Sari la conținut

Sos. Pantelimon


Razorbladed
 Share

Postări Recomandate

Aseara cand am vauzt tot sangele ala pe jos am zis din start aici a murit cineva, cand am oprit...sincer toata seara la orice trecere de pietoni nu vedeam decat imaginea aia. E cumplit. Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe om! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

buna ultima poza, incredibil ce distanta e de la trecere pana unde s-a oprit omul

Mesaj completat

 

 

esti praf ..aici nu e un forum pt jurnalisti si dezbateri legate de asta, este pt accidente moto, evident ca are tot dreptul sa invoce vina mai ales cand este atat de clar. Tu cred ca esti suparat ca te a dat afara de la servici si omu are mai multe sanse de agajare sau ceva, atlfel nu se justifica frustrarile

 

detectivu lu peste, m-ai nimerit!

 

citeste-n plua mea articolul scris de ea si dup-aia comenteaza.

 

De 4 ani lucrez ca grafician/dtp, sunt la master -jurnalism... am avut oferte de angajare in presa dar am preferat sa spun pas pentru nu ma identific cu OTV, Antena 1 sau alte chestii d-astea pt mi-e scarba sa scriu ca "sa se vanda" sau "ca asa a zis sefu'".

 

Hai latra-n alta parte si nu mai emite pareri despre oameni pe care nu-i cunosti!

 

PS: am job

 

Nu sunt frustrari, sunt reactii la ifosele de "jurnalist".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma trebuie sa citim toate certurile intre unii in loc sa ne concentram asupra accidentului .

problema esta ca tot noi (motociclistii) suntem cei blamati indiferent ca lovim pe cineva sau ca suntem tavaliti chiar atunci cand avem prioritate sau verde , si acum nu cred ca cine a trecut pe acolo cu masina si a vazut un om decedat si motocicleta alaturi nu s-a gandit decat ca motociclistul avea viteza foarte mare .

 

asta nu duce decat la o ura din parte celor cu masini si chiar am observat pe pielea mea cum este sa-ti vina in spate pe autostrada la 150 /ora si sa incerce sa intre pe langa motocicleta si parapet , am ajuns sa fim cei mai blamati din trafic si din cauza unor incidente neplacute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma plictisesc la munca.

 

Accident 15.09.2009, Pantelimon x Iancului, moto vs pieton

Un motociclist pe o Honda CBR 600 F a accidentat, pe trecerea de pietoni, un barbat de aprox. 50 ani. In urma impactului, cel din urma a fost proiectat la aprox. 20-30 m de trecere. Nu se stie daca pietonul traversa pe culoarea rosie sau verde a semaforului. Motociclistul mai avea si un pasager fara casca. Dupa toate probabilitatile, circula cu viteza excesiva. Din comentariile catorva motociclisti, am extras: “bine ca avea bord digital!” (nota personala: evident, pentru a nu se putea observa “pe ace” viteza cu care rula). Pietonul a decedat pe loc. Ocupantii motocicletei au fost preluati de SMURD si transportati la spitalele Floreasca si Pantelimon.

 

 

1. A avut loc un accident rutier(nu motociclistul a accidentat, ca n-a intrat pe trotuar peste pieton)

2. De ce nu ai cerut info? de la martori sau garcea!

3. Dupa toate probabilitatile, circula cu viteza excesiva. - care-s probabilitatile alea? enumera! cine ti le-a dat? ti-a zis garcea asta?

4. Motoristul ala a zis asa ca sa nu emiti tu judecati de jurnalizda, din moment ce s-a demonstrat de atatea ori ca acul nu se blocheaza la viteza din momentul accidentului ci sare aleator pe cadran.

 

astea-s chestii de fond...de forma textului nici nu ma iau, ca n-are rost.

 

succes in gasirea jobului! vezi ca mereu se fac angajari la mentorul tau Diaconescu! te potrivesti perfect in peisaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[rahaturi]

Iceman (cuvant jignitor): (...), si toate celelalte "izde" or fi rudele tale de sex feminin, nu eu. Graficianul/DTP-ist nu e chiar jurnalist, e un tehnician si el acolo... in legea lui... Probabilitatile ca viteza sa fi fost mare, relevate de: starea motorului + distanta la care a fost proiectata victima + ce spun martorii. Blogul are caracter personal, e spatiul MEU si scriu in nume personal, nu al unei persoane juridice de orice fel. Sunt EU si imi asum responsabilitatea pentru ce scriu.

