde a plecat si unde a ajuns. nu stiu ce e in hog-ul ro, nu am cautat sa aflu, probabil ca este ca in orice grup in care oamenii se cunosc, se imprietenesc si si se ajuta intre ei. la fel ca in orice alt grup de motociclisti, fie ca au un patch pe spatele gecii sau nu. exista totusi o diferenta, sunt foarte departe de comportamentul unui MC sau motor-gang: astia din urma nu te lasa asa lesne cand te apuci sa macanesti porcarii la adresa lor. de pilda, daca @ddkmro vorbea la fel despre un club moto serios acum nu mai iesea pe strada linistit si isi cauta garaj pentru motor.

revenind la ce zici tu, cu ce te ajuta apartenenta la hog, reduceri la pret sau daca iti repara motorul gratis, asta e prea romaneasca pentru mine, te rog sa ma scuzi.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ddkmro, e fundamental gresit sa compari un hd cu un speed, nu sunt mere cu mere. ideea in sine de la care ai pornit e gresita. singurele hd care sufera o comparatie de acest gen sunt VRSC-urile, dar alea deja sunt departe de conceptul de baza al hd. au motor facut in colaborare cu porche, alta gasca. piata cerea asa ceva, poate e o blasfemie ca au construit VRSC-uri. dar asta e alt subiect..., mie v-rod-ul imi place la nebunie.

 

pe de alta parte, revin la temerea ta ca daca ai hd vei fi considerat ca esti un impotent, increzut, etc,. man, cliseul vine la pachet. stiai asta inainte sa dai avansul la dealer. cum stiai ca se strica tot felul de rahaturi, chestii care la alte marci nu se intampla. daca aveai o problema cu asta trebuia sa nu iei nimic de la hd. la treaba cu stricatul, sorry man, nu e nimic de demistificat, e pura realitate. pentru cei care au nu e noutate, pentru cei care nu au si nu au avut vreodata e deliciu (AHA, DECI NU E BUNA!!!), desi e doar pura echilibrare mentala.

 

acum, daca ti-ai luat totusi hd, atunci please, stay on it. ia barbateste tot rahatul care vine la pachet. nu arunca tu cu rahat in HOG preventiv (cum spuneam, nu-i cunosc, nu stiu daca ai dreptate sau nu, da-mi totusi voie sa nu fiu de acord) si nu mai cauta defecte care nu exista. ai un fier bun, sanatos, care daca il tii cu grija va merge cu tine mult timp. stai drept pe motor, ca nu ai furat banii (si chiar furati sa fie, e treaba ta). cum la fel e treaba ta de cati ai ani carnet, parerea altora despre tine, etc. acum ai inteles logica? logica asta se aplica insa daca stai drept pe motor ... daca nici acum nu e clar, revin.

 

da, se mai strica, poate ceva cam repede pentru banii pe care ii platesti. pe de alta parte (si asta ar trebui sa o stie oricine), pretul pe care il vezi pe raft la produsele MoCo nu reflecta doar costul de productie si o marja de profit, mai include si ceea ce se numeste "firma". platesti firma. poti sa iti iei pantofi had-crafted de 1500 euro, Lowe de 450 euro, Boss de 200 de euro, sau pantofi no-name de 50 de euro. sa stii ca si aia Lowe au prostul obicei sa te stranga, au talpa tare si nu te tin de 5 ori mai mult. e diferenta la cum arata. that's all about.

 

referitor la ce spune @sketu, nu stiu daca hd e zeul motoarelor, dar sa stii ca lucrurile sunt tocmai pe dos: poate uralu e un hd rusesc si nu invers (oricum, sa compari hd cu ural-ul e cam mult pentru stomacul meu). in orice caz, schimbatul tobelor la o japa sa se auda mai tare (adica mai a harley) imi suna foarte tare a wanabee. pentru mine cat timp cineva copiaza un lucru si acea copie are piata si se vinde inseamna sigur ca originalul nu e de rahat.

si da, iti spun eu, sa ai un harley e jmecherie, doar ca e jmecheria ta, e bucuria ta, e pentru sufletul tau. nu are nimic manelist din semnificatia uzuala a cuvantului "jmekerie". nu ai cum sa imparti asta cu nimeni nici daca vrei. asta e si motivul pentru care un harley nu e pentru oricine, pentru ca unii nu pot trai cu sentimentul asta, e prea mult pentru ei. dupa ce il au in garaj se gandesc prea mult la cum vor aparea in fata prietenilor si vecinilor; ce vor gandi necunoscutii despre lungimi si alte prostii legate de aparatul lor reproductiv; daca esti tu bine in pielea ta, si impotent sau castrat sa fii si tot nu iti pasa. daca nu, atunci ai gresit cand l-ai luat, trebuia sa il lasi la dealer. personal, le doresc tuturor sa fie jmeckeri si sa aiba un hd. cand asta se va intampla, atunci sigur sa ai hd nu va fi nici o jmecherie, si tot asa de sigur se va inventa altceva care sa fie jmekerie si pe care nu il vor avea toti. asta e filosofia jmekeriei, in putine cuvinte.

