Sari la conținut

Propunere Campanie In Forta


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Ne tot plangem ca astia uda strazile.

 

Faceti urmatorul experiment: testati aderenta cu bocancul (in mers) pe asfalt si testati din nou cu bocancul cand dati de portiune uda lasata de masinile de la primarie.

 

E JALE.

 

Eu nu inteleg scopul udarii asfaltului. Ca doar nu il freaca cu peria ca sa ia praful.

 

BUN. Aceasta manevra de flescaire a strazilor ne poate cauza damage (si la corp si la motor). DE BANII ARUNCATI IN AER ca nu te despagubeste nimeni.

 

Nu vreti voi sa ne adunam intr-o zi cu soare si sa blocam masinile de stropit? Un protest instant?

 

Ca daca nu ne plangem, cum sa stie primaria ca ne doare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ia fiti voi jmekleri sa vedeti ce pun aia rangile pe voi si pe motorete.

De principiu, o masina se blocheaza cu alta masina mai mare - eu asa am vazut in filme. Daca blochezi camionul cu motocicleta, s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

Acum, dincolo de gluma, Baiazid are mare dreptate. Ieri era sa cad pentru ca in fata mea stropeau aia strazile si piatra cubica era oglinda, oglijnoara... Dar nu stiu ce putem face. Sa facem o petitie catre primaria Capitalei, dar ce sa scriem acolo? Ca motociclistii din Bucuresti cer sa nu se mai ude strazile? Asta n-o sa mearga. :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru fiecare motociclist care tipa ca exista riscul sa cada din cauza stropelii o sa se ridice 100 de babe ca sa zica.."lasa mama ca nu mai e praful care era" si cand se pun babele pe facut petitii..sau contrapetitii...

deci stai linistit ca nu o sa se opreasca din spalat...in plus, doar nu suntem copii, toti banuim ce spagi se dau de catre o firma ca sa prinda un contract de stropire a strazilor

cine crezi ca e interesat ca sa opreasca stropirea strazilor in afara de o mana de bikeri?

Baietii din primarie isi iau partea, aia de la firmele de stropit sunt platiti de primarie prin contract iar soferii isi mai trag si ei un pic de motorina la fiecare cursa...asa ca ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de toata jena sa ajungi la servici in fiecare dimineata cu soare cu noroi in ghete si stropit pana la genunchi pentru ca pe astia de la primarie ii doare in p*** ca arunca banii aiurea.Actiunea in forta propusa nu ar aduce nici o rezolvare ba mai mult ne ia lumea drept nebuni. Dara putem face ceva cu cap care cu putin noroc sa dea roade in cateva luni. Nu putem cere sa nu se mai spele strazile, dar putem cere sa le SPELE. Da, ati citit bine. :box:

 

In primul rand sa explicam ca udatul nu ajuta la nimic, praful si mizeria ramane tot acolo, numai ca daca e si ud se si lipeste. Evident, sa expunem pericolul pe care il reprezinta strada uda pentru autovehicule ( si masinile derapeaza la o frana e urgenta), si in special pentru motociclete. Vom milita pentru spalarea strazilor in loc de udat aiurea, operatiune care sa se faca noaptea cand traficul e f. redus. , ca in orice tara civilizata.

 

Ca actiune putem apela la cerere/protest scris prin scrisoare recomandata la primaria de sector, primaria generala si la politie pe motiv de siguranta rutiera. Mailurile si petitiile online nu prea le baga in seama, dar la ceva scris si inregistrat sunt obligati sa raspunda. Chiar veti fi surprinsi ca, incet-incet, parghiile astea ale cetateanului incep sa functioneze. Si eu am fost suprins cand, la inceputul anului, la o sesizare facuta la primaria de sector si comisia tehnica pentru siguranta circulatiei mi s-a raspuns in termenul legal si la o luna dupa aia AU REZOLVAT PROBLEMA. :blbl: in RO !!!!!!!!!!

 

Exprimarea trebuie sa fie clara si la obiect, fara "poate" , fara "mi se pare" , daca se aplica se precizeaza articole de lege/hotarari ale consiliului local, limbaj oficial astfel incat sa creada ca nu scrie orice om de rand de pe strada.

 

Eu ma apuc de scris, faceti-o si voi, nu va costa decat un plic cu timbru. Caut adresele si le postez aici. E bine sa stabilim nistre puncte comune de atins, in rest fiecare sa compuna propria varianta sa nu semene toate intre ele. SA-I INGROPAM IN HARTII :goodposting: , le intoarcem propriile arme. Hartiile ii tin in viata, cu hartii ii lovim :lol: si nu ma refer la cornete :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sunt pentru.

 

Avem alaturi de noi si pe taximetristi. Cel putin pe o parte din ei.

Poate o petitie comuna si cu semnaturi alaturi de la cat mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I'm in!!

 

Dar nu e mai bine sa facem doar doua scrisori/petitii, una pentru primaria Capitalei si una pentru Brigada de Politie Rutiera si sa le semnam toti, cu nume si nr. de inmatriculare?

 

 

 

 

Apropos, ca mor de curiozitate: afara se practica asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru fiecare motociclist care tipa ca exista riscul sa cada din cauza stropelii o sa se ridice 100 de babe ca sa zica.."lasa mama ca nu mai e praful care era" si cand se pun babele pe facut petitii..sau contrapetitii...

deci stai linistit ca nu o sa se opreasca din spalat...in plus, doar nu suntem copii, toti banuim ce spagi se dau de catre o firma ca sa prinda un contract de stropire a strazilor

cine crezi ca e interesat ca sa opreasca stropirea strazilor in afara de o mana de bikeri?

