Sari la conținut

accident silvas


Ra964
 Share

Postări Recomandate

povestea e in felu urmator, azi cand ma intorceam destul de obosit pe la intrunirea de la nandru, pe silvas intr-o curba la dreapta exact in silvasu de jos, am decis sa cad in felu urmator, franez imi iau trasa, intru, tai curba pe banda mea si accelerez catre iesire, cand deodata observ ca respectivul viraj se mai inchide odata, eu deja aproape de axul drumului inclinat deja in capat, un seat venind pe contrasens si eu iesind din banda mea, bineinteles pe contrasens, am agatat seatul in roata stanga fata+aripa stanga fata, si m-am autoproiectat cu tot cu motor cativa (??) metrii, eu zburand si facand flic flacuri, motoru pe jos, toate astea pe la vro 80-90km/h

urmari :

eu: o zgarietura pe buca stanga.

motor: cadru indoit si rupt, janta fata indoita, telescoape indoite, radiator facut varza, carenele toate sparte, codita indoita

 

daca imi ies din depresii poate vin si cu cateva, poze, da stiu....e bine ca sunt eu bine, dar era bine sa nu fiu prost, mai ales ca am facut silvasul de zeci de ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum inteleg de ce unii accelereaza la iesirea din curba,doar atunci cand VAD iesirea :( Oricum,nu-i vina ta , pur si simplu nu a fost destul de lat drumul :D Sanatate si muuuult noroc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii sanatos si bucura-te ca ai ocazia sa scrii lucru asta pe forum. Ai fost la limita, tre sa fii sigur ca Dumnezeu te iubeste. Lasa ca o sa iti iei alt motor. AM vazut destule filmulete cu motociclisti ca au patit ca tine, in curba, insa nu au mai avut nici o sansa. S-au izbit in plin.

Sanatate multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi amintesti sa nu te mai rog sa mergem sa mancam cu motorul de fiecare data cand iti schimbi roata spate.

Apropo, cat timp a trecut de la ultima schimbare? :(

 

Da da, si eu te iubesc. :cheers:

Fii fericit ca acum esti mai secsi cu buca zgariata si vor trage fomeile mai repede la tine cand le vei arata curu si le vei povesti aventurile tale de motorist pe Silvas.

Bine ca esti sanatos si nu ti-ai afectat si partea vida de sus care se numeste creer! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:) partea proasta e ca aveam si o supercorsa pe spate deci nu pot da vina pe cauciuc......moama cum prindea, acceleratie full blana si nu fugea, zici ca avea un pitic cu superglue care punea picatura cu picatura pe asfalt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D) partea proasta e ca aveam si o supercorsa pe spate deci nu pot da vina pe cauciuc......moama cum prindea, acceleratie full blana si nu fugea, zici ca avea un pitic cu superglue care punea picatura cu picatura pe asfalt

Picatura ce lipeste, nimic nimic nu dezlipeste! :cheers:

Cand vei pune pozele, sa nu uiti de cea cu buca avariata! :(

 

Una peste alta, bine ca esti tu bine si nimic nu e mai important.

Sper sa nu mai vad niciun topic initiat de tine aici care se sfarseste cu RIP, sau alte chestii.

Urmeaza trasul urechilor si suturile-n fund de rigoare. :)

Editat de Biraid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate omule, dupa ce am vazut topicu mi-au zis arpi si crapu ce ai patit de fapt ... ai avut bulan cu caru; sa dea dumnezeu sa iti ramana optimismu si dupa urmatoarea cazatura ... mie imi tot scade pe masura ce se inmultesc :( .

Eu am patit-o pe acolo, pe la groapa de gunoi inspre hunedoara, daca nu cunosti curbele is cateva care se inchid surprinzator si nu prea te ajuta simpla anticipatie (ca n-ai ce sa anticipezi :cheers: ). Daca nu am priceput gresit, din impresia mea ai franat cand ai vazut masina si in loc sa te inclini mai tare te-o ridicat de pe viraj ... asculta-l pe arpi ca omu stie ce vorbeste apropo de cazaturi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habarnuam ce am facut, oricum ieseam pe contrasens....deci de evitat nu aveam cum sa evit, eram inclinat deja blana, sincer daca imi aduc bine aminte in ultima clipa am indreptat si m-am impins in scarite si ghidon, dar din nou, cred....arpi era mai departe, crapu a vazut doar impactu, restu e la ghici si pentru mine, oricum prostia a fost a mea si nu e nici o scuza

 

curba aia de la groapa de gunoi e cealalta la fel de imputita cand am venit am trecut si la aia pe contrasens, dar ce-i drept eram cu bagaje multe si nu am mai fortat, acolo puteam sa o iau bine daca era de ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule nu-mi venea sa cred ce am auzit, mai ales ca am vazut si azi accidentul acela de care ti-am zis...