 

despre HOG e o poveste prea lunga, de unde a plecat si unde a ajuns. nu stiu ce e in hog-ul ro, nu am cautat sa aflu, probabil ca este ca in orice grup in care oamenii se cunosc, se imprietenesc si si se ajuta intre ei. la fel ca in orice alt grup de motociclisti, fie ca au un patch pe spatele gecii sau nu. exista totusi o diferenta, sunt foarte departe de comportamentul unui MC sau motor-gang: astia din urma nu te lasa asa lesne cand te apuci sa macanesti porcarii la adresa lor. de pilda, daca @ddkmro vorbea la fel despre un club moto serios acum nu mai iesea pe strada linistit si isi cauta garaj pentru motor.

revenind la ce zici tu, cu ce te ajuta apartenenta la hog, reduceri la pret sau daca iti repara motorul gratis, asta e prea romaneasca pentru mine, te rog sa ma scuzi.

 

Domnule Gabimaty, iata un post care imi place - un post cu pasiune, si cu suflet.

 

Nu sunt de acord cu toate ideile dumneavoastra, dar aveti respectul meu pentru felul in care v-ati prezentat ideile.

Eu cred ca parte din ceea ce ati spus se poate extinde la orice motor, la orice firma, si este o viziune sanatoasa, de urmat ptr orice motociclist.

Sa te bucuri de fierul tau. Sa iti pese de satisfactia ta, de placerea ta. Indiferent ce ar crede lumea.Viata reala nu sta in acceptarea unora, in posturi pe forum, in pareri pro si contra...viata reala e pe motor.

Oricare ar fi el.

 

Despre HOG Romania nu mai scriu din proprie initiativa de ceva timp- cam din momentul in care am intalnit oameni care mi-au placut acolo.

Mi-a parut rau de oamenii pasionati pe care i-as fi putut lovi cu posturile mele negative - si mi-am facut mea culpa in felul meu, poate nu prea vizibil - am prezentat o iesire - la Russe - care a fost placuta si relaxanta ptr mine.

Prima iesire lunga pe anul asta.

Legat de HOG, cel mult reactionez la la cate un post, sau caracterizez modelul global, la nivel universal - un grup sponsorizat de firma, la care apartententa se face pe baza facturii.

[exista totusi o diferenta, sunt foarte departe de comportamentul unui MC sau motor-gang: astia din urma nu te lasa asa lesne cand te apuci sa macanesti porcarii la adresa lor. de pilda, daca @ddkmro vorbea la fel despre un club moto serios acum nu mai iesea pe strada linistit si isi cauta garaj pentru motor.]

Sper sa intelegeti ca nu as fi putut vorbi despre un asemenea grup fara si fiu in interiorul lui. Eu am sperat sa fie evident din posturile mele, dar ptr orice eventualitate, mai spun o data:

VORBESC DESPRE CEEA CE AM EXPERIMENTAT, CE MI S-A INTAMPLAT MIE.

 

Si e adevarat, poate nu as mai fi iesi linistit pe strada, dar tot nu as fi tacut daca nu imi convenea ceva.(trec cu vederea peste vaga amenintare care rezulta din context, e gratuita).Si sa fim seriosi - probabil un MC nu m-ar fi acceptat niciodata in randul lor.

 

As avea cateva dorinte catre dumneavostra - am avut 2 zile grele, o multime de ironii si de cuvinte care nu isi au locul, mizerii, uratenii:

- daca in continuare o sa imi mai raspundeti sau o sa scrieti, incercati sa ramaneti in context.

- faceti va rog efortul sa nu ma caracterizati cu lejeritate inainte sa ma cunoasteti - daca doriti, ne putem intalni, discuta, si abia dupa aceea sunteti liber sa ma caracterizati.

 

In continuare o sa fac comparatii intre mere si pere - v-ati expus parerea, inteleg ca nu sunteti de acord, totusi eu o sa continui.

