Sari la conținut

Organizez "Tura in Alpi cu Vlad" editia a II-a


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit cateva poze si filme si de la mine. Mai am de compilat la ele sa le pun in ordine ...

 

Austrian Alps Tour mit Vlad (1)

Mesaj completat

Si inca cateva poze in viteza:

 

Austrian Alps Tour mit Vlad (2) – random pictures

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pompi, merg eu, asta daca vrei sa te insotesc. Noi ne-am cunoscut la Dubova, eu eram cu Varadero acela auriu. Ce zici?

 

 

salutare omule mergem poate tine vremea cu noi eu stau in colentina ne gasim la 9 la omv din pipera astept confirmarea poate mai merg si alti te salut Pompi

post-20188-1254582057_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci Vlade se pare ca am avut dreptate cind in vara am spus ca Alpii francezi trebuie facuti in iunie.

 

Ai avut dreptate strict dpdv al factorului uman: pe om este mai greu sa-l convingi sa-si pastreze bani si zile de concediu pt mai tarziu; intervine clar si nerabdarea.

In schimb, vremea este mai potrivita clar in septembrie cand nu ai nici un risc sa prinzi inca pasurile foarte inalte inchise cum se poate intampla chiar si la jumatatea lui iunie.

 

Stiu si ai si scris ca tu consideri septembrie tarziu pt ture (dpdv al vremii si zilei mai scurte); realitatea a demosntrat insa ca nu este deloc asa. Pana si revistele de touring recomanda septembrie ca luna ideala (evident, nu pt Nordkapp dar nu despre asta vorbim). Iar faptul ca era deja 25sept si se intuneca la 19:00 nu mi se pare o problema, mai ales daca tii cont din start la planificare.

 

In August (chiar si la sfasit) ai mai multe impedimente:

- in primul rand aglomeratia; implicit si dificultatea de a gasi cazari (si pretul lor inca la nivel maxim);

- posibilitatea (sau certitudinea) ca te vei lovi si de caldura destul de serioasa;

- lumea isi planifica alte concedii (cu familia) in aceste perioade, de obicei la mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, tu stii foarte bine ca motivul pentru care nu am participat la aceasta tura a fost numarul mic de participanti si mai ales lipsa sufletului excursiilor , Ianachim.Eu am incercat si in ultima zi sa-l conving sa mearga dar Cristi este o piatra tare.Daca Manuel ar fi fost disponibil lucrurile ar fi stat altcumva si sper ca macar in Alpii francezi sa participe si greii Mae,Andrei plescoi,fratii Bogdan si Dan Stefan.In alta ordine de idei eu cind spun sfirsitul lui august ma refer la perioada 27-31 august , iar inceputul lui septembrie este intervalul 1-10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, tu stii foarte bine ca motivul pentru care nu am participat la aceasta tura a fost numarul mic de participanti si mai ales lipsa sufletului excursiilor , Ianachim.Eu am incercat si in ultima zi sa-l conving sa mearga dar Cristi este o piatra tare.Daca Manuel ar fi fost disponibil lucrurile ar fi stat altcumva si sper ca macar in Alpii francezi sa participe si greii Mae,Andrei plescoi,fratii Bogdan si Dan Stefan.In alta ordine de idei eu cind spun sfirsitul lui august ma refer la perioada 27-31 august , iar inceputul lui septembrie este intervalul 1-10

 

Este pacat ca ai o preconceptie ca fara Cristi nu poate sa iasa o excursie bine. Culmea, si eu il simpatizez mult dar asta este altceva; am inteles clar motivele pt care nu a putut veni.

Insa excursia asta din septembrie a iesit foarte bine din toate punctele de vedere: pe langa faptul ca toata lumea a ajuns cu bine acasa, toti ne-am plimbat, am vizitat si, foarte important, mereu a fost atmosfera vesela, placuta si relaxanta. Recunosc, Didi a contribuit din plin la asta, nu-i tacea gura nici macar in mers... poate nu-i tacea nici inainte dar acum are casca flip-up si n-ai cum sa nu-l auzi. :) Basca vremea care a fost de vis!

Si, ca fapt divers, ne-am dat seama ca nici in ultima zi nu reusisem sa epuizam toate subiectele de discutie. :)

 

Cu perioadele alea (si nu numai) nu am inteles ce vrei sa spui (in conditiile in care eu tocmai adusesem niste argumente). Asa cum ai vazut, ti-am dat insa dreptate intr-o idee: e greu sa mai aduni lumea (si) in septembrie.

 

Evident, nu mai are rost sa discutam asa in scris... eu vin in tara la sfarsitul lui octombrie si mi-ar face placere sa ne strangem iar la Jadoo la o bere si discutii "live". Invitatia este valabila atat pt fostii participanti la cele 2 ture cat si pt posibilii participanti la urmatoarele... si nu numai...

 

Toate cele bune!

 

Vlad :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, tu stii foarte bine ca motivul pentru care nu am participat la aceasta tura a fost numarul mic de participanti si mai ales lipsa sufletului excursiilor , Ianachim.Eu am incercat si in ultima zi sa-l conving sa mearga dar Cristi este o piatra tare.Daca Manuel ar fi fost disponibil lucrurile ar fi stat altcumva si sper ca macar in Alpii francezi sa participe si greii Mae,Andrei plescoi,fratii Bogdan si Dan Stefan.In alta ordine de idei eu cind spun sfirsitul lui august ma refer la perioada 27-31 august , iar inceputul lui septembrie este intervalul 1-10

 

...venim sigur si multzumim pt. aprecieri...in legatura cu greutatea!

