Sari la conținut

Accident minor Constanta


beware !
 Share

Postări Recomandate

ESte a doua oara cand o masina intra intentionat in mine !!! Prima oara s-a intamplat pe centura Ploiestiului. Mergeam pe partea dreapta, in parelel cu sirul de masini, viteza 10 km la ora, spatiu suficient, cand ...o masina pe langa care urma sa trec, a asteptam pana am ajuns in dreptul geamului lui, si cand am ajuns...a tras dreapta de volan, lovindu-ma in cot cu oglinda lui. Nu va imaginati ca m-a durut in cot, am claxonat si m-ai uitat la el, sperand sa vad o fata speriata, surprinsa de gestul lui, fara intentie. De unde ! Zambea fraierul, impreuna cu baba de langa si nu stiu ce gesticula pe acolo (cred ca ceva de genul : de ce o iei in fata mea, stai la coada ca si mine!" Chiar daca m-am dezechilibrat, a fost spatiu suficient cat sa o redresez si sa nu cad.

 

Azi insa...alta poveste...

 

Iaca am venit si eu la mare...chipurile sa ma relaxez. 3 motoare. Ne plimabm noi prin statiuni (ce tzeapaa...e fix ca la Baneasa, bara la bara, din statiune in statiune). si in Ctanta, la intersectia de la far, eu cu un motor pe prima banda, primii la semafor, al treilea motor in spatele nostru (tot banda 1), pe banda 2, o masina (in aceeasi linie ca si noi) ... cu totii asteptam linistit ca sa faca din rosu in verde. Si se face. Moment in care simt ca cineva imi striveste piciorul stang. Ma uit...masina care astepta pe banda 2, intra in mine (nici n-am apucat sa bag in viteza) imi striveste piciorul in camera si ma forteaza sa intru in motorul din dreapta mea. Acu nu va imaginati ca omu' , alias conservarul...ma impingea precum o mama impinge caruciorul cu copilul....Asa ca din impact am cazut peste motorul din dreapta mea. Totul se intampla sub privirile motociclistului din spatele nostru...

Ce face cretinul cu maisna?? Ce stiu conversavii(probabil beti) sa faca : fuge cu scartiit de roti !

Este incredibil cum a cazut motorul meu...oglinda dreapta a intrat intre janta si discul de frana al motocicltei din dreapta! Am poze , dar din pacate n-am cablu sa le transfer in calculator :crack:

 

Opresc cativa constanteni, ne intreaba daca avem nevoie de ajutor (multumesc f mult celor care ne-au ajutat cu chei, sa putem sa scoatem oglinda din janta omului, cred ca s-au chinuit vreo 15 min) , a oprit si un motociclist, i-am spus nr cretinului si a fugit dupa el... Si fugit a fost ca, nu ne-am mai intalnit...

 

Sun la 911...aaa pardon, daca sunam la 911 se rezolva ceva, deci sun la 112 si ma intreaba daca ma nevoie de ambulanta...negativ zisei...eh atunci ghinion zisera si ei, nu se va deplasa politia sa constate cati dobitoci au carnet in trafic. Asa ca m-am deplasat eu la politie, unde completez declaratia respectiva, si astept sa vina dl. politist (cu p mic) sa ma intrebe cum s-a intamplat. ATENTIE MAREEEEE LA ATITUDINEA politistului in momentul in care eu afirm :..."intentionat m-a lovit". el "intentionat??" zic "clar". La care el...in cazul asta va rog sa va duceti la sectia 3, la violente, asta nu e caz rutier !!! WHAT?????

 

in fine, nu am plecat de acolo pana cand nu mi-a luat declaratia, a facut poze la motor si mi-a zis ca ma suna dupa ce il gasesc pe ala. (sper ca nu se referea la tactica de vrajeala, pe care o folosesc americanii in filme " I call you")

 

Apel catre motociclistii Constanteni !!! Am nevie de un cablu usb !!!!!! :polite:

Apel catre toti participantii la trafic : dubita albatra cu nr B - 88 - JHD :unsure:

 

p.S. pOATE APUC SI EU MAINE SA MA BRONZEZ...CA D-AIA VENISEM ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil te-au vazut ca esti fata si au vrut sa faca pe interesantii... Cred ca a aparut o noua tehnica de agatat :unsure: :crack: ;)

 

 

Pentru doritorii de agatat...accept sa fiu imbratisata, NU accidentata !!! :polite:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa numarul dubitei tocmai declansase razboiul sfant - jihadul impotriva motociclistilor sionisti

 

tea ghicit cumva dupa casca ca esti taiata imprejur :polite:

 

bine ca esti sanatoasa :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru doritorii de agatat...accept sa fiu imbratisata, NU accidentata !!! :unsure:

 

Se vede ca ai fost singura si neajutorata,nu ai stiut cum sa procedezi,Organul de politie este obligat ca in termen de 48 de ore sa caute vinovatul si sa il cheme la o confruntare de declaratii la post impreuna cu tine si eventuali martori.