Ca jurnalist ce te vezi, ti se pare firesc sa folosesti denumirea de "garcea"?

 

Pentru toti ceilalti, care sunt capabili sa mentina o discutie decenta: am uploadat filmul cu motorul ridicat pe platforma, se poate vedea tot aici: http://bucurestean.com/WP/2009/09/15/accid...moto-vs-pieton/

Celelalte filme sunt prea dure

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iceman (cuvant jignitor): (...), si toate celelalte "izde" or fi rudele tale de sex feminin, nu eu. Graficianul/DTP-ist nu e chiar jurnalist, e un tehnician si el acolo... in legea lui... Probabilitatile ca viteza sa fi fost mare, relevate de: starea motorului + distanta la care a fost proiectata victima + ce spun martorii. Blogul are caracter personal, e spatiul MEU si scriu in nume personal, nu al unei persoane juridice de orice fel. Sunt EU si imi asum responsabilitatea pentru ce scriu.

Ca jurnalist ce te vezi, ti se pare firesc sa folosesti denumirea de "garcea"?

 

Pentru toti ceilalti, care sunt capabili sa mentina o discutie decenta: am uploadat filmul cu motorul ridicat pe platforma, se poate vedea tot aici: http://bucurestean.com/WP/2009/09/15/accid...moto-vs-pieton/

Celelalte filme sunt prea dure

 

in principiu argumentezi destul de coerent ce scrii pe aici si mai ales imi place opinia ta care macar incerca sa fie cat de cat obiectiva (spre deosebire de a celor ptr care "pilotul" nu greseste niciodata). O singura dilema am: ce poate fi mai dur decat creierii victimei pe asfalt inotand in sange, cum se vede in pozele la care ai dat link prin pagina 3 parca? Ce te motiveaza sa faci fotografiile alea si sa le mai si postezi? asta mi se pare o mare porcarie. Ca si cei care scot telefonul, fac poze cand cineva e in chinuri si le pun pe aici in numele teoriei "sa invatam din accidente"

Mai multa decenta nu ar strica.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti ceilalti, care sunt capabili sa mentina o discutie decenta

 

A murit un om din vina lui; si altii doi in viata, vor plati oricum pentru asta, intr-un fel sau altul.

 

Cea mai decenta e tacerea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu argumentezi destul de coerent ce scrii pe aici si mai ales imi place opinia ta care macar incerca sa fie cat de cat obiectiva (spre deosebire de a celor ptr care "pilotul" nu greseste niciodata). O singura dilema am: ce poate fi mai dur decat creierii victimei pe asfalt inotand in sange, cum se vede in pozele la care ai dat link prin pagina 3 parca? Ce te motiveaza sa faci fotografiile alea si sa le mai si postezi? asta mi se pare o mare porcarie. Ca si cei care scot telefonul, fac poze cand cineva e in chinuri si le pun pe aici in numele teoriei "sa invatam din accidente"

Mai multa decenta nu ar strica.

 

io nu vad nimc grotesc in a face asemenea poze. ma rog , acum fiecare cu sensibilitatea lui. daca tot erau sensibili nu mai exista medicina de azi

Mesaj completat

A murit un om din vina lui; si altii doi in viata, vor plati oricum pentru asta, intr-un fel sau altul.

 

Cea mai decenta e tacerea ...

 

daca vor fi gasiti vinovati. pot fi ei partea vatamata in accident sa li se ofere daune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici nu e nimic grotesc in a face astfel de fotografii. Mie imi par cel putin la fel de utile precum frectia la piciorul de lemn, insa cine stie?

Macar pentru arhiva personala si morbidul din mine si tot as face astfel de poze! :blink:

Eu sunt de acord cu Nicole ...

Iar despre accident ! Pffff ... tipic Bucuresti! Nu ca nu s-ar intampla si in alte localitati dar ...

Desi pietonul a predat lingurita pe carca proprie parca tot nu imi pot lua gandul de la pasagerul fara casca. Si da, si asta e tot gest de risc, dar nu reusesc nicicum sa gasesc scuza conducatorului motocicletei pentru transportul pasagerului cu borcanul cranian neprotejat. Pacat de nenea mortu', pacat de feciorii care au imbulinat-o un pic, pacat de situatie! Ghinion de nesansa!

P.S. si totusi, de ce cred ca cu putina atentie ar fi putut fi evitat (si) accidentul asta?

