Sari la conținut

Accident pe DN86


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

Din pacate inca un accident azi 17.08 pe dn 86, eram in trecere dinspre Petrosani catre Cluj, am vazut politie, si din pacate un motor in sant, opresc la vreo 20 m distanta si ma intorc sa vad ce se intamplase, se pare ca respectivul avea un honda fireblade negru, cu numere de germania insa din spusele politistilor era roman, accidentul s-a produs pe la ora 15 iar eu am ajuns pe la 16.

Masina semnalizase sa intre spre Turdas, iar moto a intrat in depasire pe linia continua si l-a lovit in aripa fata, cand acesta a luat viraj.

Am stat aprox 1 ora pana a venit si politia de la criminalistica , pana au facut poze , etc, pe urma am scos cu ajutorul unor baieti din zona motorul din sant , l-am pus pe asfalt si am plecat mai departe.

Motocilistul din cele spuse de cei din jur pare sa se fi lovit la umar(au zis ca se tinea cu mana stanga de umar ) si de picior.

Daca stie cineva mai multe despre starea motociclistului sa ne spuna,

Multa sanatate motociclistului.

Mesaj completat

..

post-47564-1250537660_thumb.jpg

post-47564-1250537681_thumb.jpg

post-47564-1250537744_thumb.jpg

post-47564-1250537788_thumb.jpg

post-47564-1250537820_thumb.jpg

post-47564-1250537855_thumb.jpg

post-47564-1250538645_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de urat accidentul, bine c-a scapat motociclistul si insanatosire grabnica. Cat despre vinovati, sunt cinvins ca a 2-a oara o sa fie mai precaut cand si daca va mai depasi peste linie continua, iar soferul cel mai probabil va fi mai atent in oglinzi. Fierul se face, bine ca are cine sa traga conbcluzii de data asta.

 

Ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine dracu se uita in oglinzi in momente de genul ala? Eu personal poate doar din cauza paranoiei dobandita pe moto, altfel nu prea cred.

Offtopic: Pai vezi, daca i-ar obliga pe toti sa se dea 1-2 ani pe motocicleta inainte sa-si ia B ar afla la ce folosesc oglinzile alea...

 

Ontopic: Desigur ca aici e cel mai probabil vina motociclistului daca cumva ala cu masina nu a dat din semnal simultan cu trasul volanului cum am mai vazut eu (mai tot timpul prin Bucuresti)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Pai vezi, daca i-ar obliga pe toti sa se dea 1-2 ani pe motocicleta inainte sa-si ia B ar afla la ce folosesc oglinzile alea...

 

Ontopic: Desigur ca aici e cel mai probabil vina motociclistului daca cumva ala cu masina nu a dat din semnal simultan cu trasul volanului cum am mai vazut eu (mai tot timpul prin Bucuresti)...

 

hai ca asta e culmea!

cu ce e de vina soferul conservei?

a semnalizat , probabil ca s-a asigurat daca nu vine ceva de pe contrasens si a virat.

motociclistul a incercat sa depaseasca incalcand linia continua ceea ce e foarte stupid din partea lui, denota lipsa de experienta.

si nu cred ca soferul masinii a virat fara sa incetineasca.

asa ca lasati comentariile stupide , negandite.

nu mai luati apararea motociclistului ca nu e corect.

fiecare si-o face cu mana lui.

 

va salut cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca asta e culmea!

cu ce e de vina soferul conservei?

a semnalizat , probabil ca s-a asigurat daca nu vine ceva de pe contrasens si a virat.

motociclistul a incercat sa depaseasca incalcand linia continua ceea ce e foarte stupid din partea lui, denota lipsa de experienta.

si nu cred ca soferul masinii a virat fara sa incetineasca.

asa ca lasati comentariile stupide , negandite.

nu mai luati apararea motociclistului ca nu e corect.

fiecare si-o face cu mana lui.