 

Avand in vedere ca masina este de Bucuresti te sfatuiesc cand ajungi acasa mergi cu procesul verbal de la politia din CT la orice sediu de rutiera ,eventual al sectorului de care apartii si vorbeste cu un agent,povesteste ce ai patit si el ar trebui sa caute posesorul sau sferul masinii in cazul in care este detinuta de o firma si sa il cheme la o confruntare ,te asigur ca i se va retine permisul de conducere si poti intenta proces de vatamare corporala si sa ceri daune.

 

Asta doar in cazul in care chiar vrei sa iti faci dreptate si sa te razbuni pe prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genul asta de specimene o sa mai intalnesti,asa ca evita pe viitor genul de situatii in care un idiot tine neaparat sa-ti demonstreze cat este el de barbat ,la volanul nu stiu carui tip de autovehicul.Mai bine zis ,fii mai precauta in orice manevra din trafic si incearca sa arati ca un motociclist fioros.Glumesc.Asfalt uscat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genul asta de specimene o sa mai intalnesti,asa ca evita pe viitor genul de situatii in care un idiot tine neaparat sa-ti demonstreze cat este el de barbat ,la volanul nu stiu carui tip de autovehicul.Mai bine zis ,fii mai precauta in orice manevra din trafic si incearca sa arati ca un motociclist fioros.Glumesc.Asfalt uscat .

 

 

Merci de sfat...dar cat de fioros/a sa fii cand astepti la semafor?

 

Plus ca aia de la politie mi-au dat doar o autorizatie de reparatie, ce proces verbal? dar ma duc maine dupa cele 24 de ore , sa vad daca s-a prezentat fraierul si sa le ia declaratiile martorilor mei, ca duminica plec din Cta :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intreb eu...nu e mai usor sa inviti pe cineva la un cico romantic decat sa iei numarul de telefon de pe asigurare? :unsure:) stai linistita...cacati care n-au avut bani de motor sau nu i-au lasat familiile sa-si cumpere si acum sunt gelosi ca tu esti fata si poti...ca o ai mai mare..exista in trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a notat numarul dubitei si ... poate facem ceva ... da-mi un nr de tel pe privat ceva .. .. ba nu .. ca suna a agatat :unsure:) ... nu ... daca o zaresc in trafic t anunt .. dar .. daca pleci e cam aiurea .. trebuia sa ramai la rutiera .. sa faci plangere .. de fapt sa completezi actele pentru tamponare ... si era mai interesant daca venea si amubulanta .. ca se lasa cu " victime " si vatamare corporala .. si faceai s itu pe lovita ... cum fac astia la meciuri si se misca treaba mai repede :polite: .... dar poate e mai bine asa ca poate avea cineva nevoie " adevarat " de ambulanta si ei erau la tine ... in fine ... daca mai ai ceva detalii despre masina ar fii nemaipomenit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atitudinea politistilor de la sectia a fost una ostila, probabil (si) pt faptul ca au crezut ca de fapt eram printre masini si am intrat eu peste banda celui cu maisna, dar In curand o sa pun pozele facute la fata accidentului, sa vedeti cata distanta intre motor cazut si banda 2, unde stationa masina ... astept cablu usb :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de obicei cand stau la semafor ma uit si in fata si in spate,asa,pt mai multa siguranta.nu poti sti peste cine dai...

ai putea sa faci si tu asta de acum incolo, chiar daca tu ai dreptate.e mai safe.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Imi pare rau ca ai patit ce ai patit. Sunt din Constanta si stiu exact ce vrei sa spui.

 

Stii cumva ce marca era dubita? Poate reusesc sa te ajut cu gasirea lui. Sau ii ajutam pe nenea militienii sa o gaseasca. Faptul ca avea numere de Bucuresti nu inseamna ca si era de acolo. E foarte posibil sa fie luata in leasing si atunci numerele sunt de Bucuresti indiferent de adresa utilizatorului.