Sa stapanesti cu bine noua Varadero si la cat mai multi km de placere si cu placere!

Greul Dan Stefan

 

PS. Felicitari tuturor "baietilor" de la Tura 2 cu Vlad, as fi dorit sa fiu cu voi, ca probabil si multi altii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca am ajuns minge de ping in pong :)

eu unul la anul merg singur

sa nu mai creez discutii pe forum :)

 

ce aveti oamenilor de impartit......

 

gata au fost excursiile

 

cine a venit, a venit ..............cine nu, nu

 

 

nu am avutcum sa vin si VARIANTE DE MIJLOC nu accept

 

 

hai sa ne concentram pt ce va fi la anul

 

care.l mai prinde :)

 

bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca am ajuns minge de ping in pong :)

eu unul la anul merg singur

sa nu mai creez discutii pe forum :)

 

ce aveti oamenilor de impartit......

 

gata au fost excursiile

 

cine a venit, a venit ..............cine nu, nu

 

 

nu am avutcum sa vin si VARIANTE DE MIJLOC nu accept

 

 

hai sa ne concentram pt ce va fi la anul

 

care.l mai prinde :)

 

bafta si asfalt uscat

 

sa traiesti nenea si salutari tuturor sa dea domnu a ne permite a face si la anul cateva excursi frumoase cu stima si respect Pompi

post-20188-1254888281_thumb.jpg

post-20188-1254888381_thumb.jpg

post-20188-1254888549_thumb.jpg

post-20188-1254888692_thumb.jpg

post-20188-1254888741_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane,cind am folosit termenul grei nu m-am referit la kilograme,pentu ca la 105 cit am eu cred ca sunt pe primul loc,ci la valoarea voastra prin care faceti ca o excursie sa fie mai reusita decit alta la care nu a-ti participa.Aseara din graba am uitat sa-i mentionez pe Dydy, Marcel, Bogdan Harea,Gigel si alti participanti din prima tura pe care imi cer scuze daca nu i-am mentionat.Daca in 2010 maestrul maestrul Pompi va fi alaturi de noi pina si eu care sunt agnostic s-ar putea sa ma schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane,cind am folosit termenul grei nu m-am referit la kilograme,pentu ca la 105 cit am eu cred ca sunt pe primul loc,ci la valoarea voastra prin care faceti ca o excursie sa fie mai reusita decit alta la care nu a-ti participa.Aseara din graba am uitat sa-i mentionez pe Dydy, Marcel, Bogdan Harea,Gigel si alti participanti din prima tura pe care imi cer scuze daca nu i-am mentionat.Daca in 2010 maestrul maestrul Pompi va fi alaturi de noi pina si eu care sunt agnostic s-ar putea sa ma schimb.

 

 

om bun ce maistru eu nu sunt maestru si daca o fi om merge daca noi reusi sami gasesc calatori pentru nordkapp dar cu scularea la 9 si rezervare a 2,3 ore pentru masa si numaistiu cate tabieturi prefer sa ma abtin salutare si numai de bine Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma , ne mai vedem la sfarsitul lu octombrie ?

 

daca da , rog sa fie inainte de sambata , 30 X , dupa aia plec doua saptamani .

 

Gata, mi-am luat biletul, vin pe 27oct.

 

Propun intalnirea joi 29 octombrie, ora 19:00 la Jadoo.

Didi, e OK asa? Asteptam putin sa vedem cam cata lume se anunta si faci tot tu, te rog, rezervarea?

 

Ii rog pe cei interesati de intalnire sa se anunte aici sa stim aprox. pt cate persoane sa facem rezervarea.

 

Asa cum am mai spus, ma adresez atat partcipantilor la cele 2 tururi din 2009 cat si celor interesati de excursiile de la anu'. :cheers:

Subiecte principale:

- planul pt excursii la anu' (deja e conturata perioada 19-26iunie 2010 pt Alpii francezi)

- schimb de poze din ambele tururi pt cine mai este interesat

 

Gasca din iunie 2009, va rog sa-i anuntati si pe cei care stiti ca citesc mai rar forumul. :disappointed:

 

Vlad :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, mi-am luat biletul, vin pe 27oct.

 

Propun intalnirea joi 29 octombrie, ora 19:00 la Jadoo.

Didi, e OK asa? Asteptam putin sa vedem cam cata lume se anunta si faci tot tu, te rog, rezervarea?

 

Ii rog pe cei interesati de intalnire sa se anunte aici sa stim aprox. pt cate persoane sa facem rezervarea.

 

Asa cum am mai spus, ma adresez atat partcipantilor la cele 2 tururi din 2009 cat si celor interesati de excursiile de la anu'. :hug:

Subiecte principale:

- planul pt excursii la anu' (deja e conturata perioada 19-26iunie 2010 pt Alpii francezi)

- schimb de poze din ambele tururi pt cine mai este interesat

 

Gasca din iunie 2009, va rog sa-i anuntati si pe cei care stiti ca citesc mai rar forumul. :cheers:

 

Vlad :cheers:

 

vin si eu la jadoo pe 29.10.2009 la ora 19.00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...