 

va salut cu faru'

Eu am spus "daca nu cumva" si statisticile mele aproximatiuve in oras (in Bucuresti) stau cam asa:

- Mai putin de 1/10 semnalizeaza ca la carte;

- Cam 1/2 dau de semnalizator simultan cu miscatul volanului fie din lene fie pentru ca vorbesc la telefon;

- Cam 1/3 nu semnalizeaza de loc fie pentru ca au Mercedes sau BMW sau alta masina de smecher, fie pentru ca daca vorbesc la telefon inca nu au aflat cum sa dea de semnalizator cu mana aialalta in timp ce invartesc volanul.

 

Procentajele sunt aproximative si subiective, ce conteaza e ca eu cred ca maximum 10% SEMNALIZEAZA REGULAMENTAR in Bucuresti. Pe de alta parte n-am fost acolo, nu stiu despre ce e vorba, asa ca fie masina nu a semnalizat fie motociclistul nu a vazut sau era prea obosit sa mai vada sau era habarnist de regulile de circulatie. Legea oricum spune ca oricum trebuie sa te asiguri ca nu ai deja un vehicul care incearca sa te depaseasca in timp ce incerci sa o iei la stanga, si chiar daca ai pus semnalizatorul cu 100m inainte daca motocicleta era in paralel nu mai avea mare lucru de facut decat fie sa depaseasca nervos fie sa se duca in sant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine dracu se uita in oglinzi in momente de genul ala? Eu personal poate doar din cauza paranoiei dobandita pe moto, altfel nu prea cred.

 

daca nu la schimbarea directiei de mers, atunci cand sa te mai uiti in oglinzi? cand te machiezi?

 

 

Offtopic: Pai vezi, daca i-ar obliga pe toti sa se dea 1-2 ani pe motocicleta inainte sa-si ia B ar afla la ce folosesc oglinzile alea...

 

Ontopic: Desigur ca aici e cel mai probabil vina motociclistului daca cumva ala cu masina nu a dat din semnal simultan cu trasul volanului cum am mai vazut eu (mai tot timpul prin Bucuresti)...

 

culpa comuna: amandoi au depasit linia continua; automobilistul a schimbat directia de mers fara sa se asigure iar motociclistul a depasit prin stanga un autovehicul care vira stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu la schimbarea directiei de mers, atunci cand sa te mai uiti in oglinzi? cand te machiezi?

 

 

 

 

culpa comuna: amandoi au depasit linia continua; automobilistul a schimbat directia de mers fara sa se asigure iar motociclistul a depasit prin stanga un autovehicul care vira stanga.

 

 

LOL. Adica daca merg pe un drum pe care (stiu si vad ca) e linie continua dar totusi se intrerupe la un moment dat la intersectie cu drum fara prioritate, iar eu pot si vreau sa fac stanga pe acel drum, trebuie sa ma asigur si`n oglinda din stanga ca nu cumva sa ma loveasca unu care ma depaseste si pe linie continua si in momentu in care eu am semnalu` pus de ...3-4 secunde sa zicem ???

 

Aia cu culpa comuna de unde pana unde? Stii cumva zona si stii ca nu e linie discontinua la intersectie cu straduta pe care a vrut sa vireze automobilu` ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL. Adica daca merg pe un drum pe care (stiu si vad ca) e linie continua dar totusi se intrerupe la un moment dat la intersectie cu drum fara prioritate, iar eu pot si vreau sa fac stanga pe acel drum, trebuie sa ma asigur si`n oglinda din stanga ca nu cumva sa ma loveasca unu care ma depaseste si pe linie continua si in momentu in care eu am semnalu` pus de ...3-4 secunde sa zicem ???

 

Aia cu culpa comuna de unde pana unde? Stii cumva zona si stii ca nu e linie discontinua la intersectie cu straduta pe care a vrut sa vireze automobilu` ?

Pai legea zice o abureala de genul ca daca incapi pe aceeasi banda poti sa depasesti bicicleta sau motocicleta fara atas (asta fiind copiat din legislatia din '65 cand motocicletele mergeau de obicei mai incet ca masinile), dar nu spune clar ce se intampla daca motocicleta depaseste masina fara sa taie linia continua ca incape pe aceeasi banda.