@Nicole, poze bune, "articol" si atitudine de rahat! exprimari coerente, fluide, dar totusi nu prea poti aspira la alt titlu decat otevista anului. Daca ti-ai "plasa" valentele jurnalistice in dreptul unor clauze mai putin accidentate sunt convins ca ai avea succes!

Editat de -Sir Daniel-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu frana pana la 10 la ora. cauta pe youtube teste si ai sa te convingi . plus ca aia e dacie , daca aveati amandoi 40 din directii opuse o faceai acordeon

 

Mda... ai dreptate, tu ai fost in Dacia aia, nu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... ai dreptate, tu ai fost in Dacia aia, nu eu.

 

oi fi nimerit tu super dacia secolului ce sa zic. sigur nu ai lovit un bondar?

 

am avut io impact frontal cu un panou de electrica si eram cu un audi 100cc , un tanc de masina , tot pe la 40 , si arata cam ca dacia ta. daca eram cu dacia cred ca o faceam acordeon. mai ales la frontal cu unu de pe contrasens unde se aduna vitezele ambelor vehicule aflate in miscare.

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iceman (cuvant jignitor): (...), si toate celelalte "izde" or fi rudele tale de sex feminin, nu eu. Graficianul/DTP-ist nu e chiar jurnalist, e un tehnician si el acolo... in legea lui... Probabilitatile ca viteza sa fi fost mare, relevate de: starea motorului + distanta la care a fost proiectata victima + ce spun martorii. Blogul are caracter personal, e spatiul MEU si scriu in nume personal, nu al unei persoane juridice de orice fel. Sunt EU si imi asum responsabilitatea pentru ce scriu.

Ca jurnalist ce te vezi, ti se pare firesc sa folosesti denumirea de "garcea"?

 

Pentru toti ceilalti, care sunt capabili sa mentina o discutie decenta: am uploadat filmul cu motorul ridicat pe platforma, se poate vedea tot aici: http://bucurestean.com/WP/2009/09/15/accid...moto-vs-pieton/

Celelalte filme sunt prea dure

 

(adresare jignitoare)! ia vezi, poate mai citesti odata ce-am scris!

am zis ca prefer sa lucrez in DTP/Grafica...decat ce-am gasit pana acum in ro in materie de jurnalism. Am specificat ca sunt masterand in Jurnalism => diploma de licenta in Jurnalism. (oricum, e o hartie si nu conteaza la fel de mult in comparatie cu ce ai in cap sau cu ce ai studiat, dar asa ca idee, sa stii ca nu vorbesc sa ma aflu in treaba)

Daca blogul tau e unul personal nu mai folosi formulari tipice crainicelor de la junralul de ora 5 si scrie cum scrii de obicei...vezi ca prostu' e prost si ia blogul tau drept un ziar online... si cand ti-o taia unu calea si-ti face mobra zob...prostu' ala care a citit la tine o sa spuna ca aveai 200. sau o sa spuna de mine, sau de alt motociclist, ca vazut el acu' oprit la 200!

denumirea garcea o folosesc alaturi de denumirea "jurnalizda", adica la misto... ca eu nu scriu pe blogul personal cu formulari cliseistice jurnalismului de dup-amiaza.

bucatarizda nu stiu ce e.

motociclizda - fetele alea motocicliste cu sufletul, n-au A-ul, n-au mobra, uneori sunt pasagere si-si dau cu parerea despre chestii ce nici macar nu le inteleg.

jurnalizda - 'jurnalista' de la Can-Can, Libertatea, OTV...etc, hai ca stii la ce ma refer....

 

Appropos, Graficianul (creatie+dtp) nu e tehnician... e (culmea) grafician, unpic de artist(creatia) si surubar(dtp-ul)...vezi! iar vorbesti de chestii pe care nu le stii.

 

Daca esti motocicliSta, cum dracu poti sa zici "aaaaaaaa, nu se vedeau acele, era bord digital, nu stiu ce viteza avea, dar sigur era mare ca mobra are carenele sparte"?

Cum dracu poti sa arunci (subtil, nu direct) vina pe un ce-a luat pe coarne un pieton ratacit pe rosu. Tu mergi cu mobra aia? ti-a sarit vreodata un pieton in fata sa musti din sa cu kuru'?

 

Da, ma irita ca vorbesti aiurea, arunci vina aiurea, scrii un articol pe blogul personal si dup-aia ceri job in jurnalism.