 

Ati avut dreptate ca nu imi place V-ROD-ul si nu il consider Harley. Asta e parerea mea, acum. Nu e nici o tragedie in asta. E posibil sa imi placa si mie motoare care nu plac altora.

E doar o parere diferita, si sper sa nu cantareasca deloc ptr posesorii sau viitorii posesori de V-ROD.

 

Va doresc din suflet sa va bucurati de cat mai multi km fara incidente cu V-ROD-ul, in spiritul celor expuse aici.

 

Asfalt uscat.

Editat de ddmkro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit la o tura scurta 3 prieteni: eu, un CBR 600 si un V-STROM de 6 jumate. Dristor-A2-Fundulea, intoarcere pe drumul vechi.

 

La intoarcere, ajungem in jurul localitatii Glina, 2 benzi, masini putine.

Pe banda intai un Mercedes alb, care mergea incet ( 60 ? oricum, la pas).

Trec de el - trec eu primul pe banda a 2-a ( 100 km/h), ala cu Mercedesul isi gaseste sensul in viata sa se ia la intrecere. Ma repliez pe banda intai, il las sa se duca, ala vede ca incetinesc si trece pe banda intai in fata mea si incepe sa incetineasca.

CBR-ul din grup, trece pe banda 2 si se duce snur, trece de Mercedes ( ala iar incepe sa accelereze), asta cu CBR-UL baga gaz ca sa puna un pic de spatiu, trece pe banda intai si il lasa pe ala sa se duca. Ala se duce warp speed.

In fine, ne regrupam, si ne oprim la un moment dat, cativa km mai incolo sa fumam o tigara. Si vine unul catre noi, dintr-un Mercedes alb, oprit pe dreapta ( ne asteptase oare ?) - spalat, fata de om de la tara, slapi, tricou si bermude. Si putind a bautura. Duhnea.

- Ba, pai de aia va uraste lumea pe voi motociclistii.

Meritati sa va dau 40 de bate in cap. Daca dau un telefon acum, se umple parcarea asta de prieteni de-ai mei care va distrug. Stiti cine sunt eu ? Nicu Balasa din Glina. Un telefon sa dau - si agita telefonul - si vin toti baietii, din toate partile si va sparg.

Pai voi ma intreceti pe mine ?

Ba, pai eu puteam sa fac asa din volan - simuleaza un stanga brusc- si erati in Dambovita.

20 de motociclete imi iau daca vreau.Imi iau si..si..(cauta o marca cu care sa ne ia maul) si Harley ba.

I-am explicat ca n-avem nici o treaba cu el si cu masinile in general (si chiar nu avem)...in fine, s-a potolit si s-a carat. Si in timp ce se cara, se mai intorcea catre noi, ca un ecou - 20 de motociclete imi iau, daca vreau, 20...

 

Concluzia ?

Nu stii niciodata peste cine dai in trafic, in ce stare de spirit este, daca e drogat sau beat.

 

O alta remarca interesanta.

Unul dintre noi, e fost pilot de teste. Cel mai experimentat dintre noi- sute de mii de km pe diferite motoare, de la asfalt, la desert, zapada,namoale, pietris, etc. Cine a fost cel mai linistit, cel mai pasnic, si cel care s-a bucurat cu adevarat de plimbare ?

Tipul asta.

Nu mai avea nimic de experimentat. Traise totul. Acum doar se bucura de o plimbare pasnica cu motorul.

 

Una peste alta, tot nu imi place cum trage motorul, comparat cu el insusi. Parca la 130 isi pierde tot suflul, si cu chiu cu vai, in timp, abia ajunge la 160.

(Am testat asta pe drum pustiu, fara masini).

Azi i-am verificat benzina - curata ca lacrima, fara apa sau mizerii.

La filtru n-am ajuns inca - am tot construit la o varianta de sita, din strecuratoare de inox plus manson de cauciuc + silicon cauciucat...arata ca dracu, mai bine prind sita cu scotch...

 

In fine, va tin la curent cu ce mai experimentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ddmkro, hai sa nu ne mai domnim atat ca devenim desueti.

v-rod-ul este un gen de animal. eu mai am si un electra glide cvo. asta e alt gen de animal.