 

Asa ca da, daca mergi pe drum cu linie continua, e bine sa bagi un ochi in oglinda stanga cand faci stanga, ca poate vine baiatul cu vitezana din spate fara sa taie linia aia si il dai de pamant...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL. Adica daca merg pe un drum pe care (stiu si vad ca) e linie continua dar totusi se intrerupe la un moment dat la intersectie cu drum fara prioritate, iar eu pot si vreau sa fac stanga pe acel drum, trebuie sa ma asigur si`n oglinda din stanga ca nu cumva sa ma loveasca unu care ma depaseste si pe linie continua si in momentu in care eu am semnalu` pus de ...3-4 secunde sa zicem ???

 

Aia cu culpa comuna de unde pana unde? Stii cumva zona si stii ca nu e linie discontinua la intersectie cu straduta pe care a vrut sa vireze automobilu` ?

 

 

Pai legea zice o abureala de genul ca daca incapi pe aceeasi banda poti sa depasesti bicicleta sau motocicleta fara atas (asta fiind copiat din legislatia din '65 cand motocicletele mergeau de obicei mai incet ca masinile), dar nu spune clar ce se intampla daca motocicleta depaseste masina fara sa taie linia continua ca incape pe aceeasi banda.

 

Asa ca da, daca mergi pe drum cu linie continua, e bine sa bagi un ochi in oglinda stanga cand faci stanga, ca poate vine baiatul cu vitezana din spate fara sa taie linia aia si il dai de pamant...

 

nu "e bine sa" ci "esti obligat sa". esti obligat sa te asiguri la orice schimbare a directiei de mers. in plus, in intersectiile dirijate depasirea este regulamentara.

 

aprofundati codul rutier, altfel accidentele nu vor inceta niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, eu stiu ca nu depasesti prin stanga o masina care SEMNALIZEAZA intentia de a face stanga :makeout: fie orice fel de linie

Asa este, dar daca tu esti pe axul drumului cu semnal stanga, intentionand sa virezi si executi manevra, daca in acelasi timp te depaseste cineva pe partea stanga, fie el si motociclist, in cea mai mare parte vina iti apartine tie.

Iar daca cel care te depaseste si pe care il lovesti, e motociclist cu gel de par si da cu teasta de o coaja de samanta, te alegi si cu dosar penal pentru vatamare din culpa.

 

Asadar, verificati oglinzile chiar daca sunt putine sanse sa va depaseasca un tembel pe partea virajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara m-am intors si eu acasa, si citind cele spuse de voi nu stiu ce sa zic, ma intereseaza starea mototciclistului daca stie sau a mai auzit cineva ceva.

De vina a fost motociclistul, era coloana de masini pe partea dreapta de mers, cei din sens opus facand loc sa intre pe acea straduta unui jeep, si pe urma acelui logan, iar motociclistul a iesit din rand , intrand pe contrasens, loganul deja a luat virajul, iar motociclistul nu a mai apucat sa franeze si a intrat in aripa loganului.

Motociclieta a fost scoasa din acel sant de mine si inca vreo 3 persoane aflate la accident si dusa la politie, insa de starea lui stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul masinii nu are nici o vina.Nici macar morala :wink: Motoristul a gresit de la un capat la altul,asta este.Lasa ca plateste tot: fierul zdrente,masina soferului,ceva zile de spitalizare,permisul 60 de zile si partea mai nasoala este ca daca depaseste 10 zile de spitalzare se face dosar penal si pana dau aia NUP te doare capul.Fac pariu ca data viitoare nu mai depaseste o coloana de masini care incetineste :D Sanatate motociclistului :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Pai vezi, daca i-ar obliga pe toti sa se dea 1-2 ani pe motocicleta inainte sa-si ia B ar afla la ce folosesc oglinzile alea...