 

Putzifrici poti sa-mi spui dupa ce ma "cunosti", dar nu cred ca se va intampla asta vreodata.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oi fi nimerit tu super dacia secolului ce sa zic. sigur nu ai lovit un bondar?

 

am avut io impact frontal cu un panou de electrica si eram cu un audi 100cc , un tanc de masina , tot pe la 40 , si arata cam ca dacia ta. daca eram cu dacia cred ca o faceam acordeon. mai ales la frontal cu unu de pe contrasens unde se aduna vitezele ambelor vehicule aflate in miscare.

 

Sau oi fi tu insginer NCAP.

Editat de Daan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deobicei testele cu masini se fac la viteza de 50-60

 

ia uite , http://www.youtube.com/watch?v=8AfnlyhKPH0...=PL&index=3

 

 

si u imi spui ca rezistat dacia ta la acc frontal cu altu dupa contrasens?

Mesaj completat

uite nissan lovit frontal la 60.

 

daca era un stalp sau un pom , mureau aia dn masina? io cred ca da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut io impact frontal cu un panou de electrica si eram cu un audi 100cc , un tanc de masina , tot pe la 40 , si arata cam ca dacia ta. daca eram cu dacia cred ca o faceam acordeon.

 

Si cum de nu ai murit? Ca asa ziceai mai devreme. Vezi ca te contrazici singur. In fine, las-o balta. Nu stiu ce intelegi tu prin "acordeon" dar Dacia aia s-a ales cu sasiul stramb, daca te uiti la plafon poti sa vezi. Nu cred ca se intampla aia la 10 km/ora cum zici tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunosc bine zona si intr-adevar, sunt multi pietoni ce trec pe rosu. cand ii claxonezi tot pe tine te injura.

 

Mi se pare normal... pietonul are INTOTDEAUNA prioritate :blink: .. astia de la Realitatea ar trebui sa dezvolte emisiunea "PRIORITATE DE PIETON DE BUCURESTI" nu de "jmeker de bucuresti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. A avut loc un accident rutier(nu motociclistul a accidentat, ca n-a intrat pe trotuar peste pieton)

 

Formularea corecta, totusi daca imi permiti sa-mi dau cu parerea mea de NEinitiat in alde d`astea, este "conducatorul moto surprinde si accidenteaza" de unde se releva dinamica producerii evenimentului prin prisma faptului ca nu putem spune "pietonul surprinde si intra in coliziune cu o motocicleta". Dar e doar parerea mea .. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum de nu ai murit? Ca asa ziceai mai devreme. Vezi ca te contrazici singur. In fine, las-o balta. Nu stiu ce intelegi tu prin "acordeon" dar Dacia aia s-a ales cu sasiul stramb, daca te uiti la plafon poti sa vezi. Nu cred ca se intampla aia la 10 km/ora cum zici tu.

 

am zis frontal cu un stalp, nu mai e acelas lucru cu zidu sau ceva pe care il poti misca. panoul e lat si l-am scos din pamant , am lasat bulevardu fara lumina , da asta e alta poveste

 

dar daca u aveai 40 si ala din contrasens cel putin aceeas viteza , pateai ca in filmuletele cu crash test . si nu cred ca o mai duceai bine , totusi nu poti compara calitatea unei daci cu nissanul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu argumentezi destul de coerent ce scrii pe aici si mai ales imi place opinia ta care macar incerca sa fie cat de cat obiectiva (spre deosebire de a celor ptr care "pilotul" nu greseste niciodata). O singura dilema am: ce poate fi mai dur decat creierii victimei pe asfalt inotand in sange, cum se vede in pozele la care ai dat link prin pagina 3 parca? Ce te motiveaza sa faci fotografiile alea si sa le mai si postezi? asta mi se pare o mare porcarie. Ca si cei care scot telefonul, fac poze cand cineva e in chinuri si le pun pe aici in numele teoriei "sa invatam din accidente"

Mai multa decenta nu ar strica.

 

Iti pot trimite io o poza in privat cu ceva mai dur :blink: Desigur daca ai "matze" sa rabzi asa ceva ... sa-ti faci o idee cam cum "frec io pisica la munca" :( E de admirat fata pentru ceea ce vede, nu ma pronunt pentru ceea ce scrie ca nu am chef de certuri. Din punctul meu de vedere pozele sunt aproape ok :D

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...