 

ce pot sa iti spun despre electra este ca desi este un cvo, tot a avut probleme tehnice. l-am luat second din state la 15 k mile (relativ putin pentru un cvo) si tot m-a lasat alternatorul la scurt timp dupa ce l-am luat. deranjant. a stat o luna pe bara pana au venit piesele si l-am reparat.

franele sunt greoaie, trebuie sa tragi tare de ele, este un cosmar la manevrarea pe loc in parcare, trebuie sa alegi cu atentie locul unde parchezi sa o poti scoate. a sarit cromul de pe un muffler de la toba, pierde ulei pe la niste garnituri, s-a dus dracu senzorul de presiune de ulei si arata tot felul de bazaconii pe ceasul din bord; in portbagaj senzorul de stigere a luminii s-a defectat a ramas becul aprins si mi-a omorat bateria; tot felul de rahaturi mai mult sau mai putin marunte care pe mine ma scot din sarite. repet, stiam ca este posibil sa am astfel de experiente si nu fac din asta un cap de tara. puteam sa iau goldwing si probabil ca eram mai linistit. si toate astea la un cvo, care este mai bine lucrat si piese mai bune decat la orice standard.

dar, pentru ca este un cvo are o frumusete de motor care trage exceptional. are un sunet absolut superb. este o incantare.

cand am bagat mana in cont sa il platesc nu stiam chiar toate aceste lucruri, dar eram constient ca la fiabilitate nu e motocicleta perfecta, si ca pentru aceeasi bani puteam sa iau orice altceva. dar cand am luat decizia sa o iau mai stiam ceva: ca este jmeckerie. acea jmeckerie de care vobeam mai devreme. stiam ca este si un "head-turner" cum zic americanii, dar mai tare ma interesa jmeckeria pe care mi-o va produce mie in suflet.

 

pentru mine datul cu motorul este o distractie de alt gen, ma relaxeaza, imi rupe neuronii din stres. ma stesez si pun la inima prea repede. am cautat sa gasesc ceva care sa ma oboseasca sa pot dormi noaptea, sa am ceva la care sa ma pot gandi, sa nu mai iau pastile de dormit. probabil ca putin inteleg ca am muncit pe branci si mi-am ars niste sigurante in cap in tot acest timp. banii de casa, masina, motor nu au venit de la parinti, am plecat de doua ori in viata la drum cu o geanta de boarfe, si de fiecare data m-am ridicat. primul motor a fost sa vad cum este si a fost un suzuki intruder de 800. decizia a fost sa nu fie foarte scumpa si sa fie suficient de mare ca cilindree si greutate. a fost sa vad cum ma simt, cum imi place, daca imi place si tot asa. dupa ce m-am obisnuit si am vazut ca medicatia functioneaza am luat hd. stiam ca daca va fi ok voi ajunge la hd, asta din ziua in care m-am decis sa iau motor.

 

v-rodul a venit din necesitatea existentei unui al doilea motor, si vroiam tot hd, altceva nu ma atrage. nu avea sens sa iau tot un cruiser mare, iar ceva din alta gama nu mergea. electra trage cu mult peste restul claselor de la hd, are motor de 1700cc si tureaza hotarat pana la limita de rosu fara sa piarda putere. stiam ca doar v-rodul trage mai bine (singura liniuta facuta vreodata a fost cu un vrod si stiam ce poate). acum eu sunt ok, am si un brontozaur cum ii zici tu (doar ca al meu e brotozaur si ca dimensiuni) si un fel de speed. ca venii vorba de vitezana, singurul lucru care imi da retineri la orice speed este ca imi pare arma perfecta sa te sinucizi. le-am evitat si le voi evita in continuare, asa cum evit iarba si prafurile. nu vreau sa le incerc pur si simplu. v-rodul imi pare destul de periculos, este mai suplu, mai usor de manevrat, franele sunt superbe (unde vine si abs-ul care iti da un plus de confort), trage mai tare ca electra si faptul ca are o gama de turatie mai mare ajuta mult. te indeamna la prostii, te face sa le faci. una peste alta imi place mult, nu la fel de mult ca electra, dar e altceva. a, ce imi place cel mai tare la electra e ca la 150kph merg cu casca open face si ochelari de soare. asta fara sa mi se salte casca de pe cap sau sa ma chinui cumva.

 

despre harley sunt prea multe de zis, eu cred ca e un fel de atractie si dezavuare, asta e pentru mine. imi plac toate gadgeturile de la harley, toate prostiile care fac harley unic la ora asta: in afara de motor si mici prostii, am o garderoba din care pot spune ca imi lipsesc doar ciorapi si chilorti harley, in rest am din toate cate ceva. imi plac toate astea si le detest in acelasi timp. anul trecut am fost la faaker in austria si dupa doua zile ma durea capul de monotonia protocaliu/negru pe care o vedeai peste tot, oriunde intorceai privirea; toti erau imbracati cu haine hd, gardurile erau cu aceleasi culori, cred ca daca ar fi avut maidanezi si aia tot portocaliu cu negru ar fi fost. hog-ul, e o chestie pe care inca nu o prind si nici nu am chef sa o inteleg pe de'a'ntregul. ce stiu sigur este ca statistica functioneaza si in cazul asta, si ca acolo sigur sunt si oameni foarte faini.