 

Ontopic: Desigur ca aici e cel mai probabil vina motociclistului daca cumva ala cu masina nu a dat din semnal simultan cu trasul volanului cum am mai vazut eu (mai tot timpul prin Bucuresti)...

 

Terminati va fratilor cu prostiile astea, cum sa te oblige sa ti iei A-ul inainte, poate nu ti place, poate nu poti etc. Si nu trebuie ala sa se uite in oglinda ca poate vine cineva care merge pe contrasens, toti ziceti ca domne tre sa se uite in oglinzi ca soferii sunt idioti; daca avem noi pasiunea astea si unii o duc la extrem, nu inseamna ca toti soferii tre sa fie cu ochii in 16 cand ies pe strada..stresati ca poate apare un idiot in oglinda, mai vin oamenii de la munca, mai sunt obositi, sunt tot felul de situatii, ia sa mergem noi cu viteza legala, sa nu ne mai bagam printre masini decat la semafor cand masinile stationeaza..and so on, sa vedem cate accidente ar mai fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati va fratilor cu prostiile astea, cum sa te oblige sa ti iei A-ul inainte, poate nu ti place, poate nu poti etc. Si nu trebuie ala sa se uite in oglinda ca poate vine cineva care merge pe contrasens, toti ziceti ca domne tre sa se uite in oglinzi ca soferii sunt idioti; daca avem noi pasiunea astea si unii o duc la extrem, nu inseamna ca toti soferii tre sa fie cu ochii in 16 cand ies pe strada..stresati ca poate apare un idiot in oglinda, mai vin oamenii de la munca, mai sunt obositi, sunt tot felul de situatii, ia sa mergem noi cu viteza legala, sa nu ne mai bagam printre masini decat la semafor cand masinile stationeaza..and so on, sa vedem cate accidente ar mai fi!

 

 

Ai dreptate , insa nu se poate asta ca s-ar scumpi f mult politele de asigurari :makeout:

Uneori nici la semafor nu e bine sa te bagi in fata, ceea ce nu e normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta simplu din cate vad,lipsa de experienta pe motor,nu a citit drumul cum trebuie probabil a si fortat manevra...greseala de incepator. Sper sa fie ok si sper ca a tras invatamintele din treaba asta,cel putin din punctul asta de vedere,este norocos...nici motorul nu pare sa fie distrus,din cate am vazut cred ca era functional dupa accident. Tot raul spre bine,data viitoare va fi mai atent.

 

Asfalt incins !

Mesaj completat

ma rog, eu stiu ca nu depasesti prin stanga o masina care SEMNALIZEAZA intentia de a face stanga :wink: fie orice fel de linie

 

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate , insa nu se poate asta ca s-ar scumpi f mult politele de asigurari :wink:

Uneori nici la semafor nu e bine sa te bagi in fata, ceea ce nu e normal.

de fapt s ar ieftinii, ca ar scadea riscul de accident :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul masinii nu are nici o vina.Nici macar morala :) Motoristul a gresit de la un capat la altul,asta este.Lasa ca plateste tot: fierul zdrente,masina soferului,ceva zile de spitalizare,permisul 60 de zile si partea mai nasoala este ca daca depaseste 10 zile de spitalzare se face dosar penal si pana dau aia NUP te doare capul.Fac pariu ca data viitoare nu mai depaseste o coloana de masini care incetineste Sanatate motociclistului

:) :)

 

Iar cei care ziceti ca ala trebuia sa se asigure in oglinzi si bla, bla...mai bine nu mai ziceti ca va faceti de ras...ce pana mea sa ma asigur din spate, daca acolo e o zona IN CARE DEPASIREA E INTERZISA??? Iar linia continua este intrerupta doar in dreptul intrarii pe straduta laterala pentru a pemite accesul? Numai asa, ca poate vine un idiot care incalca regulile de circulatie? pai aia e fix problema lui, nu si a mea...cine foote-n k.ur, plateste!

 

 

Clar motoristul de vina, 100%, fara dubiu!

 

Sa fie sanatos si mai grijuliu pe viitor! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...