Ma bucur f mult ca esti tu bine, fierul se indreapta.

 

Acum sunt in Cluj si maine dimineata plec spre Barlad, sper sa nu mai vad nici un accident.

Multa sanatate Radule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii sanatos si bucura-te ca ai ocazia sa scrii lucru asta pe forum. Ai fost la limita, tre sa fii sigur ca Dumnezeu te iubeste. Lasa ca o sa iti iei alt motor. AM vazut destule filmulete cu motociclisti ca au patit ca tine, in curba, insa nu au mai avut nici o sansa. S-au izbit in plin.

Sanatate multa.

 

eu cred ca de fapt nu prea il intereseaza pe dumnezeu de baiatul asta, ca daca il iubea cu adevarat facea in asa fel incat sa nu fie seatul acolo atunci sau ceva de genul... ca doar dumnezeu e atotputernic, nu? deci are puteri si asupra seaturilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi vrut acelasi lucru care l-a vrut si cu mine cand am patit-o cu cainele in HD. Adica sa ne bagam mintile in cap!

Sanatate multa si sa invatam ceea ce trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! bine ca ai scăpat cu bine omule, dacă mai deraiai jumate de metru spre stînga intrai în coliziune frontala.

Ce ai pățit tu am pățit și eu la sfîrșitul lui Julie pe transfagarasan dar nu am avut norocul tău eu ma-m izbit de un aro 10. Nu chiar frontal pt. ca am reușit sa-i arunc spatele chiar în fata lui, și ma prins lateral.Fractura deschisa la tibie ambele oase plus fractura de femur piciorul drept.Culmea ironiei este ca motorul meu nu a patit nimic înafara de un rezervor îndoit de piciorul meu, și capacul din partea ambreiajului crăpat de cizma de la lovitura!

Bine ca ai rămas întreg asta contează, de acuma puțin mai multa concentrare cred ca o sa fie nevoie, cel puțin eu o sa ma străduiesc:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acum motor mai nou de 8 ani full casco si monopost, nici nu vreau sa ma gandesc cum era daca aveam si pasager, si partea proasta e ca motoru chiar a fost muncit si chiar tineam la el enorm de mult, era totul pt mine, preferam sa nu beau un suc si sa bag un litru de benzina, nici macar nu mai pot intra in garaj, si intradevar putea sa nu fie seatu ala acolo.

 

cel mai ciuda imi e ca nu mergeam tare, adica intram in curbe tare dar mergeam constant nu ii dadeam kox pe liniile drepte nu franam la limita nu nimic, de obicei cei 19 km de silvas ii fac in 7-8 minute maxim in functie de trafic, care dealtfel nu prea exista acolo, de data asta chiar mergeam usor si frumos, asta mi-e cel mai ciuda.

 

pt mine motociclismu nu e un simplu moft, sunt genu de om care umbla cu surubelnita la el sa regleze telescoapele in functie de traseu...aia e cel mai trist, sper totusi sa am un motor sub poponeata cat mai repede, jur ca o sa fie nevoie de o spatula sa ma dea cineva jos de pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu era sa o patesc mai demult tot intr-o curba am ajusn pe contrases de unde venea o dacie nici n-am apucat sa ma seperiu asa repede sa petrecut totul, stiu doar ca in ultima secunda am reusit sa incetinesc si sa mai trag dreapta trecad foarte razant pe langa dacie...

 

Mult bafta pe viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bata-te cucuruzu' Radule...cum naiba sa faci asa ceva pe Silvas ma? Bine ca esti intreg...PLM...nu-mi venea sa cred cand am auzit, ca doar acolo am fost toti, ne-am si intersectat cand ati plecat, si dup'aia aud ca te-ai dat pe jos...nasol, da' las' ca trece :makeout:

Cred ca stiu despre care curba vorbesti...e chiar in sat, la dreapta si putin pe urcare, nu? E in doua ape curba aia, se deschide fumos, abordabil, si de la jumate se inchide brusc...atat de brusc incat daca esti inclinat la max, nu mai ai cum sa o iei "safe", si dupa ea, urmeaza o linie drepta destul de lunga...aia e?