 

Bronzare placuta daca se mai poate si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca si pozele. Vorbesc de la sine. Se vede de unde incepe banda 2 ! Dubita era albatra si nu avea nimic scris pe ea, ceilalti motociclisti mi-au spus ca e posibil sa fi fost renault kangoo.

Am fost azi la Politie, sa vad daca s-a prezentat omu', ca au trecut 24 de ore...raspuns negativ.

 

In rest...nori si ploaie :unsure: Nu am apucat nici sa ma bronzez :polite:

post-2550-1249165873_thumb.jpg

post-2550-1249165903_thumb.jpg

post-2550-1249165935_thumb.jpg

post-2550-1249165999_thumb.jpg

post-2550-1249166032_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si in Ctanta, la intersectia de la far, eu cu un motor pe prima banda, primii la semafor, al treilea motor in spatele nostru (tot banda 1),

 

Daca tot vrei "dreptate" (dpdv "legal"), ti'as recomanda sa'ti schimbi declaratia oficiala... sper sa nu gresesc (cineva in "domeniu" sa ma corecteze) insa motocicletele nu au voie sa se deplaseze in paralel pe aceeasi banda, respectiv sa stationeze in paralel pe aceeasi banda.

 

Spor la "bronzat"!

 

Ride Safe!

 

P.S. Nu tin cu "lupu'" (am 2 procese cu IJP si unul in recurs).

 

 

 

Am uitat sa mentionez, toate castigate!

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ESte a doua oara cand o masina intra intentionat in mine !!! Prima oara s-a intamplat pe centura Ploiestiului. Mergeam pe partea dreapta, in parelel cu sirul de masini, viteza 10 km la ora, spatiu suficient, cand ...o masina pe langa care urma sa trec, a asteptam pana am ajuns in dreptul geamului lui, si cand am ajuns...a tras dreapta de volan, lovindu-ma in cot cu oglinda lui. Nu va imaginati ca m-a durut in cot, am claxonat si m-ai uitat la el, sperand sa vad o fata speriata, surprinsa de gestul lui, fara intentie. De unde ! Zambea fraierul, impreuna cu baba de langa si nu stiu ce gesticula pe acolo (cred ca ceva de genul : de ce o iei in fata mea, stai la coada ca si mine!" Chiar daca m-am dezechilibrat, a fost spatiu suficient cat sa o redresez si sa nu cad.

 

Azi insa...alta poveste...

 

Iaca am venit si eu la mare...chipurile sa ma relaxez. 3 motoare. Ne plimabm noi prin statiuni (ce tzeapaa...e fix ca la Baneasa, bara la bara, din statiune in statiune). si in Ctanta, la intersectia de la far, eu cu un motor pe prima banda, primii la semafor, al treilea motor in spatele nostru (tot banda 1), pe banda 2, o masina (in aceeasi linie ca si noi) ... cu totii asteptam linistit ca sa faca din rosu in verde. Si se face. Moment in care simt ca cineva imi striveste piciorul stang. Ma uit...masina care astepta pe banda 2, intra in mine (nici n-am apucat sa bag in viteza) imi striveste piciorul in camera si ma forteaza sa intru in motorul din dreapta mea. Acu nu va imaginati ca omu' , alias conservarul...ma impingea precum o mama impinge caruciorul cu copilul....Asa ca din impact am cazut peste motorul din dreapta mea. Totul se intampla sub privirile motociclistului din spatele nostru...

Ce face cretinul cu maisna?? Ce stiu conversavii(probabil beti) sa faca : fuge cu scartiit de roti !

Este incredibil cum a cazut motorul meu...oglinda dreapta a intrat intre janta si discul de frana al motocicltei din dreapta! Am poze , dar din pacate n-am cablu sa le transfer in calculator :crack:

 

Opresc cativa constanteni, ne intreaba daca avem nevoie de ajutor (multumesc f mult celor care ne-au ajutat cu chei, sa putem sa scoatem oglinda din janta omului, cred ca s-au chinuit vreo 15 min) , a oprit si un motociclist, i-am spus nr cretinului si a fugit dupa el... Si fugit a fost ca, nu ne-am mai intalnit...