 

nu am nici o problema sa ies la drum cu detinatori de harley sau de comuniste. nu am o tragedie sa dorm pe o patura sub cerul liber cat timp sunt inconjurat de oameni care imi plac, de oameni frumosi cum zice un tovaras. nu imi pasa ce gadesc altii despre mine, stiu sigur ca nu sunt perfect si mai stiu ca nimeni nu este perfect. toti avem calitati si defecte. stiam inainte sa imi iau hd ca exista un stereotip privitor la detinatorii de astfel de agregate. stiam ca asta este oferta: nu vindem bere fara chiftele. daca vrei berea, ia haleste si rahatu' de chiftele. asta o vad pe strada in fiecare zi cand ies cu motorul, cei mai multi se uita cu invidie evidenta (si e clar ce gandesc), putini ridica degetul mare, zambesc si zic din priviri "super scula, sa o tii sanatos". cu toate astea, eu sunt acelasi, evident ca evoluez (toti evoluam pana murim), si nu am nici cea mai mica tragedie in viata. noi sa fim sanatosi.

 

pace tuturor, ma duc sa mai dau o tura sa termin rodajul, mai am 800 de km si ii fac tare greu, motoarele sunt acasa, eu insa ajung doar la fiecare al doilea wkend, greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit o gandire echilibrata fara aiere de Mesiah, si doar ai doua Harley-uri adevarate!

Chiar daca la unele din cele afirmate de tine nu sunt de acord (cam ridici in slava electra in opinia mea si uiti ca are acelasi motor cu alte CVO-uri ) si a faptului ca avem stiluri extrem de diferite, iti respect pasiunea si as fi onorat oricand sa impart soseaua cu tine la o tura!

Dreptate si Fratie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

ddmkro , daca pot sa spun ceva , cum naiba te-ai abtinut frate ? Oi fi eu prea cocalar , da-l lesinam pe fraieru' ala. Si acu o sa zica cineva ca asa prindea ura pe motociclisti si pe primul pe care il intilnea , dadea peste el cu masina. C-o fi , c-o mparti , da' ala chiar merita o mica spitalizare. Daca am fost off topic , scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ddmkro , daca pot sa spun ceva , cum naiba te-ai abtinut frate ? Oi fi eu prea cocalar , da-l lesinam pe fraieru' ala. Si acu o sa zica cineva ca asa prindea ura pe motociclisti si pe primul pe care il intilnea , dadea peste el cu masina. C-o fi , c-o mparti , da' ala chiar merita o mica spitalizare. Daca am fost off topic , scuze.

 

Da, mare controversa cu Nicu Balasa - nu esti singurul cu genul asta de abordare, si chiar nu stiu daca era mai bine sa il fi altoit sa nu (poate ca dupa aia el si pretenarii vanau toti motocilistii nevinovati din zona ?... ne-am fi castigat respectul lui daca il lasam cu botu' plin de sange?... Conta sa ne castigam respectul lui ? )...Nu am facut-o si nu mai conteaza...

Omul oricum avea niste probleme - poate ca variabile -de data asta s-a intamplat sa i se puna pata pe niste motociclisti, care au trecut pe langa el - mare ranire de orgoliu in viziunea lui.

Nu am facut-o si pace.

E ca in trafic - la inceput faci urat, injuri, simti nevoia sa dai lectii...dupa un timp obosesti...sunt mult prea multi cei care gresesc...si incet incet renunti la utopia de a face educatie in trafic...si sfarsesti prin a-i invata si a-i ocoli...

 

E ca si cum ai merge pe un trotuar - din loc in loc mai apar "capcane" lasate de caini...poti sa te lupti cu fiecare proprietar de caine care permite asta, sau poti sa le ocolesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SEKTU

Da , bine zis. Cred ca am eu probleme cu capu' , de mic am fost impulsiv.

Ai dreptate cu traficu' , la inceput faceam ca toate alea , mai ales ca purtam open face. Sa vezi flegme , sa vezi "morti" si "familii". Acu' tot timpit am ramas , da' am integrala , eu vorbesc , eu aud. Ce sa mai zic de flegme , ca ma scuip singur (am patit-o , la inceput , nu ma obijnuisem cu integrala). :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...