 

Bine ca n-ai nimic...de fapt, eu unu' n-am mai vazut nici draq mort, nici ratza innecata :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti un adevarat norocos prietene, ma bucur ca ai scapat cu bine, fierul se face in timp. Si eu am comis-o acum cateva zile si acum trag sa ma pun pe picioare cu sanatatea. Iti urez mult noroc si un timp cat mai scurt fara motor.

Toti trebuie sa invatam din greselile noastre si din greselile celor din jus.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
de acum motor mai nou de 8 ani full casco si monopost, nici nu vreau sa ma gandesc cum era daca aveam si pasager, si partea proasta e ca motoru chiar a fost muncit si chiar tineam la el enorm de mult, era totul pt mine, preferam sa nu beau un suc si sa bag un litru de benzina, nici macar nu mai pot intra in garaj, si intradevar putea sa nu fie seatu ala acolo.

 

cel mai ciuda imi e ca nu mergeam tare, adica intram in curbe tare dar mergeam constant nu ii dadeam kox pe liniile drepte nu franam la limita nu nimic, de obicei cei 19 km de silvas ii fac in 7-8 minute maxim in functie de trafic, care dealtfel nu prea exista acolo, de data asta chiar mergeam usor si frumos, asta mi-e cel mai ciuda.

 

pt mine motociclismu nu e un simplu moft, sunt genu de om care umbla cu surubelnita la el sa regleze telescoapele in functie de traseu...aia e cel mai trist, sper totusi sa am un motor sub poponeata cat mai repede, jur ca o sa fie nevoie de o spatula sa ma dea cineva jos de pe el

dumnezeu a fost langa tine. ai grija pe viitor \. cunosc fenomenul la astia cu masini care taie curbe. imi place la tine ca esti realist. nu esti fitzobiker si nute lasi asa usor de ele. bravo tie si sati ajute dumnezeu sa te intorci cat mai repede pe strazi cu o nou motoreta. ai grija de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact aia e curba, in seara asta sper sa descarc poze cu motoru, am facut poze si la cauciucu de spate, se vede cum am incercat sa-l inclin si nu am mai putut

 

Hai mai cu pozele alea...

 

Ce faci, repari motoru' sau il dai pe piese si-ti iei altul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-4898-1251334369_thumb.jpgpost-4898-1251334392_thumb.jpgpost-4898-1251334403_thumb.jpgpost-4898-1251334411_thumb.jpgpost-4898-1251334423_thumb.jpgpost-4898-1251334454_thumb.jpg

post-4898-1251334465_thumb.jpg

 

am pus poze si cu cauciucul de spate, se vede cum am tras de motor in reprize in dreapta si nu l-am mai putut apleca, acum ce-i drept ma tot mananca ideea ca poate il puteam apleca mai tare si evitam toata prostia, unpic daca il aplecam mai tare si evitam.....

Editat de Ra964
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, eu zic ca se mai putea inclina, dupa cum arata cauciucul ala...ai franat cumva catusi de putin inainte de impact? Ca daca ai franat, CLAR ca nu aveai cum sa mai inclini motorul, ca la franare are tendinta sa se ridice...am patit-o si eu pe Silvas de catva ori cu curbe din astea mai ciudate pe care le abordam cu viteza nepotrivita, incercam sa franez, dar era mai rau, ca dadea sa se ridice de pe trasa, atunci lasam frana si trageam cat puteam de el, si culmea...se incadra bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe dreapta urmele alea negre de cauciuc late arata ca un fel de urme de power slide, dar aveam ambreiaj prajit si frana pe spate nu imi mergea deci nu e franare, singura explicatie pe care am gasit-o a fost tendinta aia de a impinge in reprize inainte de impact

s-ar putea chiar inainte de impact sa fi franat nu stiu, eu stiu ca aveam in cap sa nu franez sa inclin mai tare

 

live pe cauciuc se vede pe stanga o linie subtire de praf chiar inainte de margine pe dreapta nu se vede acea linie dar se vad urmele alea ciudate parca de slide...

 

btw cand am dezmembrat motoru am descoperit ca si bascula era indoita, defapt cam tot motoru a luat un fel de forma de banana

 

edit: de multe ori si eu cand mai greseam trasa la curbe sau intram prea tare si imi dadeam seama la timp franam tare si lasam sa se indrepte, dupa ce reduceam ma reincadram pe curba, acum imi aduc aminte doar cum injuram in cap si nu stiam cum sa las motoru mai jos, dar daca aia am si facut nu stiu....am impresia ca am dat capat pe alte curbe si acolo eram chiar inclinat putin si mai puteam inclina

Editat de Ra964
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...