Baietii din primarie isi iau partea, aia de la firmele de stropit sunt platiti de primarie prin contract iar soferii isi mai trag si ei un pic de motorina la fiecare cursa...asa ca ?

 

era vorba mai sus.....de foc....sa dam foc la babe.....

decat sa ajung senil,mai bine mor la 40 ani :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pentru sa se hotarasca cand.

Acum cateva zile pe barbu vacarescu era un fraierica dasta cu udatu si uda cu foarte mare presiune de ma facut din cap pana in picioare.

Chestia asta ar putea sa o faca noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pentru sa se hotarasca cand.

Acum cateva zile pe barbu vacarescu era un fraierica dasta cu udatu si uda cu foarte mare presiune de ma facut din cap pana in picioare.

Chestia asta ar putea sa o faca noaptea.

Erai cu motorul? cum te-a udat, veneai din sens opus? sau cum poate sa te ude? Erai in spate si l-ai depasit, sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masinile astea uda nu numai in fata ci si in lateral. Si eu am vazut cateva care aveau un jet destul de puternic si orientat cam prea sus si nu ma mira ca omul a fost udat bine de tot. In trafic uneori nu le poti depasi la doua benzi distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma enerveaza cei care uda asa ... de dragu artei ... fara sa curete cu perie sau aspirator .

 

Si inca ceva : apa nu contine detergent in mod voit de catre primarie . Soferii iau apa din lac, din Dambovita, de unde apuca. Este adevarat ca in apa de unde o iau ei este o leaca de detergent, alge, si alte kestii (ca doar apa din lac nu e cristal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA

 

Incarca cisternele din Dambovita. Mi-e greu sa cred ca mai pun ceva in apa aia... Au o statie de incarcare pe drumul de la Grozavesti la Lacul Morii, drumul care trece prin fata clubului IDM din Regie, chiar cand se face curba la stanga (cum vii dinspre IDM, spre Lacul Morii).

 

Am un prieten care a culcat-o in curba aia din cauza ca au varsat cisternele pe strada (probabil ce mai ramasese de la ultimul drum...); aproape ca facusera lac... si era SEARA...

 

Cum vine caldura cum ii vezi la coada cu masinile sa le incarce... evident cu apa de Dambovita :angryfire:

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne tot plangem ca astia uda strazile.

 

Faceti urmatorul experiment: testati aderenta cu bocancul (in mers) pe asfalt si testati din nou cu bocancul cand dati de portiune uda lasata de masinile de la primarie.

 

E JALE.

 

Eu nu inteleg scopul udarii asfaltului. Ca doar nu il freaca cu peria ca sa ia praful.

 

BUN. Aceasta manevra de flescaire a strazilor ne poate cauza damage (si la corp si la motor). DE BANII ARUNCATI IN AER ca nu te despagubeste nimeni.

 

Nu vreti voi sa ne adunam intr-o zi cu soare si sa blocam masinile de stropit? Un protest instant?

 

Ca daca nu ne plangem, cum sa stie primaria ca ne doare?

 

 

:blbl: Maria Ta, scopul exista...!!!! Realizarea lui nu exista !!!

:angryfire: Esti plictisit Maria Ta ? Hai sa ne dregem glasurile cu o bere NA !!! :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erai cu motorul? cum te-a udat, veneai din sens opus? sau cum poate sa te ude? Erai in spate si l-ai depasit, sau cum?

Eram cu scuteru...veneam din spatel l-am depasit si stropea 1m-1.5m in lateral si era pe mijlocul soselei si n-am avut ce sa fac decat o mica baie...am vrut sa il incetinesc de tot da imi era frica ca ma uda si mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

I'm in!!

 

Dar nu e mai bine sa facem doar doua scrisori/petitii, una pentru primaria Capitalei si una pentru Brigada de Politie Rutiera si sa le semnam toti, cu nume si nr. de inmatriculare?

Apropos, ca mor de curiozitate: afara se practica asa ceva?

 

 

Da!

Se spala noaptea strazile, cu apa curata si detergent. La noi se stropesc cu jegul de apa din Dambovita...detergent ioc si pe buna dreptate credeti ce detergentul va curata nisipul si solutia aia de rah..t aruncata in iarna asta ?!

Nu mai punem la socoteala cozile din spatele cisternelor care stropesc. :blbl:

Apropo...o fi deschis primaria vreun cont de unde ne recuperam banii dati pe spalatul masinii care a2-a zi e plina de noroi si motocicleta la fel ?! Iar treaba cu derapajul am simtit-o pe pielea mea cu motocicleta.

Oricum decand stropesc idiotii astia strazile merg mai rar cu motocicleta la servici.

:goodposting:

In orice caz solutia nu este... :lol:

Asfalt uscat ! (daca gasiti pe undeva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Eu cred ca gresiti cand spuneti ca uda strazile degeaba.Mizeria de pe sosea o luam pe masini/motoare si o ducem pana la spalatorie.Astfel e mai putina mizerie pe strazi :goodposting:

 

Acum serios,este o idiotenie ceea ce fac ei.Chiar si daca ar pune detergent tot nu ar rezolva nimic.Oricum nu e nici o diferenta fata de acum cativa ani cand nu udau strazile,poate doar ca mai cad niste motociclisti, sau ca avem masinile murdare in secunda doi dupa ce am iesit de la spalatorie.Trebuie facut ceva.Sunt de acord cu orice(legal) am putea face sa-i oprim.

 

Va salut pe toti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...