 

Sun la 911...aaa pardon, daca sunam la 911 se rezolva ceva, deci sun la 112 si ma intreaba daca ma nevoie de ambulanta...negativ zisei...eh atunci ghinion zisera si ei, nu se va deplasa politia sa constate cati dobitoci au carnet in trafic. Asa ca m-am deplasat eu la politie, unde completez declaratia respectiva, si astept sa vina dl. politist (cu p mic) sa ma intrebe cum s-a intamplat. ATENTIE MAREEEEE LA ATITUDINEA politistului in momentul in care eu afirm :..."intentionat m-a lovit". el "intentionat??" zic "clar". La care el...in cazul asta va rog sa va duceti la sectia 3, la violente, asta nu e caz rutier !!! WHAT?????

 

in fine, nu am plecat de acolo pana cand nu mi-a luat declaratia, a facut poze la motor si mi-a zis ca ma suna dupa ce il gasesc pe ala. (sper ca nu se referea la tactica de vrajeala, pe care o folosesc americanii in filme " I call you")

 

Apel catre motociclistii Constanteni !!! Am nevie de un cablu usb !!!!!! :polite:

Apel catre toti participantii la trafic : dubita albatra cu nr B - 88 - JHD :unsure:

 

p.S. pOATE APUC SI EU MAINE SA MA BRONZEZ...CA D-AIA VENISEM ;)

 

 

Eu nu inteleg de ce al treilea motor care era in spate nu s-a luat dupa dubita,cred ca in acest fel il gaseati mult mai repede; acum fiecare are "prieteni" dupa cum si-i alege

Sper sa te bucuri de soare in continuare si sa nu mai ai evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima idee care imi vine in minte ar fi "de ce naiba sa te duci pe litoralul romanesc?". Sa stai in trafic 6 ore? Sa iti fie frica sa lasi motoreta parcata pe undeva? Sa asculti ultimele aparitii ale lui salam si sa mirosi a mici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei "dreptate" (dpdv "legal"), ti'as recomanda sa'ti schimbi declaratia oficiala... sper sa nu gresesc (cineva in "domeniu" sa ma corecteze) insa motocicletele nu au voie sa se deplaseze in paralel pe aceeasi banda, respectiv sa stationeze in paralel pe aceeasi banda.

 

[...]

 

aici te contrazic putin. ma deplasam cu motocicleta pe aceeasi banda cu un taxi (pe dreapta, printre masina si bordura). un pasager al taxiului a deschis portiera din spate pe care am lovit-o. avarii moto = 0. avarii taxi = portiera spate + aripa spate. soferul taxiului a fost sanctionat pentru ca nu a avut grija ca ocupantii masinii sa se asigure inainte de a deschide portierele. nu s-a pus nici o clipa problema deplasarii pe aceeasi banda. ba chiar politistul a specificat ca atata timp cat ma aflam acolo inseamna ca era loc si aveam tot dreptul sa fac asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici te contrazic putin. ma deplasam cu motocicleta pe aceeasi banda cu un taxi (pe dreapta, printre masina si bordura). un pasager al taxiului a deschis portiera din spate pe care am lovit-o. avarii moto = 0. avarii taxi = portiera spate + aripa spate. soferul taxiului a fost sanctionat pentru ca nu a avut grija ca ocupantii masinii sa se asigure inainte de a deschide portierele. nu s-a pus nici o clipa problema deplasarii pe aceeasi banda. ba chiar politistul a specificat ca atata timp cat ma aflam acolo inseamna ca era loc si aveam tot dreptul sa fac asta.

 

Legislatia din RO este destul de ambigua cand vine vorba despre motociclete asadar lasa loc de interpretare.

 

Oricum, trebuie sa ma auto-corectez, dpdv legal 2 motociclete au voie sa stationeze in paralel.

Art. 173. - (1) in localitati vehiculele oprite sau stationate voluntar pe partea carosabila trebuie asezate cât mai aproape de marginea din dreapta a sensului de mers, paralel cu trotuarul sau cu axul drumului, pe un singur rând, daca printr-un mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fara atas, ciclomotoarele si bicicletele pot fi oprite sau stationate cel mult doua, una lânga alta.

 

Nu vreau sa deviez de la subiect insa am inteles ca s'a luat in consideratie propunerea unui articol care sa permita deplasarea motocicletelor printre benzi, in mers sau la intersectii. O discutie interesanta pe aceasta tema A I C I

 

Ride Safe!

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o veste buna! Azi ma duc la plaja !! :polite: Pe jos..fara moto, fara conserve :crack:)

 

 

:unsure: ;)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...